PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιο Τανγκανικα


Filotas
07-09-09, 17:55
Τελικά ρε παιδιά δεν ξέρω τί να πώ. Πολλοί απο εσάς θα θυμάστε τις περιπέτειες και την διπλή προσπάθεια για το στήσιμο του ενυδρείου μου.
Λοιπόν σήμερα το απόγευμα επιστρέφοντας στο ιατρείο απο την μεσημεριανή παύση τί να δώ. Μιά ρωγμή στην πλάτη του ενυδρείου διαγώνια απο την κορυφή μέχρι τον πάτο.
200 λίτρα νερό στο πάτωμα. Απίστευτη εικόνα. Και ακόμα πιο απίστευτη η εικόνα του άδειου ενυδρείου.....
Τα ψαράκια τα περισσότερα σώθηκαν αλλά τώρα πρέπει να δώ που θα μπουν.....

Μάζευε νερά κλπ...... Ελπίζω να μήν φουσκώσει το πάτωμα τί να κάνω.....

paco
07-09-09, 18:39
περαστικα Φιλοτα ευτυχως σωθηκαν τα ψαρακια μια λυση ειναι βαρελι πλαστικο μεσα τα ψαρακια και το φιλτρο μεχρη να δεις τη θα κανεις

MiziGr
07-09-09, 19:01
Φιλώτα πραγματικά είναι κρίμα...

Εσύ να είσαι καλά όμως και όλα θα γίνουν

Ηλίας
07-09-09, 19:09
Τι να πω...κριμα:smt086!
...τουλαχιστον προσπαθησε να σωσεις τα ψαρια

Filotas
07-09-09, 19:24
Το γμτ είναι οτι δεν με πήγε απο την αρχή.
Τελικά θα αλλάξω πλάτη στο ενυδρείο και θα το κάνω κάτι άλλο. Για να δούμε τί....
Σίγουρα όμως όχι ξανά Τανγκανίκα.

Δημητρης89
07-09-09, 19:29
Το γμτ είναι οτι δεν με πήγε απο την αρχή.
Τελικά θα αλλάξω πλάτη στο ενυδρείο και θα το κάνω κάτι άλλο. Για να δούμε τί....
Σίγουρα όμως όχι ξανά Τανγκανίκα.

περαστικα φιλοτα :(
υπαρχει περιπτωση να επεσε καμια πετρα και να ραγισε τα τζαμια?

Filotas
07-09-09, 19:34
Όχι, ήταν το πρώτο που έψαξα, δεν υπάρχει ή μάλλον υπήρχε καμιά πέτρα σε επαφή με το τζάμι.
Το κουλό είναι πως μέχρι τις 14.00 όλα ήταν καλά και στις 17.15 200 λίτρα νερό στο πάτωμα, άσε νότισε και ο τοίχος στο σκαλοστάσιο και ελπίζω βασικά να μήν πήγε και στο πατάρι του μαγαζιού που έχω απο κάτω.....

imichal
07-09-09, 19:43
Και πως εσπασε το τζαμι δηλαδή ? Δεν εχεις βρει ακομα? Αν δεν ειναι απο πτωση πετρας τι αλλο θα μπορουσε να ειναι....?
(θυμισε μου ποιο ενυδρειο ειχες....?)

Γιώργος Κ
07-09-09, 19:48
Κριμα ... :smt086
Μη πτοεισαι ομως!!!

Filotas
07-09-09, 19:49
Ηλία το ενυδρείο ήταν DIY απο εμένα με 10 τζάμι και διαστάσεις 120 x 50 και ύψοσ στήλης νερού 50 με 52 και κόντρες πάνω κάτω.
Άντεξε έναν ακριβώς χρόνο.
Λέτε να φτέει που μας κούνησε χθές το βράδυ λίγο;

steady
07-09-09, 20:06
ποπο κριμα:(

αμα βαλεις καμια φοτο βασικα πιστευω θα την βρουμε την ακρη τι εφταιγε

Filotas
07-09-09, 20:39
Για φώτο τώρα αύριο το πρωί, αλλά σκέψου μιά ρωγμή που να ξεκινά απο την μέση της πλάτης του ενυδρείου, στο ύψος της επάνω κόντρας και να φτάνει μέχρι τον πάτο του ενυδρείου.

imichal
07-09-09, 21:40
Aρα δεν ηταν θεμα κολησης.....Τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω εγω..... Αφου λες οτι ειναι στη μεση η ρωγμη ή κατι ακουμπησε/επεσε ή ηταν ελατωματικο το τζαμι.... Δεν ξερω τι αλλο να πω.....κριμα...

netblues
07-09-09, 22:41
Πολυ περιεργα πραγματα...
Σιγουρα ο χτεσινος σεισμος δεν επαιξε ρολο..
3 αιτιες.
1. Ελλατωματικο τζαμι, (αλλα αυτο θα επρεπε να συμβει στα πρωτα γεμισματα, οχι τωρα..)
2. Χτυπημα πετρας. η οποια στη συνεχεια μετακινηθηκε και δεν ειναι προφανες οτι το προκαλεσε
3. Περιεργο κολλημα σε κοντρες που τελικα κατεληξε να ασκει μεγαλες πιεσεις στη πλατη.

Raven
07-09-09, 23:25
Φιλωτα λυπαμαι ειλικρινα για την ατυχια σου. Τι να πω ρε φιλε, μεγαλη γκαντεμια..:(
Να επιμεινεις ομως. Καθε χομπι εχει τις δυσκολιες και τις ατυχιες του.

chemical mac
08-09-09, 00:17
Θέλω να είμαι από μια μεριά όταν θα προσπαθείς να ψήσεις τους φαρμακάδες να σου αγοράσουν ενυδρείο :smt044

maikl
08-09-09, 05:39
Θέλω να είμαι από μια μεριά όταν θα προσπαθείς να ψήσεις τους φαρμακάδες να σου αγοράσουν ενυδρείο :smt044

....να τους ψησει??..μπα δε νομιζω,μην το βρει και μπροστα στην πορτα να τον περιμενει δεν ξερω...:D
...μεγαλη ατυχια παντως :(.Το πιο πιθανο παντως-ετσι πως το βλεπω εγω ειναι οτι το ραγισμα ξεκινησε απο χαμηλα και σταματησε στην επανω κοντρα σου,μαλλον εκει χαμηλα κατι "επαιξε"...

Filotas
08-09-09, 05:41
Θέλω να είμαι από μια μεριά όταν θα προσπαθείς να ψήσεις τους φαρμακάδες να σου αγοράσουν ενυδρείο :smt044
Ρε συ Μάκη αυτό δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, τώρα που μου το είπες μου μπαίνουν ιδέες......

noe
08-09-09, 06:23
Να κάνω μια υπόθεση... :

Λοιπόν, πιστευω πως με τον σεισμό προκλήθηκε ζημιά (πληγή) στο τζάμι, ασπόυμε από κραδασμούς ή απο την ταλάντωση κάποιας πέτρας που ακουμπούσε στο τζάμι.

με τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας , συστολές-διαστολές, την άλλη μέρα η πλήγή έγινε ρήγμα.

Το 10αρι τζάμι είναι πάρα πολύ ισχυρό όμως και τα 120cm μήκος είναι αρκετά, είχες τσεκάρει στο παρελθόν αν καμπυλώνουν τα τζάμια με γεμάτο ενυδρείο ? Αν καμπυλώνουν τότε μειώνεται δραματηκά η μήχανική τους αντοχή και σε συνδιασμό με τα παραπάνω...

netblues
08-09-09, 06:52
Η υποθεση εχει μια λογικη, αλλα χωρις το σεισμο. Δεν εγινε κανενας μεγαλος σεισμος που να δικαιολογει ταλαντωση πετρας/κραδασμους. Πανω απο 5 ριχτερ το συζηταμε.
Και επειδη εχει τυχει να παρατηρησω ενυδρειο στο πως συμπεριφερεται σε σεισμο απο κοντα, οι πετρες αμα ηταν να πεσουν απο το κουνημα, θα τις ειχαν ριξει τα ψαρια προ πολλου... Εξαλλου οι συστολες/διαστολες ειναι ΠΟΛΥ χειροτερες για τα τζαμια.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα ενυδρεια ΔΕΝ σπανε στα καλα καθουμενα.

Filotas
08-09-09, 07:09
Ο σισμός ρε παιδιά ήταν πολύ μικρός, τώρα πέτρες στην πλάτη του ενυδρείου ποτέ δεν ακουμπούσαν ούτε και χθές, απέχουν απο την πλάτη του τουλάχιστον 5εκ. οπότε αν έπεφτε καμία θα την έβλεπα. Τώρα απο συστολές/διαστολές δεν ξέρω πάντως τώρα το καλοκαίρι τρελές αυξομειώσεις θερμοκρασίας δεν έχω, λόγω λειτουργίας κλιματιστικού 12 ώρες το 24ωρο έχω αποκλείσεις θερμοκρασίας απο 24 μέχρι 27 βαθμούς μέσα στο δομάτιο. Και όσο ήταν γεμάτο ποτέ δεν καμπύλωσαν τα τζάμια, εξάλου είχα βάλει 10 κόντρες πάνω κάτω και κυριως κάτω είχα βάλει και μιά κότρα στην μέση του ενυδρείου.
Να και μερικές φώτο

lingistis
08-09-09, 09:17
Κρίμα φίλε.... δύναμη και όλα διορθώνονται!!!

chemical mac
08-09-09, 10:09
Ρε συ Μάκη αυτό δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, τώρα που μου το είπες μου μπαίνουν ιδέες......παλιός φαρμακάς αγόρι μου ;)

steady
08-09-09, 13:58
εγω γιατι ετσι οπως το βλεπω η ρωγμη φαινεται σα να ξεκινησε απο πανω?

παντως εγω για τις πετρες εχω ενσταση γυρνοντας απο διακοπες ειδα μια πετρα πεσμενη η οποια απο ψαρι δεν θα μπορουσε να πεσει με τπτ και οσο ελειπα αποτι ξερω δεν εκανε σεισμο δυνατο αθηνα αν ακουμπουσε πισω πισω πεφτοντας θα μπορουσε να δημιουργησει χαραγματια που με καμπυλωση τζαμιου αυτο θα ητανε θανασιμο αμεσα

παντως παιζουνε πολυ μουφα ποιοτητες τζαμιων σε ορισμενα τζαμαδικα μια φορα ενα κομματι που ειχα παρει εσπαγε φλιδα με ελαχιστη παραπανισια δυναμη να το ακουμπαγες καπου παιζει να χει και αυτο μεριδιο

maikl
08-09-09, 15:25
[quote=steady;373714]εγω γιατι ετσι οπως το βλεπω η ρωγμη φαινεται σα να ξεκινησε απο πανω?
/quote]


....ναι, γιατι απο τις φωτο δεν φαινεται αυτο που αρχικα ειπε ο Φιλωτας, οτι δηλαδη το ραγισμα ξεκιναει απο την επανω κοντρα...;)

βρε μπας και επεσε τιποτα απο πανω???εχεις τιποτα μπιμπελα,καδρα που μπορει με το "κουνημα" να εφυγε και να χτυπησε πανω στο παχος της πλατης του ενυδρειου?

Filotas
08-09-09, 15:36
Πάνω απο το ενυδρείο το μόνο που υπάρχει είναι το κλιματιστικό και αυτό σίγουρα δεν έπεσε, φαντάζομαι να το έβλεπα.:D:D:D
Τώρα να το χτύπησε κάποιος με κάτι δεν νομίζω γιατί θα άκουγα τον θόρυβο και μετά απο τον δηλητηριασμό :smt065τω άλλων ψαριών έχω βάλει κάμερα και παρακολουθώ τον χώρο.:smt033
Με λίγα λόγια μυστήριο!!!!!:smt086:smt086:smt086
Α!!!! Όλοι οι κάτοικοι του ενυδρείου αποδήμησαν :smt051:smt051:smt051:smt051:smt051:smt051εις τόπον χλοερό δεν τα κατάφεραν στο κουβά που ετοιμάζω το νερό αν και είχα βάλει και το φίλτρο!!!!:smt088:smt088:smt088:smt088

ΧρήστοςΠ
08-09-09, 16:06
Γιατρέ άσε τα χαζόψαρα :D θα μου κάνεις τα έξοδα να έρθω να κάτσω κανά μήνα να φτιάξουμε κανά δισκοενυδρείο .

Πέρα από την πλάκα δεν σε πάει με τίποτα ρε φίλε:( .

Θα το πω στα παιδιά στο μαρκετινγκ αντί να σε στείλουν σε συνέδριο να σου κάνουν δώρο ένα ενυδρείο :smt033

Filotas
08-09-09, 16:54
Αστο ρε Χρήστο σε ιατρείο δίσκους με θέλεις καρδιακό

Δημητρης89
08-09-09, 19:32
και μετά απο τον δηλητηριασμό :smt065τω άλλων ψαριών έχω βάλει κάμερα και παρακολουθώ τον χώρο.:smt033


μη μου πεις οτι ειναι αληθεια αυτο....:confused:

Filotas
08-09-09, 19:37
μη μου πεις οτι ειναι αληθεια αυτο....:confused:
Απίστευτο ακούγεται αλλά είναι αληθινό δες και εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29795) τα έγραψα αναλυτικά τότε γιαυτό και λέω οτι το ταγκανυκα δεν με πήγε απο την αρχή.....:(:(:(

Δημητρης89
08-09-09, 21:21
Απίστευτο ακούγεται αλλά είναι αληθινό δες και εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29795) τα έγραψα αναλυτικά τότε γιαυτό και λέω οτι το ταγκανυκα δεν με πήγε απο την αρχή.....:(:(:(

καλα αυτα τα πραγματα δεν γινονται.....
μπραβο ομως για το κουραγιο σου