PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεοπας με μονομαχο!(


Mitsos Tsoumas
03-10-09, 21:06
Γεια σας παιδια!
Ειμαι νεος στο χομπι και θα 'θελα μερικες διευκρινισεις http://www.forum4fish.com/forums/style_emoticons/default/36_33_3%5B2%5D.gif

Αφου διαβασα ορισμενα πραγματα γυρο απο τους μονομαχους,πριν 2 μερες αγορασα ενα μικρο ενυδρειο (12λ) και εναν Μπλε μονομαχο(αρσενικος).

Για αρχη πηρα ενα μικρο φιλτρο και το εχω βαλει στη μικροτερη δυνατη ενταση(διαβασα οτι δε τους αρεσουν οι αναταραξεις).

Πηρα ετοιμο στρωμενο νερο απο ενυδρειο με μονομαχο(3λ) και συμπληρωσα με νερο της βρυσης(τοποθετησα και αντιχλωριακο)

Στο προγραμμα ειναι να προμηθεφτω εναν θερμοστατη και μια λαμπα.

Ερωτηση 1)Να παρω μια μικρη απλη λαπμα για ενυδρεια ή να παρω μια UV ετσι ωστε να περιορισω και την αλγη?(διορθωστε με αν δεν ισχυει το παραπανω,σας λεω απλα τι διαβασα)

Ερωτηση 2)Προφανως θα θελει την ησυχια του το ψαρι,ειναι απαραιτητο να αφηνω ολο το βραδυ τη λαμπα αναμενη?

Ερωτηση 3)25c βαθμοι ειναι καλα για τον μικρο ε?

Ερωτηση 4)Αφου κανω αλλαγες νερου τις 15 πρωτες μερες(ανα 2 μερες) για να ψιλο-στρωσει το περιβαλλον του ενυδρειου,ποια και σε ποσο πρεπει να ειναι τα βασικα χαρακτηριστικα (PH κτλ...)?
Αν μπορει καποιος ας μου πει και τα 5,για να παω να παρω τα αντιστοιχα τεστ.

Ερωτηση 5) Ειναι η τριτη μερα που τον εχω και αρχισε να καφετιαζει αισθητα το νερο,αποτι διαβασα ειναι φυσιολογικο,ετσι?

Παρατηρηση:Ο μικρος καθεται συνηθως μπροστα στο φιλτρο και κολυμπαει αντιθετα στο ρευμα που βγαζει αυτο,ή παει και χωνεται αναμεσα στο καλωδιο του φιλτρου.Ειναι φυσιολογικο που περναει το 70% της μερας εκει?

Ελπιζω ολα να πανε καλα...

Kotsos
03-10-09, 22:06
Γεια σας παιδια!
Ειμαι νεος στο χομπι και θα 'θελα μερικες διευκρινισεις http://www.forum4fish.com/forums/style_emoticons/default/36_33_3%5B2%5D.gif

Αφου διαβασα ορισμενα πραγματα γυρο απο τους μονομαχους,πριν 2 μερες αγορασα ενα μικρο ενυδρειο (12λ) και εναν Μπλε μονομαχο(αρσενικος).

Για αρχη πηρα ενα μικρο φιλτρο και το εχω βαλει στη μικροτερη δυνατη ενταση(διαβασα οτι δε τους αρεσουν οι αναταραξεις).

Πηρα ετοιμο στρωμενο νερο απο ενυδρειο με μονομαχο(3λ) και συμπληρωσα με νερο της βρυσης(τοποθετησα και αντιχλωριακο)Το νερό δεν εξασφαλίζει βακτηρίδια απαραίτητα... Πρέπει να πάρεις μπίχλα από το άλλο ενυδρείο..

Στο προγραμμα ειναι να προμηθεφτω εναν θερμοστατη και μια λαμπα.

Ερωτηση 1)Να παρω μια μικρη απλη λαπμα για ενυδρεια ή να παρω μια UV ετσι ωστε να περιορισω και την αλγη?(διορθωστε με αν δεν ισχυει το παραπανω,σας λεω απλα τι διαβασα)Η UV δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν φωτισμός του ενυδρείου.. Είναι εξωτερική.. Πρέπει να πάρεις μια απλή λαμπίτσα, η οποία μπορεί να αγοραστεί και από μαγαζί με ηλεκτρολογικά (φθηνότερα);)

Ερωτηση 2)Προφανως θα θελει την ησυχια του το ψαρι,ειναι απαραιτητο να αφηνω ολο το βραδυ τη λαμπα αναμενη? Φυσικά και θα κλείνει η λάμπα το βράδυ.. Κάπου στις 10 ώρες είναι καλά να ανάβει..

Ερωτηση 3)25c βαθμοι ειναι καλα για τον μικρο ε? Μια χαρά. Μπορείς και λίγο παραπάνω 26-27

Ερωτηση 4)Αφου κανω αλλαγες νερου τις 15 πρωτες μερες(ανα 2 μερες) για να ψιλο-στρωσει το περιβαλλον του ενυδρειου,ποια και σε ποσο πρεπει να ειναι τα βασικα χαρακτηριστικα (PH κτλ...)?Κανονικά μπολιάζοντας το ενυδρείο δεν χρειάζονται τόσο συχνές αλλαγές.. Αν όμως δεν έχει στρώσει πρέπει να κάνεις... Πάρε τεστ για να δεις που είσαι...
Αν μπορει καποιος ας μου πει και τα 5,για να παω να παρω τα αντιστοιχα τεστ.

Ερωτηση 5) Ειναι η τριτη μερα που τον εχω και αρχισε να καφετιαζει αισθητα το νερο,αποτι διαβασα ειναι φυσιολογικο,ετσι? Δεν θα έλεγα πως είναι και τόσο φυσιολογικό... Εκτός και αν έχεις μέσα ξύλα..

Παρατηρηση:Ο μικρος καθεται συνηθως μπροστα στο φιλτρο και κολυμπαει αντιθετα στο ρευμα που βγαζει αυτο,ή παει και χωνεται αναμεσα στο καλωδιο του φιλτρου.Ειναι φυσιολογικο που περναει το 70% της μερας εκει?Άμα του αρέσει..:grin:

Ελπιζω ολα να πανε καλα...Καλως όρισες φίλε.. Και μην φοβάσαι.. Όλα καλά θα πάνε..:smt041

Artsi
03-10-09, 22:12
Οι μονομάχοι είναι πανέμορφα ψάρια και όχι ιδιαίτερα απαιτητικά! Έχουμε και λέμε λοιπόν... :rolleyes:

Απάντηση 1: Μία απλή λάμπα των 12 Watt θα είναι ok (για να βάλεις και κανένα αληθινό φυτό χαμηλών απαιτήσεων)! Οι απόψεις για τις UV διίστανται (και δεν χρησιμεύει ως κύριος φωτισμός, αλλά ως αποστειρωτικό-sterilizer), καθώς από τη μία σκοτώνουν τυχόν παθογόνους μικροοργανισμούς, ωστόσο νεκρώνουν και το νερό από το πλαγκτόν που αναπτύσσεται...
Απάντηση 2: Χρειάζεται μία σταθερή φωτοπερίοδος (πχ 8-12 ώρες φως) και όλες οι υπόλοιπες σκοτάδι (ή moonlight με LEDάκια). Σε καμμία περίπτωση 24ωρος φωτισμός! Πέρα από το ότι θα είναι αφύσικο για το ψάρι, θα το στρεσσάρει υπερβολικά και επίσης οι άλγες θα κάνουν πάρτυ! Φαντάσου να βάζαμε έναν άνθρωπο σε ένα δωμάτιο που έχει συνεχώς τα φώτα αναμμένα!
Απάντηση 3: 25 βαθμοί είναι ιδανικοί για μονομάχο, γενικά το φάσμα 23-27 είναι μιά χαρούλα!
Απάντηση 4: Το φιλτράκι πρέπει να στρώσει για να φιλοξενήσει τον μονομάχο! Το νερό από το στρωμένο ενυδρείο θα μεταφέρει ωφέλιμα βακτήρια, αλλά όχι το απαραίτητο πλήθος! Χρειάζεται μπόλι (κοινώς "μπίχλα" στρωμένου φίλτρου) και κάποιο διάστημα για την πλήρη ανάπτυξη των αποικιών. Όταν μετρήσεις αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και βρεις αρκετά νιτρικά (πχ 30 ppm), κάνεις μία αλλαγή νερού ~50% και είσαι έτοιμος...
Το καλύτερο θα ήταν να φιλοξενούσες σε κάποιο κατάλληλο περιβάλλον τον μονομάχο σου μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Το στρώσιμο, εφόσον χρησιμοποιήσεις μπόλι θα σου πάρει 5-7 ημέρες για τόσα λίτρα, διαφορετικά ίσως φτάσεις και τις 3 εβδομάδες... Στρώνεις είτε με ξηρές ψαροτροφές, είτε με αμμωνία από φαρμακείο. Κάνε αναζήτηση στο forum και θα βρεις τα σχετικά κατατοπιστικά threads. Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο (και υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχεις κάποιο πλάσμα μέσα) δεν κάνουμε αλλαγές νερού.
Τα βασικά τεστ που χρειάζεσαι είναι: 1) pH, 2) θερμόμετρο, 3) NH3 (αμμωνία), 4) NO2 (νιτρικά), 5) ΝΟ3 (νιτρώδη), 6) GH (γενική σκληρότητα), 7) KH (ανθρακική σκληρότητα). Σε κάθε περίπτωση να προτιμήσεις υγρά τεστ (τεστ με σταγόνες + αντιδραστήρια) και όχι τεστ με sticks (υπάρχουν ενίοτε σημαντικές αποκλίσεις στην μέτρηση με τα δεύτερα).
Απάντηση 5: Το νερό πρέπει να είναι καθαρό, διάφανο και διαυγές, δίχως χρωματισμούς... Το καφετί χρώμα, ίσως να προέρχεται από τις "αφοδεύσεις" του μονομάχου, πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεσαι αλλαγή νερού!

Ζητούμενες τιμές λοιπών παραμέτρων: pH <= 7 (ελαφρώς όξινο περιβάλλον), GH & KH άσε του δικτύου, εκτός εάν έχεις εξωφρενικά υψηλές τιμές!

Όσον αφορά την παρατήρησή σου, ίσως να τον ενοχλεί το ρεύμα του φίλτρου. Προσπάθησε να βγάλεις την έξοδο του φίλτρου 2 εκατοστά πάνω από την επιφάνεια του νερού, προκειμένου να μην έχεις ενοχλητική ροή για το ψάρι, αλλά και να έχεις μεγαλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια, που σημαίνει καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Τα παραπάνω πιστεύω είναι ο σωστός δρόμος. Τώρα στην πράξη, ίσως να χρειαστεί να αποκλίνεις, ανάλογα με το τι θέλεις και με το κατά πόσο σε παίρνει. Σε κάθε περίπτωση, καλώς ήρθες στον συναρπαστικό κόσμο του ενυδρείου!! :D

Dimis
03-10-09, 22:48
Γεια σας παιδια!
Ειμαι νεος στο χομπι και θα 'θελα μερικες διευκρινισεις http://www.forum4fish.com/forums/style_emoticons/default/36_33_3%5B2%5D.gif

Αφου διαβασα ορισμενα πραγματα γυρο απο τους μονομαχους,πριν 2 μερες αγορασα ενα μικρο ενυδρειο (12λ) και εναν Μπλε μονομαχο(αρσενικος).

Για αρχη πηρα ενα μικρο φιλτρο και το εχω βαλει στη μικροτερη δυνατη ενταση(διαβασα οτι δε τους αρεσουν οι αναταραξεις).

Πηρα ετοιμο στρωμενο νερο απο ενυδρειο με μονομαχο(3λ) και συμπληρωσα με νερο της βρυσης(τοποθετησα και αντιχλωριακο)

Στο προγραμμα ειναι να προμηθεφτω εναν θερμοστατη και μια λαμπα.Ο θερμοστατης να μην ειναι πανω απο 25 βατ.

Ερωτηση 1)Να παρω μια μικρη απλη λαπμα για ενυδρεια ή να παρω μια UV ετσι ωστε να περιορισω και την αλγη?(διορθωστε με αν δεν ισχυει το παραπανω,σας λεω απλα τι διαβασα) παρε την πιο μικρη λαμπα σε βατ που θα βρεις,μια οικονομιας απο 6 εως 8 βατ εισαι μια χαρα.uv oxi.

Ερωτηση 2)Προφανως θα θελει την ησυχια του το ψαρι,ειναι απαραιτητο να αφηνω ολο το βραδυ τη λαμπα αναμενη? 8 με 9 ωρες ειναι μια χαρα.

Ερωτηση 3)25c βαθμοι ειναι καλα για τον μικρο ε? 25 εως 27.

Ερωτηση 4)Αφου κανω αλλαγες νερου τις 15 πρωτες μερες(ανα 2 μερες) για να ψιλο-στρωσει το περιβαλλον του ενυδρειου,ποια και σε ποσο πρεπει να ειναι τα βασικα χαρακτηριστικα (PH κτλ...)?
Αν μπορει καποιος ας μου πει και τα 5,για να παω να παρω τα αντιστοιχα τεστ. Για να μην κανεις αλλαγες ανα 2 μερες βρες καποιον που εχει στρωμενο ενυδρειο και στιψε ελαφρα το σφουγγαρι του φιλτρου του μεσα στην γυαλα σου,αποκτας την βιολογια του στρωμενου ενυδρειου και η γυαλα σου ειναι ετοιμη να φιλοξενησει ΑΜΕΣΩΣ τον μονομαχο και μετα καθιεριωνεις αλλαγες μια φορα (αν μπορεις και 2 καλο ειναι διοτι εχεις τα ελαχιστα λιτρα) 50% του νερου και προσπαθησε να κανεις της αλλαγες με σκουπα βυθου ωστε να μαζευεις και τις ακαθαρσιες του μονομαχου σου(αυτο παλι επειδη οπως ειπαμε τα λιτρα σου ειναι τα ελαχιστα δυνατα για την φιλοξενια του οποτε προσπαθουμε να του κραταμε παντα καλες συνθηκες)
Τα τεστ που χρειαζεσαι ειναι 1)ph 2)KH 3)NH3 4)NO2 5)NO3.

Ερωτηση 5) Ειναι η τριτη μερα που τον εχω και αρχισε να καφετιαζει αισθητα το νερο,αποτι διαβασα ειναι φυσιολογικο,ετσι? το νερο καφετιαζει ειτε επειδη εχεις ξυλο μεσα οποτε το ξυλο ελευθερωνει αυτο το χρωμα ειτε εχεις καποιο αλλο διακοσμητικο η υποστρωμα που θολωνει το νερο,πες τι εχεις μεσα ωστε να σου απαντησουμε.

Παρατηρηση:Ο μικρος καθεται συνηθως μπροστα στο φιλτρο και κολυμπαει αντιθετα στο ρευμα που βγαζει αυτο,ή παει και χωνεται αναμεσα στο καλωδιο του φιλτρου.Ειναι φυσιολογικο που περναει το 70% της μερας εκει? Αν μπορεις στρεψε την ροη του φιλτρου παραλληλα με το γυαλι και οχι προς το κεντρο της γυαλας ωστε να περιορισεις την εντονη αναταραξη,και φυσικα μην σηκωσεις την εξοδο του φιλτρου πανω απο την επιφανεια του νερου,στους μονομαχους δεν αρεσει η αναταραξη της επιφανειας διοτι αναπνεουν στην επιφανεια του νερου οποτε θελουν οσο το δυνατον πιο ηρεμα νερα.

Ελπιζω ολα να πανε καλα...

Επειδη οπως ανεφερα παραπανω τα λιτρα σου ειναι οριακα προσπαθησε να τηρεις τις αλλαγες νερου προσεθεσε στην διακοσμηση 2-3 ζωντανα ευκολα φυτα οπως ανουμπιες μικροσοριουμ κερατοφυλλο και ενα κομματι ριζας που μπορει να μαλακωσει λιγακι το νερο σου.

Mitsos Tsoumas
04-10-09, 05:58
Ευχαριστω παρα πολυ!!!:grin:

Δευτερα παω να παρω τα τεστ!Οσο για τον μικρο,θα τον βαλω σε γυαλα(δυστυχως) με ετοιμο νερο απο στωμενο ενυδρειο μεχρι να στρωσει το δικο μου.Η θα δανιστω το σφουγγαρι απο το φιλτρο του pet shop να κανω τη δουλεια μου...
-------------------------
Εχω ενα σκουροχρομο κεραμικο διακοσμιτικο...λογικα αυτο σκουραινει το νερο.
Αποτι διαβασα μετα απο καποιες αλλαγες του νερου θα σταματησει να "ξεβγαζει".


Α και κατι ακομα:
1)Mια σκουπα βυθου ποσο παει?Εχει τοσο μικρο μεγεθος για ενα ενυδρειο σα το δικο μου(12lt)?
2)Αποτι καταλαβα ενα φυτο στο ενυδρειο μονο καλο μπορει να κανει,αλλα εμενα εχει μονο χαλικι(και ψεφτικα διακοσμιτικα).Μπορει να επιβιωσει φυτο σε τετοιο υποστρωμα ή πρεπει να αλλαξω το βυθο του ενυδρειου?:confused:

Αχουυυυυυυυ εκανε φωλια απο φυσαλιδες ο μπομπιρας!!!!:smt041
Ερε γλεντια αν ειχε μια θυληκια μεσα...:P:P:P;)

halvas69
04-10-09, 06:12
.......θα τον βαλω σε γυαλα(δυστυχως) με ετοιμο νερο απο στωμενο ενυδρειο μεχρι να στρωσει το δικο μου.
Λάθος, θα τον βάλεις σε φρέσκο νερό και όχι από άλλο ενυδρείο.
Όχι μόνο δεν προσφέρεις κάτι έτσι, αλλά θα είναι ήδη επιβαρυμένο με...απόβλητα.