PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλάτι και ξύλο...μπορούν να συνυπάρξουν.??


Ifestion
23-07-09, 18:55
Καλησπέρα.

Θέλω να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε θαλασσινό fish only, από γλυκού νερού και θα ήθελα την γνώμη σας, πως μπορώ να προστατέψω το έπιπλο στο οποίο είναι τοποθετημένο, γιατί φοβάμαι ότι λόγω περιορισμένου χώρου θα έχω διάβρωση του ξύλου.

Παραθέτω φωτογραφίες για διευκόλυνση σας, σημειωτέον ότι λειτουργώντας 2 χρόνια ως γλυκού νερού δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
Προφανώς λόγω της χρήσης λαμπτήρων Τ8 χαμηλής (2Χ90 w) έντασης.
Τους ίδιους θα χρησιμοποιήσω και στο fish only αφού δεν χρειάζεται παραπάνω ένταση .
Ελπίζω να μην πόσταρα σε λάθος τμήμα....
Ευχαριστώ

Ifestion
25-07-09, 11:30
Γιατί τέτοια απαξίωση...???

Τόσα άτομα βλέπουν το ερώτημα μου και ουδείς δεν λέει κάτι.??

Πάνος
25-07-09, 11:43
ειναι "τεχνικο" το θεμα σου και πρεπει καποιος να εχει συγκεκριμενες γνωσεις για να σου απαντησει σε αυτο...
κανε υπομονη..ολο και καποιος γνωστης θα το δει...:rolleyes:

andreas72
26-07-09, 01:41
ειναι "τεχνικο" το θεμα σου και πρεπει καποιος να εχει συγκεκριμενες γνωσεις για να σου απαντησει σε αυτο...
κανε υπομονη..ολο και καποιος γνωστης θα το δει...:rolleyes:+ 1000 ...... .................................................. ..τι να πούμε? :confused:μονο κάποιος σχετικός με τα ξυλα, η κάποιος που είχε την ίδια εμπειρία!!!!:rolleyes:

PascM
26-07-09, 02:47
Θεωρώ πως μάλλον απίθανο να καταφέρεις να το προστατέψεις επαρκώς.
Ότι και να κάνεις μια εξάτμιση θα υπάρχει, από εκεί και πέρα η καλύτερη λύση είναι προφανώς λούστρο θαλάσσης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το προστατεύεις 100% και έχεις και τον κίνδυνο να υπάρξει θέμα με το λούστρο θαλάσσης.

bill
26-07-09, 07:31
Eγω απο την εμπειρια μου στο θαλασσινο μπορω να πω πως οτι βρει στο περασμα του το νερο το τρωει.Θελει προσοχη.

thanasis76
26-07-09, 09:15
αν σκεφτεις οτι η θαλλασα μπορει και διαβρωνει και τρωει ακομα και τα βραχια, τι να σου κανει ενα ξυλο με τον καιρο... οσο καλα και αν το προστατεψεις....

POURITANOS
26-07-09, 09:22
Ίσως αν βιδώσεις 2 κομμάτια plexi glass κάτω από τα καπάκια σου.:smt102
Μπορεί να έχεις πάλι προβλήματα
Αλλά όσο νάνε η μεγάλες επιφάνειες θα είναι καλυμμένες.

Ifestion
26-07-09, 12:18
Καλησπέρα.

Ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση σας.!!

ΑπΆ ότι βλέπω οι ανησυχίες μου επιβεβαιώνονται.
Επειδή πίσω από την πλάτη του ενυδρείου υπάρχει το μπαλκόνι στο οποίο έχω κάνει φοριαμό και στεγάζω τα μηχανήματα του γλυκού και λογικά εκεί θα βάλω και το έξτρα κάνιστρο όπως και το σκίμερ, μήπως αν έκανα μια επιπλέον τρύπα διαμέτρου 50mm και έβαζα ένα ανεμιστήρα υπολογιστή να ρουφάει τον αέρα προς το μπαλκόνι, να κατάφερνα να διώχνω την αλμύρα - εξάτμιση συνεχώς προς τον εξωτερικό χώρο.??

Παραθέτω νέες φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα τι εννοώ.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σας.!!