PDA

Επιστροφή στο Forum : rio 400 tanganyka


Dekanat
13-07-09, 12:19
Πληροφορίες

Διαστάσεις: rio 400 juwell
Όγκος: 400 lt
Κατηγορία: Tanganyka
Φυτά: -----
Ψάρια / Άλλα είδη: 5 frontosa blue zair
Διακοσμητικά υλικά: Ουδέτερη άμμος + Φεγγαρόπετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Προς το παρόν μια μ@2@κια , προσεχώς Etalbond
σε απόχρωση γραφίτη.
Φωτισμός: 2χ 36 τ8 (προσεχώς σύστημα ανατολής-δύσης)
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: 2 x jbl cristalprofi 900 + 1 μικρό εσωτερικό 250 lt/hr
Θερμοστάτης: 2 x 200 wt (εξωτερικοί της hydor)
Λίπανση: ---------
Παροχή CO2: ---------

Παράμετροι:

pH: 8.5
Γενική σκληρότητα (GH): 18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 8
Αλλαγές νερού: 10% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 24
Άλλες πληροφορίες: Το συγκεκριμένο ενυδρειο είναι προσωρινο , μιάς και τα φροντοζάκια ειναι μικρά ακόμα 6-8 cm , σε 6 μήνες θα μεταφερθούν σε 2μετρο 750-800 λίτρων.
Τροφές : new life spectrum ( thera)
Osi Shtimps pellets
Spirulina forte (1 φορά / εβδομάδα)
Κατεψυγμένο krill (1 φορά /εβδομάδα)
Dainichi Pellets xl pro sink / ultima krill sink (3mm)
Teστ : Analyset tetra + api ph,kh,nh3 + tetra sticks
Φωτογραφία:

Gojoy
13-07-09, 12:59
Πολυ ορεο ενυδρειο μπραβο...

Moutralewn
13-07-09, 13:18
Όμορφο είναι μόνο που θέλει κι άλλες πέτρες.
....Θα πρέπει να υπάρχουν μέρη για να καταφεύγουν τα ψάρια (φωλιές/σπηλιές)

thanasis76
13-07-09, 13:34
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και πιο πολυ τα ψαρια....
εχω κι εγω το ιδιο ενυδρειο στημενο χαχαχαχα:D:D:D:D
βαλε φιλε κι αλλες πετρες... πολλες....

kostaskich
13-07-09, 13:45
μηπως να εβαζες με τις φροντοζες μερικα lamprologus leleupi?στο λεω γιατι εχω δει ενυδρειο μαυτα τα ειδη μαζι και μου αρεσε πολυ ο χρωματισμος τους.ωραιο ενυδρειο αλλα με μερικες πετρες θα αλλαξει αρκετα προς το καλυτερο.

imichal
13-07-09, 13:49
Φανταστικά ψάρια.....
Πολυ θα ήθελα να είχα και εγώ τέτοια όμως τα 400 λίτρα που έχω τώρα τα θεωρώ απαγορευτικά. ..... Με το καλό να πάς σε περισσότερα λίτρα. Σίγουρα θα είναι ενα υπέροχο θέαμα μόλις μεγαλώσουν λίγο σε αυτά τα λίτρα.
Θα συμφωνησω και εγω με τους παραπάνω......βάλε και αλλες πετρες!

Krisos
13-07-09, 14:12
Να ρωτησω ? γιατι τα ξυλα ειναι ακαταλληλα για ενυδρεια με Κιχλυδες? ειναι αποαγορευτικο να βαζουμε μεσα ξυλα με ανουμπιες με κυχλιδες? ..και κατι αλλο εκτος απο ανουμπιες τι αλλα φυτακια θα μπορουσε να βρει ο φιλος μας ευκολα στο εμποριο? ..αν θα αποφασιζε να το κανει βιοτοπικο πχ Μαλαουι η Ταγκανικα ..θα επρεπε να περιοριστει σε συγκεκριμενα ειδη φυτων?

Dekanat
13-07-09, 14:13
Σωστη η παρατήρηση σας, για τις πέτρες, απλά ξέχασα να το αναφέρω.Οι πέτρες μπαίνουν σιγα-σιγά (τις διαλέγω ), για να δημιουργούνται και σπηλιές αλλά και να φαίνεται φυσικό το στήσιμο.

Αυτη την στιγμή εχω καμμια 15 κιλά ακόμα, αλλά δεν μου κανουν :)
Oi 8 κουφάλες που εχουν ,φτιαξει , είναι προς το παρον αρκετές , αφου ετσι κι αλλιως λειτουργουν σαν ομαδα οι φροντοζες μου, δεν υπάρχει κυνηγητό .
(ισως να είμαι τυχερος και να βγάλω μονο ένα αρσενικό - έτσι φαίνεται).

Αλλά σίγουρα το νταμάρι , θα γίνει.

Krisos
13-07-09, 14:14
Σωστη η παρατήρηση σας, για τις πέτρες, απλά ξέχασα να το αναφέρω.Οι πέτρες μπαίνουν σιγα-σιγά (τις διαλέγω ), για να δημιουργούνται και σπηλιές αλλά και να φαίνεται φυσικό το στήσιμο.

Αυτη την στιγμή εχω καμμια 15 κιλά ακόμα, αλλά δεν μου κανουν :)
Oi 8 κουφάλες που εχουν ,φτιαξει , είναι προς το παρον αρκετές , αφου ετσι κι αλλιως λειτουργουν σαν ομαδα οι φροντοζες μου, δεν υπάρχει κυνηγητό .
(ισως να είμαι τυχερος και να βγάλω μονο ένα αρσενικό - έτσι φαίνεται).

Αλλά σίγουρα το νταμάρι , θα γίνει.

κατ' αλλα ωραιο ενυδρειο φιλε μου! :)

kostaskich
13-07-09, 16:50
Να ρωτησω ? γιατι τα ξυλα ειναι ακαταλληλα για ενυδρεια με Κιχλυδες? ειναι αποαγορευτικο να βαζουμε μεσα ξυλα με ανουμπιες με κυχλιδες? ..και κατι αλλο εκτος απο ανουμπιες τι αλλα φυτακια θα μπορουσε να βρει ο φιλος μας ευκολα στο εμποριο? ..αν θα αποφασιζε να το κανει βιοτοπικο πχ Μαλαουι η Ταγκανικα ..θα επρεπε να περιοριστει σε συγκεκριμενα ειδη φυτων?
τα ξυλα ειναι απαγορευτικα γιατι κιτρινιζουν το νερο και ως γνωστων θελουν καθαρο και σκληρο νερο.
επισεις vallisneries και δρακαινες μπορουνε να μπουνε.

Krisos
13-07-09, 17:33
τα ξυλα ειναι απαγορευτικα γιατι κιτρινιζουν το νερο και ως γνωστων θελουν καθαρο και σκληρο νερο.
επισεις vallisneries και δρακαινες μπορουνε να μπουνε.


Οι δρακενες δεν ειναι υδροβια φυτα ..δεν το νομιζω σχετικα με τις βαλισνεριες ειναι ολες Αφρικανικες χαλαει καθολου η βιοτοπικοτητα? ..αυτο με τα ξυλα δεν το καταλαβα?

PascM
13-07-09, 18:09
Οι Δράκο - τέτοιες σαπίζουν ξαφνικά και γίνεται χαμός!

kostaskich
15-07-09, 15:22
Οι δρακενες δεν ειναι υδροβια φυτα ..δεν το νομιζω σχετικα με τις βαλισνεριες ειναι ολες Αφρικανικες χαλαει καθολου η βιοτοπικοτητα? ..αυτο με τα ξυλα δεν το καταλαβα?
δρακαινες φιλε μου εχω στο ταγκανικα μου εδω και ενα χρονο.και ειναι αψογες.αρα το λεω γιατι τιςεχω δικιμασει.

Krisos
15-07-09, 15:35
δρακαινες φιλε μου εχω στο ταγκανικα μου εδω και ενα χρονο.και ειναι αψογες.αρα το λεω γιατι τιςεχω δικιμασει.


Κοιτα ειμαι αρχαριος αλλα εχω διαβασει πως υπαρχουν τα υδροφυλα ,τα υδροχαρη και τα υδροβια φυτα ...απ' οσο ξερω οι δακενες δεν ειναι υδροβια και συντομα θα αποσυνεθουν ..καλυτερα βγαλτες και βαλε ανουμπιες ..οι δρακενες μπαινουν αν δεν κανω λαθος σε palladarium? η και γλαστες

kostaskich
15-07-09, 22:44
Κοιτα ειμαι αρχαριος αλλα εχω διαβασει πως υπαρχουν τα υδροφυλα ,τα υδροχαρη και τα υδροβια φυτα ...απ' οσο ξερω οι δακενες δεν ειναι υδροβια και συντομα θα αποσυνεθουν ..καλυτερα βγαλτες και βαλε ανουμπιες ..οι δρακενες μπαινουν αν δεν κανω λαθος σε palladarium? η και γλαστες
εγω το δοκιμασα και πετυχε.εναςχρονος πιστευω ειναι αρκετος.αν χαλασουν χαλασαν

ραφαηλ10
10-06-10, 18:59
Καλησπερα παιδια....Μηπως τα 400 λιτρα ειναι λιγα για 5 φροντοζες....Αν ισως εβγαζες μια δυο και εβαζες κανενα αλλο μικρο ψαρακι....:confused::confused:
-------------------------
Το λεω γιατι και εγω θελω να βαλω 3-4 φροντοζες σε 440λιτρα αλλα δεν ξερω αβ κανει....

broson
10-06-10, 19:05
πατριδα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!!!ραφαηλ το παιδι ειπε οτι ειναι προσορινο σε λιγο θα παει σε μεγαλητερο

exelix
10-06-10, 19:06
Επίσης το θέμα είναι από το 2009!

ραφαηλ10
10-06-10, 21:24
Ουυυυυυπςςςςς:)