PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέματα: Μπορώ να βάλω red cherry σε αυτό το ενυδρείο;


ΤΟΛΟΥΚΟΣ
17-09-09, 14:24
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο.


Eχω 2 ενυδρεια ενα 22 λτ με μονομαχο και ενα 96 λτ με 3 νεον + 2 Black νεον + μερικα γκαπι + 2 μηλοσαλιγγαρα ( ξερω οτι υπαρχει προβλημα με την ψαροσυνθεση ) τωρα απο τιμες νερου μολις εκανα τεστ και τα 2 εχουν ιδιες τιμες σχεδον αμωνια 0 - 0.05 ( δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι 0 η 0.25 αλλα παει πιο πλ στο κιτρινο ) πεχα 7.6 και νιτρικα 0. μπορω να βαλω red cherry ?? και στα 2 εχω χαλικι και οχι αμμο . στο μεγαλο εχω και αρκετη μοσσ. δεν εχω τεστ για σκληροτητα

Πάνος
17-09-09, 17:11
για το μονομαχο δε μπορω να πω κατι..αλλοι δε τις πειραζουν..αλλλοι τις αποδεκατιζουν..και αλλοι (ξερει ο Raven) στην αρχη ειναι ακακοι και μετα γινονται λαιμαργα σαγονια...:D
στο μεγαλο ενυδρειο μπορεις να βαλεις τσερυ αφοβα....φυσικα μερος του γονου θα τρωγεται απο τα ψαρακια..αλλα αν εχεις φυτα-κρυψωνες θα επιβιωνουν και θα πολλαπλασιαζονται...γενικα ειναι πολυ προσαρμοστικες και θριαμβευουν στα περισσοτερα ενυδρεια...
αρκει να προσεχεις να εχεις καλες μετρησεις..το πεχα και οι σκληροτητες αν δεν ειναι ακραιες τις αφηνουν ουσιαστικα αδιαφορες...

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
17-09-09, 17:31
για τον μονομαχο το ξερω για την συμπεριφορα.. για αυτο πρωτα θα βαλω στο μεγαλο να πολλαπλασιαστουν και μετα σο μικρο ( να σημειωσω οτι στον μονομαχο εχω και 2 apple τα οποια δεν πειραζει ) το πεχα μ ειναι ελαφρως βασικο ( μπορω να κανω κατι για να το μιεωσω? ) και απο σκληροτητα ξερω μονο οτι το νερο μ ειναι σκληρο χρησημ πειω νερο δικτυου 8εσσαλονικης.

Πάνος
17-09-09, 19:42
αν εχεις "καθαρο" νερο...δηλαδη με χαμηλα νιτρικα και οχι αμμωνιες και νιτρωδη ..μια χαρα θα τα πανε...

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
19-09-09, 12:32
λοιπον πηρα για αρχη 3 cherry εκανα την προετημασια ..τις εβαλα.. τι τρωνε οι γαριδες???? απο τις 3 βλεπω μονο την μια να κανει βολτες την οποια παρεπιπτοντως δεν την πειραζει κανενα ψαρι.. οι αλλες 2 λετε να:smt059 η απλα κρυβονται?

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
20-09-09, 18:34
εχω αρχισει να ανυσυχω . μεχρι χθες εβλεπα 2 γαριδουλες απο τις 3 τωρα απο το πρωι δεν εχω δει καμια.. λετε να τις εφαγαν τα νεον??

chemical mac
21-09-09, 11:35
εχω αρχισει να ανυσυχω . μεχρι χθες εβλεπα 2 γαριδουλες απο τις 3 τωρα απο το πρωι δεν εχω δει καμια.. λετε να τις εφαγαν τα νεον??κανονικά

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
21-09-09, 11:37
δεν ξερω τι γινεται χθες το βραδυ πηγα με εναν φακο και ειδα στα κλεφτα μια γαριδα.. λετε να τις πειραζει το φως??

chemical mac
21-09-09, 11:42
τους αρέσει να κρύβονται γενικότερα. βγαίνουν μόνο όταν αισθάνονται απόλυτα ασφαλείς κι εξοικειωμένες με το περιβάλλον τους. πάντως αν τα tetra είναι μεγαλούτσικα...τις θεωρούν πολύ καλό μεζέ.

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
21-09-09, 12:10
οκ καταλαβα τωρα μολις ειδα μια .. δεν νομιζω οτι χωρανε στο στομα των νεον..

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
27-09-09, 21:54
οι γαριδουλες μου τλκ τα πανε μια χαρα δεν τις πειραζουν τα ψαρια.. πηγα πηρα αλλες 2 .. τωρα εχω 5 .. αναπαραγοντε ευκολα??? πρεπει να κανω κατι εγω???

Πάνος
27-09-09, 23:01
αναπαραγονται ευκολα...αλλα μερος του γονου θα τρωγεται απο τα ψαρακια...
αν θελεις να εχεις φουλ αναπαραγωγη καλο ειναι να τις κρατησεις μονες τους για ενα διαστημα ωστε να πληθυνουν...
στο ενυδρειο μου με τα εντλερς δε πολλαπλασιαζονται γιατι ειναι λιγες και τα ψαρακια πολλα και προφανως η νεα γενια τρωγεται εν ριπη οφθαλμου...
στο γαριδαδικο φυσικα πλυθαινουν συνεχως (σημερα χαρισα αλλες 30) αλλα εκει ειναι μονες τους...

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
28-09-09, 17:17
για 96 λτ ποσες γαριδες θελω????

Πάνος
28-09-09, 18:47
οσες θες εσυ....σηκωνει παντως μερικες εκατονταδες....:D:D

aNe
17-10-09, 13:16
Καλησπερα παιδια εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων που τρεχει 3 βδομαδες.Εχω βαλει μεσα 4 γκαπακια, 3 σαλιγγαρια (apple snails), 16 ριζες καμπομπα ακουατικα , 2 κερατοφυλλα να αιωρουνται και ενα ξυλο.Μπορω να βαλω και γαριδες?Το φιλτρο περιεχει Υαλοβαμβακα, σφουγγαρι και μακαρονι.Μετρησεις πανε καλα : ΝΟ2 0 , ΝΟ3 25 και κατω , και ΝΗ3 ΝΗ4 0.

Dimis
17-10-09, 14:14
Μπορεις να βαλεις.
Ειτε αμανο ειτε red cherry...

velocity
17-10-09, 15:38
Τι άμμος είναι αυτή που έχεις?

Raven
17-10-09, 15:43
Εγω ειμαι της αποψης να μπαινουν γαριδες και βυθοψαρα, μετα το 2ο μηνα λειτουργιας σε νεα ενυδρεια.

petros
24-11-09, 12:50
Σκεφτομαι να βαλω σε ενα ενυδρειο 35 λιτρων γαριδες red cherry.
Πως γινεται το στρωσιμο του ενυδρειου???(κανει το μπολι??)
Πως γινεται η προσαρμογη των γαριδων???
Ευχαριστω

andst87
24-11-09, 14:07
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279

vag0s
06-01-10, 21:16
Καλησπερα σε ολους!!
Αποφασισα να ασχοληθω και με τις γαριδες και για αρχη θα κανω ενα 25αρι με red cherry!!

Οριστε φωτο απο το aquascape που πριν λιγο τελειωσα!!Αργοτερα θα μπουν πολλα ακομα φυτα!

http://i880.photobucket.com/albums/ac8/vag0s/IMG_1317.jpg


Ο βυθος του ειναι στρωμμενος αφου ετρεχε μεχρι σημερα και για 2 μηνες με αλλο aquascape!

Μαζι με τις γαριδες θα βαλω και 8 Celestrial Pearl Danio!!

Αυτα προς το παρον:grin:

Γιώργος Κ
06-01-10, 21:21
Οτι πρεπει η moss για γαριδοκατασταση!! Θα πρεπει να το σκεφτεις για τα cpd ειναι λιγα τα λιτρα και μια που θα τα βαλεις και μια που δεν θα τα ξαναδεις!! Θα κρυβονται συνεχεια!! :smt120

vag0s
06-01-10, 21:58
To ξερω οτι ειναι λιγα:smt009
Αλλα τα εψαχνα πολυ καιρο και τωρα που τα βρηκα δεν εχω αλλο ετοιμο ενυδρειο....
Σκεφτομουν να τα επαιρνα και να τα αλλαζα ενυδρειο αργοτερα!!

rottbea
06-01-10, 22:04
και εγω θα συμφωνησω με τον Γιωργο σχετικα με cpd οτι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα.Επισης δεν ειναι λιγοι που εχουν χασει γαριδες απο διαφορες αιτιες και ξαφνικα σε αυτα τα λιτρα.

Φιλικα Δημητρης

Γιώργος Κ
06-01-10, 22:05
To ξερω οτι ειναι λιγα:smt009
Αλλα τα εψαχνα πολυ καιρο και τωρα που τα βρηκα δεν εχω αλλο ετοιμο ενυδρειο....
Σκεφτομουν να τα επαιρνα και να τα αλλαζα ενυδρειο αργοτερα!!
Εγω εχω 8 στον 30λιτρο κυβο ... αναγκαστηκα τα μετεφερα λογω ελειψης ενυδρειου ... αλλα απο τοτε που τα εχω βαλει ειναι αφαντα! Οσοι εχουν ερθει εδω νομιζουν πως εχει μονο γαριδες μεσα! Ενω στο 60λιτρο με εντλερακια μαλλον νοιωθαν ασφαλεια με πιο πολλα ψαρια και ηταν φατσα καρτα! Τωρα αναγκαστικα θα τα δωσω και αυτα και οχι τιποτα αλλο μου αρεσουν τα ατιμα!! :(

vag0s
06-01-10, 22:11
Εγω εχω 8 στον 30λιτρο κυβο ... αναγκαστηκα τα μετεφερα λογω ελειψης ενυδρειου ... αλλα απο τοτε που τα εχω βαλει ειναι αφαντα! Οσοι εχουν ερθει εδω νομιζουν πως εχει μονο γαριδες μεσα! Ενω στο 60λιτρο με εντλερακια μαλλον νοιωθαν ασφαλεια με πιο πολλα ψαρια και ηταν φατσα καρτα! Τωρα αναγκαστικα θα τα δωσω και αυτα και οχι τιποτα αλλο μου αρεσουν τα ατιμα!! :(

Σκεφτομαι να τα βαλω Γιωργο..
Και αν εχουν προβλημα τα βαζω σε 50-60 λιτρα!
Στα 60 λιτρα μια χαρα δε θα ειναι;
Εξαλλου μιλαμε για ψαρια με τελίκο μεγεθος 2cm......!!

AQUA PURA
06-01-10, 22:28
Θα συμφωνήσω και εγω με τον Γιωργο (georgarask (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=3348)) και τον Δημήτρη (rottbea (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4578))
Θα πρότεινα το συγκεκριμένο ενυδρείο μόνο για red cherry και συγκεκριμένα για μια μικρή ομάδα. Για τα CPD 25 λίτρα είναι πολύ λίγα. Όχι μόνο επειδή θα κρύβονται… αυτό νομίζω είναι το λιγότερο..;) αλλα για την σωστή διαβίωση τους.:p Το ότι είναι μικρόσωμα ψαράκια δεν σημαίνει κάτι…. :) πρόσφερέ τους μεγαλύτερο ενυδρείο, κατάλληλες συνθήκες και τότε θα δεις πραγματικά την συμπεριφορά, τα χρώματα και των χαρακτήρα τou συγκριμένου είδους.;););):smt023

vag0s
06-01-10, 22:30
Θα συμφωνήσω και εγω με τον Γιωργο (georgarask (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=3348)) και τον Δημήτρη (rottbea (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4578))
Θα πρότεινα το συγκεκριμένο ενυδρείο μόνο για red cherry και συγκεκριμένα για μια μικρή ομάδα. Για τα CPD 25 λίτρα είναι πολύ λίγα. Όχι μόνο επειδή θα κρύβονται… αυτό νομίζω είναι το λιγότερο..;) αλλα για την σωστή διαβίωση τους.:p Το ότι είναι μικρόσωμα ψαράκια δεν σημαίνει κάτι…. :) πρόσφερέ τους μεγαλύτερο ενυδρείο, κατάλληλες συνθήκες και τότε θα δεις πραγματικά την συμπεριφορά, τα χρώματα και των χαρακτήρα τou συγκριμένου είδους.;););):smt023

Σε ποσα λιτρα τουλαχιστον θα τα προτεινες;

AQUA PURA
06-01-10, 22:44
Τα δικά μου τα έχω απο πολύ μικρά σε ένα 70 λίτρο ενυδρείο καθαρά 57 λίτρα περίπου και παρόλο τις γέννες και την καλή συμπεριφορά που δείχνουν ...προσωπικά δεν είμαι ικανοποιημένος για τα λίτρα του ενυδρείου...πιστεύω πως για μία ομάδα 10 CPD πχ το ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου είναι 60 με 80 λίτρα ίσως να φαίνεται υπερβολή...;)

aNe
19-10-10, 22:53
Kαλησπερα
Θελω να ρωτησω αν τα 41 λιτρα ειναι καλα για ενα γαριδαδικο με red cherry.Αν ναι ποσες περιπου να βαλω;;Γινεται να κανω αναπαραγωγες σε αυτα τα λιτρα;
Ευχαριστω

kostaskich
19-10-10, 23:19
βεβαιως και μπορεις.εχω και εγω ενα 40 λιτρο και ειναι γεματο.5 red cherry εβαλα και τωρα γινετε χαμος.:)

Raven
19-10-10, 23:24
Τα 40 λιτρα ειναι μια χαρα για red cherry.Πρεπει ομως να ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο και ο βυθος του. Αρχισε με μια αποικια απο 10-15 και φυσικα θα εχεις και γεννες.

aNe
20-10-10, 14:04
Τα 40 λιτρα ειναι μια χαρα για red cherry.Πρεπει ομως να ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο και ο βυθος του. Αρχισε με μια αποικια απο 10-15 και φυσικα θα εχεις και γεννες.
Δηλαδη ποσο καιρο πρεπει να τρεχει για να στρωθει σωστα.Εγω αυτο το ενυδρειο θα το παρω σε λιγες μερες...Με μπολι δεν γινεται η δουλεια;

Raven
20-10-10, 14:09
Το σωστο ειναι να περιμενεις γυρω στους 2 μηνες πριν βαλεις τις γαριδες. Ομως μπορεις να επιταχυνεις την διαδικασια μπολιαζοντας τον βυθο, ειτε με προσθηκη υλικου (χαλικιου) απο ωριμο ενυδρειο, ειτε ριχνοντας λιγη μουργα (μπολι) απο ωριμο φιλτρο αναμεσα σε 2 στρωσεις του βυθου.

aNe
20-10-10, 14:28
Υπαρχει καποιο ψαρι που αν μπολιασω το φιλτρο να μπορει να ζησει σε αυτα τα λιτρα μεχρι να περασουν οι δυο μηνες και να φουντοσουν και τα moss που σκεφτομαι να βαλω ετσι ωστε να γινει σωστη η δουλεια.Μετα τα χαριζω..

Raven
20-10-10, 14:50
Aν μπολιασεις το φιλτρο και τον βυθο, μπορεις να τρεξεις το ενυδρειο με 2-3 φτηνα ψαρακια (πχ,guppy) για 15-20 μερες και μετα να τα χαρισεις και να βαλεις τις γαριδες.
Κανονικα μπορεις να τις βαλεις τις red cherry αμεσως μετα το μπολιασμα φιλτρου & βυθου, αλλα για περισσοτερη ασφαλεια κανε αυτο με τα ψαρακια ωστε να εισαι σιγουρος 100%.

aNe
20-10-10, 14:52
Το πολυ πολυ βαζω ενα χαρεμι απο το αλλο ενυδρειο που εχω με τα guppy εκει και οταν ολοκληρωθει βαζω και τις γαριδες.:):)
Ευχαριστω

panos1972
20-10-10, 14:59
Το σωστο ειναι να περιμενεις γυρω στους 2 μηνες πριν βαλεις τις γαριδες. Ομως μπορεις να επιταχυνεις την διαδικασια μπολιαζοντας τον βυθο, ειτε με προσθηκη υλικου (χαλικιου) απο ωριμο ενυδρειο, ειτε ριχνοντας λιγη μουργα (μπολι) απο ωριμο φιλτρο αναμεσα σε 2 στρωσεις του βυθου.

Αλέξανδρε αυτό είναι εφικτό εάν έχεις βάλει φίλτρο βυθού;

Raven
20-10-10, 15:26
Αλέξανδρε αυτό είναι εφικτό εάν έχεις βάλει φίλτρο βυθού; Δεν το ειχα σκεφτει αλλα στο φιλτρο βυθου το νερο περναει μεσα απο το βυθο, οποτε αν ριξεις λιγο μπολι μεσα στην στηλη νερου αναγκαστικα θα περασει μεσα απο το χαλικι/αμμο και θα το ζωντανεψει. Υποθεση κανω , δεν το εχω δοκιμασει αλλα επειδη προκειται να στησω συντομα ενα 100αρι με φιλτρο βυθου θα το δοκιμασω και θα σας πω αν εχει αποτελεσμα.