PDA

Επιστροφή στο Forum : τιγρακια σε...αμοκ


Dimi
15-09-09, 19:03
καλησπερα σε ολους. χθες πηρα τα 6 τιγρακια που τα οποια ειναι πανέμορφα!!!!!
οταν τα εβαλα στο ενυδρειο ειχα κλειστο το φως για να μην τρομοκρατηθουν. σημερα ομως που αρχησε η ρουτινα τηε φωτοπεριοδου μολις αναψε το φως επαθαν αμοκ!!! στην αρχη το θεωρησα φυσιολογικο αλλα η κατασταση δεν αλλαξε ακομα και μετα απο 6 ωρες.... ποτε θα προσαρμοστουν?? στο ενυδρειο ειναι μονα τους και μολις σβησω το φως αμεσως γινονται δραστηρια!
τι συμβαινει??

Γιώργος Κ
15-09-09, 19:38
Οταν λες αμοκ? Ειναι κινητικα ψαρια ... αλλα δε μπορω να ξερω αν ειναι στα φισιολογικα ορια! Χτυπανε στα τζαμια και στη διακοσμηση?

Dimi
15-09-09, 19:40
ειναι μαζεμενα σε μια γωνια του ενυδρειου ολα μαζι. ανησυχα και χτυπανε που κ που στα τζαμια με αποτομες κινησεις...αμα κλεισω το φως ολα μια χαρα. πως θα συνηθισουν το φως??

Γιώργος Κ
15-09-09, 19:51
Θα σου ελεγα να το κλεισεις αν τα ενοχλει αυτο!!
Για καλο και για κακο αν μπορεις κανε μετρησεις! Για ΝΟ3, ΝΟ2 και αμμωνια! Πως τους εκανες "προσαρμογη"?

Dimi
15-09-09, 19:54
εκανα μετρησεις κ ολα μια χαρα. αναμενόμενο βεβαια γιατι μια μερα ειναι μεσα τα ψαρακια.
προσαρμογη εκανα ως εξης: βουτηξα λιγο τη σακουλα στο ενυδρειο να εξισορροπηθει η θερμοκρασια και μετα μετεφερα με αποχη τα ψαρακια.

τι να κανω με το φως? πως θα το συνηθισουν?

Γιώργος Κ
15-09-09, 20:20
εκανα μετρησεις κ ολα μια χαρα. αναμενόμενο βεβαια γιατι μια μερα ειναι μεσα τα ψαρακια.
προσαρμογη εκανα ως εξης: βουτηξα λιγο τη σακουλα στο ενυδρειο να εξισορροπηθει η θερμοκρασια και μετα μετεφερα με αποχη τα ψαρακια.

τι να κανω με το φως? πως θα το συνηθισουν?

Οταν λες μια χαρα? :smt047 ποσο δηλ. το καθενα?
Πως εστρωσες το φιλτρο σου?
Κανονικα βαζεις και μικρες ποσοτητες νερου στη σακουλα ανα τακτα χρονικα διαστηματα (οταν τη τοποθετησεις στο ενυδρειο) γιατι εκτος απο τη θερμοκρασια πρεπει να εξισορροπηθουν και οι αλλες παραμετροι του νερου (οσο γινεται βεβαια)!
Κατι τα στρεσσαρει ... τωρα τι? Ειναι χιλιαδες πραγματα που μπορει να συμβαινουν!

Dimi
15-09-09, 20:24
Ph 7, nitrika<2 , θερμοκρασια 25. αμμωνια 0. αυτα μετρησα.
το θεμα ειναι οτι οταν σβησω το φως αμεσως ειναι ολα μια χαρα. κανουν βολτες , βουτιες, πηγαινοερχονται.... και μολις το αναψω ολα σε μια γωνια και χαμηλα στο ενυδρειο. γιαυτο λεω οτι ειναι το φως

Γιώργος Κ
15-09-09, 20:35
Ph 7, nitrika<2 , θερμοκρασια 25. αμμωνια 0. αυτα μετρησα.
το θεμα ειναι οτι οταν σβησω το φως αμεσως ειναι ολα μια χαρα. κανουν βολτες , βουτιες, πηγαινοερχονται.... και μολις το αναψω ολα σε μια γωνια και χαμηλα στο ενυδρειο. γιαυτο λεω οτι ειναι το φως

Θα προσαρμοστουν σιγα σιγα! Ειναι φυσικο να φοβουνται ... αλλα αμοκ που λες ειναι παιρνω φορα και δε σταματαω πουθενα! Αν κρυβονται στις σκιες και στις κρυψωνες ειναι φυσιολογικο σε ψαρια που ειναι σε ενα νεο περιβαλλον...
nitrika<2 ?? ΝΟ2 = ? ΝΟ3 = ?

panos1972
15-09-09, 21:35
Dimi απο κρυψώνες πως πάς; Από φυτά γενικότερα; Σε νέο περιβάλον όταν δεν έχουν που να κρυφτούν ειδικά για πιο δραστήρια ψαράκια μπορεί να συμβεί.

Το ενυδρείο είναι σε ήσυχο μέρος χωρίς σούρτα φέρτα από μπροστά του;

Επίσης μπορείς να ανάβεις μια λάμπα γραφείου δίπλα έτσι ώστε να μη χτυπάει απευθείας το φώς και μέρα με τη μέρα να το στρέφεις λίγο περισσότερο μέχρι στο τέλος να ανοίξεις αυτό του ενυδρείου!

Κερατόφυλο ή/και pistia stratiotes νομίζω πως θα βοηθούσαν αφού θα δημιουργούσαν σκιερά μερη!

gangster95
15-09-09, 22:55
εκανα μετρησεις κ ολα μια χαρα. αναμενόμενο βεβαια γιατι μια μερα ειναι μεσα τα ψαρακια.
προσαρμογη εκανα ως εξης: βουτηξα λιγο τη σακουλα στο ενυδρειο να εξισορροπηθει η θερμοκρασια και μετα μετεφερα με αποχη τα ψαρακια.

τι να κανω με το φως? πως θα το συνηθισουν? ανεβασε καμια φωτο!:)

douran_p
16-09-09, 00:02
λοιπων φιλε μου εχω 12 τιγρακια και οποτε κινουμε κοντα στο ενυδρειο πηγαινουν συνεχεια στο τζαμι και κολλανε εκει λες και θελουν να βγουν απο το τζαμι...... υποθετω (μετα απο 4 μηνες που εχω το ενυδρειο) οτι καταλαβαινουν την σκια μου και κανουν ετσι γιατι νομιζουν οτι παω να τα ταιζω....... αναψε το φως και μην πας κοντα και δες πως συμπεριφερονται..... ισως τα στρεσαρει το οτι δεν βλεπουν κινηση απο εξω λογω φωτισμου ισως νομιζουν οτι ειναι ωρα για φαγητο..... εγω εμπειρικα κατεληξα οτι το κανουν μονο οταν ειμαι κοντα...... αλλιως οταν παω μακρια ειναι νορμαλ..... και κατι ακομα βαλε και αλλα αν τα σηκωνει το ενυδρειο σου εγω οταν ειχα 4 γινοταν πανικος πολυ ξυλο και κυνηγητο τωρα που ειναι 12 δεν ενοχλουν καθολου........ για να καταλαβεις εχω και 2 γκαπι μεσα που μου μεινανε απο λαθος ξεκινημα και δεν τα ενοχλουν καθολου οταν τα εκανα 12 ενω στην αρχη τρωγανε τισ ουρες.....

harilaos
16-09-09, 00:39
εκανα μετρησεις κ ολα μια χαρα. αναμενόμενο βεβαια γιατι μια μερα ειναι μεσα τα ψαρακια.
προσαρμογη εκανα ως εξης: βουτηξα λιγο τη σακουλα στο ενυδρειο να εξισορροπηθει η θερμοκρασια και μετα μετεφερα με αποχη τα ψαρακια.

τι να κανω με το φως? πως θα το συνηθισουν?

Κανένας δεν πρόσεξε ρε παιδιά το λάθος τρόπο που έκανε προσαρμογή ;

gmanes
16-09-09, 01:04
Κάποιος το πρόσεξε...


Κανονικα βαζεις και μικρες ποσοτητες νερου στη σακουλα ανα τακτα χρονικα διαστηματα (οταν τη τοποθετησεις στο ενυδρειο) γιατι εκτος απο τη θερμοκρασια πρεπει να εξισορροπηθουν και οι αλλες παραμετροι του νερου (οσο γινεται βεβαια)!

Δικαιολογείτε όμως αυτή η συμπεριφορά λόγω λάθος προσαρμογής ?

stav
16-09-09, 09:40
Τι ψαρια εχεις μαζι με τα τιγρακια στο ενυδρειο;

Γιώργος Κ
16-09-09, 10:01
Δικαιολογείτε όμως αυτή η συμπεριφορά λόγω λάθος προσαρμογής ?

Το αμοκ που αναφερεται οχι .... αλλα η συμπεριφορα να βρισκονται σε σκια και κρυμμενα και να φοβουνται με το παραμικρο, ναι δικαιολογειται ... Θα πρεπει να παρουμε ομως τη προσαρμογη ευρητερα! Η λαθος προσαρμογη ισως ηταν το πρωτο σοκ! Μπορει να ακολουθησαν και αλλα (οπως η κακη ποιοτητα νερου) .... για αυτο ρωταω τις μετρησεις ...

chemical mac
16-09-09, 10:12
νομίζω ότι με λίγα φυτά θα γίνει η δουλειά και θα ξεψαρώσουν τα ψαράκια. όπως αναφέρθηκε λίγη πίστια ή κερατόφυλλο θα μπορούσαν αν βοηθήσουν στη συγκεκριμένη φάση. αυτό που τα τρομάζει είναι η απότομη αλλαγή στον φωτισμό. αν το φως ήταν dimable θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα

Dimi
16-09-09, 10:26
παιδια πιστευω πως ειναι οι κρυψωνες.. υπαρχουν φυτα αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο και την πεμπτη θα προστεθουν και αλλα. μαλλον δεν τους φτανουν οι κρυψωνες και αυτο τα στρεσαρει.... απο χθες εχουν ξεθαρεψει βεβαια λιγο...

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. θα επανελθω με φωτογραφιες

netblues
16-09-09, 11:29
Λογικο ειναι να φοβουνται με το φως...
Η λυση ειναι υπομονη , και σταδιακη αυξηση του φωτος.
Το αποτομο αναμα σιγουρα τα τρομαζει

mikele
16-09-09, 14:41
σε μερικες μερες θα συνηθισουν τα ψαρακια ,
φοβουνται και εσενα που πλησιαζεις κοντα

σε λιγες μερες θα ειναι πιο ηρεμα
προασαρμογη θελουν

Dimi
16-09-09, 18:01
ενταξει παιδια... ξεθαρρεψανε...αλλα μαλλον παρα-ξεθαρρεψανε...κυνηγιουνται σαν τρελα! το ηξερα οτι ειναι δραστηρια ψαρακια αλλα ετσι??

σε 60 λιτρα εχω 6 τιγρακια (τπτ αλλο) . πολλα ? μπορω να βαλω αλλο ενα ή δυο να μοιραστει λιγο η επιθετικοτητα?:D

netblues
16-09-09, 18:04
Γενικα πρεπει να ειναι καμμια δεκαρια για να μοιραστει η επιθετικοτητα.
Απο την αλλη, 10 τιγρακια σε 60 λιτρα θελει πολυ ευλαβικη συντηρηση και το ζοριζουμε.

Dimi
16-09-09, 18:21
δηλαδη να βαλω αλλο ενα ? με παιρνει? την πεμπτη που θα ερθουν και τα φυτακια μου θα βαλω και φωτο να τα δειτε!!! νομιζω οτι ειναι μικρα ακομα και δεν μπορω να ξεχωρισω φυλο. αλλα θα δειτε και εσεις οι εμπειροι να μου πειτε!!

netblues
16-09-09, 18:24
Αμα βαλεις μονο ενα ακομη ειναι πιθανο μεχρι να προσαρμοστει να το παρουν στο κυνηγι τα υπολοιπα και να το τσακισουν..
Οτι κανεις να το κανεις μια και καλη, μαζι με τα φυτα ωστε να εχουν ολα μαζι να προσαρμοστουν.

Dimi
16-09-09, 18:48
και ενημερωτικα...γιαν να μην ανοιγω αλλο ποστ σε ποια συγκεντρωση νιτρικων θεωρειται καλο να αλλαζουμε το νερο?

Γιώργος Κ
16-09-09, 19:36
και ενημερωτικα...γιαν να μην ανοιγω αλλο ποστ σε ποια συγκεντρωση νιτρικων θεωρειται καλο να αλλαζουμε το νερο?

Για παρα πολλους λογους θα πρεπει τουλαχιστον να κανεις 30% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα... Με αυξημενη ιχθυοφορτιση θα χρειαστει να πυκνωσεις τις αλλαγες η και να αυξησεις κιολας το ποσοστο αυτο! Γνωμη μου να μην αφηνεις τα νιτρικα πανω απο 20!

Dimi
18-09-09, 18:51
παιδια με τα τιγρακια μου κατι γινεται. 4η ημερα σημερα και συμβαινει το εξης: τα τιγρακια μου ειναι περισσοτερο δραστηρια οταν υπαρχει γενικα φως στο δωματιο (αλλα οχι στο ενυδρειο) και οταν αναβει το φως του του ενυδρειου ειναι πολυυυ αργα και κρυμμενα και κολυμπουν χαιδευοντας τον πατο. τι να κανω???? θελω να τα βλεπω περισσοτερο !!!! help:rolleyes:

Γιώργος Κ
18-09-09, 19:15
παιδια με τα τιγρακια μου κατι γινεται. 4η ημερα σημερα και συμβαινει το εξης: τα τιγρακια μου ειναι περισσοτερο δραστηρια οταν υπαρχει γενικα φως στο δωματιο (αλλα οχι στο ενυδρειο) και οταν αναβει το φως του του ενυδρειου ειναι πολυυυ αργα και κρυμμενα και κολυμπουν χαιδευοντας τον πατο. τι να κανω???? θελω να τα βλεπω περισσοτερο !!!! help:rolleyes:

Υπομονη! Οταν νοιωθουν ανετα στο νεο περιβαλλον θα βγαινουν στο φως!!

Dimi
18-09-09, 22:41
παιδια να ρωτησω κατι? υπαρχει περιπτωση να φταει η λαμπα??να ειναι δλδ πολυ δυνατο το φως και να τα ενοχλει?
την ειχα αλλαξει παλια αλλα δε θυμαμαι τι ειχα βαλει (δεν ηταν ενυδρειακη ).
σε 60 λιτρα με λιγα φυτα χαμηλων απαιτησεων τι λαμπα χρειαζομαι?

Dimis
18-09-09, 22:49
Η καλυτερη για τα φυτα σου θα ηταν μια sylvania gro lux αλλα θα σου δωσει εναν ροζ τονο στο ενυδρειο,οποτε μπορεις να στραφεις σε μια arcadia daylight μια και τα φυτα σου δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις οποτε θα εχεις μια ενυδρειακη λαμπα καταλληλη και για φυτα και με ουδετερο φωτισμο.

Dimi
18-09-09, 22:54
αλλα στοιχεια που πρεπει να εχει η λαμπα? watt ποσα? ολες αυτες ειναι κοινες λαμπες φθορισμου?

Dimis
18-09-09, 23:00
Εσυ που εχεις 60αρι ενυδρειο για να μην μπερδευεσαι θες μια λαμπα 45 εκατοστων,δηλαδη μια λαμπα 15 watt,οποτε δες για επιβεβαιωση οτι η λαμπα που φορας ηδη ειναι 15 watt (το αναφερει επανω η λαμπα) και οτι ειναι 45 εκατοστα και πας σε καταστημα με ενυδρειακα και ζητας μια λαμπα των 15 watt και επειδη θα εχεις μονο μια λαμπα προτιμησε μια daylight που ειναι ουδετερη οπως προειπα.

netblues
19-09-09, 12:45
Αυτο ομως δεν θα σου λυσει το προβλημα οτι τα τιγρακια φοβουνται στο πολυ φως, κατι που ειναι αναμενομενο και λογικο..
Το περίεργο ειναι τα ψαρια που ΔΕΝ ενοχλουνται με τα φωτα......

harilaos
19-09-09, 12:54
Μπορείς να βάλεις κάποιο φυτό επιφάνειας όπως κερατόφυλλο, φακή ή pistia για να κόβει το πολύ φως...

Dimis
19-09-09, 13:06
Δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα...Απλα ειναι θεμα προσαρμογης!
Τωρα αν αλλαξεις λαμπα καλο κανεις κακο δεν κανεις,Αν παλι βαλεις κανα δυο ευκολα φυτα ακομα θα ειναι καλυτερα.