PDA

Επιστροφή στο Forum : eliwell IC915


bill
12-09-09, 10:38
Γεια σας φιλοι.
Εχω τον eliwell IC915 στον οποιο δεν δουλευει η επαφη της θερμανσης.Εχω κοιταξει συνεσμολογιες κτλ και ειναι ενταξει.Αναβει το λαμπακι αλλα δεν οπλιζει για να δωσει ρευμα στον θερμοστατη.
Η ψυξη δουλευει κανονικα.
Υπαρχει καποια λυση;
Ευχαριστω.

SOCRATIS
12-09-09, 11:09
Τα καλωδια της θέρμανσης αν είναι κανονικά στην 1 & 2 επαφή έλεγξε την συνδεσμολογία στα φις και τον θερμοστάτη.Το μηχάνημα σπάνια κάνει λαθη.

bill
12-09-09, 11:24
Δεν ειναι κατι που το εστησα τωρα το εχω χρονια και δουλευε.
Οι συνδεσμολογιες εχουν γινει καλα βαση του σχεδιαγραμματος και δεν υπηρχε καποιο προβλημα.
Το λαμπακι λειτουργιας επαφης αναβει αλλα δεν οπλιζει ωστε να δωσει ρευμα.
Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να του κανω reset μπας και ξεκολλησει;

paco
12-09-09, 11:38
καθαρισε με ενα σπρει ποντεσιομετρου τις επαφες μηπως και εχουν πιασει βρωμια σκονες

bill
12-09-09, 11:41
Τωρα παλι που το κοιταζα με δοκιμαστικο κατσαβιδι δεν δινει ρευμα στην εξοδο του παρολο που κανει το χαραχτηριστικο κλικ.
Το κοιταξα και στην πριζα και στις βιδες επανω στο μηχανημα.
Τι μπορει να συμβαινει;

lion
12-09-09, 11:51
Oι επαφές του είναι απλά ένας διακόπτης. Δεν έχουν/δίνουν ρεύμα.

bill
12-09-09, 11:58
Ναι αλλα οταν υποτιθετε οπλιση για να αναψει μια συσκευη δινει κανονικα ρευμα.

space4711
13-09-09, 08:38
Με ένα πολύμετρο και όχι δοκιμαστικό μέτρα τις 2 γραμμές (φάση και ουδέτερο). Η μια πρέπει να είναι κοινή για θέρμανση ψύξη. Η άλλη είναι αυτή που πάει στον θερμαντήρα σου. Θεωρητικά αφού κλείσει το κύκλωμα (χαρακτηριστικός θόρυβος οπλισμούς του ρελέ) θα πρέπει να έχεις ρεύμα. Αν όχι τότε πιθανότατα έχει καεί το ρελε εσωτερικά και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό.

maniac
14-09-09, 21:00
Ειχα το ιδιο πρόβλημα οταν τον εβαλα. Ενω έδειχνε πως δινει στην επαφη δεν υπηρχε ρεύμα. Τελικά τον σετάρισα απο την αρχη και δούλεψε. Και ενας γνωστός είχε παρόμοιο πρόβλημα.
Ξέρω πως ισως δεν ακούγετε λογικό αλλά μια δοκιμή δεν κοστίζει τίποτα.

bill
14-09-09, 21:32
Και πως εκανες reset;

maniac
15-09-09, 19:03
Τον προγραμάτισα απο την αρχή συμφωνα με τις οδηγίες. Η μόνη διαφορά αν θυμάμαι καλα, είναι που έβαλα ενα δεκαδικό στην θερμοκρασία την δεύτερη φορά.

netblues
16-09-09, 12:17
Αφου κανει click.... Δεν μπορει να εχει σχεση ο προγραμματισμος.
Θα ελεγα να βγαλεις ολα τα καλωδια, να καθαρισεις τις επαφες με spray για ηλεκτρικες επαφες.
Αν δεν, μπορει να εχει χαλασει το ρελε ΜΕΣΑ στον eliwell, οποτε θελει πιο ειδικες γνωσεις..

space4711
16-09-09, 21:22
Αν έχει χαλάσει το ρελέ μην παιδευτείς... Απλά πάρε άλλον.

3r4ndo
13-01-10, 15:39
Αν υπαρχει ακομη και δεν το εχεις φτιαξει ενδιαφερομαι να το αγορασω αν θες!! Η ψυξη του με ενδιαφερει μονο!

bill
17-01-10, 13:56
Αν υπαρχει ακομη και δεν το εχεις φτιαξει ενδιαφερομαι να το αγορασω αν θες!! Η ψυξη του με ενδιαφερει μονο!
To εφτιαξα...:D

3r4ndo
17-01-10, 22:35
To εφτιαξα...:D

Μια χαρουλα!!! Τελικα το ρελε ηταν η καποια επαφη..?

tsilojohn
16-07-11, 08:58
Εχω τον IC915 και χθες μου επεσαν λιγες σταγονες νερο πανω του και μετα απο καμια ωρα σταματησε να λετουργει , δεν αναβει ουτε η οθονη.
Μηπως υπαρχει καποιο reset (αν δεν εχει καει) ?
Το σπρευ επαφων μπορει να κανει κατι?

crazyio
17-07-11, 12:36
αν έπεσε νερό μέσα και βραχυκύκλωσε το reset δεν πρόκειται να σου κάνει κάτι.
Ξεσύνδεσέ το, άνοιξέ το αν μπορείς και άσε το να στεγνώσει καλά και ξανά προσπάθησε να το συνδέσεις πάλι.
Το νερό που έπεσε πάνω ήταν βρύσης ή όσμωσης ? αν ήταν όσμωσης δεν θα έχει άλατα.

Μεγάλη προσοχή σε ό,τι κάνεις μιας και παίζεις με 220 volt.

Υπάρχουν και spray που "τραβάνε" την υγρασία αλλά μιας και Κυριακή σήμερα προσπάθησε να στεγνώσει καλά μήπως και την γλυτώσει ...