PDA

Επιστροφή στο Forum : Υβριδια στα σαλιγκαρια???


goazila
04-09-09, 15:57
Υβριδια στα σαλιγκαρια υπαρχουν γνορίζει κανεις ?
Εγω πάντος ή εχω καποια ποθ μαλλον υβριδίζουν...
Απο τα φυτά εχω γεμίσει φουλ Bladder Snail : Physa fontinalis
Δεν με ένοχλουν μου αρέσαν ... Μάλιστα σε ένα παλιο (στο πρώτο μου σιγκεκριμενα ενυδριο) ενυδρίο μου 11 λίτρν πλαστικο πήρα ένα φιλτρο ELIT mini λιγο μουφα μου φανικε το φίλτρο και που και που κανει κατι θορίβους..
Και έχω βάλει μόνο σαλιγκάρια ... Απλα εχω προσεξει ότι χωρισ να έχω αγοράσει εδω και καιρό κατι καινουριο εμφανίζοντε κάποια σαλιγκάρια σε άλλο σχιμα σε σχέσι με τα Bladder Snail και έχω και 1 το όποιο έχει ιδιο σχίμα με τα παραπάνω αλλα διαφορετικά χρωματα και είναι διπλάσιο σε μέγετηος...

Raven
04-09-09, 15:59
Pyhsa fontinalis και Physa acuta. Τα 2α ειναι λιγο μεγαλυτερα. Τα χρωματα παιζουν και στα 2 ειδη αναμεσα σε μπεζ και σκουρο καφε.;)

goazila
04-09-09, 16:06
Ναι έχουν έμφανιστεί τα μπεζ που λές απο τα όποια ένα ειναι τριπλάσιο σε μέγεθος και κάτι άλλα πιο μικρα πως να στα περιγράψω ... είναι μκρά πο΄λυ μικρά σπυροιδεί...

Raven
04-09-09, 16:15
Μαλλον εννοεις τα mini ramshorn snails..αυτα ειναι ; (Gyraulus sp.) (http://sademetsa.net/en/snails.php)

goazila
04-09-09, 16:38
Ναι αυτα είναι τα πολυ μικρα... ορέος.. κατσε τηα βάλω και μια φώτο το αλλο που μεγαλώνει μάλον είναι απο τα πάνω που είπες.

Raven
04-09-09, 16:45
Ακινδυνα ολα τους. Τρωνε αλγες και υπολλειματα τροφης. Αν δεν εχουν τι να φανε σχεδον εξαφανιζονται.

thanasis76
04-09-09, 16:47
Ναι αυτα είναι τα πολυ μικρα... ορέος.. κατσε τηα βάλω και μια φώτο το αλλο που μεγαλώνει μάλον είναι απο τα πάνω που είπες.

οποιος εχει περισσεμα στα botia μου....
παρτυ θα κανουν....:D:D:D

goazila
04-09-09, 16:50
Ναι αυτα είναι τα πολυ μικρα... ορέος.. κατσε τηα βάλω και μια φώτο το αλλο που μεγαλώνει μάλον είναι απο τα πάνω που είπες.

Νατο και το άλλο το μπεζακι

thanasis76
04-09-09, 16:51
Νατο και το άλλο το μπεζακι

αν τα πιασουν τα botia μου θα θα γινουν διπλα απο την μασα...:smt054:smt054:smt054:smt054

goazila
04-09-09, 16:55
ΧΕΧΕΧΕ Εμ μακριά είμαστε αλιος θα σου έφερνα μερικα να δουμε μάχη... αφου έχω κάνει το 11 λίτρα μόνο με τέτια :)

Πάνος
04-09-09, 17:46
Νατο και το άλλο το μπεζακι
σαλιγκαρακ' σι μπιζακ' .....:D:D

Raven
05-09-09, 01:42
Το μπεζακι ομως ειναι δεξιοστροφο, αρα δεν ειναι Physa αλλα Lymnea stagnalis. Τα Lymnea αν πεινασουν θα φανε και φυτα οποτε καλο ειναι να τα ελεγχεις, να τα αφιρεις με το χερι και να προσεχεις να ταιζεις μονο οσο καταναλωνεται απο τα ψαρια σου.
Πιστεψε με δεν θες να γεμισεις απο αυτα τα σαλιγκαρια !!

goazila
05-09-09, 02:51
Σε αυτο το μέγεθος είναι μόνο ένα ... όλα ταλλα έναι πολύ μικρότερα... μία ακόμα απορρία με τα κέλιφοι από τα πεθαμένα σαλιγκάρια ισχίει το ίδιο όπος και με τα όστακα ότι ανεβένει η σκληρότητα ... και το ph???
Εγώ όποια μπορω τα αφερω απο μέσα και τα βάζω σε βαζάκι διακοσμιτικα :) για τα πεθαμένα λεω...
-------------------------
Α και με την τελευταία αλλαγη αφέρεσα κάμποσα αλλα δεν ήθελα να τα σκοτώσω και έχω βάλει σε ένα 11 λιτρο που είχα φίλτρο και λίγο χαλίκι και 1 πέτρα και τα βάζω έκει ... μόνο σαλιγκάρια έχω εκει :)