PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ???? ΝΑΙ Η ΟΧΙ


douran_p
25-08-09, 01:38
εχω περιπου 150 λιτρα χωρις φυτα με 20 ψαρακια, εχω 12 τιγρακια και 5 κορυ και 3 γκαπι ( που απομεινανε απο λα8ος ξεκινημα )

το φιλτρο μου ειναι εξωτερικο 400λιτρα/ ωρα με αρκετα μεγαλο δοχειο 5/7 λιτρα...... εχω και μια αερανλτια με δυο εξοδους που καταληγουν σε δυο αεροκουρτινες με αεροπετρα νομιζω και δινουν μια κινηση στο νερο

να βαλω κυκλοφορητη η ενα ακομη εσωτερικο φιλτρο...... για να εχω καλυτερη κινηση του νερου...... η δεν ειναι απαραιτητο???

παντως οι τιμες αμμωνιας ειναι οκ και τα νο2.... το ενυδρειο τρεχει εδω και 3 μηνες....

harris samos
25-08-09, 06:27
εχω περιπου 150 λιτρα χωρις φυτα με 20 ψαρακια, εχω 12 τιγρακια και 5 κορυ και 3 γκαπι ( που απομεινανε απο λα8ος ξεκινημα )

το φιλτρο μου ειναι εξωτερικο 400λιτρα/ ωρα με αρκετα μεγαλο δοχειο 5/7 λιτρα...... εχω και μια αερανλτια με δυο εξοδους που καταληγουν σε δυο αεροκουρτινες με αεροπετρα νομιζω και δινουν μια κινηση στο νερο

να βαλω κυκλοφορητη η ενα ακομη εσωτερικο φιλτρο...... για να εχω καλυτερη κινηση του νερου...... η δεν ειναι απαραιτητο???

παντως οι τιμες αμμωνιας ειναι οκ και τα νο2.... το ενυδρειο τρεχει εδω και 3 μηνες....
διαβασε αν τα ψαρια σου τους αρεσει το ρευμα στο νερο αν και με φιλτρο για 400 λιτρα και μια αεραντλια εισαι νομιζω κομπλε εκτοσ και βαλεισ σολομους μεσα και τουσ εχεισ μονιμα να ανεβενουν το ποταμι

tonisgr
25-08-09, 13:50
Για τα γκαπυ σου ειναι καλό το ρευμα που δημιουργείτε τους αρεσει να παιζουν αντιθετα στο ρευμα του νερου.
Τα δικα μου τρελαίνονται

aquaman
25-08-09, 14:14
Τα 400 λίτρα/ώρα για ενυδρείο 150λίτρα φαίνονται να ειναι λίγα. Να υπολογίσεις ότι αν το φίλτρο λέει 400λ/ω, στην πραγματικότητα θα είναι πιό κοντά στο 300 συνήθως. Μπορείς να μετρήσεις το χρόνο που χρειάζεται να γεμίσει ένα δοχείο (π.χ. μπουκάλι νερού) και να υπολογίσεις την πραγματική ροή.