PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέματα CO2 - λίπασμα και γαριδες


gkampanis
17-07-09, 13:34
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο.


Εχω ενα 25 λιτρο (καθαρα) ενυδρειο το οποιο ειναι φυτεμενο και του εχω παροχη DIY co2. Υπολογιζω οι γαριδουλες να μπουνε σε καμια 15 μερες τοτε θα πρεπει να περιορισω την χρηση του co2 γιατι απο οτι διαβασα οι γαριδες θελουν καλη οξυγονοση νερου.

Raven
17-07-09, 14:14
Οι γαριδες σε περιπτωση μεγαλου ποσοστου CO2 στο νερο, "φευγουν" πρωτες απο ασφυξια. Απλως εχε το νου σου να μην υπερβεις τα ορια. Κατα τα αλλα κανονικα οξυγονωση με αναταραξη στην επιφανεια οπως και για ολα τα αλλα ζωντανα.
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειακι σου;

gkampanis
17-07-09, 15:27
Ευχαριστω φιλε μου:D:D Το ενυδρειο τρεχει μια βδομαδα τωρα... με μπολι απο το μεγαλο μου το ενυδρειο και ριχνο τροφη καθημερινα για να κρατηση βιολογια τωρα σε 2 βδομαδες ελεγα θα ειναι καλα να τις βαλω τις γαριδουλες αλλα σκεφτομαι να περιμενω κι αλλο εσυ τι λες??

Raven
17-07-09, 15:37
Να περιμενεις κι αλλο. Καλυτερα να κανεις κι αλλο υπομονη μεχρι να στρωσει και ο βυθος για να ειναι ασφαλες για τις γαριδες σου.
Περιμενε λοιπον να περασει 1-1μιση μηνας λειτουργιας, μινιμουμ ,και μετα βαλε τις.

gkampanis
17-07-09, 16:16
Ωραια φιλε μου σε ευχαριστω πολυ θα ακολουθησω τις συμβουλες σου:D:D Κατι ακομα υπαρχει λιπασμα για τα φυτα που να μην ενοχλει τις γαριδες??

Raven
17-07-09, 16:39
Λιγη μονο προσοχη αν χρησιμοποιεις excel.Τα λιπασματα σε φυσιολογικες δοσεις δεν ενοχλουν τις περισσοτερες γαριδες. Εκτος ισως απο κποια πιο ευαισθητα και ντελικατα ειδη.

gkampanis
17-07-09, 17:08
Οχι το flourish Τις SEACHEM χρησιμοποιω το θεωρησα το ποιο σωστο. Τι λες:smt100

harilaos
17-07-09, 17:33
Το flourish το απλό είναι γενικό και σε φυσιολογικές δόσεις δεν θα έχεις πρόβλημα για cherry. To flourish EXCEL που χρησιμοποιείται αντί για CO2 είναι που δημιουργεί πρόβλημα.
Άποψη μου είναι να βάλεις τις γαρίδες μετά τον 15Αυγουστο, που θα έχει και λιγότερες ζέστες.

panos1972
18-07-09, 10:06
Ετοιμαζόμουν να ξεκινήσω το EXEL, μιας και τελειώνουν οι ταμπλέτες CO2, αλλά με φρενάρατε!
Τελικά να βάλω EXEL ή οι red cherries θα πουν "αντίο στεναχώρια". Κι αν βάλω, σε τι δόση σε αναλογία με την κανονική;

Raven
18-07-09, 10:50
Οι red cherry αντεχουν , νομιζω οτι θα το ανεχτουν σε κανονικες δοσεις...αλλα...μιλαμε για 25 λιτρα, θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και να το μετρας με ακριβεια, γιατι αν πεσει παραπανω απο το κανονικο ισως τις δεις να φερνουν τουμπες. Αν παλι δεις οτι και σε κανονικη δοση τις ενοχλει και οταν το ριχνεις αρχιζουν να τρεχουν περα δωθε, το σταματας εντελως.
Μια καλη σκεψη ειναι να το προσθετεις σε μικρες δοσεις 2-3 φορες την ημερα.

sailim
19-02-10, 20:40
Θέλω να ξεκινήσω τη χρήση του excel, αλλά εχω red cherry μεσα στο ενυδρείο.. Εχω ακουσει πως δεν τα πανε κ τόσο καλα με τη χρήση του excel. Εχει καποιος εμπειρια περι του θέματος; Υπηρχαν προβληματα εστω με μειωμένη δοσολογία;

aquaman
19-02-10, 20:56
Εγώ με την συνιστώμενη δοσολογία δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις red cherry.

Γιώργος Κ
19-02-10, 21:41
Βασικα ειναι ευαισθητες (εκτος απο τις παραμετρους που χρειαζονται -ειδηκα μερικα ειδη) αλλα και στις αλλαγες των παραμετρων αυτων οπως π.χ. μια μεγαλη και αποτομη αλλαγη ph η θερμοκρασιας η σκληροτητας στο νερο συνηθως καταληγει σε τουμπαρισμενες γαριδες με ψηλα τα ποδια!
Με αυτη τη λογικη και μια ξαφνικη αυξηση του CO2 η οτιδηποτε αλλο στο νερο θα δημιουργησει -λογικα- προβληματα! Γνωμη μου ειναι να το χρησιμοποιησεις με λιγη δοση και καθε φορα να την αυξανεις σταδιακα!
Βεβαια οι red cherry ειναι "σκυλια" αλλα .. οπως εχω διαπιστωσει δυο φορες με το δυσκολο τροπο :( ειναι πολυ ευαισθητες στα βασικα θεματα που αφορουν τις γαριδες γενικα!

sailim
19-02-10, 21:53
Όντως οι red cherry ειναι πολυ ανθεκτικό είδος. Αυτο που σκεφτομουν, αν ξεκινουσα το excel, αν όντως αξιζει (ειτε οικονομικα ,είτε ως αποτέλεσμα φυτών), μια κ πρεπει να χρησιμοποιείται καθημερινα.. Τα φυτά που έχω είναι χαμηλών απαιτήσεων (κερατοφυλλο-ξερω οτι ειναι ευαισθητο στο excel-, ανουμπιες, βαλισνεριες, σαγκιταριες, java moss, java fern, ντοματιά). Καλό θα μου κανει το excel ή να μην το ξεκινήσω καθόλου; Χρησιμοποιώ ήδη αλλα δυο λιπασματα της ίδιας εταιρίας (comprehensive και κάλιο).
Θα ήθελα να ακουσω γνωμες σας. Θα με βοηθούσαν αρκετα..

bokostas
20-02-10, 05:08
Βάλε, αλλά ξεκίνα με το 1/3 από τη συνιστώμενη δόση και βλέπεις...

sailim
21-02-10, 09:51
Εχει κάποιος σχετική εμπειρια με τη χρήση του προιόντος σε μικρές δοσολογίες; Δηλαδη, ειχε διαφορα στα φυτά του σε τέτοιες δόσεις σε σχέση με πριν που δεν το χρησιμοποιούσε; Αξιζει να το δοκιμασω έτσι με φειδώ;

panospkk
21-02-10, 20:17
Tο excel κάνει δουλειά. Τώρα όσο για τις τόσο μικρές δόσεις δεν το γνωρίζω. Ούτως η άλλως σε κάθε αλλαγή νερού θα πρέπει να ρίχνεις αρκετό από αυτό και σε καθημερινή βάση μικρότερη δόση, σαν συμπλήρωση. Προσωπικά προτιμώ την διαχυση με μαγιά ζάχαρη, που μου κρατάει και για αρκετές βδομάδες.

Raven
21-02-10, 20:24
Tο excel κάνει δουλειά. .... Προσωπικά προτιμώ την διαχυση με μαγιά ζάχαρη, που μου κρατάει και για αρκετές βδομάδες.
Συμφωνω :smt023 Το χρησιμοποιουσα το excel, εχει οντως αποτελεσμα στην αναπτυξη των φυτων, αλλα .. δεν το βλεπω με καλο ματι ρε παιδια :rolleyes: καθαρα χημικο παρασκευασμα, δεν ξερω ακριβως τι περιεχει και δεν ειμαι σιγουρος τι επιπτωσεις εχει μεκροχρονια στην υγεια των ζωντανων. Εχω αποφασισει, εκτος απο αντιχλωριο να μην χρησιμοποιω κανενα αλλο "ζουμι" στα ενυδρεια μου.
1000 φορες καλυτερα diy CO2 με μαγια και ζαχαρη.

border
08-03-10, 19:56
καλησπερα σε ολουs!σε ενα νανο 33λιτρα εχω γαριδεs red cherry και καποια ευκολα φυτα(anubia nana,java moss,java fern).οι παραμετροι του νερου ειναι καλεs.περιμενω να μου ερθουν καποια φυτα για χαλι(cuba,lilaeopsis)
θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω ταμπλετεs co2?λογου χωρου δεν μου ειναι ευκολο για diy co2.μηπωs γνωριζει κανειs την ημερισια δοση και αν οι ταμπλετεs μου δημιουργησουν καποιο αλλο προβλημα?ευχαριστω εκ το προτερον!!!

ispyii
09-03-10, 23:58
Γράφουν πάνω οδηγίες.

Σε αυτές που έχω εγώ τουλάχιστον λέει 1 σε κάθε 20 λίτρα και ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να τη βάλεις μέσα στο φίλτρο.

Δεν το έχω δοκιμάσει όμως αλλά τις πήρα......:confused:
Αυτό λέγεται υπερκαταναλωτισμός:D

koreos
29-12-12, 16:42
εχω καμια 20αρια red cherry, 2 amano , και πολλα φυτα, μπορω να ριχνω λιπασμα καθε εβδομαδα? το λιπασμα που εχω αυτη τη στιγμη ειναι το http://www.reptilica.co.uk/JBL-Ferropol-liquid-complete-fertilizer-with-trance-elements.phtml (http://www.google.gr/imgres?hl=el&client=firefox-a&hs=LHe&tbo=d&rls=org.mozilla:el:official&biw=1366&bih=640&tbm=isch&tbnid=CgPIXFZiSjHfDM:&imgrefurl=http://www.reptilica.co.uk/JBL-Ferropol-liquid-complete-fertilizer-with-trance-elements.phtml&docid=6OrHe0kA_GGb8M&imgurl=http://www.reptilica.co.uk/images/products/8/81/15898_1_JBL-Ferropol-Volldnger-mit-Spurenelementen.jpg&w=330&h=330&ei=EwHfUMOfIYestAbBhoHgCA&zoom=1&iact=rc&dur=364&sig=104971775469664444572&page=1&tbnh=134&tbnw=134&start=0&ndsp=26&ved=1t:429,r:2,s:0,i:88&tx=39&ty=24)

Alex_Salonica
30-12-12, 00:34
Προσωπικά αποφεύγω οποιοδήποτε λίπασμα σε γαριδάδικο.
Ένα γενικό όμως λίπασμα σε μικρές ποσότητες δεν είναι πρόβλημα για τις γαριδες τις γαρίδες που αναφέρεις.
Το συγκεκριμένο λίπασμα δεν το γνωρίζω δες μήπως περιέχει χαλκό.

ChocolatePuma
30-12-12, 12:06
To συγκεκριμένο λίπασμα είναι γενικής χρήσης και περιέχει σίδηρο, κάλιο, θείο, μαγγάνιο, μολυβδαίνιο, ψευδάργυρο, βάριο, κοβάλτιο και χαλκό

Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ εδώ και έναν σχεδόν χρόνο, περίπου κάθε 3 εβδομάδες, τηρώντας πάντα τις αναλογίες που αναφέρει και δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.
Στο κουτί αναφέρει χρήση κάθε εβδομάδα. Δεν ξέρω τι φυτά έχεις και αν χρειάζεται να ρίχνεις λίπασμα τόσο συχνά.

Στο ενυδρείο μου έχω καμιά 50ρια (υποθέτω) red cherries ;)

gkontos
02-06-14, 07:53
Καλημέρα φίλοι μου

Ποιο είναι το καλύτερο και πιο ασφαλές λίπασμα για να χρησιμοποιησω στο ενυδρείο μου που εχει μέσα γαρίδες σαλιγκάρια και ζωοτοκα??

Το ενυδρείο έχει εύκολα και λίγο μέτρια φυτά...
Και δεν εχω co2

anttheo
02-06-14, 10:02
Τι ειδους γαριδες εχεις μεσα?Δε θα σου συστηνα να ριξεις λιπασμα εαν δεν ειναι απαραιτητο, ειδικα αφου δεν εχεις απαιτητικα φυτα και co2,γιατι οι γαριδες ειναι πολυ ευαισθητες και χαιρετανε ευκολα!Εγω καποτε που ειχα red cherry εριχνα μια στο τοσο λιγο γενικης χρησης(flourish), το 1/3 της δοσολογιας που μου προτεινε για τα λιτρα μου και δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

gkontos
02-06-14, 10:09
Έχω red cherry και ramshorn

nazgul
02-06-14, 10:44
Με λιγο γενικο λιπασμα, οι red cherries δεν εχουν προβλημα. Στις δικες μου βαζω οποτε θυμαμαι λιγο seachem flourish.

Γενικα να ξερεις, οτιδηποτε περιεχει χαλκο, ειτε ειναι φαρμακο, ειτε ειναι οποιοδηποτε αλλο σκευασμα, ειναι ιδιαιτερα τοξικο για τις γαριδες, οπως και ολα τα ασπονδυλα. Θεωρητικα το flourish περιεχει ενα απειροελαχιστο ποσοστο (0.0001%), που δεν εχει δημιουργησει προβλημα απ' οσο ξερω σε κανενα ενυδρειο με ευκολες γαριδες.

gkontos
02-06-14, 10:55
από που μπορώ να το αγοράσω στο ιντερνετ! επειδή στην κύπρο δεν υπάρχει ???

και ακόμα

seachem flourish
βρήκα πάρα πολλά είδη (exel κτλ)!!!
ποιό να πάρω ??

nazgul
02-06-14, 11:00
Aυτο (http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html) Seachem Flourish χρειαζεσαι απο τη σειρα. Τα υπολοιπα οχι.

Τωρα απο που θα παραγγειλεις, στελνεις mail στα γνωστα καταστηματα με e-shop για να δεις ποιος στελνει Κυπρο.

aquadann
08-01-16, 02:57
Ερώτηση

Έχω ενα ενυδρείο 100 λίτρων στο οποίο θα βάλω μέσα γαρίδες μετά την ολοκλήρωση του στρωσιματος.

Το ενυδρείο θα έχει μέσα κυρίως μέτρια φυτα αλλά θα ηθελα και κάποιο δύσκολο για την δημιουργία γκαζόν.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει χρήση διοξειδίου με γαριδες και κατα ποσό της επηρεάζει.

Ευχαριστω

stav
08-01-16, 04:40
Διαβασε το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70726

G_AQUA
08-01-16, 09:42
Το "γαρίδες" είναι λίγο γενικό γιατί υπάρχουν γαρίδες εύκολες και γαρίδες δύσκολες και απαιτητικές σε ότι αφορά τις παραμέτρους για να κρατηθούν.

Εγώ απο προσωπική μου εμπειρία χρόνια με γαρίδες Amano σε βαρυφυτεμένα ενυδρεία, με φωτισμό κοντά στο 1w/lt και κανονικά προγράμματα λίπανσης, δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε στην συμπεριφορά τους, ούτε στην καθαρότητα του χρώματός τους ούτε στην όρεξή τους. Βέβαια μιλάμε για ένα πολύ εύκολο και ανθεκτικό είδος το οποίο δεν γεννά σε τέτοια νερά.
Μάλιστα μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι οι συγκεκριμένες γαρίδες μπορούν να ανεχτούν πολύ μεγαλύτερα επίπεδα διοξειδίου απο ότι άλλες γαρίδες ή τα ψάρια...


Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο. Για την δημιουργία νέας συζήτησης μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Ευχαριστούμε.