PDA

Επιστροφή στο Forum : "Καμπουρα" σε Γκαπυ...


Dimis
04-09-09, 19:31
Εχω παρατηρησει σε διαφορα πετσοπ αλλα και σε ενυδρεια φιλων που κρατουν Γκαπυ διαφορα ατομα του ειδους να κανουν μια καμπουρα στην ραχη τους,το φαινομενο αυτο το βλεπω συχνοτερα στα θυληκα γκαπυ.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τον λογο η απλα ειναι κατι τυχαιο και ετυχε να το προσεξω εγω?

Πάνος
04-09-09, 19:35
δυσμορφιες απο κακες συνθηκες στη φαση αναπτυξης...πολυ συχνο φαινομενο αν βαζουμε τα θηλυκα να γεννησουν σε γεννηστρα και κραταμε το γονο εκει...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360

Dimis
04-09-09, 19:44
Χωρις να ειμαι σιγουρος εχω δει να αναπτυσεται η συγκεκριμενη δυσμορφια σε ψαρι που κατα την αναπτυξη του φαινοταν μια χαρα και βλεποντας το μετα απο 5-6 μηνες ειδα οτι εχει κανει αυτη την καμπουρα.
Μηπως υπαρχει και καποιος αλλος λογος που "κακοφορμιζονται" η απλα φανηκε η δυσμορφια του φτανοντας στο τελικο του μεγεθος?

harris samos
04-09-09, 20:03
Χωρις να ειμαι σιγουρος εχω δει να αναπτυσεται η συγκεκριμενη δυσμορφια σε ψαρι που κατα την αναπτυξη του φαινοταν μια χαρα και βλεποντας το μετα απο 5-6 μηνες ειδα οτι εχει κανει αυτη την καμπουρα.
Μηπως υπαρχει και καποιος αλλος λογος που "κακοφορμιζονται" η απλα φανηκε η δυσμορφια του φτανοντας στο τελικο του μεγεθος?
μηπος πεζουν ρολο οι αιμομιξιες ενασ φιλος που εχει πετ σοπ μου ειχε πει να του πηγενω αρσενικα και να μου δινει καινουρια για να μην εχω τετεια προβληματα

Πάνος
04-09-09, 20:13
προσωπικα δε μου εχει τυχει φυσιολογικος γονος να εμφανισει δυσμορφιες αργοτερα αλλα μπορει να συμβαινει...
οσο για την αιμομιξια...αυτη ευθυνεται για πολλα πραγματα....αλλα θα πρεπει πια να ξεκινησεις με ενα ζευγαρι γκαπυ μονο και να ειναι ολα αδελφια για να εχεις τοσο αμεσα αιμομικτικα συνδρομα...

POURITANOS
05-09-09, 00:42
Κάποιοι λόγοι που ίσως……να είναι οι αιτία

1…Κακή ποιότητα στο νερό του ενυδρείου.
(βρόμικο από πολύ περίσσια τροφή)

2… συχνές αλλαγές στο νερό (αν δεν έχει στρώσει σωστά το φίλτρο και η βιολογία γενικά του ενυδρείου)

3… η καμπούρα δεν είναι γενετική δυσπλασία. Αλλά δημιουργείται απο κακή ποιότητα νερού.


Υ.Γ. Δεν είναι γενετικό το πρόβλημα.

Dimis
05-09-09, 11:04
Και εγω προς τα εκει εκλινα...
Διοτι στα πετσοπ και τα ενυδρεια που ειχα δει δεν ειχαν και τις καλυτερες δυνατες συνθηκες.
Επισης ενας ακομα λογος που υπεθετα ηταν οι συχνες επιθεσεις ζευγαροματος απο αρσενικους που συνεπαγοντε με τις συχνες γεννες...

Πάνος
05-09-09, 14:50
2… συχνές αλλαγές στο νερό (αν δεν έχει στρώσει σωστά το φίλτρο και η βιολογία γενικά του ενυδρείου)

θα ειχες την καλωσυνη να το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα αυτο? το αστρωτο φιλτρο και την ανεπαρκη βιολογια το καταλαβαινω..αλλα αυτο με τις αλλαγες δε το πιασα...

Μίμης
05-09-09, 14:52
παιδια μπορει να φταινε και οι πολλες γεννες?:confused:

panos1972
05-09-09, 23:10
Έχει τύχει πολλές φορές τα ψάρια που παίρνω από τον ψαρά, μετά τη.... "χρήση" τους (για μάσα μιλάμε:D) να διαπιστώνω πως έχουν στραβή σπονδυλική στήλη. Κάνει "σπάσιμο"! Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε ψάρια ιχθυοτροφείου αλλά και σε "άγρια".

Οι συνθήκες μπορεί να ευθύνονται για τα... "δικά μας" αλλά τότε πως εξηγείται πως το ίδιο φαινόμενο το παρατηρούμε και σε σε ψάρια που έζησαν σε εντελώς διαφορετικές συνθήκες;

Dimis
05-09-09, 23:13
Γι αυτο τον λογο εκανα και την ερωτηση αυτη Πανο.
Μηπως υπαρχει καποια εμπεριστατωμενη αποψη.