PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηρθε το θηριο.....


Andros
03-08-09, 22:39
Μετα απο πολυ ψαξιμο..... παρελαβα σημερα το θηριο το οποιο θα δουλευει σε συνδιασμο με το παλιο.
Επεσε πολυ δουλεια τελευταια και ευχομαι να πανε ολα καλα.
Ιδωμεν...:D

thanasis76
03-08-09, 22:45
poly kalo fenete alla thelei ylika ki alla e??? liga exoyn mesa apo oti blepo....
kati san skoypakia poy exei prin tin lampa ti einai???

Andros
03-08-09, 22:59
Θα μπουν και αλλα υλικα Θαναση. Τα σκουπακια θα μαζευουν ολα τα χοντρα....

thanasis76
03-08-09, 23:09
Θα μπουν και αλλα υλικα Θαναση. Τα σκουπακια θα μαζευουν ολα τα χοντρα....
οκ. με το καλο να μπει στην λιμνη σου... αληθεια ποσα λιτρα χωραει σε υλικα??? αντλια εχει η βαζεις εσυ εξτρα???

crazyio
03-08-09, 23:17
πόσα λίτρα βιολογικού υλικού χωράει ?

POURITANOS
03-08-09, 23:34
XA XA XA:D

Ζωγράφισες πάλι. :smt023
Να υποθέσω ότι αυτό είναι καθαρά προφιλτρο??

Άντε καλό δουλευτώ περιμένουμε να μας πεις πως δουλεύει και αν είσαι ικανοποιημένος.

Andros
04-08-09, 00:26
Να σου πω την αληθεια Θαναση μου...πριν λιγες ωρες το παρελαβα δεν ειχα χρονο ουτε τις οδηγιες να δω οποταν θα το ψαξω και θα σου πω.
Το μονο που ξερω ειναι οτι σε νερο ειναι χωριτηκοτητας 200 λιτρα.
Παντως με τα υλικα μπορεις να παιξεις οπως θελεις με πολλους τροπους.
Αντλια δεν εχει και μαλλον παω για δευτερη.
-------------------------
πόσα λίτρα βιολογικού υλικού χωράει ?

Λοιπον....Αν εχω διαβασει σωστα το καθε καλαθι χωραει 20 λιτρα βιολογικου υλικου.

Παντως το ενα εχει μεσα 120 βιοσφαιρες και απο οτι βλεπω χωραει κι'αλλες. Απο κει και περα παιζεις οπως θες συμφωνα με τις απαιτησεις της λιμνης.
-------------------------
Οχι pouritane μου. Προφιλτρο θα ειναι το παλιο.:D

in the pond
04-08-09, 07:53
Συμφωνώ μαζί σου Άντρο σχετικά με την πρόθεσή σου να κρατήσεις το παλιό σου πιεστικό φίλτρο για προ-φίλτρανση. Συμφωνώ επίσης και με την επιπλέον υποστήριξη της σταθερής βιολογίας με ακόμα ένα μεγάλο φίλτρο, που φαίνεται εξ όψεως αρκετά "δυνατό". Πιστεύω ότι τώρα θα είσαι ακόμα πιο σούπερ.;)

yiannossavva
05-08-09, 12:36
Άντρο εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου καλό για την δικιά σου περίπτωση.
Αφού έχεις καταρράκτη και θέλεις να ανεβάσεις πάνω το νερό θα δημιουργηθεί πίεση.
Βλέπω ότι από την στιγμή που θα περάσεις πίεση από μέσα θα ξεζουμίζει από το καπάκι………..Βιάστηκες και δεν ρώτησες……

Μια χαρά ήταν η λίμνη σου………..

Andros
06-08-09, 20:31
Γιαννο, αν και τα ειπαμε και απο το τηλεφωνο να πω κατι και εδω...
Το καινουργιο φιλτρο σκοπος του δεν ειναι να ανεβαζει το νερο στον καταρρακτη ετσι και αλλιως δεν θα μπορουσε γιατι δεν ειναι πιεσεως. Ειναι ενα μεγαλο φιλτρο ροης.
Σκοπος μου ηταν το παλιο να χρησιμοποιηθει σαν προφιλτρο αλλα τελικα αποφασισα να βαλω και δευτερη αντλια 4000 λιτρων την ωρα η οποια θα δουλευει μονο με το πιεστικο. Το φιλτρο ροης θα δουλευει ανεξαρτητα με την υφισταμενη μεγαλη αντλια.
Το εν λογω φιλτρο χρησιμοποιειται ευρεως οπως εχω δει και σε ξενα φορουμ και οπως λενε αυτοι που τα χρησιμοποιουν ειναι εξαιρετικα!
Τωρα κολλησα στην αντλια αφου δεν βρισκω αυτη που θελω και ετσι θα περιμενω ακομα λιγο μεχρι να το στησω.

yiannossavva
06-08-09, 22:35
Γιαννο, αν και τα ειπαμε και απο το τηλεφωνο να πω κατι και εδω...
Το καινουργιο φιλτρο σκοπος του δεν ειναι να ανεβαζει το νερο στον καταρρακτη ετσι και αλλιως δεν θα μπορουσε γιατι δεν ειναι πιεσεως. Ειναι ενα μεγαλο φιλτρο ροης.
Σκοπος μου ηταν το παλιο να χρησιμοποιηθει σαν προφιλτρο αλλα τελικα αποφασισα να βαλω και δευτερη αντλια 4000 λιτρων την ωρα η οποια θα δουλευει μονο με το πιεστικο. Το φιλτρο ροης θα δουλευει ανεξαρτητα με την υφισταμενη μεγαλη αντλια.
Το εν λογω φιλτρο χρησιμοποιειται ευρεως οπως εχω δει και σε ξενα φορουμ και οπως λενε αυτοι που τα χρησιμοποιουν ειναι εξαιρετικα!
Τωρα κολλησα στην αντλια αφου δεν βρισκω αυτη που θελω και ετσι θα περιμενω ακομα λιγο μεχρι να το στησω.

:smt023