PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγιες για τη ασφαλη δημιουργια νταμαρο-κιχλιδοενυδρειων


GeFior
06-08-09, 17:46
Με αφορμη καποιες παρουσιασεις κιχλιδοενυδρειων αλλα και καποιες φοβιες περι καταρευσεων πετρων, αποφασισα να γραψω καποια πραγματα που εχουν σχεση με τον τροπο στησιματος-κτισιματος των πετρων και βασικων κανονων που πρεπει να ακολουθουμε για τη σωστη-φυσικη και ασφαλη τοποθετηση τους στα νταμαρο-κιχλιδοενυδρεια.
Ισως και να υπαρχει καποια αναλογη αναφορα και να μου διαφευγει, ισως, αλλα ακομη μια δεν βλαφτει.
Γενικως στα περισσοτερα τετοια ενυδρεια γινεται απλα μια συσσωρευση πετρων, πραγμα που ειναι τελειως αφυσικο, επικινδυνο και αντιλειτουργικο για τα ιδια τα ψαρια.
Δεν ξερω αν ειναι η μη εφαρμογη καποιων βασικων κανονων στατικης η η ελλειψη καταλληλων πετρων (μιλω για πετρες "αυτοχθονες" που υπαρχουν σε αφθονια στις παραλιες, σε ποταμους σε χωραφια και οχι για φεγγαροπετρες η αλλες διακοσμητικες πετρες), η και τα δυο;
Αν δεν εχεις προσβαση σε πετρες που ειναι εν αφθονια δεν ξεκινας τετοιου ειδους ενυδρειο, το να βρεις η να αγορασεις 10-15 πετρες και να προσπαθεις να φτιαξεις μ'αυτες το ενυδρειο σου δεν γινεται, απλα το ξεχνας.
Αισθανομαι την αναγκη, απο την οποια εμπειρια εχω μεχρι τωρα, να πω καποια πραγματα για το "κτισιμο" των πετρων για την δημιουργια ενος κιχλιδοενυδρειου.
Και ναι μεν στο κτισιμο ο κτιστης εχει την δυνατοτητα να φτιαξει την πετρα οπως θελει εμεις ομως οχι, γι'αυτο θα πρεπει να δοκιμασουμε πολλους συνδιασμους και σε πολλες και διαφορετικες θεσεις την ιδια πετρα.
Καποιες πετρες θα μας κανουν και καποιες αλλες οχι, η θα μας κανουν σε καποια αλλη φαση της κατασκευης η και σε καμια και πουθενα, γι'αυτο λεω οτι πρεπει να εχουμε πολλες πετρες στη διαθεση μας.
Μια πετρα μπορουμε να πουμε οτι εχει βρει τη θεση της, εχει "κλειδωσει" αν στη προσπαθεια να την κουνησουμε προς ολες τις κατευθυνσεις δεν κουνιεται καθολου ουτε χιλιοστο δηλ να μην "παιζει".
Αυτο φυσικα επιτυνχανεται με τις ακμες και τις εδρες που εχει αυτη αλλα και οι περιξ απο αυτην πετρες.
Αρα οι πετρες πρεπει να εχουν ακμες στρογγυλεμενες μεν, αλλα ακμες δε.
Ξεκινωντας την κατασκευη μας οι πρωτες πετρες που θα αποτελεσουν και τις κολωνες της κατασκευης μας θα πρεπει να ειναι και οι μεγαλυτερες πετρες.
Αυτες θα μπουν ακτινωτα, καλο ειναι να ειναι στενομακρες να εχουν υψος και να εχουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια οσο το δυνατο λεια επιφανεια που θα ακουμπησει πανω στο πλακακι η φελιζολ η daw.
Τοποθετουμε καποιες μικροτερες πετρες αναμεσα στις μεγαλες ωστε να δημιουργησουμε οσο το δυνατον περισσοτερες ανεξαρτητες φωλιες και ειναι σιγουρο οτι αυτες οι τρυπες θα γινουν οι φωλιες των αρσενικων κυριαρχων και μη. Οι πετρες που θα μπουν απο πανω θα πρεπει κατα κανονα να ειναι σχηματος πλακε δηλ με μεγαλη επιφανεια, ωστε να υπαρχει προοπτικη να μπουν απο πανω και αλλες πετρες, να ακουμπουν τουλαχιστον σε δυο πετρες βασης ωστε να ασκουν καθετες δυναμεις σ'αυτες.
Διοτι αν βαλουμε τις πετρες αναμεσα στις πετρες-βασεις αυτες θα ασκησουν διασπαστικες δυναμεις και υπο το βαρος των απο πανω πετρων θα απομακρυνουν τις πετρες-βασεις και θα καταρευσει το ολο οικοδομημα.
Ενα λαθος που εκανα στην πρωτη κατασκευη ηταν οτι εβαλα καποιες μικρες πετρες-σφηνες για να φερω καποιες πετρες στη σωστη κληση η να στηριξω καλυτερα καποιες αλλες ωστε να μην παιζουν, μεγα λαθος, αυτες με το καιρο λασκαρανε για καποιο λογο με αποτελεσμα να αρχισει να παιζει ολη η κατασκευη.
Ξεκινωντας την κατασκευη μας και στα πρωτα βηματα δεν πειραματιζομαστε μεσα στο ενυδρειο αλλα εξω, στο δαπεδο σε μια επιφανεια αναλογη της επιφανειας του πατου που θελουμε να καλυψουμε, και αφου καταληξουμε στη βελτιστη θεση των πετρων ωστε να εχουμε σταθεροτητα-ασφαλεια αλλα και προοπτικη τις μεταφερουμε προσεκτικα μεσα στο ενυδρειο.
Μια λεπτομερεια εναι να βαλετε τα ψαρια πρωτα και μετα απο 2-3 μερες την αμμο, αυτο γιατι τα ψαρια θα σταμπαρουν τις φωλιες και αν αυτες καλυφθουν απο αμμο θα τις καθαρισουν αμεσως.
Μ'αυτον τον τροπο δεν υπαρχει καμια περιπτωση να πεσουν οι πετρες απο το σκαψιμο των κιχλιδων, τωρα απο οτι εχω διαβασει εδω, οι κιχλιδες εχουν την κακη συνηθεια να σκαβουν το φελιζολ, στην περιπτωση αυτη οσοι χρησιμοποιουν φελιζολ εχουν ακομη ενα προβλημα.
Τωρα θα μου πειτε καλη η θεωρια αλλα η πραξη ειναι καλυτερη γιαυτο και γω σας δειχνω καποιες φωτογραφιες απο το ενυδρειο μου.
24182, 24183, 24184
και καποιες επτομεριες
24185,24187241892418824186
Ευπροσδεκτες οι οποιες διορθωσεις, βελτιωσεις, προσθεσεις.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

GeFior
07-08-09, 18:53
Απαντω στο ερωτημα τι ειδους πετρες.
Ειναι καποιες πετρες που εχω μαζεψει τον Ιουλιο 2009 για την μερικη αλλαγη του αριστερου ακρου του ενυδρειου μου.
24194
Πετρα βασης.
24195
Πετρα πλακε για πανω απο τη βαση.
24196
Περιμενω καποια σχολια.

GeFior
09-08-09, 08:41
Αν και οι αναγνωστες ειναι 100+ δεν βλεπω καποιο σχολιο θετικο η αρνητικο γι'αυτα που γραφω.
Διαισθανομαι μια αμηχανια... η κανω λαθος;
Συνεχιζω ο ιδιος να γραφω και κανω 2 διαπιστωσεις.
Διαπιστωση 1η: Οταν καποιος νεος στην παρουσιαση του ενυδρειου του ειχε μεσα ναυαγια, δυτες, αγαλματακια, παρθενωνες και οτι αλλο κιτσαριο μπορει να φανταστει καποιος, η προτροπη ολων μα ολων ηταν η κατ'αρχη απομακρυνση αυτων των πραγματων.
Λεω εγω τωρα...μηπως ειναι καιρος ν'ανεβει ο πηχυς παραπανω;
Διαπιστωση 2η: Στην Ελλαδα των τοσων χιλιομετρων ακτογραμμης, των τοσων νησιων, και βουνων, δεν υπαρχουν πετρες καταλληλες για να φτιαξει καποιος ενα σωστο κιχλιδοενυδρειο.
Ειναι αρκετα κουλο αλλα εκει καταληγω.
Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα, δεν δικαιολογειται η αγορα πετρων απο μαγαζια οπως ο Ερμης η αλλα.
Περα του οτι οι πετρες που πουλουν αυτα τα μαγαζια ειναι ολες ομοιομορφες πραγμα που τις κανει τελειως ακαταλληλες για το σκοπο μας, αλλα και το ειδος (φεγαροπετρες, λαβα, βαλσατης), δεν κανουν για βιοτοπικα ενυδρεια.
Δεν μπορω να εξηγησω επισης τη χρηση τοσων ακαταλληλων πετρων σε τοσα πολλα ενυδρεια.
Μηπως ειναι το σφαλμα δικο μας, μηπως δεν ειμαστε τοσο αυστηροι, καυστικοι, σαρκαστικοι πολλες φορες οσο ειμαστε με τα κιτς ενυδρεια;
Μηπως οι νεοι δεν διαβαζουν παλαια posts. Δεν ξερω;
Πιστευω με το post αυτο ν'ανεβασα τον πηχυ λιγο παραπανω.

POURITANOS
09-08-09, 09:08
Η απάντηση στα ερωτήματα σου είναι ότι απλά κάποιοι βάριουνται είτε να ψάξουν για κατάλληλες πέτρες η να αφήσουν τα μεγάλα αστικά κέντρα και να τρέχουν στα βουνά και στα λαγκαδιά για μερικές πέτρες.

ο κόσμος μαθαίνει στο έτοιμο και στο εύκολο και συμβιβάζετε εύκολα αντί να κάνει μεγάλο κόπο.

Εδώ όλοι μας πάνω κάτω βαριόμαστε να κάνουμε αλλαγές νερού που είναι διπλά μας το ενυδρείο. Και εσύ πιστεύεις να τρέξουν κάποιου για πέτρες.

Τα παλιά πόστ είναι μονό για χομπιστες που θέλουν πραγματικά να μάθουν όσο γίνετε περισσότερα για τα ψαριά τους, η γενικά για το ενυδρείο.

Οι περισσότεροι περνούν ψαριά ότι νάνε (ψαρόσουπες) και το μονό που τους νοιάζει είναι αν αρρωστήσουν είναι πως θα τα θεραπεύσουν.

Γενικά ο τρόπος σκέψεις πρέπει να είναι πρόληψη και γνώση πριν κάνουμε οτιδήποτε.

Υ.Γ. φίλε μου νομίζω ότι ξέχασες ότι αναφέρεσαι σε ελληνικό κοινό που όπως γνωστό είμαστε ότι νάνε.

Όσο για τα καραβιά και τα ναυάγια να σου πω ότι είναι τόσο λάθος όσο και το να φυτεύεις 20 διαφορετικά φυτά από διαφορά μέρη του κόσμου σε ένα χώρο 1Χ1 λες και στην φύση βλέπουμε τέτοιο θέαμα.
Απλά το θέμα των καραβιών έχει την λογική του παπαγάλου το κάνει παρατηρήσει ένας και μετά αρχίζουν όλοι να παπαγαλίζουν.

Έχουμε μπερδέψει το τι είναι καλό για τα ψαριά και το τι είναι καλό για την δικιά μας αισθητική.

GeFior
09-08-09, 09:30
Η απάντηση στα ερωτήματα σου είναι ότι απλά κάποιοι βάριουνται είτε να ψάξουν για κατάλληλες πέτρες η να αφήσουν τα μεγάλα αστικά κέντρα και να τρέχουν στα βουνά και στα λαγκαδιά για μερικές πέτρες.
Έχουμε μπερδέψει το τι είναι καλό για τα ψαριά και το τι είναι καλό για την δικιά μας αισθητική.
Οταν ξεκινας να φτιαξεις κατι νεο αν μη τι αλλο υπαρχει η αγνοια αλλα και ο ενθουσιασμος, και λογω αυτου θα πας και στα λαγκαδια και στα ποταμια, εαν ο εθουσιασμος ειναι υποδεεστερος της θελησης μαλλον προτιμοτερο ειναι να δεις κανενα φιλμακι με ενυδρεια και να σου φυγει η καψα, παρα να τυραννας τα καυμενα τα ψαρακια.

Πάνος
09-08-09, 19:18
Διαπιστωση 2η: Στην Ελλαδα των τοσων χιλιομετρων ακτογραμμης, των τοσων νησιων, και βουνων, δεν υπαρχουν πετρες καταλληλες για να φτιαξει καποιος ενα σωστο κιχλιδοενυδρειο.
Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα, δεν δικαιολογειται η αγορα πετρων απο μαγαζια οπως ο Ερμης η αλλα.
Περα του οτι οι πετρες που πουλουν αυτα τα μαγαζια ειναι ολες ομοιομορφες πραγμα που τις κανει τελειως ακαταλληλες για το σκοπο μας, αλλα και το ειδος (φεγαροπετρες, λαβα, βαλσατης), δεν κανουν για βιοτοπικα ενυδρεια.
Δεν μπορω να εξηγησω επισης τη χρηση τοσων ακαταλληλων πετρων σε τοσα πολλα ενυδρεια.
Μηπως ειναι το σφαλμα δικο μας, μηπως δεν ειμαστε τοσο αυστηροι, καυστικοι, σαρκαστικοι πολλες φορες οσο ειμαστε με τα κιτς ενυδρεια;
Μηπως οι νεοι δεν διαβαζουν παλαια posts. Δεν ξερω;
.
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! θα ηθελα να κανω μερικες επισημανσεις σε οσα λες.
καταρχην δεν εχω στησει ποτε νταμαρι οποτε δε θα σχολιασω τον τροπο που βαζουμε τις πετρες γιατι ειμαι απλα εκτος αντικειμενου...θα συμφωνησω ομως οτι ανομοιογεθεις πετρες δινουν πιο φυσικο αποτελεσμα και οτι πρεπει να προσεξουμε να σχηματιστουν τουνελ και σπηλιες για να κατοικηθουν απο τα ψαρακια μας.
υποθετω οτι πολυς κοσμος αγοραζει απο μαγαζια πετρες γιατι θεωρει πως αν ξερει τι πετρωμα ειναι (π.χ. βασαλτης η γρανιτης)..τοτε αυτο δε θα περιεχει κατι τοξικο για τα ψαρια. ειμαι κι εγω υπερ της συλλογης υλικων απο τη φυση..αλλα με τη γνωση οτι αυτο μπορει να εγκυμονει καποιους κινδυνους...
αν εξαιρεσω τη βρωμια η τη μολυνση που μπορεις να την "νικησεις" με καταλληλη επεξεργασια να αναφερω οτι καποια πετρωματα ειναι μειγματα διαφορων στοιχειων και καποιος μπορει να φοβαται να μαζεψει απο τη φυση πετρες μηπως ελευθερωσουν διαφορα επιβλαβη συστατικα. απαιτει καποια προσοχη η συλλογη πετρων και προσωπικα τουλαχιστον δεν εχω γνωσεις γεωλογιας και μονο η οψη τους με κανει και αποφασιζω αν θα τις παρω η οχι.
επισης εχω δει σε αρκετα νταμαροενυδρεια να λενε τα παιδια οτι το στησιμο δε φαινεται φυσικο...οτι πολυ ανομοιες πετρες δεν ταιριαζουν..αλλαξε εκεινη η την αλλη πλευρα...γνωμες ακουγονται.

mihalis
12-08-09, 23:08
Εναν άλλο πράγοντα που θέλω να επισημάνω όταν στήνουμε ένα νταμάρι είναι η υπομονή. Τους περισσότερους τους πιάνει μια φούρια να το στήσουν ενώ το καλύτερο αποτέλεσμα βγαίνει όταν το ψάξουμε λίγο. Οπως ειπώθηκε έχουμε χιλιάδες χιλιομέτρων παραλίας, εκατοντάδες ποτάμια, ρέματα, λίμνες με υπέροχα και κάθε λογής πετρώματα. Σίγουρα θα βρούμε κάτι αν έχουμε το νου μας σε κάποια εκδρομή ή κοντινή βολτίτσα. Και να μη μας κάνουν, δωρεάν είναι, θα βρούμε αλλού.
Οσο για το στήσιμο, πάντα χρειάζονται πολύ περισσότερες απο όσες νομίζουμε...
Να φροντίζουμε να έχουμε πολύ περισσότερες στο στήσιμο για να έχουμε και εναλλακτικές
Ειναι αυτό που λέμε ότι αν δεν κάτσει το αυτοκίνητο απο την πέτρα μάλλον θα σε φάνε οι δρόμοι...

netblues
13-08-09, 07:16
Όσο για τα καραβιά και τα ναυάγια να σου πω ότι είναι τόσο λάθος όσο και το να φυτεύεις 20 διαφορετικά φυτά από διαφορά μέρη του κόσμου σε ένα χώρο 1Χ1 λες και στην φύση βλέπουμε τέτοιο θέαμα.
Απλά το θέμα των καραβιών έχει την λογική του παπαγάλου το κάνει παρατηρήσει ένας και μετά αρχίζουν όλοι να παπαγαλίζουν.

Έχουμε μπερδέψει το τι είναι καλό για τα ψαριά και το τι είναι καλό για την δικιά μας αισθητική.

Τελικα ειναι χαρισμα να τα ισοπεδωνεις ολα...
Τα ψαρια μπορει οντως να μην ενοχλουνται απο το ναυαγιο, αλλα οταν αυτο συνηθως συνοδευεται και απο φουξια φωσφωριζέ βυθο με γαλαζια βοτσαλα εκει υπαρχει θεμα...

Και τα φυτα αν τα στησεις ασχημα μπορει αισθητικως να μην ειναι ωραια.
Αλλη προσπαθεια και ασχολια θελει για να βαλει κανεις 20 φυτα οπως λες και αλλη 20 καραβια...
Και συνηθως οποιος ψαχνεται μαθαινει.

in the pond
13-08-09, 17:31
1. Παιδιά, εγώ πάλι έχω δικιά μου φιλοσοφία γύρω από το θέμα επιλογής πετρωμάτων και άμμου για ενυδρείο Μαλάουι.

(Προσωπική εκτίμηση) Μετά από αρκετό καιρό μελέτης και ανταλλαγής πληροφοριών, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα σκουρόχρωμα (σχεδόν μαύρα) νταμάρια είναι μακράν εκτός του πραγματικού βιότοπου της λίμνης αυτής, όπως βέβαια και ο κατάλευκος άμμως που τόσο πολύ χρησιμοποιούμε.

Έχω ψάξει γι' αρκετό καιρό το θέμα των χρωμάτων και σύστασης (πετρωμάτων/άμμου) της λίμνης αυτής και έχω καταλίξει ότι κυμαίνεται από ανοικτό μπεζ ώς σκουρόχρωμη ώχρα. Ποτέ δε θα συναντήσεις μαύρα πετρώματα και βεβαίως ποτέ νταμάρια.

Οι μεγελύτερες ποσότητες του νερού στη λίμνη αυτή, εισέρχονται μέσω ποταμού, που μεταφέρει μαζί του διάφορα ασβεστολιθικά ιζήματα, που δικαιολογούν την πολύ ψηλή σκληρότητα του νερού, κάνοντας το αρκετά αλκαλικό. Τα ιζήματα αυτά, κατακάθονται στον πυθμένα, δημιουργώντας το ανοικτό χρώμα (άμμου).

2. Η αλήθεια είναι ούτε και εγώ έχω κανένα πρόβλημα με τα καραβάκια ή τις απομιμήσεις πρετρωμάτων, ριζών και φυτών. Φτάνει βέβαια να προέρχοναι από αξιόπιστη πηγή χωρίς χημικά και χρώματα. Ούτε και τα ψάρια φαίνεται ενοχλούνται από την παρουσία αυτών των απομιμήσεων και ούτε βέβαια είναι σε θέση να ξεχωρίσουν και να "ανακαλύψουν" ότι το καράβι είναι εκτός τόπου και χρόνου. Είναι θέμα καθαρά γούστου, αν και προσωπικά έχω αντίθετη άποψη. Θα προσπαθήσω να παροτρύνω κάποιο φίλο να επιλέξει καλύτερα φυσικά υλικά που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με τον πραγματικό βιότοπο των ψαριών που φιλοξενούμε, αλλά δε θα επιμείνω.

GeFior
13-08-09, 18:48
1. Παιδιά, εγώ πάλι έχω δικιά μου φιλοσοφία γύρω από το θέμα επιλογής πετρωμάτων και άμμου για ενυδρείο Μαλάουι.

(Προσωπική εκτίμηση) Μετά από αρκετό καιρό μελέτης και ανταλλαγής πληροφοριών, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα σκουρόχρωμα (σχεδόν μαύρα) νταμάρια είναι μακράν εκτός του πραγματικού βιότοπου της λίμνης αυτής, όπως βέβαια και ο κατάλευκος άμμως που τόσο πολύ χρησιμοποιούμε.

Έχω ψάξει γι' αρκετό καιρό το θέμα των χρωμάτων και σύστασης (πετρωμάτων/άμμου) της λίμνης αυτής και έχω καταλίξει ότι κυμαίνεται από ανοικτό μπεζ ώς σκουρόχρωμη ώχρα. Ποτέ δε θα συναντήσεις μαύρα πετρώματα και βεβαίως ποτέ νταμάρια.

Οι μεγελύτερες ποσότητες του νερού στη λίμνη αυτή, εισέρχονται μέσω ποταμού, που μεταφέρει μαζί του διάφορα ασβεστολιθικά ιζήματα, που δικαιολογούν την πολύ ψηλή σκληρότητα του νερού, κάνοντας το αρκετά αλκαλικό. Τα ιζήματα αυτά, κατακάθονται στον πυθμένα, δημιουργώντας το ανοικτό χρώμα (άμμου).

2. Η αλήθεια είναι ούτε και εγώ έχω κανένα πρόβλημα με τα καραβάκια ή τις απομιμήσεις πρετρωμάτων, ριζών και φυτών. Φτάνει βέβαια να προέρχοναι από αξιόπιστη πηγή χωρίς χημικά και χρώματα. Ούτε και τα ψάρια φαίνεται ενοχλούνται από την παρουσία αυτών των απομιμήσεων και ούτε βέβαια είναι σε θέση να ξεχωρίσουν και να "ανακαλύψουν" ότι το καράβι είναι εκτός τόπου και χρόνου. Είναι θέμα καθαρά γούστου, αν και προσωπικά έχω αντίθετη άποψη. Θα προσπαθήσω να παροτρύνω κάποιο φίλο να επιλέξει καλύτερα φυσικά υλικά που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με τον πραγματικό βιότοπο των ψαριών που φιλοξενούμε, αλλά δε θα επιμείνω.
Ομολογω οτι με μπερδεψες.
Να ειπα καποιος που εχει μελετησει το θεμα σε βαθος, αλλα στο τελος....απογοητευση.
Το πηγες στο απολυτο και μετα το εφερες στο κιτς.

in the pond
13-08-09, 19:42
Ομολογω οτι με μπερδεψες.
Να ειπα καποιος που εχει μελετησει το θεμα σε βαθος, αλλα στο τελος....απογοητευση.
Το πηγες στο απολυτο και μετα το εφερες στο κιτς.

Γιατί κιτς? Είμουν αρκετά κατοπιστικός. Δε μίλησα αποκλειστικά για τη δική σου περίπτωση, αλλά γενικά περί "ξένων αντικειμένων". Είπα επίσης ότι δε με βρίσκει σύμφωνο η τοποθέτηση τέτοιων αντικειμένων σε ένα ενυδρείο. Απλά θα πω την άποψή μου σε ένα μέλος. Αν αλλάξει άποψη και αντικαταστήσει όλα τα μη φυσικά αντικείμενα, καλό του κεφαλιού και του ενυδρείου του.;)

Tolis
14-08-09, 00:46
Ούτε και τα ψάρια φαίνεται ενοχλούνται από την παρουσία αυτών των απομιμήσεων και ούτε βέβαια είναι σε θέση να ξεχωρίσουν και να "ανακαλύψουν" ότι το καράβι είναι εκτός τόπου και χρόνου.Με μια διευκρινηση: Αν οι απομιμησεις αυτες εχουν (που συνηθως εχουν) εντονα φωσφοριζε χρωματα, τα ψαρια ενοχλουνται. Στο φυσικο τους περιβαλλον, ολα τα χρωματα ειναι "γηινα" (κι ας εννοουμε κατω απο το νερο), ειτε ειναι πετρες ειτε φυτα ειτε αμμος ειτε ξυλα, και επειδη τα ψαρια εχουν γενετικη μνημη, οτι χρωμα δεν μοιαζει με αυτο που "ξερουν", η εστω που δεν ξερουν αλλά δεν ειναι "εχθρικο", δεν το αναγνωριζουν και στρεσσαρονται.

in the pond
14-08-09, 06:00
Με μια διευκρινηση: Αν οι απομιμησεις αυτες εχουν (που συνηθως εχουν) εντονα φωσφοριζε χρωματα, τα ψαρια ενοχλουνται. Στο φυσικο τους περιβαλλον, ολα τα χρωματα ειναι "γηινα" (κι ας εννοουμε κατω απο το νερο), ειτε ειναι πετρες ειτε φυτα ειτε αμμος ειτε ξυλα, και επειδη τα ψαρια εχουν γενετικη μνημη, οτι χρωμα δεν μοιαζει με αυτο που "ξερουν", η εστω που δεν ξερουν αλλά δεν ειναι "εχθρικο", δεν το αναγνωριζουν και στρεσσαρονται.

Αυτό ακριβώς Τόλη.;) Το πρώτο μου ποστ ήταν βασικά προς συμπλήρωση του ποστ του Netblues, ο οποίος το έχει αναφέρει.

GeFior
14-08-09, 08:39
Καλα ετσι που το πατε βλεπω ξανα καραβακια και διακοσμητικα μεσα στις νεες παρουσιασεις ενυδρειων.
Πρεπει να ειμαστε κατηγορηματικοι!
ΔΕΝ βαζουμε οτιδοιποτε διακοσμητικο μεσα, και ας εχει γηινο χρωμα και ας ειναι μη τοξικο, και ας ειναι οικολογικο... και ας ειναι...
Απλα δεν εχει θεση.
Θ'αθελα απο καποιον που εχει παει στη λιμνη Malawi να μας πει απο πρωτο χερι και οχι απο εκτιμησεις, πως ειναι οι πετρες και η αμμος και αν υπαρχουν φωτογραφιες ακομη καλυτερα.
Καλο ειναι να υπαρχει ενα σημειο αναφορας, δηλ. ο μπουσουλας.
Εχει παει κανεις;

delta66
14-08-09, 09:24
...Καλο ειναι να υπαρχει ενα σημειο αναφορας, δηλ. ο μπουσουλας.
Εχει παει κανεις;
Τεχνολογια φιλε μου :cool:

1bb7q3L7uVMxVVKQDIkkksXfa9iWrXS4UEmxa_Z8EjDIlgK2ho oz44geC1huTOvMhk

GeFior
16-08-09, 12:13
Σ'ευχαριστω για τα βιντεακια τα οποια καποια απ'αυτα τα εχω δει παλια στη προσπαθεια μου να φτιαξω το ενυδρειο μου.
Ψαχνοντας στο Google (Googl-αρισμα) καταφερα να βρω 2 μονο φωτο σχετικα καλες για το πως ειναι οι πετρες Malawi.
Η δυσκολια ηταν οτι οι φωτο απο πετρες στην παραλια και ποσο μαλλον απο το βυθο ειχαν αλλοιωμενα χρωματα γι'αυτο επρεπε να ειναι απο την γυρω περιοχη.
http://www.pbase.com/image/48192615
http://www.pbase.com/image/48192613
Αν υποθεσουμε οτι καποια μαντρα φερνει πετρες απο την λιμνη Malawi λεμε τωρα, με τιμες οπως και οι αλλες πετρες, ειμαι σιγουρος οτι σχεδον κανεις, γιανα μην ειμαστε και απολυτοι, δεν θ'αφηνε τις φεγγαροπετρες, τις ξυλοπετρες και ολες τις αλλες ομορφες κατα γενικη ομολογια πετρες, για να βαλει τις πετρες απο τις φωτο.
Και αυτο γιατι σχεδον ολοι, γιανα μην ειμαστε και παλι απολυτοι, εχουμε σα πρωτο κριτιριο το αρεσω και οχι το πρεπει.
Αυτη ειναι η τριτη διαπιστωση, κοινοτυπιες λεω αλλα...
Αν καποιος εχει περισσοτερες και πιο κοντινες φωτο απο πετρες Malawi, θ'αθελα να τις δημοσιευσει.
Ειμαι σε αναζητηση τετοιων πετρων.

in the pond
16-08-09, 15:44
Σ'ευχαριστω για τα βιντεακια τα οποια καποια απ'αυτα τα εχω δει παλια στη προσπαθεια μου να φτιαξω το ενυδρειο μου.
Ψαχνοντας στο Google (Googl-αρισμα) καταφερα να βρω 2 μονο φωτο σχετικα καλες για το πως ειναι οι πετρες Malawi.
Η δυσκολια ηταν οτι οι φωτο απο πετρες στην παραλια και ποσο μαλλον απο το βυθο ειχαν αλλοιωμενα χρωματα γι'αυτο επρεπε να ειναι απο την γυρω περιοχη.
http://www.pbase.com/image/48192615
http://www.pbase.com/image/48192613
Αν υποθεσουμε οτι καποια μαντρα φερνει πετρες απο την λιμνη Malawi λεμε τωρα, με τιμες οπως και οι αλλες πετρες, ειμαι σιγουρος οτι σχεδον κανεις, γιανα μην ειμαστε και απολυτοι, δεν θ'αφηνε τις φεγγαροπετρες, τις ξυλοπετρες και ολες τις αλλες ομορφες κατα γενικη ομολογια πετρες, για να βαλει τις πετρες απο τις φωτο.
Και αυτο γιατι σχεδον ολοι, γιανα μην ειμαστε και παλι απολυτοι, εχουμε σα πρωτο κριτιριο το αρεσω και οχι το πρεπει.
Αυτη ειναι η τριτη διαπιστωση, κοινοτυπιες λεω αλλα...
Αν καποιος εχει περισσοτερες και πιο κοντινες φωτο απο πετρες Malawi, θ'αθελα να τις δημοσιευσει.
Ειμαι σε αναζητηση τετοιων πετρων.

Τα βουνά και της Ελλάδας είναι γεμάτα από τέτοιες πέτρες. Η απλότηταά τους είναι αυτή που μας αφήνει παγερά αδιάφορους, στην προσέγγιση να τις τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας. Μπεζ, απλές, ασβεστολιθικές και δε χρειάζεται να προέρχονται από το Μαλάουι.

Επίσης, ποιός είπε ότι οι συγκεκριμένες πέτρες δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επάξια τις "ξένες" φεγγαρόπετρες ή τα νταμάρια σε ένα Μαλάουι? Απλά, υπομονή και φαντασία χρειάζεται.

GeFior
16-08-09, 16:39
Τα βουνά και της Ελλάδας είναι γεμάτα από τέτοιες πέτρες. Η απλότηταά τους είναι αυτή που μας αφήνει παγερά αδιάφορους, στην προσέγγιση να τις τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας. Μπεζ, απλές, ασβεστολιθικές και δε χρειάζεται να προέρχονται από το Μαλάουι.
Επίσης, ποιός είπε ότι οι συγκεκριμένες πέτρες δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επάξια τις "ξένες" φεγγαρόπετρες ή τα νταμάρια σε ένα Μαλάουι? Απλά, υπομονή και φαντασία χρειάζεται.
Πες μου σε ποσες νεες παρουσιασεις ενυδρειων ειδες τετοιες πετρες?
Εγω σε καμμια τελευταια.
Προφανως η απλότητα τους δεν πρεπει μας αφήνει παγερά αδιάφορους αν θελουμε ενυδρεια Malawi βιοτοπικα και οχι ενυδρεια που να μας αρεσουν, και αυτο αποδυκνυεται πολυ δυσκολο για πολλους.
Εξ'αλλου σ'αυτο το θεμα που εχω γραψει, περα απο τον Πανο απο Αλεξ/πολη αν και μη κιχλιδας ειναι ο μονος που εκφραστηκε.
Να υποθεσω οτι οι υπολοιποι κιχλιδαδες εχουν καποια δυσκολια να εκφραστουν θετικα η αρνητικα, για το στησιμο και για το ειδος των πετρων που εχω στο ενυδρειο μου, γιατι εχουν ενυδρεια φτιαγμενα λιγο πολυ απο ωραιες, ομορφες και αγορασμενες πετρες, και οχι κοινες απο αυτες που βριθουν στα ελληνικα βουνα οπως λες.
Αν αυτοι ζουσαν διπλα στη λιμνη και ηθελαν να φτιαξουν ενα κιχλιδο-ενυδρειο, πολυ θ'αθελα να μαθω τι πετρες θα χρησιμοποιουσαν.

in the pond
16-08-09, 22:04
Πες μου σε ποσες νεες παρουσιασεις ενυδρειων ειδες τετοιες πετρες?
Εγω σε καμμια τελευταια.
Προφανως η απλότητα τους δεν πρεπει μας αφήνει παγερά αδιάφορους αν θελουμε ενυδρεια Malawi βιοτοπικα και οχι ενυδρεια που να μας αρεσουν, και αυτο αποδυκνυεται πολυ δυσκολο για πολλους.
Εξ'αλλου σ'αυτο το θεμα που εχω γραψει, περα απο τον Πανο απο Αλεξ/πολη αν και μη κιχλιδας ειναι ο μονος που εκφραστηκε.
Να υποθεσω οτι οι υπολοιποι κιχλιδαδες εχουν καποια δυσκολια να εκφραστουν θετικα η αρνητικα, για το στησιμο και για το ειδος των πετρων που εχω στο ενυδρειο μου, γιατι εχουν ενυδρεια φτιαγμενα λιγο πολυ απο ωραιες, ομορφες και αγορασμενες πετρες, και οχι κοινες απο αυτες που βριθουν στα ελληνικα βουνα οπως λες.
Αν αυτοι ζουσαν διπλα στη λιμνη και ηθελαν να φτιαξουν ενα κιχλιδο-ενυδρειο, πολυ θ'αθελα να μαθω τι πετρες θα χρησιμοποιουσαν.

Εγώ πάντως τέτοιες έχω χρησιμοποιήσει, σε συνδυασμό με μπεζ, λεπτόκοκκο άμμο.

Πάνος
17-08-09, 22:15
, περα απο τον Πανο απο Αλεξ/πολη αν και μη κιχλιδας .
κιχλιδας ειμαι και θα ειμαι παντα! :D..θεωρω τις κιχλιδες τα πιο ενδιαφεροντα ψαρια! απλα δεν ημουν "αφρικανος" αλλα εδω και λιγο καιρο εχω γινει...:smt033
αναπαραγω ομως shell dwellers (neolamprologus stappersi και multifasciatus) οποτε δεν εχω στησει μεγαλα νταμαρια...οι πετρες μου παντως ειναι απο τη θαλασσα διπλα και η αμμος ειναι μπεζ ποταμισια...

GeFior
17-08-09, 23:31
Πολυ καλα κανετε και στα ενυδρεια σας εχετε πετρες απο παραλιες και οι δυο σας, in the pond και panos, αλλα στη κριτικη σας για το ενυδρειο malawi του giannisqq δεν του λετε τα αυτονοητα, δηλ τι δουλεια εχουν οι ξυλοπετρες σε ενα ενυδρειο Malawi οπως το χαρακτηριζει, για να μην πω και για το καφασι.
In the pond μου εστειλες και δυο φωτο απο την λιμνη, σε μενα, προφανως για τον giannisqq προοριζονταν.

Πάνος
17-08-09, 23:41
τι δουλεια εχουν οι ξυλοπετρες σε ενα ενυδρειο Malawi .
δε βαζεις λινκ και δε θυμαμαι που αναφερεσαι..αλλα θα απαντησω γενικοτερα...
"οτι δουλεια εχουν και οι πετρες απο παραλια της Αλεξ-πολης σε ενυδρειο tanganyika"... αν δεν ειναι αιχμηρες και επικινδυνες για τα ψαρια...τι προβλημα να εχουν??

GeFior
17-08-09, 23:51
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33226&highlight=%D3%F5%EC%F0%E5%F1%E1%F3%EC%E1
Δηλ. συμφωνεις σ'ενα ενυδρειο που χαρακτιριζεται Malawi να βαζουν τετοιες πετρες μεσα?

Πάνος
18-08-09, 00:01
αν οι πετρες δεν εγκυμονουν καποιους κινδυνους (να απελευθερωνουν επιβλαβη συστατικα..να ειναι αιχμηρες..κ.τ.λ.) και ειναι λειτουργικα τοποθετημενες τοτε δε βρισκω καποιο λογο να διαφωνω...
ΑΝ ομως αναφερεσαι στο βιοτοπικο του θεματος εκει το θεμα αλλαζει....αν θελεις να ειναι πραγματικα malawi ενα ενυδρειο τοτε πας και παιρνεις πετρες απο τη λιμνη στην αφρικη....αυτο ειναι ακραιο φυσικα...αλλα θελω να πω οτι μπορεις να προσομοιασεις τη φυση λιγοτερο η περισσοτερο...η ξυλοπετρα προφανως και δε θυμιζει το φυσικο βιοτοπο αλλα πιστευω πως ο φιλος ηθελε να χαρακτηρισει το ειδος του ενυδρειου και αναφερθηκε σε ενυδρειο malawi..δε νομιζω οτι θελησε να δειξει ποσο προσεγγιζει το βιοτοπο....
οποτε περαν απο το να του προτεινω ενα πιο φυσικο στησιμο δεν αναφερθηκα στην επιλογη των πετρων που οπως ξαναλεω δεν ειμαι γνωστης της κατηγοριας....

dinos99
18-08-09, 00:05
δεν μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθεις τοσο εντονα να επιβαλεις την γνωμη σου....:confused::confused:οτι δουλεια εχουν οι ελληνικες βουνισιες στα μαλαουι ενυδρεια,αλλο τοσο εχουν και οι ξυλοπετρες.....απο την στιγμη που αρεσουν στον ιδιοκτητη του ενυδρειου και τα ψαρια του ειναι μια χαρα και με τις καταλληλες συνθηκες δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα.
προσομοιοση κανουμε εξαλλου με τα μεσα που διαθετουμε και που μας αρεσουν στο ματι...διαφορετικα κανενας δεν θα ειχε ενυδρειο αλλα θα αφηναμε τα ψαρακια στο βιοτοπο τους.

Υ.Γη κινηση σου να αναφερεις ενυδρειο και ονομα δεν ειναι καθολου σωστη.

GeFior
18-08-09, 00:19
αν οι πετρες δεν εγκυμονουν καποιους κινδυνους (να απελευθερωνουν επιβλαβη συστατικα..να ειναι αιχμηρες..κ.τ.λ.) και ειναι λειτουργικα τοποθετημενες τοτε δε βρισκω καποιο λογο να διαφωνω...
ΑΝ ομως αναφερεσαι στο βιοτοπικο του θεματος εκει το θεμα αλλαζει....αν θελεις να ειναι πραγματικα malawi ενα ενυδρειο τοτε πας και παιρνεις πετρες απο τη λιμνη στην αφρικη....αυτο ειναι ακραιο φυσικα...αλλα θελω να πω οτι μπορεις να προσομοιασεις τη φυση λιγοτερο η περισσοτερο...η ξυλοπετρα προφανως και δε θυμιζει το φυσικο βιοτοπο αλλα πιστευω πως ο φιλος ηθελε να χαρακτηρισει το ειδος του ενυδρειου και αναφερθηκε σε ενυδρειο malawi..δε νομιζω οτι θελησε να δειξει ποσο προσεγγιζει το βιοτοπο....
οποτε περαν απο το να του προτεινω ενα πιο φυσικο στησιμο δεν αναφερθηκα στην επιλογη των πετρων που οπως ξαναλεω δεν ειμαι γνωστης της κατηγοριας....
Ενυδρειο malawi βιοτοπικο και ενυδρειο malawi μη βιοτοπικο, για μενα τα πραγματα ειναι πιο απλα, αν αναφερεσαι σε ενυδρειο malawi εξυπακουεται το βιοτοπικο του πραγματος.
Καλα ειναι τυχαιο που ολα τα ενυδρεια τελευταια ειναι malawi αλλα μη βιοτοπικα, κατι μου λεει οτι ολοι θελουν να τα κανουν βιοτοπικα, αλλα προφανως βλεποντας αυτη τη φωτο δεν τους λεει τιποτα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16346&highlight=%E1%ED%F4%E9%E3%F1%E1%F6%EF

Πάνος
18-08-09, 00:26
αυτη η φωτο λεει πολλα λιτρα και τεραστιες πετρες...:D
απο εκει και περα....απο τη μια οταν προτεινουν καποιοι να βγαινουν δυτες και ναυαγια χαρακτηριζονται φανατικοι και τους λενε να ειναι πιο ελαστικοι....απο την αλλοι οταν εχουμε μια -εν μερει ισως- σωστη κινηση φτανουμε στο αλλο ακρο και λεμε οτι δεν ειναι βιοτοπικο αρκετα...
για μενα αν καλυπτονται οι απαιτησεις των ψαριων το θεμα "εικονα" η "βιοτοπος" δε με τρελλαινει κιολας...
κι εγω λεω οτι εχω ενυδρειο αμαζονιου..αλλα εχω ελληνικοτατες κληματαριες και θαμνους...
απλα χρησιμοποιω τη λεξη "αμαζονιου" γιατι τα ειδη ειναι επιλεγμενα και οι παραμετροι του νερου προσαρμοσμενες στον βιοτοπο τους (αμαζονιος)...και χαρακτηριζω το ενυδρειο για να ξερει ο αλλος για τι προκειται...δεν εχω ομως κανενα σκοπο να αλλαξω τα ξυλα μου για να βαλω πιο "βιοτοπικα"..ουτε τη μπεζ αμμο να την αλλαξω με λευκη...αλλα φυσικα και δεν μιλω για πιστη προσομοιωση βιοτοπου...

GeFior
18-08-09, 00:44
αυτη η φωτο λεει πολλα λιτρα και τεραστιες πετρες...:D
απο εκει και περα....απο τη μια οταν προτεινουν καποιοι να βγαινουν δυτες και ναυαγια χαρακτηριζονται φανατικοι και τους λενε να ειναι πιο ελαστικοι....απο την αλλοι οταν εχουμε μια -εν μερει ισως- σωστη κινηση φτανουμε στο αλλο ακρο και λεμε οτι δεν ειναι βιοτοπικο αρκετα...
για μενα αν καλυπτονται οι απαιτησεις των ψαριων το θεμα "εικονα" η "βιοτοπος" δε με τρελλαινει κιολας...
κι εγω λεω οτι εχω ενυδρειο αμαζονιου..αλλα εχω ελληνικοτατες κληματαριες και θαμνους...
απλα χρησιμοποιω τη λεξη "αμαζονιου" γιατι τα ειδη ειναι επιλεγμενα και οι παραμετροι του νερου προσαρμοσμενες στον βιοτοπο τους (αμαζονιος)...και χαρακτηριζω το ενυδρειο για να ξερει ο αλλος για τι προκειται...δεν εχω ομως κανενα σκοπο να αλλαξω τα ξυλα μου για να βαλω πιο "βιοτοπικα"..ουτε τη μπεζ αμμο να την αλλαξω με λευκη...αλλα φυσικα και δεν μιλω για πιστη προσομοιωση βιοτοπου...
Εγω ειμαι πιο απολυτος, αν μπορουσα να το φτιαξω απο πετρες malawi θα το εκανα, αφου δεν μπορω θα βρω οτι πιο πλησιεστερο σε πετρα υπαρχει.
Και ως γνωστον αν θελεις το απολυτο θα πλησιασεις το σχετικο, αλλοιως...

POURITANOS
18-08-09, 01:03
Για μένα το τελευταίο πράμα που θα με απασχολούσε σε ένα Βιοτοπικό ενυδρείο θα ήταν, το αν η πέτρες μοιάζουν πολύ η λίγο. (σαν μορφολογία και ίσως λίγο στο χρώμα)
Πιστεύω στο θέμα συστατικών θα έπρεπε να είναι σχεδόν τα ιδία.
(νομίζω ότι ένας χομπιστας δε θα γίνει και επιστήμονας για να βάλει μερικές πέτρες.)

Θεωρώ ότι υπάρχουν βασικότερα πράγματα που θα έπρεπε να δίνετε προσοχή.
Όπως να ταΐζουμε ζωντανή τροφή και όχι συνεχεία αποξεραμένη.
Αν υπάρχουν φυτά στην πραγματική λίμνη, από οπού προέρχονται τα ψαριά ,θα έπρεπε να μπαίνουν τα ιδία και όχι ότι μας αρέσει μέσα στο ενυδρείο.
Η χλωρίδα σε ένα σύστημα επηρεάζει την εξέλιξη η την μετάλλαξη ενός είδους.

(αυτό μπορεί να στο πιστοποίηση και ο Πάνος από Αλεξανδρούπολη με τα σκαλαρι του που έτρωγε γαρίδες και επηρεάστηκαν τα χρώματα του και έγινε πορτοκαλί).
Κάτι που έγινε καταλαθος.
Πιστεύω ότι αυτό το γεγονός εχει να μας διδαξει τόσα πολλά.
Που πιστεύω ότι καταλάβουμε ποσό σημαντικό είναι να τρέφονται η να κινούνται ανάμεσα από φυτά που έχουν σχέση με την φυσική τους καταγωγή.

Το να βάζουμε ότι φυτά νάνε δεν μπορούμε να ξέρουμε ότι οι ουσίες τους δεν επηρεάζουν αρνητικά τα ψαριά μας.:confused:
Σε αντίθεση όταν επιλέγονται φυτά από το ίδιο περιβάλλον των ψαριών, είμαστε σίγουρη ότι έχουν ανοσία από τυχών ουσίες των φυτών.:confused:

Η Άποψη μου ειναι τελείως προσωπική.:D
και είναι απλά ένα σκεπτικό γύρω
απο το θεμα βιοτοπικου.

in the pond
18-08-09, 06:27
αν οι πετρες δεν εγκυμονουν καποιους κινδυνους (να απελευθερωνουν επιβλαβη συστατικα..να ειναι αιχμηρες..κ.τ.λ.) και ειναι λειτουργικα τοποθετημενες τοτε δε βρισκω καποιο λογο να διαφωνω...
ΑΝ ομως αναφερεσαι στο βιοτοπικο του θεματος εκει το θεμα αλλαζει....αν θελεις να ειναι πραγματικα malawi ενα ενυδρειο τοτε πας και παιρνεις πετρες απο τη λιμνη στην αφρικη....αυτο ειναι ακραιο φυσικα...αλλα θελω να πω οτι μπορεις να προσομοιασεις τη φυση λιγοτερο η περισσοτερο...η ξυλοπετρα προφανως και δε θυμιζει το φυσικο βιοτοπο αλλα πιστευω πως ο φιλος ηθελε να χαρακτηρισει το ειδος του ενυδρειου και αναφερθηκε σε ενυδρειο malawi..δε νομιζω οτι θελησε να δειξει ποσο προσεγγιζει το βιοτοπο....
οποτε περαν απο το να του προτεινω ενα πιο φυσικο στησιμο δεν αναφερθηκα στην επιλογη των πετρων που οπως ξαναλεω δεν ειμαι γνωστης της κατηγοριας....

Πάνο, εδώ θα διαφωνήσω λιγάκι. Αυτού του είδους ασβεστολιθικές πέτρες, έχουν ακριβώς την ίδια ή παρομοιότυπη σύσταση από αυτές που υπάρχουν ανά τον κόσμο. Οπότε, δεν είναι ανάγκη να μεταφέρεις πέτρες από το Μαλάουι γι' αυτόν τον σκοπό.

Όταν λέμε ή καλύτερα αναφερόμαστε για το ασβεστολιθικό πέτρωμα, το κολάνι πιάνει αρκετά είδη πετρωμάτων, αλλά όλα τους έχουν ως κύριο συστατικό το ανθρακικό ασβέστιο. Καλύτερα όμως να επικεντρωνώμαστε ΜΟΝΟ στον καθαρά ασβεστόλιθο, που είναι σίγουρο ότι είναι και ασφαλές για το ενυδρείο μας. Οι περισσότεροι ασβεστόλιθοι είναι οργανικά ιζηματογενή πετρώματα που μπορεί να περιέχουν και αραγωνίτη, με όλα όσα αυτό μπορεί να σημαίνει. Άρα το χρώμα και μόνο, είναι σε θέση να προσδιορίσει με ασφάλεια τη σύσταση (λευκό μέχρι ώχρα).

Άλλα πολύ γενικά ασβεστολιθικά πετρώματα είναι οι ασβεστολιθικοί σχιστόλιθοι, ασβεστολιθικοί τόφφοι, όπου οι πιο πάνω κατηγορίες περιέχουν δεκάδες άλλες παραλλαγές με λίγο διαφορετικές χημικές συστάσεις, π.χ. τραβερτίνης, άργιλος, μάργες, πηλίτης κ.α.

Πιο επικίνδυνα ασβεστολιθικά πετρώματα πρέπει να θεωρούνται οι ασβεστολιθικοί σχιστόλιθοι, γιατί, λόγω της σύστασης τους, τα συστατικά ορυκτά δεν αναμειγνύονται μεταξύ τους, αλλά τάσσονται σαν ξεχωριστά στρώματα μέσα στο πέτρωμα. Τέτοια πετρώματα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα για ένα ενυδρείο, γιατί ενδέχεται να εσσωκλείουν και επικίνδυνες ενώσεις. Αντιδρούν με το ακουαφόρτε και μπορούν να ξεγελάσουν, γιατί αυτά τα περτώματα μπορούν να συναντηθούν σχεδόν με όλα τα χρώματα, αναλόγως των ορυκτών τους. Μεταξύ άλλων, μπορεί να εσσωκλείουν ενώσεις όπως μοσχοβίτη, χαλαζία, ακτινόλιθο, χλωρίτη, τρεμολίτη, αλλά μπορεί επίσης να εσσωκλείουν και μέταλλα.

Προσοχή λοιπόν.

Εγω ειμαι πιο απολυτος, αν μπορουσα να το φτιαξω απο πετρες malawi θα το εκανα, αφου δεν μπορω θα βρω οτι πιο πλησιεστερο σε πετρα υπαρχει.
Και ως γνωστον αν θελεις το απολυτο θα πλησιασεις το σχετικο, αλλοιως...

Φίλε GeFior, φυσικά δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου, γιατί είναι σαφές ότι προσωπικά επικροτώ αυτή σου την άποψη, χωρίς βέβαια να προσπαθώ με νύχια και δόντια να υποβάλω την δική μου, στους άλλους.

Γνωρίζω λίγα πράγματα από γεωλογία, καθότι ασχολούμαι αρκετά με τα πετρώματα και τα απολιθώματα. Ειδικός σίγουρα δεν είμαι, αλλά μπορώ να σου πω με ασφάλεια, ότι και η Ελλάδα είναι διάσπαρτη, χωρίς καμία παραλλαγή, από τα συγκεκριμένα πετρώματα που μιλάμε εδώ και μέρες. Ο γνήσιος ασβεστόλιθος, κατέχει μια πολύ ψηλή θέση από τα πιο διαδεδομένα πετρώματα σε τούτη τη γη. Όπου και να ψάξεις για αυτό το πέτρωμα (Αυστραλία, Ευρώπη, Αμερική, Αφρική, Ασία) θα το βρεις με την ίδια συσκεκριμένη σύσταση. Δε μπορώ να σου το πω πιο απλά. Είτε φέρεις πέτρες από το Μαλάουι, είτε τις πάρεις από την Ελλάδα, ασβεστόλιθος είναι ένας και μοναδικός, με μια διεθνή ονομασία.

Για μένα το τελευταίο πράμα που θα με απασχολούσε σε ένα Βιοτοπικό ενυδρείο θα ήταν, το αν η πέτρες μοιάζουν πολύ η λίγο. (σαν μορφολογία και ίσως λίγο στο χρώμα)
Πιστεύω στο θέμα συστατικών θα έπρεπε να είναι σχεδόν τα ιδία.
(νομίζω ότι ένας χομπιστας δε θα γίνει και επιστήμονας για να βάλει μερικές πέτρες.)
Θεωρώ ότι υπάρχουν βασικότερα πράγματα που θα έπρεπε να δίνετε προσοχή.

Συμφωνώ μαζί σου φίλε Βασίλη, ότι υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που πρέπει να δίνουμε περισσότερη προσοχή, αλλά διαφωνώ με την άποψη σου σχετικά με τις πέτρες. Αφού θέλουμε να παρέχουμε όσο το δυνατόν τις ίδιες συνθήκες με το βιότοπο που μας αρέσει, γιατί να μην προσπαθούμε να προχωρούμε ένα βήμα μπροστά κάθε φορά? Τί σχέση π.χ. έχουν τα νταμάρια με την Μαλάουι? Για εμένα προσωπικά πιστεύω ότι έχουν ακριβώς την ίδια θέση (ξένα αντικείμενα) με ένα κομμάτι ξύλο στο ενυδρείο αυτό.

Πιο πάνω έχω πει κάποια απλά πράγματα και προτρέπω όποιο άλλο παιδί από το φόρουμ γνωρίζει περισσότερα από γεωλογία, να εκφράσει και αυτός την άποψή του, ή καλύτερα να τα πει με πιο επιστημονική προσέγγηση.

GeFior
18-08-09, 08:33
Για μένα το τελευταίο πράμα που θα με απασχολούσε σε ένα Βιοτοπικό ενυδρείο θα ήταν, το αν η πέτρες μοιάζουν πολύ η λίγο. (σαν μορφολογία και ίσως λίγο στο χρώμα)
Πιστεύω στο θέμα συστατικών θα έπρεπε να είναι σχεδόν τα ιδία.
(νομίζω ότι ένας χομπιστας δε θα γίνει και επιστήμονας για να βάλει μερικές πέτρες.)

Θεωρώ ότι υπάρχουν βασικότερα πράγματα που θα έπρεπε να δίνετε προσοχή.
Όπως να ταΐζουμε ζωντανή τροφή και όχι συνεχεία αποξεραμένη.
Αν υπάρχουν φυτά στην πραγματική λίμνη, από οπού προέρχονται τα ψαριά ,θα έπρεπε να μπαίνουν τα ιδία και όχι ότι μας αρέσει μέσα στο ενυδρείο.
Η χλωρίδα σε ένα σύστημα επηρεάζει την εξέλιξη η την μετάλλαξη ενός είδους.
Κοιτα φιλε μου απο τι στιγμη που ενα ενυδρειο το χαρακτιριζεις malawi-βιοτοπικο θετεις αυτοματα και καποια ορια μεσα στα οποια πρεπει να κινηθεις και αυτα ειναι τα ψαρια, οι παραμετροι νερου, το περιβαλλον (πετρες, φυτα), ειδεμει εχουμε χασει τη μπαλλα.
Τα παντα πρεπει να σε απασχολουν και δεν καταλαβαινω πως απο τη μια ενω θετεις θεμα φυτων, και πολυ σωστα, που ειναι και αυτα μερους του περιβαλλοντος, αλλα οχι το κυριαρχο και το βασικοτερο οπως λες, απο την αλλη δειχνεις αδιαφορος για το ειδος και την μορφολογια της πετρας που μαζι με το νερο ειναι τα κυριαρχα και πιο βασικα στοιχεια της λιμνης αρα και του ενυδρειου σου.
Εχουν επωθει πολλα μεσα στο φορουμ, και θα ειπωθουν και αλλα για την χρηση αυτων των πετρων (φεγγαροπετρες , ξυλοπετρες, λαβα, βαλσατης κ.α) και εχουν γραφτει αλλα τοσα για να δικαιολογησουν την χρηση τους.
Το θεμα για μενα ειναι πιο απλο, οι πετρες αυτες αρεσουν και επειδη ο ελληνας κατα γενικη ομολογια ειναι φιακας, εφετζης του αρεσει το φαντεζι το υπερβολικο και οχι το απλο, τις χρησιμοποιει, και για να ειναι και in γραφει και ενα ενυδρειο malawi στο τιτλο.
Τα πραγματα εχουν αλλαξει μεσα σε δυο χρονια, υπαρχει μια χαλαροτητα, και δεν ειναι λογω καλοκαιριου, να φανταστεις οτι στη παρουσιαση του ενυδρειου μου "The Black Malawi" περα απο το χρωμα της αμμου (μαυρο εχει αλλαξει τωρα) μου εγινε κριτικη ακομα ακομα και για το χρωμα της πετρας!!!
Θα περιμενα οι moderators αλλα και οι πιο παλιοι να υπενθυμιζουν αυτα τα ορια που και που, μπορει να εχουν ειπωθει και γραφτει πολλες φορες αλλα μαλλον οι νεοι δεν εχουν χρονο για διαβασμα ετσι δεν ειναι απιθανο να δουμε σε λιγο και πιο extreme παρουσιασεις σε ενυδρεια malawi.
Υπαρχουν ορια, υπαρχουν πρωτυπα η κανουμε οτι μας αρεσει????
Διαβαστε και τη λεζαντα παρακατω, μην τη περνατε στο ντουκου.

Γιώργος Κ
18-08-09, 11:25
Δε ξερω ποσο θα βοηθουσε να απαντησω σε ολα αυτα... Ουτε και εγω ημουν ποτε "αφρικανος" ... Σε πολλα ομως απο οσα γραφονται ... θα ηθελα να σου πω και τη δικη μου αποψη για να μη παραπονιεσαι οτι δεν απαντανε πολλοι!
Οσο αφορα το "βιοτοπικο" του πραγματος καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να αναπαραστησουμε το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενουμε ... Υπαρχει και ο παραγοντας της δικιας μας οπτικης και αυτου που μας αρεσει. Ο καθενας εχει το ενυδρειο του οπως του φαινεται καλητερα στο ματι! Με την ενασχοληση και την αποκτηση πειρας σιγα σιγα εξαφανιζονται καραβακια και αρχαια ερειπια, πλαστικα φυτα, δυτες, μπαουλα κ.ο.κ. Αυτο (γνωμη μου) γινεται σταδιακα με βηματα και ... συνειδητοποιοντας την "αναγκη" που εχουν τα ψαρια... Φυσικα ειναι σημαντικο τουλαχιστον οι παραμετροι στο νερο μας να ειναι αυτες που "απαιτουν" τα ειδη που φιλοξενουμε! Ενταξει σαν Ελληνες ενθουσιαζομαστε με τα περιπλοκα, εξεζητημενα και κοιταμε την ευκολια μας ... Ζητας να κανουμε ενα τεραστιο αλμα και να "ενηληκιωθουμε" σε οτι αφορα τους βιοτοπους και πως μπορουμε να τους αντιγραψουμε στο ενυδρειο μας. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται αρκετος χρονος ωστε να το κανουμε.. Μη ξεχνας οτι σαν Ελληνες αντιδρουμε σε κανονες και θεωριες ;)
Βλεποντας ενα ενυδρειο με καραβακι (μη τοξικο και σε γηηνα χρωματα οπως αναφερθηκε) που εχει σκαλαρια η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι αυτα τα ψαρια "απαιτουν" μαλακο & οξυνο νερο και θα προτεινω να χαμηλωσει τις σκληροτητες και Ph... Με το διαβασμα και με το να ψαξουμε να δουμε που ζουν αυτα τα ψαρια συνειδητοποιουμε οτι θα ηταν πιο "ανετα" αν προσπαθουσαμε να φτιαξουμε τη διακοσμηση με φυτα, ξυλα, πετρες ... Ολα αυτα απαιτουν χρονο και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη... Και καποιος "εμπειρος" (σε εισαγωγικα γιατι δε πιστευω οτι υπαρχει καποιος αρκετα εμπειρος -- ολοι μαθαινουμε καθε μερα κατι καινουργιο) δε μπορει να αποθαρρυνει καποιον κατευθειαν (να τον πιασει απο τα μουτρα) ... Ενα ενα ... σιγα ... σιγα ... με μεγαλυτερη βαρυτητα στις παραμετρους νερου!
Στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα υλικα (πετρες - ξυλα - αμμος - χαλικια κ.λ.) και δε βλεπω καποιο λογο να μη χρησημοπουνται - αφου τα ελενξουμε να μην επιβαρυνουν το νερο με μη επιθυμητες ουσιες!
Το 90% των χρηστων που γραφονται ως αρχαριοι ηδη εχουν καποιο ενυδρειο και ψαρια... Κανεις δε μπορει να πεισει τον αλλο με κανονες, θετοντας ορια και "πρεπει" και "μη"... Οσο και να θυμηζει καποιος αυτα τα ορια ...
Παρε παραδειγμα τη δικη σου περιπτωση ... σου προτειναν αλλο χρωμμα αμμο και τωρα αλλο χρωμα πετρας! Ειναι λογικο να αντιδρας αλλα οταν εκθετεις τις φωτογραφιες σου να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το σχολιασμο τους... Φυσικα εσυ μπορεις να πεις (σαν Ελληναρας) δεν ακουω κανενα και τα αφηνω ολα ετσι... ... Το ενυδρειο ειναι δικο σου ... εσυ το βλεπεις οταν ξυπνας και οταν πας για υπνο... Θα ειναι οπως το γουσταρεις εσυ! Ολοι οι υπολοιποι απλα σου τονιζουν τον βιοτοπο τους! Αν θες εσυ τον αντιγραφεις! Μια που το ονομαζεις και βιοτοπικο ενα περισσοτερο!! Η αληθεια ειναι καπου στη μεση διαβασε - ακου - συζητησε - και κανε αυτο που θεωρεις εσυ σωστο! Η απαντηση στο αν πρεπει να κανουμε οτι μας αρεσει ειναι αυτη!!

GeFior
18-08-09, 14:15
Δε ξερω ποσο θα βοηθουσε να απαντησω σε ολα αυτα... Ουτε και εγω ημουν ποτε "αφρικανος" ... Σε πολλα ομως απο οσα γραφονται ... θα ηθελα να σου πω και τη δικη μου αποψη για να μη παραπονιεσαι οτι δεν απαντανε πολλοι!
Οσο αφορα το "βιοτοπικο" του πραγματος καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να αναπαραστησουμε το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενουμε ... Υπαρχει και ο παραγοντας της δικιας μας οπτικης και αυτου που μας αρεσει. Ο καθενας εχει το ενυδρειο του οπως του φαινεται καλητερα στο ματι! Με την ενασχοληση και την αποκτηση πειρας σιγα σιγα εξαφανιζονται καραβακια και αρχαια ερειπια, πλαστικα φυτα, δυτες, μπαουλα κ.ο.κ. Αυτο (γνωμη μου) γινεται σταδιακα με βηματα και ... συνειδητοποιοντας την "αναγκη" που εχουν τα ψαρια... Φυσικα ειναι σημαντικο τουλαχιστον οι παραμετροι στο νερο μας να ειναι αυτες που "απαιτουν" τα ειδη που φιλοξενουμε! Ενταξει σαν Ελληνες ενθουσιαζομαστε με τα περιπλοκα, εξεζητημενα και κοιταμε την ευκολια μας ... Ζητας να κανουμε ενα τεραστιο αλμα και να "ενηληκιωθουμε" σε οτι αφορα τους βιοτοπους και πως μπορουμε να τους αντιγραψουμε στο ενυδρειο μας. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται αρκετος χρονος ωστε να το κανουμε.. Μη ξεχνας οτι σαν Ελληνες αντιδρουμε σε κανονες και θεωριες ;)
Βλεποντας ενα ενυδρειο με καραβακι (μη τοξικο και σε γηηνα χρωματα οπως αναφερθηκε) που εχει σκαλαρια η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι αυτα τα ψαρια "απαιτουν" μαλακο & οξυνο νερο και θα προτεινω να χαμηλωσει τις σκληροτητες και Ph... Με το διαβασμα και με το να ψαξουμε να δουμε που ζουν αυτα τα ψαρια συνειδητοποιουμε οτι θα ηταν πιο "ανετα" αν προσπαθουσαμε να φτιαξουμε τη διακοσμηση με φυτα, ξυλα, πετρες ... Ολα αυτα απαιτουν χρονο και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη... Και καποιος "εμπειρος" (σε εισαγωγικα γιατι δε πιστευω οτι υπαρχει καποιος αρκετα εμπειρος -- ολοι μαθαινουμε καθε μερα κατι καινουργιο) δε μπορει να αποθαρρυνει καποιον κατευθειαν (να τον πιασει απο τα μουτρα) ... Ενα ενα ... σιγα ... σιγα ... με μεγαλυτερη βαρυτητα στις παραμετρους νερου!
Στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα υλικα (πετρες - ξυλα - αμμος - χαλικια κ.λ.) και δε βλεπω καποιο λογο να μη χρησημοπουνται - αφου τα ελενξουμε να μην επιβαρυνουν το νερο με μη επιθυμητες ουσιες!
Το 90% των χρηστων που γραφονται ως αρχαριοι ηδη εχουν καποιο ενυδρειο και ψαρια... Κανεις δε μπορει να πεισει τον αλλο με κανονες, θετοντας ορια και "πρεπει" και "μη"... Οσο και να θυμηζει καποιος αυτα τα ορια ...
Παρε παραδειγμα τη δικη σου περιπτωση ... σου προτειναν αλλο χρωμμα αμμο και τωρα αλλο χρωμα πετρας! Ειναι λογικο να αντιδρας αλλα οταν εκθετεις τις φωτογραφιες σου να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το σχολιασμο τους... Φυσικα εσυ μπορεις να πεις (σαν Ελληναρας) δεν ακουω κανενα και τα αφηνω ολα ετσι... ... Το ενυδρειο ειναι δικο σου ... εσυ το βλεπεις οταν ξυπνας και οταν πας για υπνο... Θα ειναι οπως το γουσταρεις εσυ! Ολοι οι υπολοιποι απλα σου τονιζουν τον βιοτοπο τους! Αν θες εσυ τον αντιγραφεις! Μια που το ονομαζεις και βιοτοπικο ενα περισσοτερο!! Η αληθεια ειναι καπου στη μεση διαβασε - ακου - συζητησε - και κανε αυτο που θεωρεις εσυ σωστο! Η απαντηση στο αν πρεπει να κανουμε οτι μας αρεσει ειναι αυτη!!
Τα δεχομαι λιγο πολυ αυτα που λες αλλα θα ηθελα τις παρεμβασεις σας και πιο συχνες και πιο εντονες, δηλ οταν ρωτα καποιος μεσα στο φορουμ απο που να αγορασει πετρες και καποιος του προτεινει τον Ερμη, εδω θ'αθελα την δικη σας παρεμβαση, γιατι αυτος εκανε στραβη αρχη.
Αν καποιος εχει ηδη ενα ενυδρειο καλο ειναι απο την αρχη να του πειτε πχ. η συνθεση των ψαριων ειναι λαθος και οι φεγγαροπετρες η η λαβα καμια σχεση με τη λιμνη δεν εχουν, τι θα πει σιγα σιγα, τωρα αν σου προτασσει το ετσι μ'αρεσει και το ετσι γουσταρω προφανως παυεις καθε συζητηση μαζι του.
Κανονες και πρεπει υπαρχουν παντου ακομη και εδω στο φορουμ ποσο μαλλον σ'ενα ενυδρειο, διαβαθμησεις, το δεχομαι, πρωτα το νερο με τις παραμετρους και μετα οι πετρες.

Γιώργος Κ
18-08-09, 14:38
Οταν ΟΛΑ ειναι λαθος ... τοτε κοιτας το πιο σημαντικο .... και μετα σιγα σιγα τα υπολοιπα!! Αν τα επισημανεις ολα απο την αρχη ο αλλος θα μπλοκαρει, θα τσαντιστει, θα απογοητευτει και θα τα παρατησει ... η απο αντιδραση θα τα αφησει ολα ετσι και οσο αντεξουν!!
Πολλες φορες πρεπει να λεμε "μπραβο" και ας μη το εννοουμε ... Σκεψου στα μικρα παιδια πως λειτουργει .... μπραβο αλλα ... να κανουμε και αυτο??
Απο οτι εχω δει οι ανθρωποι μενουν παιδια εκει που πρεπει να μεγαλωσουν ... και μεγαλωνουν σε αυτα που πρεπει να μεινουν παιδια (καπου εδω το εχω διαβασει και συμφωνω απολυτα)!! :smt086
Ο στοχος ειναι κοινος ολων να φτιαξουμε κατι καλητερο ... και βλεπω να γινεται πολυ δουλεια σε αυτο το τομεα... Εκει που βλεπουμε μονομαχο σε ποτηρακι στο πετσοπ ... τον παιρνει καποιος το βαζει σε γυαλα ... μετα κατι τον "τρωει" και ψαχνεται περισσοτερο. Βλεπει στο ιντερνετ και γραφεται εδω ... μετα μαθαινει για το φιλτρο, για το ενυδρειο ... για τις παραμετρους του νερου και τα φτιαχνει ... εχω δει πολλες περιπτωσεις που εχουν φτιαχτει πολυ ομορφα ενυδρεια (ακομα και πιο ομορφα απο τους "εμπειρους"). Ολα αυτα απο ανθρωπους που χωρις οικονομικο ωφελος η καποιο αλλο ωφελος που καθονται και ασχολουνται με τα προβληματα καποιων αλλων ανθρωπων που νοιωθουν οτι χρειαζονται βοηθεια! Πραγμα παραξενο και σπανιο στον κοσμο μας! Ετσι πρεπει να πουμε ενα μπραβο στους mods καθως και πανω απο ολα στον Τολη που μας εδωσε αυτη τη δυνατοτητα μεσα απο εδω να προσπαθουν ολοι προς το καλητερο!
Απο τα παραπανω εγω βλεπω μια γραμμη κατω απο το 0 και να αυξανει θετικα! Θα σε παρακαλουσα να τα βλεπεις και εσυ με αυτο το τροπο και θα δεις οτι δεν χωρανε διαφωνιες μεταξυ μας! Ο στοχος ειναι ο ιδιος!!! Ο καθενας βοηθαει με το δικο του τροπο!! Ακομα και οι "αρχαριοι" νοιωθουν αργοτερα αυτη την αναγκη να βοηθησουν καποιον που ηταν καποτε στην ιδια θεση αλλα ... κανενας δε νοιαστηκε ... Σου μιλαει ενας απο αυτους!!!:rolleyes:

svasilis
18-08-09, 15:15
Επειδή κάποιοι σου κάνανε σκληρή και ίσως άδικη κριτική δεν είναι λόγος να προσπαθείς να πάρεις το αίμα σου πίσω με επιθετικότητα. Μπορεί και να έχεις δίκαιο... εγώ είμαι της άποψης της δικιάς σου όσο αναφορά τα βιοτοπικά ενυδρεία... διαφορετικά παύουν να είναι τέτοια. Άλλα να χαρακτηρίζεις όλον τον κόσμο εφετζή και για το θεαθήναι δεν νομίζεις ότι αδικείς πάρα πολύ κόσμο. Θα μπορούσες απλός να πεις την άποψή σου με ευγένεια και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να γινόταν η δουλειά σου (δηλ, να αναφέρεις τα στραβός κείμενα κατά την άποψη σου χωρείς να δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα). Τέλος πάντων θεωρώ πως έχεις δίκαιο και πας να το χάσεις.
Καλή συνέχεια σε όλους

Σωτος
18-08-09, 15:46
Και εγω κιχλιδας ειμαι αλλα βλεποντας μια τετοια σταση, δεν βρισκω τον λογο να πω την αποψη μου.Αφου εισαι απολυτος.........

GeFior
18-08-09, 16:37
Επειδή κάποιοι σου κάνανε σκληρή και ίσως άδικη κριτική δεν είναι λόγος να προσπαθείς να πάρεις το αίμα σου πίσω με επιθετικότητα. Μπορεί και να έχεις δίκαιο... εγώ είμαι της άποψης της δικιάς σου όσο αναφορά τα βιοτοπικά ενυδρεία... διαφορετικά παύουν να είναι τέτοια. Άλλα να χαρακτηρίζεις όλον τον κόσμο εφετζή και για το θεαθήναι δεν νομίζεις ότι αδικείς πάρα πολύ κόσμο. Θα μπορούσες απλός να πεις την άποψή σου με ευγένεια και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να γινόταν η δουλειά σου (δηλ, να αναφέρεις τα στραβός κείμενα κατά την άποψη σου χωρείς να δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα). Τέλος πάντων θεωρώ πως έχεις δίκαιο και πας να το χάσεις.
Καλή συνέχεια σε όλους
Κατ'αρχας η κριτικη αυτη μου εγινε πριν δυο χρονια και φυσικα δεν περιμενα δυο χρονια να βγαλω την επιθετικοτητα μου, οπως λες και δεν νομιζω με ενα γενικο χαρακτηρισμο που κανω να γινομαι αγενης.
Δεν ηταν ουτε αδικη ουτε σκληρη, απλως ειχα μαυρη αμμο.
Σαφως με παρεξηγησες.
Το παραπονο μου ειναι οτι αυτα που λεω και γινομαι και κακος και γραφικος περι βιοτοπικοτητας και που φυσικα τα εχω διαβασει εδω, θα επρεπε να τα λενε και να τα ξαναλενε οι παλιοι και οι πιο εμπειροι του φορουμ στις κριτικες τους.
Ομως αυτο δεν το βλεπω και ισως σ'αυτο να οφειλεται και η εξαρση ενυδρειων malawi που τελικα δεν ειναι malawi.
Παρ'εκτος και αν κρινουν και κατακρινουν με την απουσια κριτικης απο μερους τους.
Αλλη βαρυτητα εχει ο λογος τους και αλλη ο δικος μου, η μηπως μ'φηνουν να βγαλω εγω το φιδι α'π τη τρυπα και να γινω ο κακος.
Και επειδη βλεπω να χανω το δικιο μου οπως λες, σταματω να ειμαι κακος.
Η γνωμη μου για τα βιοτοπικα ειναι αυτη που ειναι.
Τελος.

in the pond
18-08-09, 18:54
Βρε παιδιά, εγώ προσωπικά δεν ενοχλούμαι από την απόλυτη συμπεριφορά κανενός. Ανθρώποι με μυαλό είμαστε και συζητάμε για πράγματα που μας ενδιαφέρουν.

Ίσα-ίσα που πιστεύω κιόλας ότι η συζήτηση αυτή οδηγεί σε καλό δρόμο. Μέχρι σήμερα, νόμιζα ότι είμαι ο μοναδικός που πίστευε στην αυθεντικότητα του ασβεστίλιθου ως γνήσιο πέτρωμα του ενυδρείου Μαλάουι και ας είναι πολύ απλό στην όψη και όχι νταμάρια, χαλαζίες, γρανίτες κ.λ.π. Να που τώρα βλέπω να έχουν και άλλοι ακουαρίστες τις ίδιες ανησυχίες με εμένα.

Τελειώνω και πάλι λέγοντας ότι δεν θέλω να είμαι απόλυτος και δεν πιέζω κανένα.;)

Tolis
19-08-09, 13:10
Εμενα μια χαρα μου φαινεται η συζητηση και ας συνεχιστει.

Η οσο πιο πιστη αναπαρασταση ενος βιοτοπου εχει σαν σκοπο να "προμηθευσει" τα ειδη που θα φιλοξενηθουν εκει, με τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζονται για να "νιωσουν" οπως στη φυση, πραγμα που θα τα κανει να ειναι ασφαλη, χωρις στρες, υγιη, και να συμπεριφερθουν οπως στην φυση, συμπεριφορα δε που ειναι απο παρα πολυ ενδιαφερουσα εως να σου κοβει την ανασα, και που χωρις αυτα τα στοιχεια δεν θα τη δουμε ποτε.

Παιρνοντας παντα ως δεδομενο οτι οι φυσικο-χημικες παραμετροι του νερου (pH θερμοκρασια σκληροτητες) θαναι οι σωστες, τα στοιχεια αυτα συνηθως μπορει να ειναι αδρανη, εκτος λιγων περιπτωσεων που συμβαλλουν κι αυτα στη συσταση του νερου, οπως πολλα ξυλα ή στρωματα ξεραμενων φυλλων που βοηθουν λιγο στο μαλακωμα του νερου και του δινουν το καταλληλο χρωμα για συγκεκριμενους βιοτοπους. Και τα στοιχεια αυτα μιας και δεν μπορουμε να τρεχουμε στους βιοτοπους και να τα μαζευουμε, μπορουν μια χαρα να αντικατασταθουν με ομοια τους σε μικρο η μεγαλο βαθμο, αρκει να κανουν τη δουλια που χρειαζεται - κι αυτο, το ξερουμε μονο μελετωντας τι χρειαζεται το καθε ειδος και προσφεροντας του το πλησιεστερο αντιστοιχο. Πχ για τις μικρες κιχλιδες της ταγκανικα που ζουν στα νεκρα κελυφη σαλιγκαριων του ειδους Neothauma (που ειναι ενδημικο στη λιμνη και δεν βρισκεται αλλου), τα νεκρα κελυφη απο χοχλιους που τους δινουμε κανουν μια χαρα τη δουλια τους, Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα.
Και επι του θεματος, δειτε τα βιντεο που ανεβασε ο δελτας, ειναι πολυ κατατοπιστικα ως προς την ποικιλια διαταξης, μεγεθους, σχηματος και χρωματος των πετρων, αναλογα της περιοχης που βρισκονται, του βαθους και κατα ποσο ειναι καλυμμενες με αλγες η οχι - αλλου ειναι τετραγωνες, αλλου στρογγυλες, αλλου κατασπρες κλπ. Δειτε κι ενδεικτικα μερικες φωτο (σορρυ για το "@" που εχουν στο κεντρο αλλά ειναι κομματια απο βιντεο που εχει δωσει ο Ad Konings στο συλλογο για το σεμιναριο και δεν μπορω να τις δημοσιευσω "καθαρες").

GeFior
19-08-09, 15:23
Εμενα μια χαρα μου φαινεται η συζητηση και ας συνεχιστει.
Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα.
Και επι του θεματος, δειτε τα βιντεο που ανεβασε ο δελτας, ειναι πολυ κατατοπιστικα ως προς την ποικιλια διαταξης, μεγεθους, σχηματος και χρωματος των πετρων, αναλογα της περιοχης που βρισκονται, του βαθους και κατα ποσο ειναι καλυμμενες με αλγες η οχι - αλλου ειναι τετραγωνες, αλλου στρογγυλες, αλλου κατασπρες κλπ. Δειτε κι ενδεικτικα μερικες φωτο (σορρυ για το "@" που εχουν στο κεντρο αλλά ειναι κομματια απο βιντεο που εχει δωσει ο Ad Konings στο συλλογο για το σεμιναριο και δεν μπορω να τις δημοσιευσω "καθαρες").
Απ'οτι καταλαβαινω υπαρχει μια διαφωνια μεταξυ εσου και του mikenuke οσον αφορα το διακοσμο με πετρες για τα βιοτοπικα ενυδρεια malawi.
Αν τωρα εσεις διαφωνειτε καταλαβαινεις τι θολο τοπιο δημιουργεις λεγοντας για τουβλα, και πετρες απο ΕΡΜΗ.
Με απογοητευσες τα μαλλα.
-------------------------
Τωρα που το σκεφτομαι, πιο ψυχραιμα δεν ειναι κακη, δεν ειναι καθολου κακη ιδεα του Τολη με τα τουβλα.
Σκεφτομαι στο επομενο ενυδρειο και γιατι οχι σ'αυτο που εχω, θα το διαλυσω και θα αναπαραστησω τους ουρανοξυστες της Νεας Υορκης κολλωντας το ενα τουβλο πανω στο αλλο με σιλικονη, και σε διαφρετικα υψη, βαζοντας κατω τα πιο μεγαλα τουβλα.
Και φυσικα θα βαλω τους διδυμους πυργους, ουτε λογος, μετα θα φραξω τις τρυπες με σιλικονη για να γινουν ανεξαρτητες φωλιες, πολλες φωλιες τοσες που θα τρελλαθουν οι κιχλιδες μου.
Μιλαμε οτι καθε μερα θα αλλαζουν και οροφο.
Θα φυγουv οι κιχλιδες μου απο το neaterdal περιβαλλον, φτανει πια με τις πετρες και τις σπηλιες, και θα πανε στο πολιτισμο.
New York Cichlidae's. Μιλαμε για πολυ high περιβαλλον.
Καλα δεν πιστευω να κλεψει κανεις την ιδεα μου, ετσι?
Σιγουρα μια κριτικη καλη την εχω.

in the pond
19-08-09, 16:45
Φίλε GeFior, δεν μπορείς να κρίνεις κανενός την άποψή του για το πως αντιλαμβάνεται το ακουασκέϊπ του ενυδρείου του ή τελος πάντων τι υλικά θα χρησιμοποιήσει. Προσωπικά όπως είπα και πριν, συμφωνώ με την προσέγγυση σου στο καθαρά υλικό κομμάτι, αλλά διαφωνώ με τον τρόπο που θέλεις να ακούσεις τους άλλους όπως επιθυμείς εσύ ή να επιβάλεις την άποψή σου. Όλες οι απόψεις είναι ορθές, φτάνει να μην φτάνουμε στα άκρα, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο προβλήματα στα ψάρια. Άλλως-πως αντιλαμβάνεσαι και θέτεις τα πράγματα εσύ και άλλως-πως ένας άλλος ακουαρίστας.

Το θέμα με την Νέα Υόρκη είναι ομολογουμένως πρωτότυπο και θα στο αντιγράψω....:D να' σαι σίγουρος!

GeFior
19-08-09, 16:56
Το θέμα με την Νέα Υόρκη είναι ομολογουμένως πρωτότυπο και θα στο αντιγράψω....:D να' σαι σίγουρος!
Αν σου αρεσει τοσο πολυ, αυτο που μπορω να κανω για σενα, γιατι σε συμπαθησα, εναι να φτιαξεις αλλη πολη.
Η Αθηνα πως σου φαινεται, Θ'αχει και τον Παρθενωνα, Αρχοντας!!!http://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon10.gifhttp://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon10.gifhttp://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon10.gifhttp://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon10.gif

Πάνος
19-08-09, 19:24
μηπως χασαμε λιγο τη μπαλα?? αλλο να ειναι οκ τα ψαρια μας και αλλο να θελουμε να κανουμε ενα αυστηρα βιοτοπικο ενυδρειο...
π.χ. οπως ξαναειπα δεν αναφερω οτι εχω πιστα βιοτοπικο ενυδρειο αλλα λεω οτι ειναι τυπου αμαζονιου..και ξερω οτι τα ψαρια μου δεν ενδιαφερονται αν ειναι κληματαρια η mopani η αλλο ξυλο αυτο που εχω μεσα....
ετσι και καποιοι χομπιστες κανουν ενυδρεια malawi και τα παρουσιαζουν οχι για να δειξουν οτι εκαναν πιστη αντιγραφη βιοτοπου αλλα γιατι πρεπει σαφως και να υποδειξουν τι ειδους ενυδρειο ειναι...

προσωπικα το βρισκω παιχνιδι με τις λεξεις...αν καποιος εχει στοχο να αντιγραψει οσο καλυτερα μπορει το βιοτοπο..τοτε το λεει..και φυσικα τοτε δεχεται μεγαλυτερη ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ κριτικη για διορθωσεις απο καποιον που απλως θελει να εχει κιχλιδες μαλαουι και να περνουν καλα...χωρις να τον νοιαζει η πιστη αντιγραφη της λιμνης..απλα η σωστη διαβιωση των ψαριων.
καθενας μπορει να προσεγγισει το βιοτοπο λιγοτερο η περισσοτερο....προσωπικα με ενδιαφερει τα ψαρια του χομπιστα που βλεπω να ζουν οσο πιο καλα γινεται. οποτε να εχουν σεβαστει καποιοι κανονες.....τωρα οπως λεει ο Τολης αν το θεμα ειναι ξυλοπετρα ...η χοχλιος....αυτα τα αφηνω για οσους "ψαγμενους" θελουν να κανουν κατι ακρως βιοτοπικο.

netblues
19-08-09, 19:56
Αν ο Παρθενωνας ειναι απο ασβεστολιθικο υλικο και ανεβαζει το Ph μια χαρα ειναι για Malawi ψαρια...
Οπτικα ομως δεν ειναι και οτι καλυτερο για malawi.
Το ιδιο ομως ισχυει για το γυαλι του ενυδρειου (που δεν ειναι made in Malawi) και το νερό που είναι της ΕΥΔΑΠ και οχι της Malawi waterworks..... (αυτη φτιαχτηκε με το 1 τετραδιο 5 εμβολια..)

Tolis
19-08-09, 22:43
Πιστευω οτι ειναι αρκετα γνωστες οι αποψεις μου για το ποσο πιστα θελω να αναπαριστανται οι βιοτοποι, και ομολογω οτι με εκπλησσει η ειρωνια (η οποια ειναι αστοχη τελειως). Δεν λυπαμαι που σε απογοητευσα γιατι δεν καταλαβες τιποτα απο οτι φαινεται.

delta66
19-08-09, 23:03
Νομιζω πως οι "στοχοι" του καθε χομπυστα ειναι διαφορετικοι.
Το αν ειναι "σωστοι" ειναι ισως το θεμα που θα επρεπε να συζητειται.
Ειναι κατι απο τα παρακατω μη αποδεκτο? ή κατι θα επρεπε να προωθειται περισσοτερο?

Υπαρχουν α) αυτοι που τους ενδιαφερει απλα να βλεπουν πολυχρωμα ψαρια να κολυμπανε σε ενα ενυδρειο με διαφορα ομορφα διακοσμητικα μεσα που θα μπορουσαν να κοσμουν το χωρο εξισου καλα και εκτος ενυδρειου, χωρις να "καιγονται" και τοσο για τις συνθηκες, β) αυτοι που τους ενδιαφερει περισσοτερο να εχουν απλα σωστες συνθηκες στα ψαρια τους ασχετα τι υλικα θα χρησιμοποιησουν, και γ) αυτοι που τους ενδιαφερει εκτος απο τις σωστες συνθηκες να βλεπουν και μια προσωμοιωση του βιοτοπου, ισως και αυτος να ειναι ο κυριοτερος σκοπος τους, με τα ψαρια να ειναι απλα ενα μερος του τοπιου (και καπου εκει νομιζω ειναι ο GeFior).

Υγ αν ξεχασα καποιους συμπληρωστε

Πάνος
19-08-09, 23:12
απο τις 2 τελευταιες κατηγοριες που λεει ο Σπυρος ας επιλεγει ο καθενας οτι θελει...δε μπορει να ειναι ολοι τρελλαμενοι με τους βιοτοπους....αν τα ψαρια περνανε καλα τοτε για μενα ειναι ολα οκ....οποιος θελει να το ψαξει παραπανω για να κανει βιοτοπο τοτε μπραβο του και το ενθαρρυνω..αλλα ποτε δε θα κριτικαρω καποιον επειδη δεν εκανε πιστη αναπαρασταση...
αυτο που δε θα ηθελα να συμβαινει ειναι η πρωτη κατηγορια..

gefior ειδες αληθεια τις βιοτοπικες καταδυσεις?? μπορει να εβλεπες τα τουβλα με αλλο ματι....

delta66
19-08-09, 23:18
Συμφωνω.
Απο τη στιγμη που δεν κανει κακο καποιος στα ζωντανα, η διακοσμηση κλπ του ενυδρειου του ειναι δικο του θεμα.
Θα πρεπει να ειναι ετοιμος ομως και για αρνητικα σχολια (λογω ακριβως αυτης της ιδιοτυπης εμφανισης) οταν ζηταει δημοσια τη γνωμη αλλων, για το θεαμα του ενυδρειου του.

imichal
19-08-09, 23:22
Συμφωνω και εγω.....
Σαφως και θα πρεπει να παροτρυνεται το "βιοτοπικο" ενυδρειο.....ομως δεν γινεται και να του το επιβαλλουμε με το ζορι....

GeFior
19-08-09, 23:27
gefior ειδες αληθεια τις βιοτοπικες καταδυσεις?? μπορει να εβλεπες τα τουβλα με αλλο ματι....
Ασε Πανο, τωρα που το σκεφτομαι νιωθω λιγο αβολα με τα τουβλα μια και ειναι ιδεα του Τολη.
Εχω σκεφτει ομως μια αλλη σουπερ τρουπερ γα...τη ιδεα.
Λεπτομερειες δεν λεω απλως σας λεω οτι ειναι αιωρουμενη κατασκευη, δηλ τα ενυδρεια aquatlantis εχουν δυο κοντρες πανω δεξια και αριστερα αρκετα φαρδιες και εκει θα στηριξω την κατασκευη μου, η οποια δεν θα ειναι πανω απο 5-6 κιλα.
Φυσικα θα καταλαβατε απο το βαρος οτι δεν ειναι απο πολυουρεθανη, τωρα ο πατος του ενυδρειου μου θα ειναι ολος pure sand, θα παιζουν μπαλλα οι κιχλιδες μου, οχι σαν το ΠΑΟ.
Εννοειται οτι τα πλακακια η το φελιζολ η το daw ειναι περιττα και αχρηστα.
Αν μπορειτε να φανταστειται τη λιμνη Malawi αναποδα αλλα σε Dada-ιστικη εκδοχη, καπως ετσι θα μοιαζει το ενυδρειο μου.
Να'σαι καλα Tolis μου εβγαλες το καλλιτεχνικο μου, και πανω απ'ολα γηινα χρωματα και πολλες τρυπες.
Τελος δεν προκειται να αποκαλυψω κανενα αλλο μυστικο και ουτε σε pm θ'απαντησω.

POURITANOS
20-08-09, 00:33
Θεωρώ ότι όλο και πάντα θα υπάρχει κάποιος ποιο απαιτητικός-αυστηρός χομπιστας από έναν άλλων.
Αν γυρίσω και πω εγώ ότι βιοτιοπικό μπορεί να είναι μονό μια εσωτερική λίμνη μερικών χιλιάδων λίτρων!!!.
Και όλα τα ενυδρειακια είναι απλά κουβάδες με μερικές πέτρες!!!!
Νομίζω ότι θα το σεβαστούν κάποιοι.. Και κάποιοι θα πουν ένταξη ρε φίλε έχουμε λίγα λίτρα αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο όσο γίνετε.
Ο καθένας έχει αλλά κριτήρια του βιοτόπου στο μυαλό του.:smt102

Νομίζω ότι όσοι κάνουν βιοτοπικό προσπαθούν για το καλύτερο, και δεν επαναπαύονται. :smt120:smt082


Αν κάποιος βαριετέ να αναζητήσει βιντεακια από τους βιοτόπους και αρκείτε να αντιγραφή ένα στήσιμο ενυδρείου από κάποιων άλλων , μετά ένας άλλος θα αντιγράψει το αντίγραφο και πάει λέγοντας. Εν τω μεταξύ για χιλίους λογούς, ο κάθε ένας θα έχει βάλει την δικιά του πινελιά. Οπότε μετά από μερικές αντιγραφές το αποτέλεσμα θα είναι πολύ διαφοροποιημένο από το αρχικό.:smt065

Το φόρουμ είναι εργαλείο αλλά δεν είναι και μαγικό κουτί. ;)

Συμβουλή μου είναι. :D
1 μπαίνεις σε ένα φόρουμ ρωτάς ψάχνεις αποφασίζεις τι ψαριά θες να πάρεις.
2 ψάχνεις είτε για βίντεο είτε για εικόνες να δεις πως είναι τα ψαριά στη λίμνη που ζουν στην φύση.
3 ξανά γυρνάς στο φόρουμ και ρωτάς ότι απορίες σου έχουν δημιουργηθεί από τα βίντεο που ειδές.

Το (2) δε το κάνει σχεδόν κανείς.
Και ο λόγος είναι ότι ………είμαστε άνθρωποι (παπαγάλοι) που ότι βλέπουμε αντιγραφούμε αδιαφορώντας αν είναι σωστό.

Τόπε τοπε ο παπαγάλος. :D

Πάνος
20-08-09, 02:02
Το (2) δε το κάνει σχεδόν κανείς.
Και ο λόγος είναι ότι ………είμαστε άνθρωποι (παπαγάλοι) που ότι βλέπουμε αντιγραφούμε αδιαφορώντας αν είναι σωστό.

εδω δε μπορω να συμφωνησω....πολλοι χομπιστες εχουν παρακολουθησει η εχουν στην κατοχη τους βιντεο και εικονες απο βιοτοπους.
επισης η πορεια των "βιοτοπικων καταδυσεων" επισφραγισε οτι πολλοι διψουν να μαθουν κατι παραπανω για τους βιοτοπους των ψαριων-οπως επισης και τα υπολοιπα σεμιναρια που γινονται καθε τοσο.
τελος τα ολοενα και σωστοτερα στημενα ενυδρεια δειχνουν την εξελιξη στην κατευθυνση αυτη. φυσικα δεικτης δεν ειναι οι εντελως αρχαριοι που μαθαινουν το στρωσιμο..αλλα οι λιγο πιο εμπειροι χομπιστες. και φυσικα και οι αρχαριοι λιγο αργοτερα αν δεν αφησουν το χομπυ θα ακολουθηουν την ιδια πορεια...

GeFior
20-08-09, 07:15
Νομιζω πως οι "στοχοι" του καθε χομπυστα ειναι διαφορετικοι.
Το αν ειναι "σωστοι" ειναι ισως το θεμα που θα επρεπε να συζητειται.
Ειναι κατι απο τα παρακατω μη αποδεκτο? ή κατι θα επρεπε να προωθειται περισσοτερο?

Υπαρχουν α) αυτοι που τους ενδιαφερει απλα να βλεπουν πολυχρωμα ψαρια να κολυμπανε σε ενα ενυδρειο με διαφορα ομορφα διακοσμητικα μεσα που θα μπορουσαν να κοσμουν το χωρο εξισου καλα και εκτος ενυδρειου, χωρις να "καιγονται" και τοσο για τις συνθηκες, β) αυτοι που τους ενδιαφερει περισσοτερο να εχουν απλα σωστες συνθηκες στα ψαρια τους ασχετα τι υλικα θα χρησιμοποιησουν, και γ) αυτοι που τους ενδιαφερει εκτος απο τις σωστες συνθηκες να βλεπουν και μια προσωμοιωση του βιοτοπου, ισως και αυτος να ειναι ο κυριοτερος σκοπος τους, με τα ψαρια να ειναι απλα ενα μερος του τοπιου (και καπου εκει νομιζω ειναι ο GeFior).

Υγ αν ξεχασα καποιους συμπληρωστε
Συμφωνω με την κατηγοριοποιηση που εκανες, γιατι ετσι μπορουμε μονο να συνεννοηθουμε.
Αυτοι τις τελευταιας κατηγοριας, οι τυποι ειναι απολυτοι και καταπιεστικοι, ειδικα αυτος ο Gefior πολυ απαιτητικος, θελει ακουσον ακουσον να κανουμε τα ενυδρεια μας βιοτοπικα, μας δινει μαθηματα πως και τι πετρες να βαλουμε
στα ενυδρεια μας, λες και μεις δεν ξερουμε.
Όλες οι πέτρες κάνουν για malawi. ειπε ο Yannis K στον giannisqq, δηλ εγω δεν μπορω να βαλω το τουβλακι μου, ο Φινλανδος τη πετρα απο πολυουρεθανη.
Τι κλισε ειναι αυτα.
Ασε το αλλο με το πυχη, θελει λεει να ανεβασει το πυχη, μας ρωτα εμας αν μπορουμε να πηδησουμε, αλλα καλα του εκανε ο Τολης και του κατεβασε τον πυχη στο εδαφος, τι στο εδαφος, τον εχωσε μεσα στο χωμα.
Προτεινω να καταργηθει ο ορος βιοτοπικο, βιοτοπος και ολα τα σχετικα και να τιμωρειται οποιος τον χρησιμοποιει.
Ο καθενας θα κανει το ενυδρειο του οπως θελει, δεν υπαρχουν κανονες και οροι, πληρης ελευθερια, η καλυτερα αναρχια.
Ζητω η αναρχια στο φορουμ!!!
Ωχ!!! Εχουμε και δικτατωρες εδω!!!!!

in the pond
20-08-09, 07:24
εδω δε μπορω να συμφωνησω....πολλοι χομπιστες εχουν παρακολουθησει η εχουν στην κατοχη τους βιντεο και εικονες απο βιοτοπους.
επισης η πορεια των "βιοτοπικων καταδυσεων" επισφραγισε οτι πολλοι διψουν να μαθουν κατι παραπανω για τους βιοτοπους των ψαριων-οπως επισης και τα υπολοιπα σεμιναρια που γινονται καθε τοσο.
τελος τα ολοενα και σωστοτερα στημενα ενυδρεια δειχνουν την εξελιξη στην κατευθυνση αυτη. φυσικα δεικτης δεν ειναι οι εντελως αρχαριοι που μαθαινουν το στρωσιμο..αλλα οι λιγο πιο εμπειροι χομπιστες. και φυσικα και οι αρχαριοι λιγο αργοτερα αν δεν αφησουν το χομπυ θα ακολουθηουν την ιδια πορεια...


Από υλικό στην κατοχή μας, άλλο τίποτε....! Δόξα το Θεό, το διαδίκτυο είναι εδώ και αγοράζεις ότι θέλεις. Αγγλικά να γνωρίζεις μόνο και είσαι Κύριος με κεφαλαίο.

Αλήθεια Βασίλη, τόσο καιρό εδω μέσα, αυτό πιστεύεις για τα φόρουμ?

GeFior
20-08-09, 07:28
Πιστευω οτι ειναι αρκετα γνωστες οι αποψεις μου για το ποσο πιστα θελω να αναπαριστανται οι βιοτοποι, και ομολογω οτι με εκπλησσει η ειρωνια (η οποια ειναι αστοχη τελειως). Δεν λυπαμαι που σε απογοητευσα γιατι δεν καταλαβες τιποτα απο οτι φαινεται.
Αν αυτο γραφοντας το "Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα."
νομιζεις οτι προτρεπεις του νεους σε πιο βιοτοπικα ενυδρεια τοτε σαφως και δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα._

in the pond
20-08-09, 07:50
Αν αυτο γραφοντας το "Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα."
νομιζεις οτι προτρεπεις του νεους σε πιο βιοτοπικα ενυδρεια τοτε σαφως και δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα._

Φίλε, πάλι εγώ! Μην επιμένεις τόσο πολύ, γιατί στην πραγματικότητα κανένας μας δεν μπορεί να δώσει τις ακριβείς συνθήκες της λίμνης. Όταν μιλάμε για ενυδρεία, μιλάμε πάντα ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ λίτρα που σίγουρα δεν μπορόυν σε καμία περίπτωση να αντιγράψουν τη λίμνη Μαλαόυι, με τις τεράστιες ασβεστολιθικές πέτρες/βράχους και τις τεράστιες εκτάσεις καθαρού άμμου.

Ναι, πιστεύω και εγώ ότι η λύση του Τόλη για τα τούβλα, μπορεί να δουλέψει πολύ καλά, όταν μιλάμε για mbouna σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο όπου δεν μπορούν να μπουν όσες πέτρες χρειάζεται. Το τούβλο παίρνει λιγότερο χώρο, προσφέρει την απαιτούμενη ασφάλεια στους κυνηγημένους και βασικά λίγη σκέψη και φαντασία χρειάζεται, ώστε να μετατρέψεις το "ξένο" τούβλο σε μέρος του βιότοπου.

Μην τα παίρνεις όλα στραβά, γιατί μια από τις αρετές που πρέπει να επιδεικνύει ο ακουαρίστας είναι η εφευρετικότητα/φαντασία!

GeFior
20-08-09, 09:52
Ναι, πιστεύω και εγώ ότι η λύση του Τόλη για τα τούβλα, μπορεί να δουλέψει πολύ καλά, όταν μιλάμε για mbouna σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο όπου δεν μπορούν να μπουν όσες πέτρες χρειάζεται. Το τούβλο παίρνει λιγότερο χώρο, προσφέρει την απαιτούμενη ασφάλεια στους κυνηγημένους και βασικά λίγη σκέψη και φαντασία χρειάζεται, ώστε να μετατρέψεις το "ξένο" τούβλο σε μέρος του βιότοπου.
Μην τα παίρνεις όλα στραβά, γιατί μια από τις αρετές που πρέπει να επιδεικνύει ο ακουαρίστας είναι η εφευρετικότητα/φαντασία!
Τωρα καταλαβα το προβλημα μου.
Δεν εχω τοσο λιγη σκέψη και φαντασία ώστε να μετατρέψω το "ξένο" τούβλο σε μέρος του βιότοπου.
Αλλα θα το παλεψω, στην επομενη επισκεψη μου στη λιμνη θα κρατω μαζι μου μερικα τουβλα.
-------------------------
Θ'αθελα να μιλησουμε και να αλλαξουμε αποψεις με καποιον απο την τριτη κατηγορια κατα delta66.
Τελος παντων να μετρηθουμε.
Προς αποφυγη παρεξηγησεων ισχυει η κατωθι ισοτητα-ταυτοτητα:
ενυδρειο (malawi βιοτοπικο = malawi = κιχλιδες απο την λιμνη malawi) = ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ
ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ = ψαρια και νερο τα γνωστα, πετρουλες οσο το δυνατον να μοιαζουν με τις φωτος που εχω δημοσιευσει παραπανω (Κατα τον in the pond ειναι αρκετα εφικτο με τα ελληνικα πετρωματα).
Οσοι πιστοι να προσελθουν.
Υπαρχει κανεις ... κανεις καλος! (προς αποφυγη παρεξηγησεων ως γνωστον δε βαζω τονους)
----------------------
in the pond μπορω να σου στειλλω σε pm καποιες φωτο απο τετοιες πετρες να μου πεις τη γνωμη σου, μετρα για μενα.

george
20-08-09, 10:16
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το "πρόβλημα σου".
Γιατί όλα αυτά τα σχόλια με την πολύ μεγάλη δόση ειρωνείας και "εξυπνάδες" χωρίς λόγο και αιτία.

Αυτό που οι περισσότεροι προσπαθούμε να σου πούμε είναι πολύ απλό.
Έχεις κολλήσει στο "βιοτοπικό" του θέματος παραβλέποντας έναν πάρα πολύ σημαντικό παράγοντα.
Τα ψάρια λες να νοιάζονται για το αν οι πέτρες και η άμμος είναι από την λίμνη Μαλάουι ; 'Οχι φυσικά.
Όλα τα ψάρια έχουν μέσα στο DNA τους κάποια χαρακτηριστικά τα οποία και δημιουργήθηκαν μετά από πολλά χρόνια εξέλιξης του είδους τους.
Ας πάρουμε για παράδειγμα ψάρια που γεννήθηκαν σε ενυδρεία και δεν έχουν ζήσει ποτέ στο φυσικό τους περιβάλλον.
Ένα shelldweller της λίμνης Τανγκανίκα μόλις το βάλουμε σε ένα ενυδρείο τι θα ψάξει να βρει ; Άδεια κελύφη σαλιγκαριών !!!
Αν τα βρει λες να μας ρωτήσει αν τα αγοράσαμε από τον Βασιλόπουλο ;
'Η μήπως δεν θα είναι εντάξει αν του έχουμε δώσει τις σωστές συνθήκες διαβίωσης και τους κατάλληλους συγκατοίκους ;
Το ίδιο και με ένα mbuna.
Tι θα ψάξει ; Πέτρες,σπηλιές,τρύπες για να χώνεται και άλγη για να τσιμπολογάει !!!
Αν είναι μια στοίβα από τούβλα λες να το ενοχλήσει ; Όχι φυσικά !
Αυτά ενοχλούν εμάς γιατί η διακόσμηση δεν θα μας αρέσει.

Άρα τι πρέπει να κάνουμε ; Σωστή επιλογή λίτρων και φίλτρανσης για τα είδη που θέλουμε να φιλοξενήσουμε καθώς και του κατάλληλου διάκοσμου που να προσομοιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο το φυσικό τους περιβάλλον.

Tolis
20-08-09, 12:50
Αν προτρεπω κοσμο για πιο σωστα βιοτοπικα ενυδρεια ας το πει ο κοσμος (και ειναι πολυς) που εχει παρακολουθησει το σεμιναριο. Και σε μια συζητηση περι βιοτοπικων ενυδρειων δεν μπορω να μην αναφερω καποιες εναλλακτικες, επειδη θα φοβηθω μηπως το δει κανενας αρχαριος και σχηματισει λαθος εντυπωση, (γιατι η διατυπωση μου ηταν σαφεστατη) ουτε θα απολογηθω κιολας, ειδικα εγω που ειμαι εντελως της αποψης οσο πιο πιστο αντιγραφο.

Οσο για τα τουβλα, σε ενα ενυδρειο που δεν μας ενδιαφερει η αισθητικη του (ενυδρειο αναπαραγωγης, ενυδρειο σε φισρουμ κι οχι "σαλονιου"), πληρουν μια χαρα τις προυποθεσεις με τις πολλες τρυπες που εχουν, δες τη φωτο που συναπτω.

Πάνος
20-08-09, 13:47
εγω παλι θεωρω πως κακως ασχοληθηκα γιατι δεν ειναι κακο να διαφωνει κανεις...αλλα οταν απαντας ευγενικα και με επιχειρηματα και ο αλλος αντι να αντεπιχειρηματολογει το ριχνει στην ειρωνια και την εξυπναδα (με την κακη εννοια φυσικα) δεν υπαρχει λογος για διαλογο....
καθενας πηρε τα μηνυματα του νομιζω....
μπραβο σε οσους κανουν αυστηρως βιοτοπικα ενυδρεια ..μπραβο και σε οσους κρατανε τα ψαρια σε σωστες συνθηκες κι ας παρεκκλινουν απο το απολυτο.

GeFior
20-08-09, 15:46
Το ίδιο και με ένα mbuna.
Tι θα ψάξει ; Πέτρες,σπηλιές,τρύπες για να χώνεται και άλγη για να τσιμπολογάει !!!
Αν είναι μια στοίβα από τούβλα λες να το ενοχλήσει ; Όχι φυσικά !
Αυτά ενοχλούν εμάς γιατί η διακόσμηση δεν θα μας αρέσει.

Άρα τι πρέπει να κάνουμε ; Σωστή επιλογή λίτρων και φίλτρανσης για τα είδη που θέλουμε να φιλοξενήσουμε καθώς και του κατάλληλου διάκοσμου που να προσομοιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο το φυσικό τους περιβάλλον.
Άρα τι πρέπει να κάνουμε ; ελα ντε
Παιδια λιγη βοηθεια γιατι θα τρελλαθω εδω μεσα!
Πεστε μου εσεις τι καταλαβατε?
α) Να βαλω τουβλα γιατι δεν θα τα ενοχλησει?
β) Να βαλω τουβλα γιατι ανηκουν στο φυσικο τους περιβαλλον?
γ) Να μην βαλω τουβλα γιατι δεν ανηκουν στο φυσικο τους περιβαλλον?
Τι να κανω τα τουβλα ?
Να κτυπω το κεφαλι μου με τα τουβλα?
Πολυ τουβλο κυκλοφορει στο φορουμ τελευταια!

tsilojohn
20-08-09, 15:49
Να κτυπω το κεφαλι μου με τα τουβλα?
:D:D:D:D:D:D:D
:D:D:D:D:D:D:D

GeFior
20-08-09, 15:53
Να κτυπω το κεφαλι μου με τα τουβλα?
:D:D:D:D:D:D:D
:D:D:D:D:D:D:D
Ελα ομως που που δεν εχω τουβλα

Πάνος
20-08-09, 17:47
Ελα ομως που που δεν εχω τουβλα
εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις?? για κοιταξου σε εναν καθρεπτη...

ε πια!!! δε θα ανεχτουμε να βριζεις κιολας!

Πολυ τουβλο κυκλοφορει στο φορουμ τελευταια!
εστω και αν το κανεις "καμουφλαρισμενα"...

delta66
20-08-09, 18:31
....μπραβο σε οσους κανουν αυστηρως βιοτοπικα ενυδρεια ..μπραβο και σε οσους κρατανε τα ψαρια σε σωστες συνθηκες κι ας παρεκκλινουν απο το απολυτο.
μπραβο και σε οσους κρατανε τα ψαρια σε σωστες συνθηκες κι ας παρεκκλινουν απο το απολυτο.. πιο μεγαλο μπραβο σε οσους κανουν αυστηρως βιοτοπικα ενυδρεια


με λιγο κοκκινο και με ενα copy-paste εδωσα το στιγμα μου :D

ξεφυγαμε δυστυχως :(

GeFior
20-08-09, 18:38
εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις?? για κοιταξου σε εναν καθρεπτη...

ε πια!!! δε θα ανεχτουμε να βριζεις κιολας!

εστω και αν το κανεις "καμουφλαρισμενα"...
Αν παιρνεις σαν προσβολη αυτο που εγραψα βλεποντας τη φωτο του Τολη και ορμομενος γενικως απο την τουβλο-συζητηση, αυτο που μου γραφεις παραπανω τι ειναι?
Μηπως πρεπει να αυτοτιμωρηθεις?
Αν και εχω την καταλληλη απαντηση δεν σου τη λεω.
Γιατι...γιατι να χαλασουμε τις καρδιες μας, ειμαι σε αδεια και εχω χρονο να γραφω καποια πραγματα, μετα θα εξαφανιστω...θα περασει ο χρονος και θα τα διαβαζουν οι νεοι και θα γελανε...
Ετσι ειναι .... ο καθενας με τα βιοτοπικα του πιστευω, το λαθος μου ειναι οτι προσπαθησα να σας πεισω για καποια αυτονοητα για μενα πραγματα μονος μου, δεν ξερω κανενα σας και δεν με ξερει κανεις σας, δηλ που πας ξυπολυτος.....
Και δεν εχω και κανενα προβλημα να ζητησω συγνωμη.
Ν'ασαι καλα.

Πάνος
20-08-09, 18:46
αυτο που μου γραφεις παραπανω τι ειναι?
οπως σου ειπα και στην "καρτα" ..-σου απαντησα οπως απαντησες-

Ετσι ειναι .... ο καθενας με τα βιοτοπικα του πιστευω, το λαθος μου ειναι οτι προσπαθησα να σας πεισω για καποια αυτονοητα για μενα πραγματα μονος μου, δεν ξερω κανενα σας και δεν με ξερει κανεις σας, δηλ που πας ξυπολυτος.....
Και δεν εχω και κανενα προβλημα να ζητησω συγνωμη.
Ν'ασαι καλα.

στην αρχη οντως προσπαθησες να πεις καποια πραγματα...απο το ποστ 40 και μετα ομως δεν ελεγες τιποτα περα απο ειρωνια και σαρκασμο...με αποκορυφωση το ποστ 61 οπου και σου απαντησα.....
οτι δικιο και να ειχες...οσο σωστες αποψεις και να εξεφραζες....η σταση σου ηταν απαραδεκτη....
αν θες να ζητησεις η οχι συγνωμη και σε ποιον δε με ενδιαφερει....
αλλα δε μπορω να αφησω απαρατηρητες καποιες εκφρασεις σου.
ωρα σου καλη και καλες διακοπες.

george
20-08-09, 18:49
Άρα τι πρέπει να κάνουμε ; ελα ντε
Παιδια λιγη βοηθεια γιατι θα τρελλαθω εδω μεσα!
Πεστε μου εσεις τι καταλαβατε?
α) Να βαλω τουβλα γιατι δεν θα τα ενοχλησει?
Αν θέλεις και δεν σε ενοχλεί εσένα,βάλε
β) Να βαλω τουβλα γιατι ανηκουν στο φυσικο τους περιβαλλον?
Όχι δεν ανήκουν στο φυσικό τους περιβάλλον αν και στον βυθό της λίμνης τελευταία βρίσκεις διάφορα σκουπίδια
γ) Να μην βαλω τουβλα γιατι δεν ανηκουν στο φυσικο τους περιβαλλον?
Κάνε ότι νομίζεις

Τι να κανω τα τουβλα ?
Έχεις ; Δεν έχεις !!!
Να κτυπω το κεφαλι μου με τα τουβλα?
Αν δεν έχεις που θα το χτυπάς ;
Πολυ τουβλο κυκλοφορει στο φορουμ τελευταια!
Αυτό είναι το μόνο σίγουρα αλλά το φαινόμενο συνεχίζεται εδώ και χρόνια


Να πάρω τα ποπ κόρν ;
http://www.cosgan.de/images/smilie/nahrung/e025.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/nahrung/e025.gif http://www.cosgan.de/images/smilie/nahrung/e025.gif

kwstas_original
21-08-09, 07:45
...θα περασει ο χρονος και θα τα διαβαζουν οι νεοι και θα γελανε...



:smt036:smt036
:smt101
:smt044:smt110
:smt030

νεοι,μετριοι,εμπειροι...γαλαμε εδω και μερες:D

Tolis
21-08-09, 09:03
Ειναι κριμα που σε μια ενδιαφερουσα κουβεντα αφ ενος βιαζοσουν να δεις αμεσες απαντησεις (μην ξεχνας οτι οι περισσοτεροι αυτον τον καιρο λειπουν διακοπες) κι οταν δεν ειδες καπως σου φανηκε κι αρχισες να αρπαζεσαι, κι αφ ετερου οτι πιανεσαι απο τα λεγομενα καποιων (εμου συμπεριλαμβανομενου) και τα απομονωνεις απο την ουσια τους. Εγω ο ιδιος μπορει να μιλησα για τουβλα και για πετρες απο τον Ερμη (που παρεπιμπτοντως δεν εχει μονο φεγγαροπετρες και λαβες αλλα και μια χαρα αλλες πετρες ιδιας υφης σε διαφορα μεγεθη που κανουν τη ζωη πολυ ευκολη για καποιον που βαριεται να τρεχει στις εξοχες και δημιουργουν πολυ φυσικα αποτελεσματα), και συγχρονως εκατσα μια ωρα και τραβηξα παγωμενες εικονες απο τα βιντεο για να δειξω πως ειναι οι πετρες μεσα στη λιμνη, κι επειδη ζητησες φωτος, κι επειδη αυτο το αποτελεσμα θελω κι εγω να εχει ενα βιοτοπικο μαλαουι. Χαλαρωσε λιγο, τα ιδια πραγματα θελουμε.

GeFior
21-08-09, 18:29
Πριν 2 χρονια νεος και ενθουσιωδης στο φορουμ διαβαζα μετα μανιας ολα τα αρθρα και βλεποντας πολλες φωτο του mikenuke και αλλων προσπαθησα για τη σωστη και οσο το δυνατον πιστη αναπαραγωγη και κατασκευη ενος βιοτοπικου ενυδρειου με κιχλιδες mbuna. Εκανα ενα λαθος, το μαυρο χρωμα της αμμου, κατοπιν συστασεως η αμμος αντικαταστθηκε σε δυο μηνες. Ομως μετα απο δυο χρονια η απαντηση και η συσταση (πιστευω αστειευομενος, γιατι αλλοιως χαθηκαμε) του george στο τριτο ερωτημα (βιοτοπικο) γ) Να μην βαλω τουβλα γιατι δεν ανηκουν στο φυσικο τους περιβαλλον? "Κανε οτι νομιζεις" αντανακλα ακριβως την φιλοσοφια και το πνευμα πολλων εδω μεσα στο φορουμ. Ετσι εξηγηται γιατι ο ορος βιοτοπικοτητα εχει γινει λαστιχο ενα πραμα, και καθενας τον ερμηνευει κατα το δοκουν. Εχεις λιγη η πολυ φαντασια, γιατι να μην δεις το τουβλακι σαν κομματι του βιοτοπου, εχεις σκοπιμοτητες, βαλε δυο τουβλακια για να αυξησεις τις τρυπες, εχεις ωραια γουστα βαλε φεγγαροπετρες η ξυλοπετρες να φτιαξεις ενα ωραιο διακοσμο. Ολα αυτα δεκτα και δικαιωμα σας να τα κανετε ετσι, αν ετσι νομιζετε, δικαιολογιες υπαρχουν πολλες και σοβαρες το καταλαβαινω, ομως μη προσπαθειτε να πεισετε τους νεους προπαντως οτι ολα αυτα ειναι μερος ενος βιοτοπου. Απαντησεις οπως "Κανε οτι νομιζεις" η "λιγη σημασια εχει αν θαναι ..., αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις..." θα εξαφανισουν σε λιγο καιρο και αυτο κ'αθαυτο τον ορο βιοτοπικοτητα. Παρακαλω τους εχοντας και κατεχοντας εξουσιες, εμπειριες, μοδερατορες και μη, να προστατευσουν και να εξαπλωσουν την βιοτοπικοτητα και να πλυθαινουν τα βιοτοπικα ενυδρεια. Αλλωστε αυτος δεν ειναι και ο σκοπος της σωστης και επιτυχημενης λειτουργιας ενος φορουμ σαν και αυτο??? Χαρηκα! Καλο καλοκαιρι, και οτι αγαπατε μπρε!!! Ευχαριστω το φορουμ που με ανεχτηκε, νερο και αλατι γι'οτι ειπαμε, και τον delta66 για την διακριτικη του υποστηριξη._

Tolis
21-08-09, 18:33
Καλο καλοκαιρι και σ εσενα.