PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νεο Ενυδρειο μου


Gojoy
15-07-09, 13:16
Το ενυδρείο που σας παρουσιάζω ποιο κάτω τρέχει εδώ και 2 μήνες και ελπίζω να σας αρέσει!!Eιναι λιγο αδιο αλλα θα το κανονισω....

Πληροφορίες

Διαστάσεις:80*38*48
Όγκος:140 λίτρα (καθαρά)
Κατηγορία: Κοινωνικό.
Φυτά: anubias, Ludwigia repens.
Ψάρια: 4 corydoras bronze
7 αρλεκίνοι
5 ροδόστομοι
20 cardinal tetra
6 γκουράμια(2χρυσα,2μπλέ,2περλ)
Άλλα είδη:1 apple snail
Διακοσμιτηκά υλικά: Υπόστρωμα 3,5 εκατοστά,2 ξύλα.
Φόντο: αφίσα με διάφορα φυτά
Φωτισμός: 1 λάμπα της Sera daylight 18W
Διάρκεια φωτισμού: Από το πρωί 9:00 έως το βράδυ 9:00
Φιλτράρισμα: 1000l/h
Λίπανση: potasium 5 ml κάθε μέρα
Παροχή CO2:Tabs plus SERA(μια κάθε δυο μέρες)
Θερμοστάτης:250W

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0 mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2)0 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3):10 mg/l
Χλώριο (Cl2):0 mg/l
Αλλαγές νερού:30% κάθε 10 μέρες.
Θερμοκρασία:26°
Άλλες πληροφορίες:To ενυδρείο τρέχει εδώ και 2 μήνες .To φίλτρο έχει στρώσει με μπόλι που του είχα βάλει στην αρχή από το παλιό μου φίλτρο.
Φωτογραφία:

Gojoy
15-07-09, 13:18
αλλες δυο φοτο...

Gojoy
16-07-09, 11:42
ακοω γνομες για το καλυτερο μελον του ενυδρειου μου...

Πάνος
16-07-09, 11:49
φιλε μου οπως βλεπεις η λουντβιγια δε τα παει και τοσο καλα....(αν και οι φωτο ειναι θολες)..το φως σου ειναι πολυ λιγο...αν θελεις να ασχοληθεις με τετοια φυτα θα πρεπει να τον αναβαθμισεις...αλλιως μπορεις να περιοριστεις σε ανουμπιες..πτεροπους και καποιες μος.
τσεκαρε τις ταμπλετες που χρησιμοποιεις για co2 γιατι σε μενα ανεβαζαν σκληροτητες..κι εσυ εχεις ειδη που θελουν μαλακο νερο....και ηδη πρεπει να το μαλακωσεις κι αλλο..αν μεινεις σε πολυ ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι διοξειδιο....καλο σιγουρα κανει αλλα προκειμενου να ανεβαινει η σκληροτητα καλυτερα να μην εχεις...
επισης 6 γκουραμι ειναι λιγα για 140 λιτρα....μπορει να ειναι μικρα αλλα μεγαλωνουν αρκετα...οποτε καλυτερα να αποχωριστεις καποια οσο ειναι νωρις..
αν δε θες να αναβαθμισεις το φωτισμο λοιπον....γεμισε το με πολυ ευκολα φυτα να δειξει ακομη καλυτερο...;)

Gojoy
16-07-09, 21:42
Ok Πανο ευχαριστω.Τις ταμπλετες τις ριχνω εδω και 1 μηνα και απο τοτε που ειχα κανει μετρισισεις ος τωρα ειναι ιδιες(χθες εκανα μετρισεις).Αρα οι ταμπλετες μαλλον δεν θα φυγουν.Για τις φοτο τωρα σορι που δεν ειναι καλες αλλα προσπαθησα πολυ για αυτες.....υπαρχει κανενα κολπακι-μιστικο για να βγαλω καλες και διαβγες φοτο το ενυδρειο μου??
Επεισης ουτε η αφυσα μου φενετε καλα:(.Τι να κανω???Ενα μαυρο πραγμα φενετε μονο ενω ειναι πολυχρομη..

halvas69
16-07-09, 22:18
Είναι πολύ άδειο ακόμα για να ειπωθεί κάτι ουσιώδες.
Για το χρωματισμό, κάνε περισσότερες αλλαγές νερού να φύγει η κιτρινίλα-τσαγίλα των ξύλων.