PDA

Επιστροφή στο Forum : λιμνοξεκινημα!


michael151
03-10-09, 18:45
δειλα,δειλα ξεκινησα κι εγω τη κατασκευη μιας λιμνουλας!το νερο θα οξυγονωνεται πεφτωντας απο το καταρακτη και εχω φτιαξει κι ενα φιλτρο,στο οποιο σκεφτομαι να βαλω σφουγγαρι μαζι με "μακαρονακι"!οι διαστασεις ειναι μηκος 250εκ,πλατος 150εκ και βαθος 85εκ στο βαθυτερο σημειο της λιμνης!
καθε παρατηρηση ή διαφωνια για τη καλυτερη τελικη δημιουργια της λιμνουλας δεκτη!
(χεχε δεν ειμαι εγω στη φωτο)

Ηλίας
03-10-09, 18:46
Καλη επιτυχια!
ποσα λιτρα ειναι?...

michael151
03-10-09, 21:11
αν υπολογιζω σωστα,περιπου 2500lt καθαρα..:roll:

Andros
03-10-09, 21:29
Πανω κατω θα ειναι γυρω στις 2500 λιτρα ετσι??
Πας για μπετον νομιζω??
Πως το σκεφτεσαι το ολο πραμα.....

michael151
03-10-09, 21:34
ναι!ετσι το σκεφτομαι!η αληθεια ειναι πως ηθελα να βαλω lainer αλλα νομιζω με μια καλη μονωση,(ειδικο τσιμεντοειδες και πλεγμα απο κατω απο το τσιμεντο)θα δουλεψει χωρις προβλημα!ποια ειναι η γνωμη σου??

Andros
03-10-09, 21:55
Μια χαρα θα εισαι, αλλωστε δεν ειναι και πολλα τα λιτρα.......μετα το περνας και με ενα ειδικο μονωτικο και εισαι οκ.
Αποψη μου, αλλα μιας και θα την φτιαξεις με μπετον, εαν θα βαλεις αντλια βυθου, φτιαξε απο τωρα και ενα βαθρο το οποιο θα πρεπει να ειναι γυρω στους 30 εως 40cm υψος για να κατσει η αντλια, οπως και αλλα ραφακια για να μπουν φυτα.......

michael151
03-10-09, 22:14
η μια πλευρα ειναι λιγο πιο ρηχη και σκεφτομαι εκει να βαλω τα πιο πολλα φυτα!στην αλλη πλευρα θα τοποθετησω μερικα βραχακια(πετρες) και ισως πανω τους να βαλω κι εκει κανα φυτο!θα δουμε!!τι φυτα να βαλω??εκτος απο νουφαρα?

Andros
04-10-09, 10:08
Φυτα για λιμνες υπαρχουν πολλα, το θεμα ειναι να τα βρεις..
Φτιαξε πρωτα τη λιμνη και τα φυτα ...μετα.

Παντως τα λιτρα ειναι λιγα, θα μπορουσες να την μεγαλωσεις κι'αλλο μιας και εισαι στο αρχικο σταδιο??
Παντως για χρυσοψαρα τα λιτρα ειναι καλα αλλα αν σκεφτεσαι για κοι...νομιζω καλυτερα να τα ξεχασεις.
Το χειμωνα τι θερμοκρασιες υπαρχουν στη περιοχη??

michael151
05-10-09, 17:09
ναι για κόι το εχω ξεχασει!μερικα χρυσοψαρα θα ειναι οτι πρεπει!!;) το χειμωνα γενικα δεν εχουμε παρα πολλες χαμηλες θερμοκρασιες.περιπου 6 με 12,ισως και παραπανω την ημερα!για επεκταση..χλωμο..!ναι εχεις δικιο φυτακια αργοτερα!