PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδο ενυδρειο (στρωσιμο)


Red crystal
02-10-09, 11:50
Καλημερα σας, το σαββατο επεσε στα χερια μου ενα 30λτ με διαστασεις 38χ30χ26 (μχπχυ) αδειο τελειως δηλαδη μονο το γυαλι.Αφου το επλυνα 5-6 φορες με νερο εβαλα ενα φιλτρακι με ανθρακα (seachem matrix) για 3 μερες για να καθαρισει μεσα ειχε μπει χαλικι της Dennerle και ενα ωραιο ξυλο και 2 ninja σαλιγκαρια .Την τριτη ημερα βγηκε ο ανθρακας μπηκε substrat συν το σφουγκαρακι και αρχισε η βιολογια του.Του εριξα λιγη τροφη,και πηρα μπολι απο το μεγαλο ενυδρειο μου και εβαλα λιγο σε αυτο.Καθε μερα γινονται μετρησεις τις 2-3 μερες ειχε αμμωνια και τις αλλες 2 αμμωνια 0 νιτρωδη μειονονονται και νιτρικα 12,5.Το ρΗ ολο και περρισοτερο προσπαθω να το μειωσω με λιγη τυρφη.Απο φωτισμο γιατι μεχρι προχθες δεν ειχα ουτε καπακι πηρα απο την Κηφισια ενα sunsun κρεμαστο 24w.
Για φυτα σκεφτομαι καμια anubia,christmas moss,και γρασιδι συν νουφαρα.Το ρΗ το κατεβασα απο 8 σε 7.Μπηκε ο μονομαχος μου για να κανει το κυκλο του αζωτου με τα αποβλητα του.Θα ηθελα να ρωτησω, γινετε να βαλω κανα cpd? Και εαν παω καλα.

Συγνωμη εαν σας κουρασα.;);):smt020:smt020

Red crystal
06-10-09, 18:37
Κανεις?

Πάνος
06-10-09, 19:06
καλησπερα...οι μονομαχοι ειναι απροβλεπτα πλασματα....
περαν του οτι τα cpd ειναι καλο να ειναι σε κοπαδι και χρειαζονται χωρο (ειναι ακαταλληλα τα 30 λιτρα) και σε μεγαλυτερο ενυδρειο να τα βαλεις δε ξερεις πως θα αντιδρασει ο μονομαχος σου...καλυτερα να μη το δοκιμασεις...αν θελεις να κρατησεις cpd τουλαχιστον ενα 50αρι ενυδρειο για μια μικρη ομαδα μονα τους...

Raven
06-10-09, 19:15
Με γεια το καινουριο ενυδρειακι !
Προσοχη μονο να μην πηδηξει ο μονομαχος αφου λες οτι δεν εχει καπακι !
Για γαριδουλες περιμενε 2 μηνες πρωτα, να στρωσει καλα και το υποστρωμα και μετα.
Για τα cpd σου απαντησε ο Πανος πολυ σωστα.

Red crystal
07-10-09, 13:00
Φυσικα ο μονομαχος δεν θα μεινει μεσα γιατι δεν θα βρισκω γαριδες κανα ψαρακι γινεται να μπει μαζι τους.Και κατι ασχετο τα Pseudomugil fyrcatus τρωνε τις γαριδες?

Το νερο εστρωσε,οπως και ολα ειναι ετοιμα θα μπουν και φοτο.Το μονο που πρεπει να κανω τωρα ειναι να περιμενω να στρωσει το χαλικι.:smt041

Raven
07-10-09, 18:43
Τα Pseudomugil δεν ασχολουνται με τις γαριδουλες αλλα θελουν πανω απο 100 λιτρα γιατι ειναι καλοι κολυμβητες και ζουν σε κοπαδακι.

Dimis
07-10-09, 18:56
Περιοδικο ΕΝΥΔΡΕΙΟ τευχος 9,σελιδα 2 αρθρο του Γιωργου Σιρπη που το βασιζει στα εγκυρα σαιτ rainbowfishes & pandora.
Στο εν λογω αρθρο αναφερεται οτι ενα ζευγαρι Furcatus μπορει ανετα να κρατηθει σε 20 λιτρα.
Ορμομενος απο αυτο το αρθρο κρατησα οντως ενα ζευγαρακι στον 30αρι κυβο μου χωρις να αντιμετοπισω κανενα προβλημα και μετα απο 1.5 μηνα μου γεννησαν κιολας.
Δεν εχω κανεναν σκοπο αντιπαραθεσης με τον Πανο η τον Αλεξ,απλα αναφερω την εμπειρια μου και τον λογο που αποφασισα να το πραξω.

Πάνος
07-10-09, 20:34
ζευγαρια ψαριων σε μικρα ενυδρεια με σκοπο την αναπαραγωγη ειναι εξαιρεσεις απο το γενικοτερο κανονα...
π.χ.πολλες φορες λεμε οχι σκαλαρια σε 100 λιτρα..αλλα ενα διαπιστωμενο ζευγαρι μπορει να ζει...καταλαβαινεις ομως ποσο πιο ανετα θα ηταν σε μεγαλυτερο ενυδρειο μεσα σε μια ομαδα....
και στο περιοδικο στο συγκεκριμενο αρθρο προτεινεται να κρατουνται σε ομαδα σε μεγαλυτερο ενυδρειο με περισσοτερα θηλυκα...
το να κρατησεις ενα ζευγος σε 20 λιτρα δεν ειναι ανεφικτο...αλλα δεν ειναι το ιδανικοτερο...και επισης ενας αρχαριος θα δυσκολευτει αρκετα να κρατησει σταθερες συνθηκες σε 20 λιτρα....τοσο μικρα συστηματα μπορει να ανατραπουν ευκολα..
κατα τη γνωμη μου επειδη εχω παρατηρησει τα συγκεκριμενα ψαρακια και ειναι δεινοι κολυμβητες θεωρω οτι θα νιωθουν στριμωγμενα...

Dimis
07-10-09, 22:56
Οπως ειπα δεν εχω σκοπο την αντιπαραθεση αλλα τον γονιμο διαλογο ωστε να προκυψουν καποια πραγματα που θα βοηθησουν οσους μας διαβαζουν.
Η δικη μου αποψη ειναι πως με σωστες συνθηκες (αλλαγες νερου 50% ανα εβδομαδα,σκουπα βυθου,φυτα στο ενυδρειο) τα συγκεκριμενα ψαρακια μπορουν να ζησουν σε 20 λιτρα αν ειναι ζευγαρι,αυτο το διευκολυνει οτι ζουν σε ουδετερο προς σκληρο νερο οποτε δεν θελει τροποποιηση το νερο της βρυσης οποτε οι αλλαγες νερου δεν θα επιρεαζουν τους παραμετρους του νερου.
Το οτι μπορει να τα φιλοξενησει ενα ενυδρειο 20 λιτρων δεν σημαινει βεβαια οτι δεν θα ηταν πιο ευτυχισμενα σε 60 100 η ακομα και 300 λιτρα...
Στο θεμα του ενυδρειου οπως ξερουμε το ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ και με το παραπανω...

Πάνος
07-10-09, 23:06
φυσικα και μιλαμε για γονιμο διαλογο..
οταν λεω ασταθες συστημα δεν εννοω την ασταθεια που μπορει να επιφερουν οι αλλαγες νερου...
εννοω την ασταθεια σε απροβλεπτους παραγοντες...να πεθανει ενα ψαρακι...ακομη κι ενα μηλοσαλιγκαρο θα μπορουσε να εκτοξευσει την αμμωνια πριν το παρουμε χαμπαρι σε τρελλα επιπεδα...
να μας ξεφυγει λιγο λιπασμα η τροφη παραπανω...να ανακατεψουμε το υποστρωμα....η εξατμιση...το προβλημα δημιουργειται αμεσα...εκει εγκειται που αποτρεπονται οι αρχαριοι απο τοσο μικρα συστηματα...
κι επειδη οπως λες στο ενυδρειο το μεγεθος μετραει...αυτα τα γρηγορα ψαρακια ποτε δε θα μπορεσουν να αναπτυξουν ταχυτητα μεσα σε 20 ποντους μηκος ...
θα το καταλαβαινα περισσοτερο αν προτεινονταν γκαπυ η παφερακια π.χ. που ειναι πολυ πιο αργοι κολυμβητες.
δε κρινω απο το μεγεθος αλλα απο τη συμπεριφορα του ψαριου....μου φαινεται σαν να βαζεις ενα ζευγαρι νεον σε 20 λιτρα (για να μη πω οτι τα συγκεκριμενα ειναι πιο δραστηρια και απο τα νεον)
φυσικα τα παραπανω αποτελουν προσωπικη μου αποψη...

Dimis
07-10-09, 23:19
Δεν διαφωνω με τα επιχειρηματα σου Πανο.
Απλα λεω πως καποιος που δεν εχει πειρα ακολουθοντας ενα προγραμμα φροντιδας που μπορουν να του υποδειξουν μερικοι πιο εμπειροι μπορει να διατηρησει αυτα τα ψαρακια σε αυτα τα οριακα λιτρα.
Το καλυτερο θα ειναι να εχει μια ομαδα απο 6-7 σε 70 λιτρα αλλα πολλοι δεν εχουν αυτη την μικρη πολυτελεια...

Πάνος
07-10-09, 23:29
ολοι οι κανονες εχουν τις εξαιρεσεις τους...
η δικη μου σταση ειναι αυτη γιατι εχουμε παρα πολλα παραδειγματα ανθρωπων που ξεκινουν το χομπυ....και κανουν σκοντο..στα χρηματα που πρεπει να δωσουν (δε θελουν να αγορασουν τεστ..ή ενα καλο και αξιοπιστο φιλτρο)...σκοντο στα λιτρα (δεν εχει και τοοοση διαφορα ενα 50αρι απο ενα 30αρι στην αγορα)
και προσωπικα τους προτρεπω παντα να ξεφυγουν απο τα ενυδρειακια των 20-25 λιτρων....
απο εκει και περα...αν εχεις κατανοησει καποιες βασικες αρχες στο χομπυ μπορεις να παρεκλινεις χωρις να ρισκαρεις ιδιαιτερα...αλλα αν αρχισουμε να μιλαμε για διατηρηση σμηνοψαρων και αναπαραγωγες σε 20 λιτρα...φοβαμαι οτι θα χαθει καπου η μπαλα....και ειναι δυσκολο να δωσεις σε καποιον που δεν ξερει να καταλαβει...