PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για άλγη


ko$ta$
07-08-09, 23:48
Έχω λίγη καφέ άλγη στο ενυδρείο μου Ρίο 240 αφού έκανα εβδομαδιαία αλλαγή έριξα την μίση ποσότητα από το προϊόν sera algovec και σε λίγα λεπτά το νερό έγινε θόλο γνωρίζετε κάτι??

PascM
07-08-09, 23:51
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;
Πόσες ώρες φωτοπερίοδο έχεις;;

....καλύτερα βρες την φόρμα και συμπληρωσέ τη

ko$ta$
07-08-09, 23:56
Το ενυδρείο τρέχει 8 μήνες αλά για πρώτη φορά θολώνει το νερό ρίχνοντας μέσα το προϊών αυτό
Και λέω μήπως είναι φυσιολογικό αν γνωρίζει κάνεις

PascM
07-08-09, 23:59
Γενικότερα τα ζουμιά τα αποφεύγουμε δεν είναι και η καλύτερη λύση.
Η θολούρα μπορεί να καθοριστεί ως χρωματισμός ; άσπρη , πράσινη ?

ko$ta$
08-08-09, 00:03
Γενικότερα τα ζουμιά τα αποφεύγουμε δεν είναι και η καλύτερη λύση.
Η θολούρα μπορεί να καθοριστεί ως χρωματισμός ; άσπρη , πράσινη ?


η θολουρα ασπρη ,πολι λιγη και εβαλα την μιση δοση απο οτι ελεγε το μπουκαλι

τη να κανω εχω προβλημα ??

PascM
08-08-09, 00:04
Παρακολούθησε την κατάσταση και βλέπουμε λογικά οχι και καλού κακού κάνε και μια σειρά μετρήσεις Αμωνίες ΝΟ2 ΝΟ3 κλπ.

ko$ta$
08-08-09, 00:05
ευχαριστω πολυ !

Πάνος
08-08-09, 10:16
οπως σου ειπαν συμπληρωσε τη φορμα καλυτερα...θα εκανα μια αλλαγη νερου γιατι θεωρω τα ζουμια αυτα εντελως αχρηστα και ισως και ζημιογονα...(με ποιο μηχανισμο δρουν και πως κανουν για ολα τα ειδη της αλγης που το καθε ενα εμφανιζεται για διαφορετικο λογο?)
η καφε αλγη τρωγεται απο καθε αλγοφαγο σχεδον και σπανια εμφανιζεται σε παλιο ενυδρειο....συνηθως με λιγο καλυτερο φως εξαφανιζεται...θεωρειται η ευκολοτερη αλγη και απομακρυνεται ακομη και με το δαχτυλο...

ko$ta$
08-08-09, 19:23
Παιδιά ευχαριστώ πολύ
Σήμερα είναι εντάξει από θολούρα το ενυδρείο και από μετρήσεις που έκανα πριν είναι ο.κ.
Θα κάνω και μια αλλαγή νερού για καλό και για κακό και σύντομα θα κάνω και μια παρουσίαση του ενυδρείου μου