PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσόψαρα σε ζαρντινιέρα


kostas0875
19-08-09, 10:07
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται, να φτιάξω μια ζαρντινιέρα με χρυσόψαρα στο μπαλκόνι μου. Πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει ή πατατα η ιδέα μου.

Κώστας

Synthercat
19-08-09, 10:21
Κάποιος το είχε κάνει εδω. Ψάξε στο φόρουμ και θα δείς και τις φωτογραφίες απο το όλο πράμα

kostas0875
19-08-09, 11:47
Κάποιος το είχε κάνει εδω. Ψάξε στο φόρουμ και θα δείς και τις φωτογραφίες απο το όλο πράμα

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως τι φυτά θα μπορούσα να βάλω και τι είδους φίλτρου θα χρειαστώ?

Ηλίας
19-08-09, 12:46
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33242
δες εδω...
απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξουν τα χρυσοψαρα κυριως το καλοκαιρι(χειμωνας=θερμοστατης), αυτο εξαρτατε και απο τις θερμοκρασιες που εχετε και το μερος που θα το βαλεις(απευθιας εκθεση στον ηλιο, κ.α.)

kostas0875
19-08-09, 13:53
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33242
δες εδω...
απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξουν τα χρυσοψαρα κυριως το καλοκαιρι(χειμωνας=θερμοστατης), αυτο εξαρτατε και απο τις θερμοκρασιες που εχετε και το μερος που θα το βαλεις(απευθιας εκθεση στον ηλιο, κ.α.)


Παρα πολύ καλές πληροφορίες, ευχαριστώ πολύ. Αρχικά το είχα σκεφτεί σαν μια παλαβή ιδέα αλλά τώρα μου φαίνεται εφικτό....:)

Θα κάνω την αρχή και θα τα ξαναπούμε σύντομα...:smt001

in the pond
19-08-09, 16:48
Παρα πολύ καλές πληροφορίες, ευχαριστώ πολύ. Αρχικά το είχα σκεφτεί σαν μια παλαβή ιδέα αλλά τώρα μου φαίνεται εφικτό....:)

Θα κάνω την αρχή και θα τα ξαναπούμε σύντομα...:smt001

Πες μας περισσότερα για το πώς το σκέφτεσαι. π.χ. πόσα λίτρα περίπου, βάθος, πού θα βρίσκεται, ο ήλιος.... τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, ώστε να κάνεις κάτι καλό.

kostas0875
19-08-09, 22:13
Πες μας περισσότερα για το πώς το σκέφτεσαι. π.χ. πόσα λίτρα περίπου, βάθος, πού θα βρίσκεται, ο ήλιος.... τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, ώστε να κάνεις κάτι καλό.

Έχω βρεί ζαρντινιέρα 100*40*40 (περίπου 160 λιτρα), θα χρησιμοποιήσω ένα εξωτερικό φίλτρο 700l/h με U/V. Ίσως βάλω και αεραντλία για οξυγόνωση (για το συγκεκριμένο θέλω την βοήθειά σας).
Αυτά ώς πρός τον εξοπλισμό, τώρα για την τοποθεσία θα είναι σε μπαλκόνι με τέντες και θα προσπαθήσω να το καλύψω με κάποιο τούλι.

Αυτά.. πές τε μου την γνώμη σας.:)

Ηλίας
20-08-09, 06:01
καλο μου φαινετε αλλα αν δεις το ενυδρειο μου ειναι 160 λιτρα και εχω μεσα fluval305 1000l/h & 650l/h και δεν φτανει:p(μιλαω παντα για χρυσοψαρα)

thanasis76
20-08-09, 06:43
Έχω βρεί ζαρντινιέρα 100*40*40 (περίπου 160 λιτρα), θα χρησιμοποιήσω ένα εξωτερικό φίλτρο 700l/h με U/V. Ίσως βάλω και αεραντλία για οξυγόνωση (για το συγκεκριμένο θέλω την βοήθειά σας).
Αυτά ώς πρός τον εξοπλισμό, τώρα για την τοποθεσία θα είναι σε μπαλκόνι με τέντες και θα προσπαθήσω να το καλύψω με κάποιο τούλι.

Αυτά.. πές τε μου την γνώμη σας.:)


παντος αν εχεις χωρο στο μπαλκονι μια που θα το κανεις βρες ενα πλαστικο κουτι αρκετα μεγαλητερο....
εκμεταλευσου τον χωρο που εχεις... οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα.....

in the pond
20-08-09, 07:31
Υπερβολικά μικρό είναι το δοχειάκι που θα χρησιμοποιήσεις για αυτό το σκοπό. Τουλάχιστον θα έπρεπε να ήταν 400λίτρα το λιγότερο. Δυστυχώς θα βασανίζονται τα ψάρια σε τόσο μικρό χώρο στο μπαλκόνι, γιατί όσο λιγότερα λίτρα, τόσο ευκολότερα μεταβάλλονται και οι θερμοκρασίες του νερού, αναλόγως καιρού. Δεν είναι και ότι καλύτερο βέβαια για τα ψάρια και ειδικά για τα χρυσόψαρα που ομολογουμένως ζητούν "κρύο" νερό. Προσωπικά πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα. Το ύψος είναι και πάλι πολύ μικρό και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να τα βρεις εκτός νερού. Η λύση από τούλι δεν είναι καλή λύση, αλλά το βάθος και η αρκετή επιφάνεια.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα αν αγόραζες κάτι μεγαλύτερο, ώστε να μπορείς να προσθέσεις και μερικά φυτά λίμνης ώστε να ομορφήσεις μια γωνιά στη βεράντα που να την χαίρεσαι κιόλας.

kostas0875
20-08-09, 10:37
Δεν έχετε άδικο για το μέγεθος του κουτιού, αλλά μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο?
-------------------------
Για το φίλτρο σκέφτομαι το HW-303B 1400L/H της SunSun με U/V. Τώρα για το μέγεθος του δοχείου περιμένω την γνώμη σας.

in the pond
20-08-09, 11:38
Δεν έχετε άδικο για το μέγεθος του κουτιού, αλλά μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο?
-------------------------
Για το φίλτρο σκέφτομαι το HW-303B 1400L/H της SunSun με U/V. Τώρα για το μέγεθος του δοχείου περιμένω την γνώμη σας.

Αν δεν έχεις αγοράσει ακόμα φίλτρο, υπάρχουν αρκετά ονόματα στο διαδίκτυο γκουγκλάροντας νε τις λέξεις κλειδια "pond pressure filters with uv". Οι τιμές τους για τα λίτρα που ψάχνεις είναι πολύ προσιτές. Υπάρχουν κάποιες διαφορές στα φίλτρα αυτά σε σχέση πάντα με αυτά των ενυδρείων. Θα πρέπει να αγοράσεις μαζί και μια μικρή αντλιούλα που μπορεί να αντέχει πιέσεις κονιορτοποίησης τουλάχιστον 1mm.

Από λίτρα σου είπα πιο πάνω! Όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο. Σίγουρα πάνω από 400-500 λίτρα και πάλι υπό πολλές προϋποθέσεις και περιορισμούς.

Όπως και να έχει, μην βιαστείς καθόλου. Θέλει σκέψη και πρόνοια το θέμα σου.

Θα είμαι και πάλι μαζί σου σε 5 μέρες. Να' σαι καλά.;)

thanasis76
20-08-09, 12:10
Δεν έχετε άδικο για το μέγεθος του κουτιού, αλλά μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο?
-------------------------
Για το φίλτρο σκέφτομαι το HW-303B 1400L/H της SunSun με U/V. Τώρα για το μέγεθος του δοχείου περιμένω την γνώμη σας.

μια ιδεα δικια μου ειναι να πας να δεις στα μαγαζια που πουλανε βιτιακια μαυρα πλαστικα για την ταρατσα που βαζουμε μεσα συνηθος νερο ποσιμο....
μπορεις να αγορασεις ενα τετοιο γυρο στα 300-500 λιτρα και να κοψεις απο την πανω πλευρα 2 μεγαλα ανοιγματα και να αφησεις μονο στο κεντρο μια λουρια 10-20 εκατ. φαρδος σαν κοντα για να μην ανοιγει και κλεινει το δοχιο...
και θα εισαι σουπερ....

in the pond
20-08-09, 12:40
μια ιδεα δικια μου ειναι να πας να δεις στα μαγαζια που πουλανε βιτιακια μαυρα πλαστικα για την ταρατσα που βαζουμε μεσα συνηθος νερο ποσιμο....
μπορεις να αγορασεις ενα τετοιο γυρο στα 300-500 λιτρα και να κοψεις απο την πανω πλευρα 2 μεγαλα ανοιγματα και να αφησεις μονο στο κεντρο μια λουρια 10-20 εκατ. φαρδος σαν κοντα για να μην ανοιγει και κλεινει το δοχιο...
και θα εισαι σουπερ....

Αυτό είναι μια σούπερ ιδανική σκέψη. Είναι και η δική μου λίμνη ένα τέτοιο παράδειγμα, δουλεμένο αρκετά χρόνια. Έχειε αρκετή επιφάνεια και το βασικότερο, αρκετά βάθος. Ένα δίτονο βυτίο νερού κομμένο από πάνω! Το μόνο που θα χρειαστείς οπωσδήποτε είναι κόντρες, όπως ακριβώς στην περίπτωση του ενυδρείου.

kostas0875
20-08-09, 13:05
Αυτό είναι μια σούπερ ιδανική σκέψη. Είναι και η δική μου λίμνη ένα τέτοιο παράδειγμα, δουλεμένο αρκετά χρόνια. Έχειε αρκετή επιφάνεια και το βασικότερο, αρκετά βάθος. Ένα δίτονο βυτίο νερού κομμένο από πάνω! Το μόνο που θα χρειαστείς οπωσδήποτε είναι κόντρες, όπως ακριβώς στην περίπτωση του ενυδρείου.

Παιδια. μήπως το πάμε λίγο μακριά?? Δίτονο βυτίο?? Που θα το βάλω?
Υπάρχει και το θέμα χώρου, μπαλκόνι είπαμε όχι αυλή. Τέλος πάντων, θα το ψάξω λίγο καλύτερα και θα δούμε. Ίσως βάλω μία ζαρντινιέρα και βάλω μόνο φυτά για αρχή και βλέπουμε.

thanasis76
20-08-09, 13:12
Παιδια. μήπως το πάμε λίγο μακριά?? Δίτονο βυτίο?? Που θα το βάλω?
Υπάρχει και το θέμα χώρου, μπαλκόνι είπαμε όχι αυλή. Τέλος πάντων, θα το ψάξω λίγο καλύτερα και θα δούμε. Ίσως βάλω μία ζαρντινιέρα και βάλω μόνο φυτά για αρχή και βλέπουμε.

φιλε εγω δεν μιλησα για 2000 λιτρα...
μιλησα για 500 λιτρα και αν κοπει κι ολας θα φτασει κοντα στα 300-400 λιτρα....

kostas0875
20-08-09, 13:37
φιλε εγω δεν μιλησα για 2000 λιτρα...
μιλησα για 500 λιτρα και αν κοπει κι ολας θα φτασει κοντα στα 300-400 λιτρα....

Θανάση, αυτό ναι είναι κάπως ανεκτό...να ρωτήσω κάτι που δεν το είχα σκεφτεί, τι γίνεται με εντομα, σφιγκες, λόγο του νερού στο μπαλκόνι, υπάρχει κάποια λύση για αυτό?

thanasis76
20-08-09, 14:36
η λυση ειναι να μην εχεις στασιμο νερο...
οσο πιο στασιμο ειναι τοσο πιο πολυ μυριζει, και εννοειτε αν εχεις αλγη θα εχεις σφηκες-μυγες...
εμενα απο την μερα που εβαλα την uv τελος μυγες και κουνουπια....

kostas0875
21-08-09, 12:05
Καλημέρα, καταρχάς να ευχαριστήσω για την βοήθεια που μου δώσατε, αλλά δεν θα επιχειρήσω να κάνω την προσπάθεια λόγω άλλων δευτερογενών προβλημάτων.

Αντί αυτού πήρα ένα άλλο ενυδρείο για το σπίτι της resun sm-800 (80x35x50) με εξωτερικο φίλτρο της eheim eco 2236 και θα αρχίσω το στώσιμο για τροπικά ψαράκια.

Και πάλι ευαχαριστώ:)