PDA

Επιστροφή στο Forum : 10L iwagumi ,αφιερωμενο στον Raven.


Red crystal
07-07-09, 14:56
Καλησπερα σας.Εχω ενα ενυδρειακη 10λ το οποιο μετα τραπηκε σε iwagumi.
περιεχει ενα φιλτρο.

Ασπονδυλα =σαλιγκαρια
Φυτα= φακες,νουφαρα,moss και αλλα που δεν θυμαμαι.

Υπαρχουν 3 ξυλα καλημμενα απο moss.Ypostroma jbl και χαλικακη της Dennerle μαυρο.Πειτε τις αποψεις σας.;);)To ντεκορ θα αλλαζει συνεχεια προς το καλυτερο θα μπει και γρασιδι.

Δημητρης89
07-07-09, 15:08
πολυ ομορφοοοοοοο!!!!μπραβο:)

Red crystal
07-07-09, 15:12
πολυ ομορφοοοοοοο!!!!μπραβο:)

Σε ευχαριστω πολυ.
-------------------------

Raven
07-07-09, 15:24
Μικρε μου φιλε, σε ευχαριστω για την αφιερωση :p
Πολυ ομορφο για πρωτη προσπαθεια και χαιρομαι για την αποφαση σου να το κανεις υποβρυχιο κηπακο χωρις ψαρια μεσα.
Σχετικα με την διακοσμηση τωρα, ειναι ομορφο αλλα δεν ειναι φυσικο. Προτιμησε τα ξυλα να μπουν με τροπο τετοιο ωστε να μην φαινεται οτι τα εβαλε ανθρωπινο χερι. Βρες και μερικες πετρες και φτιαξε ενα ωραιο συμπλεγμα απο ξυλα , πετρες και moss.
Τα φυτα βαλτα σε συσταδες και μην τα διασκορπιζεις, θα δειξουν καλυτερα σαν θαμνακια. Το γρασιδακι βαλτο οπως σου ειπα, με ενα τσιμπιδακι στο μπροστινο μερος.
Και μην πραλειψεις ενα ανεμιστηρακι για ψυξη.
Θα γινει πανεμορφο, προχωρα :smt023

Δημητρης89
07-07-09, 15:26
να κανω μια ερωτηση?
τα iwagumi ειναι ενυδρεια χωρις ψαρια ή σημαινει κατι αλλο:rolleyes:

Red crystal
07-07-09, 15:27
Μικρε μου φιλε, σε ευχαριστω για την αφιερωση :p
Πολυ ομορφο για πρωτη προσπαθεια και χαιρομαι για την αποφαση σου να το κανεις υποβρυχιο κηπακο χωρις ψαρια μεσα.
Σχετικα με την διακοσμηση τωρα, ειναι ομορφο αλλα δεν ειναι φυσικο. Προτιμησε τα ξυλα να μπουν με τροπο τετοιο ωστε να μην φαινεται οτι τα εβαλε ανθρωπινο χερι. Βρες και μερικες πετρες και φτιαξε ενα ωραιο συμπλεγμα απο ξυλα , πετρες και moss.
Τα φυτα βαλτα σε συσταδες και μην τα διασκορπιζεις, θα δειξουν καλυτερα σαν θαμνακια. Το γρασιδακι βαλτο οπως σου ειπα, με ενα τσιμπιδακι στο μπροστινο μερος.
Και μην πραλειψεις ενα ανεμιστηρακι για ψυξη.
Θα γινει πανεμορφο, προχωρα :smt023


Σε ευχαριστω.Ομως ξεχασα πιο ειναι το γρασιδι ,Βαλε μια φωτο για να το συγκρηνο να θυμηθω πιο ειναι.

lucky13
07-07-09, 15:36
Ωραία προσπάθεια καλή αρχή. Οι ενστάσεις μου είναι στο όνομα, δεν είναι iwagumi (όχι ότι έχει καμία σημασία απλά το αναφέρω) και δεύτερο καλύτερα να βάλεις τα ξύλα όπως είπε και raven πιο φυσικά, και καλύτερα στον βυθο γιατί τώρα σου δημιουργούν αρκετή σκιά και ειδικά όταν μεγαλώσουν οι moss που δεν θα σου επιτρέψει να βάλεις κανένα άλλο φυτό από κάτω ιδιαίτερα κάποιο γρασίδι που από ότι διάβασα σκοπεύεις να βάλεις. Επίσης βγάλε όλα τα φυτά επιφάνειας που έχεις γιατί σε λίγες μέρες θα έχουν πιάσει ολόκληρη την επιφάνεια αφήνοντας ελαχιστο φως να περάσει. Αυτα απο εμενα καλη συνεχεια.

Red crystal
07-07-09, 15:41
Ωραία προσπάθεια καλή αρχή. Οι ενστάσεις μου είναι στο όνομα, δεν είναι iwagumi (όχι ότι έχει καμία σημασία απλά το αναφέρω) και δεύτερο καλύτερα να βάλεις τα ξύλα όπως είπε και raven πιο φυσικά, και καλύτερα στον βυθο γιατί τώρα σου δημιουργούν αρκετή σκιά και ειδικά όταν μεγαλώσουν οι moss που δεν θα σου επιτρέψει να βάλεις κανένα άλλο φυτό από κάτω ιδιαίτερα κάποιο γρασίδι που από ότι διάβασα σκοπεύεις να βάλεις. Επίσης βγάλε όλα τα φυτά επιφάνειας που έχεις γιατί σε λίγες μέρες θα έχουν πιάσει ολόκληρη την επιφάνεια αφήνοντας ελαχιστο φως να περάσει. Αυτα απο εμενα καλη συνεχεια.


Σε ευχαριστω.Raven περιμενω να μου θυμησεις πιο ειναι το γρασιδι εκεινο χωρις ριζες η το αλλο με τις ριζες γιατι εχω δυο σακουλακια που μοιζουν.

Raven
07-07-09, 15:43
Το γρασιδακι ειναι το Glossostigma elatinoides , επισυναπτω φωτο για να το ξεχωρισεις.
Το Iwagumi οπως πολυ σωστα ειπε και ο lucky13 ειναι στυλ αρχιτεκτονικης ενυδρειων με πετρες και χαμηλα φυτα. Δεν εχει καμια σχεση με το αν και τι ψαρια θα εχει, ή ποσα λιτρα θα ειναι. και φυσικα το ενυδρειακι του φιλου μας δεν ειναι iwagumi. Μαλλον παει για moss tank.;)

Red crystal
07-07-09, 15:48
Το γρασιδακι ειναι το Glossostigma elatinoides , επισυναπτω φωτο για να το ξεχωρισεις.
Το Iwagumi οπως πολυ σωστα ειπε και ο lucky13 ειναι στυλ αρχιτεκτονικης ενυδρειων με πετρες και χαμηλα φυτα. Δεν εχει καμια σχεση με το αν και τι ψαρια θα εχει, ή ποσα λιτρα θα ειναι. και φυσικα το ενυδρειακι του φιλου μας δεν ειναι iwagumi. Μαλλον παει για moss tank.;)

Σε ευχαριστο πολυ.Θυμησε μου πως τα φυτευουμε π.χ πολλα μαζι,κατασειρα,ποσα φυλλα το κοτσανι.:smile::smile:

lucky13
07-07-09, 15:49
Τωρα που ειπε ο αλεξ Moss tank δες εδω να παρεις καμια ιδεα. http://www.pbase.com/plantella/25_liter_sbs_nr1
Σε ευχαριστο πολυ.Θυμησε μου πως τα φυτευουμε π.χ πολλα μαζι,κατασειρα,ποσα φυλλα το κοτσανι.:smile::smile:
Ενα ενα βασανιστικα..

Red crystal
07-07-09, 15:59
Τωρα που ειπε ο αλεξ Moss tank δες εδω να παρεις καμια ιδεα. http://www.pbase.com/plantella/25_liter_sbs_nr1

Ενα ενα βασανιστικα..


Σε ευχαριστω.Παω να το ξαναλλαξω.:smile::smile::smile::smile:

Krisos
07-07-09, 20:35
ωραιος συναδελφε ! :smt033:smt033:smt033

Γιώργος Κ
07-07-09, 21:14
Raven ..... απλα ο καλυτερος ..... μη ξεχνιωμαστε!!!:p:p:p
Συναδερφοι και εγω μαζι σας!!!
Red crystal πολυ ομορφο το ενυδρειακι σου .... Ακου τον Αλεξ και θα ειναι τελειο!!!:p

Raven
08-07-09, 02:13
Κοιτα λιγο εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31228) τι εννοουσα οταν σου ειπα πετρες, ξυλα και moss. Θα μπορουσες να φτιαξεις κατι παρομοιο σε μικροτερη κλιμακα και παλι να μεινει χωρος για λιγο γρασιδακι και blyxa.;)

Red crystal
08-07-09, 08:48
Κοιτα λιγο εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31228) τι εννοουσα οταν σου ειπα πετρες, ξυλα και moss. Θα μπορουσες να φτιαξεις κατι παρομοιο σε μικροτερη κλιμακα και παλι να μεινει χωρος για λιγο γρασιδακι και blyxa.;)

Ωραια ολα αυτα αλα οπου και να εχω ψαξει δεν βρισκω μικρες πετρες.Δευτερον μου τελειωσε σχεδον ολοι η moss.Θα ηθελα να βαλω ομως και Hemianthus callitrihoides,glosostigma elatinoides.Αλλα που θα βρω.

chemical mac
08-07-09, 10:35
Τωρα που ειπε ο αλεξ Moss tank δες εδω να παρεις καμια ιδεα. http://www.pbase.com/plantella/25_liter_sbs_nr1

Ενα ενα βασανιστικα..ΧΕ ΧΕ ΧΕ δώστου τώρα κι ένα λινκ από Αμάνο για να κάνει βήμα βήμα iwagumi ΧΕ ΧΕ ΧΕ