PDA

Επιστροφή στο Forum : anagnorisi arsenikou, thilikou convict


Angel_Nick
12-09-09, 16:45
kalispera exo s'ena enidreio 2 convict. mporei kapoios na mou pei poio einai to thiliko k poio to arseniko? exo tin entiposi oti to pio megalo einai to arseniko alla tha ithela k tin gnomi sas os pio empiroi apo mena!!!
euxaristo ek ton proteron!!!

apolonistis
12-09-09, 16:50
φιλε μου,ειχα και εχω convict και πρωτη φορα βλεπω τοσο περιεργα χρωματα σε convict,,,
υποψιαζομαι οτι μπορει να ειναι και αρρωστα,δεν ξερω στα σιγουρα αλλα μπορει να ειναι.....:smt009
οσο για των διαχωρισμο του φυλλου να ξες,,,οτι το θυληκο εχει μια χρυση σταμπα στην κοιλια..
δεσ και εδω περισσοτερες πληροφοριες
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Cryptoheros%20nigrofasciatus.htm

Angel_Nick
12-09-09, 17:05
euxaristo file gia tin amesi sou apantisi!
den nomizo pantos na einai arosta. mia xara mou simperiferonte. k trone k skavoun oli tin ora genikos ta vlepo arketa drastiria.
oso gia tin onomasia tous mou ta exoun pei os Marble Convict. mipos gnorizeis file mou gia na genisoun auta ta eidi prepei na kano kati?

Μίμης
12-09-09, 17:16
φιλε μου μη γραφεις greeklish .ειναι στους κανονεςτου φορουμ.ευχαριστω!:D:D

Angel_Nick
12-09-09, 17:26
Ok συγνωμη... συνηθεια βλεπεις.. :)
Να πω κ κατι ακομα. Πριν τα παρω ηταν σε ενα ενυδρειο μαζι με κατι oscar και μου ειπανε οτι εκει ειχαν κανει δυο γεννες αλλα τα ετρωγαν τα oscar (λογικο). Κ ετσι τα πηρα εγω.. ομως εδω και 2 μηνες που τα εχω το μεγαλοσωμο ολη την ωρα σκαβει κ το αλλο απλα περιπλανιετε... :(
Γι αυτο ρωτησα αν πρεπει να κανω κατι για να βγαλουν γεννα

apolonistis
12-09-09, 17:39
εγω οταν τα πρωτοαγορασα ηδη μεσα σε 1 μηνα ειχε γινει η ζημια:D:D
και εχω φτασει τωρα να εχω 15 convict
μπηκες στο σαιτ που σου εδωσα...?? εχεις τελικα ζευγαρι..?

Angel_Nick
12-09-09, 18:00
εχω διαβασει αρκετα σαιτ. και αυτο που μου εστειλες το εχω διαβασει... αλλα δεν ειμαι σιγουρος... νομιζω πως εχω. γι αυτο εβαλα και τις φωτογραφιες μηπως καταλαβει κανεις και με βοηθησει

Πάνος
12-09-09, 18:24
σε ζευγαρια κονβικτ που εχω δει σε φιλους παντα το αρσενικο ηταν το μεγαλυτερο....
αν ειναι ζευγαρι ολο και θα σκαρωσουν κατι συντομα...

αλλα...ΚΑΙ αυτα τα ψαρια τα πειραξανε?? ειναι τοσο ομορφα στην αγρια μορφη τους....τωρα τα κανανε σαν το πατωμα στα σκαλια της πολυκατοικιας...:(:(

thanasis76
12-09-09, 18:59
σε ζευγαρια κονβικτ που εχω δει σε φιλους παντα το αρσενικο ηταν το μεγαλυτερο....
αν ειναι ζευγαρι ολο και θα σκαρωσουν κατι συντομα...

αλλα...ΚΑΙ αυτα τα ψαρια τα πειραξανε?? ειναι τοσο ομορφα στην αγρια μορφη τους....τωρα τα κανανε σαν το πατωμα στα σκαλια της πολυκατοικιας...:(:(

και τι δεν πειραζουν ρε Πανο μου...
οσο για το φιλο που θελει γεννες....
ασε τα ψαρια να προσαρμοστουν στο καινουργιο τους χωρο, να φτιαξουν το ενυδρειο οπως τους αρεσει και σιγα σιγα θα ερθουν και οι γεννες...
δεν πηρες καμια κλωσομηχανη να την βαλεις στην πριζα και να βγαζεις μωρα....
λιγο υπομονη και ολα θα γινουν...

Angel_Nick
12-09-09, 20:42
καλα ναι σιγουρα κλωσομηχανη δεν εχω παρει... απλα το εθηξα αυτο μηπως δεν παει κατι καλα... και το ποστ το ανοιξα βασικα για να παρω μια γνωμη αν οντως απ τα ψαρια που εχω υπαρχει θυλικο η οχι. ευχαρηστω παντως για τις απαντησεις σας... αν αναγνωριση καποιος ποιο ειναι το θυλικο και αν υπαρχει φυσικα ας μου απαντησει!!!

Giorgos
15-09-09, 20:52
Απ' οτι μπορω να δω απο τις φωτογραφιες σου, εχεις ζευγαρι. Ειναι θεμα χρονου το ποτε θα δεις γεννα.

Πανο, τα convicts τα εχουν πειραξει εδω και παρα πολλα χρονια. Υπαρχουν ηδη σε διαφορες αποχρωσεις.

mink
18-09-09, 11:53
Φιλε μου, οι κιχλιδες σου ειναι Marble convicts. Ειναι το ιδιο ειδος απλα αλλαζει το χρωμα τους.Τωρα για το φυλο τους, μαλλον το μεγαλο ειναι
αρσενικο αλλα οι φωτο σου ειναι χαλια.