PDA

Επιστροφή στο Forum : ατυχημα με μπουκαλα co2


enzo
26-06-09, 10:49
ξεκινωντας να αναφερω οτι ο calcium reactor που δουλευω ειναι dyi χωρις θεση για probe, xωρις αυτο να δικαιολογει την αμελεια η την αφελεια που ειχα οτι δεν θα συμβει ατυχημα δουλευοντας τον reactoρα χωρις controller...:(
ετσι μια μερα γυρνωντας καταλαβα αμεσως οτι κατι δεν παει καλα, αφου αρκετα sps κοραλια ηταν ασπρισμενα..:smt120
πλησιαζοντας βλεπω 3,4 damsel στον αφρο, και ολα τα αλλα ψαρια στον πατο να βαριανασαινουν...
αμεσως πεφτει το ματι μου στην μπουκαλα η οποια ειχε αδειαση ολη, σημειωτεον γεματη με περιπου 2/3 του ογκου της...
κατευθειαν ανοιξα παραθυρα, εστρεψα ολους τους κυκλοφορητες στην επιφανεια, και φουλαρα την κυκλοφορια, ευτυχως σε καμια ωρα τα ψαρια ειχαν συνελθει, και σε καμια βδομαδα η ζωοξανθελη ειχε επανελθει στα sps, γλυτωνοντας ετσι σχετικα ανωδυνα...
απο τοτε εννοειται οτι ο reactoρας δουλευει με controller, οπου το μιγμα πεφτει πρωτα σε ενα κουτακι απο πλεξιγκλας οπου βρισκεται το probe, και μετα στο κυριως ενυδρειο...
προς γνωση και συμμορφωση....:smt064

PascM
26-06-09, 13:03
Ουπς... φθηνά τη γλίτωσες ?

vasilakis
26-06-09, 13:08
Το ηξερες οτι ειναι μεγιστο λαθος να μην ελεγχεις το ΡΗ του calcium reactor.
Εσυ τη γλυτωσες φθηνα. Γνωστος μου που εκανε το ιδιο "ατοπημα" εφτασε το ΡΗ του ενυδρειου στο 5-6 και τα πηρε ολα στο χερι!!!:neutral:

enzo
26-06-09, 13:21
ακριβως οπως τα λες βασιλη, γι αυτο το αναφερω, για να αποφευγονται στο μελλον τετοιες βλακειες..:evil:
εδω να αναφερω οτι δουλευα τον ριακτορα χωρις controller γυρω στον ενα χρονο, την χρονικη ομως στιγμη που θα σου κατσει η στραβη δεν την ξερεις...

PascM
26-06-09, 13:24
:D:D Την ξέρεις την ξέρεις!!! Είναι η στιγμή που δεν θα είσαι εκεί για να προλάβεις να αντιδράσεις (Merphy laws)

STAMATIA
26-06-09, 14:18
Φίλε μου είσαι πολύ ΤΥΧΕΡΟΣ. Εγώ δεν πρόλαβα και μέχρι να γυρίσω τα βρήκα ΟΛΑ να επιπλέουν. Από τότε διοξείδιο ΤΕΛΟΣ.

vasilakis
26-06-09, 15:37
Δεν πρεπει να τα κατεδαφιζουμε ολα και να λεμε ΤΕΛΟΣ χωρις να υπαρχει λογος.
Εφοσον γινεται σωστα η χρηση καθε εξαρτηματος στο ενυδρειο δεν πρεπει να φοβομαστε , ουτε το διοξειδιο ουτε τιποτα .