PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να διακοσμησω το ενυδρειο μου...?ποιεσ πετρες ειναι καταλληλες


katamagias
01-08-09, 18:33
γεια σας εχω ενα ενυδρειο 200λ με δυο pangasius τα οποια ειναι μικρα και σκοπευω να τα δωσω κατα το δεκεμβριο....αλλα μεχρι τοτε σκοπευω να διακοσμησω με κατι πετρες που εχω βρει αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλες για τα ψαρια....επισεις εχω ακουσει πως μπορεις να βαλεις πετρες ανεξαρτητα απο το ειδος τους αρκει να εχεις κανει μια διαδηκασια πλυσηματος....αληθευει?και ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν?

harris samos
01-08-09, 18:54
γεια σας εχω ενα ενυδρειο 200λ με δυο pangasius τα οποια ειναι μικρα και σκοπευω να τα δωσω κατα το δεκεμβριο....αλλα μεχρι τοτε σκοπευω να διακοσμησω με κατι πετρες που εχω βρει αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλες για τα ψαρια....επισεις εχω ακουσει πως μπορεις να βαλεις πετρες ανεξαρτητα απο το ειδος τους αρκει να εχεις κανει μια διαδηκασια πλυσηματος....αληθευει?και ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν?ξερω οτι οι ασβεστολιθηκες πετρες δεν ειναι καλες τωρα δεν ξερω αν επιρεαζουν τους παγκασιους ξερω οτι αν της πλυνεις καλα ( οχι με σαπουνια και τετεια) και της βρασεις 2 3 φορες δεν θα εχεις προβλημα

in the pond
01-08-09, 19:45
ξερω οτι οι ασβεστολιθηκες πετρες δεν ειναι καλες τωρα δεν ξερω αν επιρεαζουν τους παγκασιους ξερω οτι αν της πλυνεις καλα ( οχι με σαπουνια και τετεια) και της βρασεις 2 3 φορες δεν θα εχεις προβλημα

Oι ασβεστολιθικές πέτρες μια χαρά είναι, όταν τις χρησιμοποιείς σε ενυδρεία με ψάρια που απαιτούν ψηλό ΡΗ.

Στην περίπτωση των παγκάσιους βέβαια ΔΕΝ κάνουν τα ασβεστολιθικά πετρώματα, γιατί πολύ απλά τα εν λόγω ψάρια απαιτούν νερό με ΡΗ μεταξύ 6-7 (ελαφρώς όξινο με ουδέτερο ΡΗ). Ότι πέτρωμα και να χρησιμοποιήσεις για την περίπτωση αυτή, θα πρέπει να τα υποβάλεις σε τεστ με ακουαφόρτε ώστε να διακριβώσεις αν πρόκειται για ασβεστολιθικά ή όχι.

Αυτό που θα σου έλεγα εγώ όμως που κατά την γνώμη μου είναι και το πιο σημαντικό, είναι ότι τα ψάρια αυτά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ γα τα λίτρα σου, όσο και να τα συμμαζέψεις. Το τελικό τους μέγεθος ξεπερνάει κατά πολύ το ένα μέτρο και δεν είναι τυχαίο ότι αν το αναζητήσεις στο διαδίκτυο, δε θα βρεις πηγή που θα τοποθετούσε τα ψάρια αυτά σε λιγότερα λίτρα από κάποια κυβικά μέτρα νερού!

halvas69
01-08-09, 22:57
Καλό θα ήταν να μην βάλεις κάποιο δίακοσμο (πέτρες) με τα παγκάσιους καθώς πολύ συχνά αυτοτραυματίζονται.
Το πιό σύνηθες είναι οι "στούκες" στα τζάμια, αν βάλεις και πέτρες καταλαβαίνεις ότι θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.