PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπως ειναι σημερα


Andros
25-06-09, 21:40
Αν και την αμελησα το τελευταιο διαστημα λογω της ασχημης εμπειριας ανεβαζω και εγω καμια φωτο οπως ειναι σημερα αλλα οχι οπως θα ειναι....αυριο.:D

Sorry για την ποιοτητα των φωτο η μηχανη ειναι καινουργια και ακομα την μαθαινω...

in the pond
25-06-09, 21:47
Άντρο, η λίμνη σου θα γίνει ακόμα καλύτερη. Αφού είσαι σίγουρος για την ποιότητα του νερού σου, βάλε και κανένα καινούριο ΚΟΙ.

Μην γκρινιάζεις για την φωτογραφική σου. Η δική μου υπολειτουργεί εδώ και μήνες. Μάλλον τον Αύγουστο θα πάρω και εγώ καινούρια.;)

Πάνος
25-06-09, 21:52
πολυ ομορφη!!! μπραβο!!!:p

Andros
25-06-09, 22:09
Προς το παρων θα μεινω με τα 4 που εχω και βλεπουμε

exetlaios
25-06-09, 22:53
Ολα πολύ ωραία και ο βατραχάκος μορφή.....Τελικά το οτι η φύση βάζει την τελική πινελιά είναι και το πιο όμορφο.

POURITANOS
25-06-09, 23:06
Και ο βάτραχος παντού παρόν.:D

Αντε τώρα μια τσακρι μπύρα στο χέρι, και να βαρέσουν μερικές σεφταλιες στην φου φου και μια χαρά.

καλές βρήκαν οι φωτο:smt023

Υ.Γ. Δώσε και μερικές φωτογραφίες ακόμα με των βάτραχο στο λαό:D.


Εγώ έχω για παρέα μια σαύρα (ο φίλος μου ο Λευτερακης) έρχεται συχνά ο μπαγάσας και ψάχνει μέσα στης πέτρες και στα καδρόνια(μπάζα) να βρει κανένα έντομο.

2 φωτο με των Λευτερη:D

yiannossavva
26-06-09, 06:16
Άντρο καλή νέα αρχή σου εύχομαι.
Χαλάρωσε λίγο και όλα θα πάνε καλά.

Κερνάω καφέ

lucy
26-06-09, 09:06
Κάθε μέρα και καλύτερα! Δεν την ξαναείδα από τότε που ήταν "φρέσκια". Η άλγη στον καταρράκτη προσθέτει πολύ ομορφιά και φυσικότητα!
Άντε και εις ομορφότερα! :p

Alex_Salonica
26-06-09, 10:31
Πολύ όμορφη λίμνη! :smt054

Κάτι τέτοια βλέπω και με την πρώτη ευκαιρία μου φαίνεται θα πάω κι εγώ.

Καμιά παρουσίαση της λίμνης σου με τα στάδια της κατασκευής υπάρχει;

asourtzo
26-06-09, 12:55
Πολυ ωραια η λιμνη σου , μπραβο πολυ φυσικο αποτελεσμα ,το κακο που σε βρηκε ηταν μαθημα ,οχι μονο για σενα αλλα για ολους εμας:( , ελπιζω ολα να πανε καλα απο εδω και περα , και ο πλυθησμος της λιμνουλας μονο να αυξανετε:rolleyes: :rolleyes: :D

Andros
26-06-09, 20:12
Και ο βάτραχος παντού παρόν.:D

Αντε τώρα μια τσακρι μπύρα στο χέρι, και να βαρέσουν μερικές σεφταλιες στην φου φου και μια χαρά.

καλές βρήκαν οι φωτο:smt023

Υ.Γ. Δώσε και μερικές φωτογραφίες ακόμα με των βάτραχο στο λαό:D.


Εγώ έχω για παρέα μια σαύρα (ο φίλος μου ο Λευτερακης) έρχεται συχνά ο μπαγάσας και ψάχνει μέσα στης πέτρες και στα καδρόνια(μπάζα) να βρει κανένα έντομο.

2 φωτο με των Λευτερη:D



Οκ....:smt040
3 φωτο με τον Κοκοβιο...:smt040

yiannossavva
26-06-09, 20:17
Οκ....:smt040
3 φωτο με τον Κοκοβιο...:smt040

Κούκλος!!!!!

Andros
26-06-09, 20:26
Πολύ όμορφη λίμνη! :smt054

Κάτι τέτοια βλέπω και με την πρώτη ευκαιρία μου φαίνεται θα πάω κι εγώ.

Καμιά παρουσίαση της λίμνης σου με τα στάδια της κατασκευής υπάρχει;

Εχω καποιες αλλα λογο μεγεθους δυσκολο να τις ανεβασω.

Andros
27-06-09, 20:10
Μερικες ακομα.........

Andros
27-06-09, 20:16
.........:smt040

exetlaios
27-06-09, 21:27
Αdros τι υλικό είναι αυτό για τα τεχνητά βράχια? Φενιζόλ ή πολυουραιθάνη? Και μετά μπογιά μονωτική?Αν αναρωτιέσαι γιατί ρωτάω , ρώτα τον Πουριτανό να σου πεί :D:D:D

Andros
27-06-09, 23:18
Απο τσιμεντοπηλο ειναι φτιαγμενα και η μπογια ακρυλικη του νερου.

Τι σκαρωνετε εσεις οι 2 ρε???

Για πες Βασιλη.

POURITANOS
28-06-09, 02:04
Απο τσιμεντοπηλο ειναι φτιαγμενα και η μπογια ακρυλικη του νερου.
Τι σκαρωνετε εσεις οι 2 ρε???
Για πες Βασιλη.

Δε κατάλαβα να σου πω την αλήθεια!!!!:smt102

Όταν μου είχε δημιουργηθεί και σε μένα η απορία από το τι υλικό έκανες λίφτινγκ την λίμνη σου σε ρώτησα πριν αρκετό καιρό.

Αν το είχα συζητήσει με των exetlaios (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=2468) δε θα είχε απορίες γιατί θα του έδινα το λινκ με την ανάλυση που έκανες τότε.
Εξηγώντας σε μένα αλλά και σε άλλους πως και με τι φτιάχτηκε η όλη κατασκευή της λιμνης.

Εγώ την δική μου την κάνω με πετρώματα πάντως. Και αυτό γιατί είχα πρόσβαση στο να έχω υλικό. Το θέμα είναι ότι τώρα που χρειάζομαι κι άλλο δεν έχω πρόσβαση γιατί παίζουν φίδια (οχιές) οπότε ότι εκκρεμότητες μείνουν θα γίνουν αργότερα. ( χειμώνα).

Υ.Γ.1
κουαξ κουαξ :D

Υ.Γ 2
Ρε thief δε καταλαβα τι θες να πεις:confused:. Δε σε καταλαβα αδελφε:(

exetlaios
28-06-09, 09:44
Ρε thief δε καταλαβα τι θες να πεις...
Αυτό ακριβώς....:D:D:D:D Πλάκα κάνω ,προσπαθώ να βρώ κάποιες ιδέες για να καλύψω τον σκελετό της κατασκευής.Διάβασα και για πολυουραιθάνη και για φενιζόλ.Πολυουραιθάνη πήρα αλλα δεν εντυπωσιάστηκα με το αποτελέσμα...Σίγουρα όμως αν είσαι μερακλής κάτι καλύτερο θα μπορείς να κάνεις.

POURITANOS
28-06-09, 11:25
Διάβασα και για πολυουραιθάνη και για φενιζόλ.Πολυουραιθάνη πήρα αλλα δεν εντυπωσιάστηκα με το αποτελέσμα...Σίγουρα όμως αν είσαι μερακλής κάτι καλύτερο θα μπορείς να κάνεις.


Από ότι φαίνεται στης φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο Αndros και τώρα αλλά και σε κάτι παλιότερες πιστεύω ότι έχει γίνει πολύ καλή και λεπτομερέστατη δουλειά, με πολύ ομορφο αποτέλεσμα.

υποθετικά μιλάω.
(ίσως μετά από 2 χρονιά να υπάρξει αλλοίωση στο χρώμα λογού ότι είναι βαμμένο με ακριλική μπογιά και να χρειάζεται μετά από 2-3 χρονιά μια μικρή συντήρηση ώστε να τονιστούν κάποια σημεία που ίσως έχουν ξεθωριάσει)
Απλά λόγω πείρας και εμπειρίας στης ιδιότητες των ακριλικών χρωμάτων έχω υποψίες.

Αν πας στο λουνα παρκ της Θεσσαλονίκης στην περιοχή του αεροδρομίου θα δεις τεράστιες κατασκευές με πολυουραιθάνη αλλά λόγω μεγάλων εκτάσεων και πολλά μετρά να καλύψουν οι δουλειά είναι χοντροκομμένη και το οπικό αποτέλεσμα από μακριά είναι πολύ καλό . Ελα όμως όταν πλησιάσεις από κοντά αρχίζεις να απογοητεύεσαι μια και απουσιάζει η φυσικότητα της πετράς.
Και βλέπεις ένα πλαστικό πράμα χωρίς βαθουλώματα σκιές και διαφορές σε χρωματισμούς.
Καλό για το λουνα παρκ. Αλλά για να το βάλεις στην λίμνη σου που θα την κοιτάς από το 1 μέτρο απόσταση????
Θα πρέπει να ξέρει αυτός που θα το κάνει (να είναι μάστορας) ώστε να απόδοση σωστή λεπτομέρεια.
Δηλαδή όπως είναι του Άντρου.:grin:

Γιατί δε δοκιμάζεις να την ντύσεις με πετρώματα?

Andros
28-06-09, 13:29
Παντως Βασιλη με αυτους τους τεχνιτους βραχους και με αυτη την μπογια φτιαχνουν και πισινες με καταρακτες και πολλες αλλες κατασκευες και με το νερο στο φουλ απο χλωρινη χωρις προβλημα στη μπογια.....ετσι μου ειπαν......

Ειχα και εγω την απορια με την μπογια κατα ποσο θα αντεχε στο χρονο και μου ειπαν οτι... κανενα προβλημα...ειναι ειδικα για αυτην την δουλεια.
Φιλος και συνεργατης ο μαστορας που τα εφτιαξε, αν παθουν οτιδηποτε....θα με βρει μπροστα του :D του το ειπα αλλωστε.......
-------------------------
Ρε thief δε καταλαβα τι θες να πεις...
Αυτό ακριβώς....:D:D:D:D Πλάκα κάνω ,προσπαθώ να βρώ κάποιες ιδέες για να καλύψω τον σκελετό της κατασκευής.Διάβασα και για πολυουραιθάνη και για φενιζόλ.Πολυουραιθάνη πήρα αλλα δεν εντυπωσιάστηκα με το αποτελέσμα...Σίγουρα όμως αν είσαι μερακλής κάτι καλύτερο θα μπορείς να κάνεις.


Γιατι δεν βαζεις πετρες οπως λεει κι’ ο Βασιλης??

Τι πιο φυσικο....

in the pond
28-06-09, 14:02
Συμφωνώ και εγώ στη λύση φυσικής πέτρας. Υπάρχει εξάλλου πολύ μεγάλη πικιλία πετρωμάτων.

λίμνη=όσο το δυνατόν φυσικότερη

yiannossavva
28-06-09, 19:55
Φυσική πέτρα = πολύ κουβάλημα και πολλή κόπο να φτιαχτή.
Αν είχα την οικονομική ευχέρεια θα επέλεγα τον τεχνητό βράχο.
Αν υπολογίσουμε ότι η λίμνη του Άντρου στοίχισε 3000 ευρώ (φιλική τιμή)
σκεφτείτε πόσο θα μου στοίχιζε εμένα!!!

Andros
28-06-09, 20:53
Γιαννο μην φνταστεις οτι γλιτωσα και πολλα..
Παντως αν την εφτιαχνα απο την αρχη την ιδια επιλογη θα εκανα αφου το αποτελεσμα ειναι το ιδιο φυσικο οπως με τις πετρες ή βραχους.

in the pond
28-06-09, 21:10
Δεν επιμένω καθόλου. Χάρη συζήτησης όμως, οφείλω να πω ότι ο τεχνητός βράχος σε μια λίμνη είναι ακριβώς σαν τον τεχνητό βράχο σε ένα ενυδρείο. Όσοι ζητούν το φυσικότερο αποτέλεσμα, δεν αρέσκονται σε αυτό, αλλά παράλληλα δεν είναι και λίγοι αυτοί που το χρησιμοποιούν. Είναι θέμα γούστου και αντιμετώπισης.

Θα ήθελα να αναφέρω απλά, ότι τουλάχιστον στο εξωτερικό (εκτός από τις ειδικές λίμνες για ΚΟΙ) χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ υλικά ώστε να μην διαταράξουν καθόλου την φυσική εικόνα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όποια σελίδα κοιτάξεις στο διαδίκτυο, όποιο βιβλίο και αν μετροφυλλήσεις δεν θα βρεις τίποτε άλλο, εκτός από φυσική πέτρα και καμία περίπτωση τεχνητό βράχο.

Ως υλικό γνωρίζω ότι πρόκειται για αρκετά δυνατή κατασκευή.

Τώρα, ως την ταλαιπωρία που υφίστασαι για το κουβάλημα της φυσικής πέτρας, δεν το συζητώ!!! Ο Γιάννος έχει απόλυτο δίκαιο. Πραγματικό ξεθέωμα. Το καλό είναι ότι στην δική μου περίτωση, θα ξανα-χρησιμοποιήσω φυσική πέτρα για την ανακατασκευή. Μεγάλη ποσότητα θα εξαχθεί από το παρόν οικοδόμημα της λίμνης και του καταρράκτη.;)

Andros
28-06-09, 21:25
Βασιλη, εχω δει και στο διαδυκτιο και σε περιοδικα εξαιρετικοτατες λιμνες με τεχνητο βραχο.
Αλλα οπως ειπες και εσυ ειναι θεμα γουστου.

POURITANOS
28-06-09, 23:58
Η πέτρα θεωρώ ότι είναι κάτι παραδοσιακό και δίνει μια ξεχωριστή ομορφιά.

Αλλά……….

Οι εποχές αλλάζουν καινούρια υλικά βγαίνουν στην αγορά και δίνετε μεγαλύτερη ποικιλία στο πως να γίνει μια λίμνη.

Αν το επέτρεπαν τα οικονομικά μου και μπορούσε ένας μάστορας του είδους να μου κάνει δουλειά όπως στην λίμνη του Άντρου θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Γιατί απλά όταν είχα δει την δεύτερη παρουσίαση της λίμνης του δε χόρταινα να χαζεύω της φωτογραφίες ξανά και ξανά. Και μου είχε κάνει εντύπωση η τρομερή λεπτομέρεια της όλης κατασκευής.

Από δουλειές που έχω δει εδώ στην Θεσσαλονίκη με πολυουρεθάνη magic park και Hyatt regency hotel δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα (χοντροκομμένες δουλειές).

Για μένα το τέλειο θα ήταν πραγματικά τεραστία κομμάτια βράχου
Το θέμα είναι άντε να τα βρεις να τα μεταφέρεις να τα αγοράσεις και να τα στύσεις σωστά.

in the pond
29-06-09, 07:42
Η πέτρα θεωρώ ότι είναι κάτι παραδοσιακό (φυσικό θα έλεγα καλύτερα) και δίνει μια ξεχωριστή ομορφιά.

Για μένα το τέλειο θα ήταν πραγματικά τεραστία κομμάτια βράχου

Αυτό ακριβώς!;)

exetlaios
29-06-09, 14:45
την έχω επενδύσει με μεγάλες πέτρες παιδιά αλλα υπάρχει για παράδειγμα ο χώρος φίλτρανσης ο οποίος είναι αδύνατο να επενδυθεί με πέτρα για διάφορους λόγους.
-------------------------
πουριτανέ μην το λες πάντως , έχω δει στο διαδύκτιο απίστευτα πράγματα με φενιζόλ.Θα ανεβάσω μετά το λινκ.Πάντως σαν την πέτρα σιγουρα δεν είναι τίποτα

POURITANOS
29-06-09, 15:19
πουριτανέ μην το λες πάντως , έχω δει στο διαδύκτιο απίστευτα πράγματα με φενιζόλ.Θα ανεβάσω μετά το λινκ.Πάντως σαν την πέτρα σιγουρα δεν είναι τίποτα

Δεν είπα ότι δεν κάνει σαν υλικό.
Απλά είπα ότι Εγώ έχω συναντήσει έως τώρα σαν προσωπική εμπειρία δε μπορώ να πω ότι ενθουσιαστικά.

Όλα τα υλικά είναι καλά για επένδυση :

1.. πέτρα
2.. Fiber glass
3.. πολυουρεθάνη
4.. ξύλο
5.. 6... 7... κτλ…….

Όλα εξαρτώνται από αυτών που θα τα πέραση ποσό μάστορας θα είναι και ποσό γούστο θα έχει. Τι τεχνοτροπίες γνωρίζει ώστε να αντέχουν και στον χρόνο οι κατασκευές.

Ακόμα και με καλαμιά που λέει ο λόγος αν έχει κάποιος φαντασία και γούστο κάνει παπάδες.

Andros
29-06-09, 20:34
Δεν είπα ότι δεν κάνει σαν υλικό.
Απλά είπα ότι Εγώ έχω συναντήσει έως τώρα σαν προσωπική εμπειρία δε μπορώ να πω ότι ενθουσιαστικά.

Όλα τα υλικά είναι καλά για επένδυση :

1.. πέτρα
2.. Fiber glass
3.. πολυουρεθάνη
4.. ξύλο
5.. 6... 7... κτλ…….

Όλα εξαρτώνται από αυτών που θα τα πέραση ποσό μάστορας θα είναι και ποσό γούστο θα έχει. Τι τεχνοτροπίες γνωρίζει ώστε να αντέχουν και στον χρόνο οι κατασκευές.

Ακόμα και με καλαμιά που λέει ο λόγος αν έχει κάποιος φαντασία και γούστο κάνει παπάδες.


Συμφωνω απολυτα...

Τρεις φωτο πιο κατω.....

Η πρωτη απο ετοιμους τεχνητους βραχους εταιριας
και οι επομενες 2 περαν απο καθε φαντασια...:D

Andros
29-06-09, 20:42
2 δικες μου τωρα...η πρωτη απλα μου αρεσε...:D
και η δευτερη...γονος ολιγων ημερων

yiannossavva
30-06-09, 06:32
Άντε να σου ζήσουν!!!

Andros
02-12-09, 20:49
.... όπως είναι σήμερα:

http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=pond190.jpg
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=pond198.jpg
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=pond197.jpg

tsilojohn
02-12-09, 20:55
τα βατραχακια τι κανουν λιαζονται ηηηηηηηηηη .............. :smt118:smt050:smt060:smt049:smt055

Andros
02-12-09, 21:44
τα βατραχακια τι κανουν λιαζονται ηηηηηηηηηη .............. :smt118:smt050:smt060:smt049:smt055
Τρωνε μυγες :rolleyes: :D

tsilojohn
02-12-09, 23:50
ωπ sorry μονο εκει δεν πηγε το μυαλο μου :smt009;)

Andros
11-04-10, 15:12
Τελος οι διακοπες.....καλα κατσαμε ενα χρονο.........

Εχω αρχισει απο χτες την επεκταση της λιμνης η οποια θα ειναι 3 επιπεδα και θα βγει περιπου 3000 λιτρα το κοματι αυτο, το οποιο θα ενωθη με την κυρια λιμνη.

Θα ειναι φουλ φυτεμενο το νεο κοματι και καθολου φυτα στην κυρια λιμνη εκτος απο κανα δυο ριζες νουφαρα......

Μερικες φωτο:

http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=DCS1176.jpg&newest=1
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=DCS1177.jpg&newest=1
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=DCS1170.jpg&newest=1
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=DCS1171.jpg&newest=1
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=DCS1174.jpg&newest=1
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=DCS1165.jpg&newest=1
http://s747.photobucket.com/albums/xx120/andros_petrou/?action=view&current=DCS1160.jpg&newest=1

Ηλίας
11-04-10, 17:08
Σου ευχομαι καλη επιτυχια!...
Αλλα δεν μπορεις να βαθυνεις λιγο το δευτερο κομματι... και χωρος και κόι(1,5 βαθος)

Υ.γ. αμα κανεις εσυ την ολη δουλεια, ενυσχησε λιγο το καλουπομα.. σου μιλω εκ΄πείρας

POURITANOS
11-04-10, 20:23
Χα χα χα είπα και εγώ δεν θα κάνει καμιά προέκταση.!!!
(Από καιρό το περιμένω)

Δεν κατάλαβα από τις φωτογραφίες και πολλά .:(
Αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σημασία για την ώρα. :D

Από τσιμέντο θα γίνει το νέο κομμάτι? Η από liner?

Έτσι πως το βλέπω από της φωτογραφίες δε το μεγαλώνεις λίγο ακόμα μια και μια για να μην ξανά επεκτείνεις και του χρόνου χα χα χα. :D:D:D

Μπράβο αδελφέ μου σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Υ.Γ.κουαξ κουαξ

Andros
11-04-10, 21:29
Σου ευχομαι καλη επιτυχια!...
Αλλα δεν μπορεις να βαθυνεις λιγο το δευτερο κομματι... και χωρος και κόι(1,5 βαθος)

Υ.γ. αμα κανεις εσυ την ολη δουλεια, ενυσχησε λιγο το καλουπομα.. σου μιλω εκ΄πείρας

Ηλια δεν εχει τελειωσει ακομα το καλουπομα εχω δουλεια ακομα...

Εχω ξεμεινει απο σιδερο και απο αυριο φερνω υλικα........
-------------------------
Χα χα χα είπα και εγώ δεν θα κάνει καμιά προέκταση.!!!
(Από καιρό το περιμένω)

Δεν κατάλαβα από τις φωτογραφίες και πολλά .:(
Αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σημασία για την ώρα. :D

Από τσιμέντο θα γίνει το νέο κομμάτι? Η από liner?

Έτσι πως το βλέπω από της φωτογραφίες δε το μεγαλώνεις λίγο ακόμα μια και μια για να μην ξανά επεκτείνεις και του χρόνου χα χα χα. :D:D:D

Μπράβο αδελφέ μου σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Υ.Γ.κουαξ κουαξ

Μεσα στο μυαλο μου εισαι Βασιλη.....

Και εγω θα ηθελα να εκμεταλλευτω ολο το κομματι αλλα βλεπεις με το σκεπτικο να μην φαω καμια παντοφλα στο κεφαλι προς το παρων θα εκμεταλλευτω μονο αυτο. :D

Απο μπετον θα γινει και απο πανω λαϊνερ.....

Σκοπος μου ειναι να μην χρησιμοποιησω αλλο εξοπλισμο απο τον υφισταμενο για τη λειτουργια της επεκτασης αφου με τις αντλιες που εχω και μεσω του καταρρακτη θα τροφοδοτει το νεο κομματι 3 επιπεδων και με ενα ρυακι θα ενωνεται στην κυρια λιμνη.

Θα ενημερωνω....;)

apostolis veroia
14-04-10, 06:36
ειναι πανεμορφη η λιμνη σου! για να κανω και γω ενα καταρκτι με αυτο το υλικο θα μ κοστισει πολυ; Μου αρεσει πολυ ο καταρακτι σου!

in the pond
14-04-10, 09:59
Άντρο, δες καλύτερα τον χώρο σου, σκέψου ακόμα λίγο και προπαντός ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. Η λίμνη όντως σε κάνει ενθουσιώδη με την πρώτη σου σκέψη, συστατικό που σε κάνει να προβαίνεις όχι και την καλύτερη δυνατή λύση.

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα, αλλά θα ήταν καλύτερα να συζητήσουμε λίγο το θέμα της επέκτασης σου ώς προς τις δυνατότητες της.

Andros
14-04-10, 16:11
Άντρο, δες καλύτερα τον χώρο σου, σκέψου ακόμα λίγο και προπαντός ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. Η λίμνη όντως σε κάνει ενθουσιώδη με την πρώτη σου σκέψη, συστατικό που σε κάνει να προβαίνεις όχι και την καλύτερη δυνατή λύση.

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα, αλλά θα ήταν καλύτερα να συζητήσουμε λίγο το θέμα της επέκτασης σου ώς προς τις δυνατότητες της.

Δηλαδη?????
Ακουω γνωμες.....;)

in the pond
14-04-10, 17:11
Δηλαδη?????
Ακουω γνωμες.....;)
Ε, Άντρο, μου φαίνεται υπερβολικά μικρός ο χώρος που ετοιμάζεις για επέκταση...έστω και αν χρησιμοποιήσεις μόνο φυτά. Σίγουρα σε βλέπω και εσένα να ετοιμάζεις γέφυρα πάνω από τις δύο λίμνες, οπότε προσπάθησε να μεγαλώσεις λιγάκι περισσότερο τις νέες λίμνες με μικρότερη ροή ώστε να δρουν σαν πραγματικό σφουγγάρι νιτρικών.

Θα τους δώσεις κάποιο ύψος? Κάνε κανένα σχεδιαγραμμα ώστε να συζητήσουμε τα περεταίρω...;)

Andros
14-04-10, 21:11
Ε, Άντρο, μου φαίνεται υπερβολικά μικρός ο χώρος που ετοιμάζεις για επέκταση...έστω και αν χρησιμοποιήσεις μόνο φυτά. Σίγουρα σε βλέπω και εσένα να ετοιμάζεις γέφυρα πάνω από τις δύο λίμνες, οπότε προσπάθησε να μεγαλώσεις λιγάκι περισσότερο τις νέες λίμνες με μικρότερη ροή ώστε να δρουν σαν πραγματικό σφουγγάρι νιτρικών.

Θα τους δώσεις κάποιο ύψος? Κάνε κανένα σχεδιαγραμμα ώστε να συζητήσουμε τα περεταίρω...;)

Αυτο που λες Βασιλη σχετικα με το χωρο μπορει να φαινεται μικρος αλλα σε σχεση με τον ογκο της κυριας λιμνης και με τον υφισταμενο εξοπλισμο προς το παρον ειναι μια χαρα....

Οπως βλεπεις ο χωρος που θα γινει η επεκταση (εστω και αν φαινεται μικρη) ενδεχωμενος στο μελλον και αυτο ειναι εφικτο, να γινει ολος λιμνη που θα υποστηριζεται με εξτρα εξοπλισμο, και να ενωθουν οι λιμνες μεταξυ τους αφου προς το παρον η επεκταση που θα γινει θα χωριστει σε 3 θα εχουν υψος και θα τροφοδοτα η μια την αλλη με υπερχιλυση και στο τελος με ρυακι θα πεφτει στην κυρια λιμνη.

Κανω καποιες σκεψεις για το πως θα ειναι καποτε ολος ο χωρος και πως θα δουλευουν ολα μεταξυ τους και μεσα στις σκεψεις μου περιλαμβανει και αυτη τη νεα επεκταση που προς το παρον θα μεινω με αυτο.
Παντως συμφωνω μαζι σου οτι ειναι μικρη ενδεχομενως να τον μεγαλωσω ακομα λιγο θα δω...........

Μην μου ζητας σχεδιαγραμματα δεν τα πολυκαταφερνω.....αλλα θα προσπαθησω :D

Υ.Γ: εννοειται οτι θα γινει και γεφυρα.......
-------------------------
ειναι πανεμορφη η λιμνη σου! για να κανω και γω ενα καταρκτι με αυτο το υλικο θα μ κοστισει πολυ; Μου αρεσει πολυ ο καταρακτι σου!

Φιλε μου καλως η κακως η Κυπρος ειναι μικρη οπως και οι αποστασεις επομενως οτι θελουμε να φτιαξουμε (εξειδικευμενο) απο μαστορες ερχονται και μας βρισκουν :D

Δεν ξερω στην Ελλαδα ή στην περιοχη που μενεις αν υπαρχουν καποιοι που φτιαχνουν αυτου του ειδους βραχοσυνθεσεις ή κατι παρομοιο αλλα το συγκεκριμενο δυστυχως στοιχιζει.

iacovos
15-04-10, 11:46
Μπράβο ρε Άντρο είσαι μερακλής τέλεια κατασκευή, θα δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα.
Οι βράχοι με τι υλικό είναι κατασκευασμένοι?

yiannossavva
15-04-10, 12:15
Άντρο τα έχουμε πει και από κοντά. Έχεις τώρα την ευκαιρία να μεταφέρεις της 2 αντλίες που φαίνονται απαίσιες στην λίμνη σου και δεν θα το κάνεις……………:smt084:smt084:smt084:smt084:smt084

Πέστε του και εσείς ρε παιδιά τη άσχημο είναι να φαίνονται 2 αντλίες με τους σωλήνες εξαγωγής μέσα στην λίμνη σε βάθος 70-80 εκατοστά.:confused::confused::confused:

Καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις.

Andros
15-04-10, 16:34
Άντρο τα έχουμε πει και από κοντά. Έχεις τώρα την ευκαιρία να μεταφέρεις της 2 αντλίες που φαίνονται απαίσιες στην λίμνη σου και δεν θα το κάνεις……………:smt084:smt084:smt084:smt084:smt084

Πέστε του και εσείς ρε παιδιά τη άσχημο είναι να φαίνονται 2 αντλίες με τους σωλήνες εξαγωγής μέσα στην λίμνη σε βάθος 70-80 εκατοστά.:confused::confused::confused:

Καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις.

Μην μου στεναχωριεσαι και οι σωληνες θα κρυφτουν περιμετρικα απο μεσα στους βραχους και δεν θα φαινονται.....:D

Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα εκανα τον τροπο φυλτρανσης που εκανες εσυ..... οχι γιατι ειναι λαθος....αλλα κανει την μιση δουλεια απο οτι πρεπει...τα ξανα ειπαμε....ξεροκεφαλε :grin: αμα δεν τραβας νερο απο κατω για ευνοητους λογους και εδικα με κοι μεσα και με την ποσοτητα που εχεις σε ψαρια ..... αστα να πανε....ξεροκεφαλε......:D

Αυτο εγω δεν το κανω........;)

POURITANOS
15-04-10, 21:30
Καλά ο Άνδρος είναι γνωστό λαμογιο και βάζει φωτογραφίες τέτοιες που δεν φαίνονται οι ατέλειες.

Εσύ Γιαννο που μπορείς να την δεις την λίμνη του από κοντά .:smt084

Τέλος
Πιστεύω ότι αν δεν βιαστή να κάνει την επέκταση , λογού του ότι έχει πολύ μεγάλη αυλή μπορεί να κάνει παπάδες.

Ας ξοδέψει και μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω δεν χάλασε και ο κόσμος.
Τόσα έριξε χα χα χα.:grin:

Βάζω κάποιες φωτο που ίσως σε βοηθήσουν σε αυτό που σκέφτεσαι να κανείς.

in the pond
16-04-10, 07:52
Μην μου στεναχωριεσαι και οι σωληνες θα κρυφτουν περιμετρικα απο μεσα στους βραχους και δεν θα φαινονται.....:D

Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα εκανα τον τροπο φυλτρανσης που εκανες εσυ..... οχι γιατι ειναι λαθος....αλλα κανει την μιση δουλεια απο οτι πρεπει...τα ξανα ειπαμε....ξεροκεφαλε :grin: αμα δεν τραβας νερο απο κατω για ευνοητους λογους και εδικα με κοι μεσα και με την ποσοτητα που εχεις σε ψαρια ..... αστα να πανε....ξεροκεφαλε......:D

Αυτο εγω δεν το κανω........;)

Χαίρομαι που διαβάζεις Άντρο... Η επιμονή πολλές φορές "πιάνει τόπο"!:p:p Τώρα ξεκίνησε σιγά-σιγά να επεξεργάζεσαι ένα άλλο απλό εξοπλισμό που ονομάζεται pond skimmer. Σε συνδιασμό με το Aerated bottom drain επιτυγχάνει το απόλυτο, ειδικότερα στις περιπτώσεις όπου υπάρχει άφθονο φυλλοβόλο πράσινο ή με ανθοφορία στον κήπο.

lucy
16-04-10, 08:28
αμα δεν τραβας νερο απο κατω για ευνοητους λογους και εδικα με κοι μεσα και με την ποσοτητα που εχεις σε ψαρια ..... αστα να πανε....

Δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα!

Από ενθουσιασμό κι έλειψη χώρου έφτιαξα βιαστικά μια ... γουρνομπανιέρα: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/ParLucy.htm.

Υπάρχει τόσο καιρό χωρίς δείγμα φίλτρου, με φρεσκάρισμα του νερού, όταν ποτίζω τον κήπο, και το μόνο μου πρόβλημα είναι οι γάτες που ψαρεύουν.

Εσείς με λίμνες σε διαστάσεις "μπαίνω να κολυμπίσω", γιατί τόσο φασαρία με τα φίλτρα;
Ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω!

in the pond
16-04-10, 09:02
Δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα!

Από ενθουσιασμό κι έλειψη χώρου έφτιαξα βιαστικά μια ... γουρνομπανιέρα: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/ParLucy.htm.

Υπάρχει τόσο καιρό χωρίς δείγμα φίλτρου, με φρεσκάρισμα του νερού, όταν ποτίζω τον κήπο, και το μόνο μου πρόβλημα είναι οι γάτες που ψαρεύουν.

Εσείς με λίμνες σε διαστάσεις "μπαίνω να κολυμπίσω", γιατί τόσο φασαρία με τα φίλτρα;
Ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω!

Μια απλή φιλικότατη ερώτηση φίλη Lucy αφού το θέτεις έτσι. ;) Ποιά η διαφορα ενός μεγάλου ενυδρείου με κυκλοφορητή, αλλά χωρίς φίλτρο και μιας λίμνης καμωμένης με λάινερ με κυκλοφορητή αλλά και πάλι χωρίς φίλτρο?
Πως στο καλό διατηρούμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ συνθήκες για την βιολογία και πως αναπτύσσεται?:p

yiannossavva
16-04-10, 10:06
Μια απλή φιλικότατη ερώτηση φίλη Lucy αφού το θέτεις έτσι. ;) Ποιά η διαφορα ενός μεγάλου ενυδρείου με κυκλοφορητή, αλλά χωρίς φίλτρο και μιας λίμνης καμωμένης με λάινερ με κυκλοφορητή αλλά και πάλι χωρίς φίλτρο?
Πως στο καλό διατηρούμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ συνθήκες για την βιολογία και πως αναπτύσσεται?:p

Βασίλη έχει μεγαααααααααααααααλη διαφορά.
Το ενυδρείο δεν έχει φυτεμένα τόσα πολλά φυτά και προπαντός δεν το χτυπά το ηλιακό φως!
Αν εγώ δηλαδή κλίσω το φύτρο μου και αφήσω λίγα ψάρια στην λίμνη μου μια χαρά θα είναι………..μην σου πω και καλύτερα!

Άντρο ΔΕΝ χρειάζεται να τραβάς νερό από κάτω…………μην ξεχνάς ότι το βαθύτερο σημείο της λίμνης σου είναι 70 άντε 80 εκατοστά. Εχεις 2 αντλίες και η ροί του νερού είναι αρκετή. Δηλαδή με τόση κυκλοφορία που έχεις δεν οξυγονώνετε το νερό από κάτω???????????

Έλα ρε μεγάλε σύνελθε………

Σε περιμένω για φραπεδάκη.

iacovos
16-04-10, 11:23
Άντρο επειδή είμαι νέος στο χόμπι θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορώ να δω από κοντά το έργο σου και αν θέλεις μου δίνεις και κάποιες συμβουλές μιας και είμαστε σχεδόν γείτονες. Μένω Δευτερά

in the pond
16-04-10, 11:58
Βασίλη έχει μεγαααααααααααααααλη διαφορά.
Το ενυδρείο δεν έχει φυτεμένα τόσα πολλά φυτά και προπαντός δεν το χτυπά το ηλιακό φως!
Αν εγώ δηλαδή κλίσω το φύτρο μου και αφήσω λίγα ψάρια στην λίμνη μου μια χαρά θα είναι………..μην σου πω και καλύτερα!

Άντρο ΔΕΝ χρειάζεται να τραβάς νερό από κάτω…………μην ξεχνάς ότι το βαθύτερο σημείο της λίμνης σου είναι 70 άντε 80 εκατοστά. Εχεις 2 αντλίες και η ροί του νερού είναι αρκετή. Δηλαδή με τόση κυκλοφορία που έχεις δεν οξυγονώνετε το νερό από κάτω???????????

Έλα ρε μεγάλε σύνελθε………

Σε περιμένω για φραπεδάκη.

Καλά βρε Γιάννο, ο ήλιος σαν κυριότερο στοιχείο, τί εξέχοντα ρόλο παίζει στην βιολογία? Τότε ποια η διαφορά μιας λίμνης με ένα φούλ φυτεμένο ενυδρείο με υπόστρωμα και τα δυο χωρίς φίλτρο?

Γιάννο, το θέμα με την αντλία και το από που θα τραβάμε νερό το συζητήσαμε άπειρες φορές και δεν δύναται να ακολουθήσω για μια ακόμα φορά την συζήτηση. Αυτό που υποστηρίζεις μόνο εσύ το κάνεις.

Ο Άντρος υποστηρίζει αυτά, γιατί φαίνεται καθαρά ότι έψαξε το θέμα αρκετά καλά. Δεν είναι τυχαίο που έχει αλλάξει τρόπο σκέψης μέσα σε λίγους μήνες, γιατί τα όσα διαβάζει έχουν γραφτεί από κόσμο που έχει χρόοοοοονια σε αυτόν τον χώρο, είτε μιλάμε για τους κατασκευαστές είτε για τον επιστημονικό κόσμο. Το κάθε ένα κομμάτι είναι φτιαγμένο για λύνει προβλήματα πολύ πιο περίπλοκα από ότι μπορούμε να συζητούμε εμείς σε αυτό το φόρουμ. Για να τα καταλάβεις αυτά πρέπει να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου περί του θέματος τούτου.

Σκοπός του φόρουμ είναι να πάρει μπροστά την κατηγορία σε σχέση με τις νέες τεχνολογίες υποστήριξης όπως κάνουν και οι άλλες κατηγορίες και όχι να πειραματιζόμαστε με τεχνικές και αντιλήψεις παλαιότερων δεκαετιών.

Δε λέω ότι η λίμνη σου δεν είναι καλή ή ότι δεν δουλεύει το όλο σύστημα της. Η μοναδική μας διαφωνία είναι και θα παραμείνει το θέμα των ΚΟΙ (δεν πρέπει να υπάρχουν στη λίμνη σου, γιατί δεν τα σηκώνει. Απαιτούν καινό ζωτικό χώρο να κινηθούν χωρίς γλάστρες και κοτσάνια φυτών).

Είναι βέβαια δικαίωμα σας να εφεύρετε νέες λύσεις και να τις εφαρμώζετε στα κυκλώματά σας, αλλά τουλάχιστον μην προσπαθείτε να πείσετε και τους νέους φίλους που προσπαθούν να μπουν στον κόσμο της τεχνητής λίμνης να πράξουν το ίδιο, ιδικότερα όταν μιλάμε για λίμνες ΚΟΙ. Δεν είναι τόσο επιφανειακό το θέμα.

yiannossavva
16-04-10, 13:18
Καλά βρε Γιάννο, ο ήλιος σαν κυριότερο στοιχείο, τί εξέχοντα ρόλο παίζει στην βιολογία? Τότε ποια η διαφορά μιας λίμνης με ένα φούλ φυτεμένο ενυδρείο με υπόστρωμα και τα δυο χωρίς φίλτρο?

Γιάννο, το θέμα με την αντλία και το από που θα τραβάμε νερό το συζητήσαμε άπειρες φορές και δεν δύναται να ακολουθήσω για μια ακόμα φορά την συζήτηση. Αυτό που υποστηρίζεις μόνο εσύ το κάνεις.

Ο Άντρος υποστηρίζει αυτά, γιατί φαίνεται καθαρά ότι έψαξε το θέμα αρκετά καλά. Δεν είναι τυχαίο που έχει αλλάξει τρόπο σκέψης μέσα σε λίγους μήνες, γιατί τα όσα διαβάζει έχουν γραφτεί από κόσμο που έχει χρόοοοοονια σε αυτόν τον χώρο, είτε μιλάμε για τους κατασκευαστές είτε για τον επιστημονικό κόσμο. Το κάθε ένα κομμάτι είναι φτιαγμένο για λύνει προβλήματα πολύ πιο περίπλοκα από ότι μπορούμε να συζητούμε εμείς σε αυτό το φόρουμ. Για να τα καταλάβεις αυτά πρέπει να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου περί του θέματος τούτου.

Σκοπός του φόρουμ είναι να πάρει μπροστά την κατηγορία σε σχέση με τις νέες τεχνολογίες υποστήριξης όπως κάνουν και οι άλλες κατηγορίες και όχι να πειραματιζόμαστε με τεχνικές και αντιλήψεις παλαιότερων δεκαετιών.

Δε λέω ότι η λίμνη σου δεν είναι καλή ή ότι δεν δουλεύει το όλο σύστημα της. Η μοναδική μας διαφωνία είναι και θα παραμείνει το θέμα των ΚΟΙ (δεν πρέπει να υπάρχουν στη λίμνη σου, γιατί δεν τα σηκώνει. Απαιτούν καινό ζωτικό χώρο να κινηθούν χωρίς γλάστρες και κοτσάνια φυτών).

Είναι βέβαια δικαίωμα σας να εφεύρετε νέες λύσεις και να τις εφαρμώζετε στα κυκλώματά σας, αλλά τουλάχιστον μην προσπαθείτε να πείσετε και τους νέους φίλους που προσπαθούν να μπουν στον κόσμο της τεχνητής λίμνης να πράξουν το ίδιο, ιδικότερα όταν μιλάμε για λίμνες ΚΟΙ. Δεν είναι τόσο επιφανειακό το θέμα.

Πρέπει επιτέλους να καταλάβεις ότι τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ηλιακό φως. Φαντάζομαι την ερώτηση μου την κάνεις αστειευόμενος………
Και επειδή μπορεί να μην αστειεύτηκες θα σου πω ότι το φως είναι και αυτό από τα σημαντικότερα που παίζουν ρόλο στην βιολογία του νερού.

Δεν μας είπες τα συστήματα που συστήνεις για πόσο βάθος λίμνης είναι???????????
Τώρα ότι η λίμνη μου δεν είναι κατάλληλη για ΚΟΙ αυτό σίγουρα είναι αστείο και ας μην το σχολιάσω………..

Και ξέρεις κάτι Βασίλη??????????
Μιλάω πάντοτε για κάτι που έχω δοκιμάσει και ΟΧΙ για κάτι που έχω διαβάσει.
Κάνε και εσύ την δικιά σου λίμνη κάνε τους πειραματισμούς σου και μιλά θα μπορείς να μιλάς με αποδείξεις……….

Πάντα φιλικά………….σε περιμένω για φραπεδάκη.

in the pond
16-04-10, 13:37
Πρέπει επιτέλους να καταλάβεις ότι τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ηλιακό φως. Φαντάζομαι την ερώτηση μου την κάνεις αστειευόμενος………
Και επειδή μπορεί να μην αστειεύτηκες θα σου πω ότι το φως είναι και αυτό από τα σημαντικότερα που παίζουν ρόλο στην βιολογία του νερού. ΤΟ φώς ή η θερμοκρασία?

Δεν μας είπες τα συστήματα που συστήνεις για πόσο βάθος λίμνης είναι??????????? Τώρα, εδώ θα πω τζιε εγιω ότι είσαι ξεροτζιέφαλος.:D:D:D (φιλικά α!) Για το κάθε βάθος μιλάω Γιάννο. Δεν μιλώ μόνο για το bottom drain aeration. H υπερχείληση ΔΕΝ δουλεύει στις λίμνες Για να δούλευε, η ροή θα έπρεπε να είναι ποτάμι ώστε να μπορεί το επανα-εισερχόμενο νερό να σπρώχνει το ήδη υπάρχον. Επιμένω και θα επιμένω ότι στα 70 τόσα εκ. που έχει βάθος η λίμνη σου δεν διενεργείται η επιθυμητή οξυγώνωση και καθαριότητα.

Τώρα ότι η λίμνη μου δεν είναι κατάλληλη για ΚΟΙ αυτό σίγουρα είναι αστείο και ας μην το σχολιάσω……….. ΔΕΝ ΕΙΝΑ!!! Άνοιξε κανένα βιβλίο ή καλύτερα κάνε ένα σερφάρισμα να δεις τι λέγεται για το ΚΟΙ. Μην παίρνεις σαν μέτρο σύγκρισης την λίμνη μαϊμου που έκανα πριν 10 χρόνια, γιατί τότε δεν είχα καν διαδίκτυο και ούτε βιβλία να ψάξω περεταίρω το θέμα. Βλέπω με άλλο μάτι τώρα τη λίμνη. Θα εξυπηρετήσω πρώτα τα ψαράκια (εμένα, των παιδιών μου και των εγγονιών μου... αυτά είναι τα ΚΟΙ) και ας χάσω από την ομορφιά του χώρου.

Και ξέρεις κάτι Βασίλη??????????
Μιλάω πάντοτε για κάτι που έχω δοκιμάσει και ΟΧΙ για κάτι που έχω διαβάσει. Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό δεν το έχουν δικιμάσει άλλοι πριν από εσένα. Βγες έξω (εξωτερικό) και ρώτα να δεις τι λένε για την υπερχείλιση σε λίμνη ΚΟΙ.
Κάνε και εσύ την δικιά σου λίμνη κάνε τους πειραματισμούς σου και μιλά θα μπορείς να μιλάς με αποδείξεις………. Όχι Γιάννο, φτάνει πια πειράματα. Το πείραμα κοστίζει υπομονή, χρόνο και τελικά πιο πολλά χρήματα. Οι αποδείξεις υπάρχουν εκεί έξω στους χιλιάδες φανατικούς φίλους της λίμνης... βγες από το πετσί της Κύπρου, άνοιξε ορίζοντες.

Πάντα φιλικά………….σε περιμένω για φραπεδάκη.
Πάντα φιλικά Γιάννο, ο αντίλογος είναι καλός για την παρέα.;)

yiannossavva
16-04-10, 14:08
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=436728#post436728)
Πρέπει επιτέλους να καταλάβεις ότι τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ηλιακό φως. Φαντάζομαι την ερώτηση μου την κάνεις αστειευόμενος………
Και επειδή μπορεί να μην αστειεύτηκες θα σου πω ότι το φως είναι και αυτό από τα σημαντικότερα που παίζουν ρόλο στην βιολογία του νερού. ΤΟ φώς ή η θερμοκρασία?
Το φως….. σε σχέση με την ανάπτυξη των φυτών

Δεν μας είπες τα συστήματα που συστήνεις για πόσο βάθος λίμνης είναι??????????? Τώρα, εδώ θα πω τζιε εγιω ότι είσαι ξεροτζιέφαλος.file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.giffile:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.giffile:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif (φιλικά α!) Για το κάθε βάθος μιλάω Γιάννο. Δεν μιλώ μόνο για το bottom drain aeration. H υπερχείληση ΔΕΝ δουλεύει στις λίμνες Για να δούλευε, η ροή θα έπρεπε να είναι ποτάμι ώστε να μπορεί το επανα-εισερχόμενο νερό να σπρώχνει το ήδη υπάρχον. Επιμένω και θα επιμένω ότι στα 70 τόσα εκ. που έχει βάθος η λίμνη σου δεν διενεργείται η επιθυμητή οξυγώνωση και καθαριότητα.
Θα έρθεις μια μέρα εδώ και θα μετρήσουμε στην λίμνη μου την οξυγονώσει του νερού στην επιφάνια και θα πάρουμε και δήγμα νερού από τα 70 εκατοστά.
Θα βγούμε δημόσια και θα πούμε τα αποτελέσματα.


Τώρα ότι η λίμνη μου δεν είναι κατάλληλη για ΚΟΙ αυτό σίγουρα είναι αστείο και ας μην το σχολιάσω……….. ΔΕΝ ΕΙΝΑ!!! Άνοιξε κανένα βιβλίο ή καλύτερα κάνε ένα σερφάρισμα να δεις τι λέγεται για το ΚΟΙ. Μην παίρνεις σαν μέτρο σύγκρισης την λίμνη μαϊμου που έκανα πριν 10 χρόνια, γιατί τότε δεν είχα καν διαδίκτυο και ούτε βιβλία να ψάξω περεταίρω το θέμα. Βλέπω με άλλο μάτι τώρα τη λίμνη. Θα εξυπηρετήσω πρώτα τα ψαράκια (εμένα, των παιδιών μου και των εγγονιών μου... αυτά είναι τα ΚΟΙ) και ας χάσω από την ομορφιά του χώρου.
Και πάλι δεν θα σχολιάσω
Και ξέρεις κάτι Βασίλη??????????
Μιλάω πάντοτε για κάτι που έχω δοκιμάσει και ΟΧΙ για κάτι που έχω διαβάσει. Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό δεν το έχουν δικιμάσει άλλοι πριν από εσένα. Βγες έξω (εξωτερικό) και ρώτα να δεις τι λένε για την υπερχείλιση σε λίμνη ΚΟΙ.
Λίμνη που δεν έχει φυτά ΔΕΝ είναι λίμνη για εμένα. Είναι ένα ενυδρείο στη αυλή. Και εγώ έχω ενυδρείο στο σπίτι μου.
Κάνε και εσύ την δικιά σου λίμνη κάνε τους πειραματισμούς σου και μιλά θα μπορείς να μιλάς με αποδείξεις………. Όχι Γιάννο, φτάνει πια πειράματα. Το πείραμα κοστίζει υπομονή, χρόνο και τελικά πιο πολλά χρήματα. Οι αποδείξεις υπάρχουν εκεί έξω στους χιλιάδες φανατικούς φίλους της λίμνης... βγες από το πετσί της Κύπρου, άνοιξε ορίζοντες.
Μην υποτιμούμε την Κύπρο και γενικά τον ελληνισμό.
ΔΕΝ είναι καλύτεροι οι άλλη από εμάς………

Πάντα φιλικά………….σε περιμένω για φραπεδάκη.

Πάντα φιλικά Γιάννο, ο αντίλογος είναι καλός για την παρέα.file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image003.gif

Πάντα φιλικά

POURITANOS
16-04-10, 14:24
H υπερχείληση ΔΕΝ δουλεύει στις λίμνες Για να δούλευε, η ροή θα έπρεπε να είναι ποτάμι ώστε να μπορεί το επανα-εισερχόμενο νερό να σπρώχνει το ήδη υπάρχον.



πάνω σε αυτό διαφωνώ.(όχι σε όλο αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ γενικό έτσι πως γράφτηκε)

Είχα την τύχη να μεγαλώσω διπλά σε ένα ποτάμι από μικρό παιδί και τα συμπεράσματα που έβγαλα ήταν ότι η συνεχιζόμενη ροή είναι αυτή που καθαρίζει τα πάντα. φυσικά απαραίτητο είναι να υπάρχει ένας χώρος περισυλλογής των σκουπιδιών.

Η λίμνη μου βασίζετε εν μέρη πάνω σε αυτήν την λογική για αυτό άλλωστε την έφτιαξα έτσι ώστε να έχει 2 σημεία υπερχειλίσεις 2 σημεία επαναφοράς του νερού όπως επίσης ο καταρράκτης έγινε έτσι ώστε όσο γίνετε να ρίχνει το νερό σε όλες της περιοχές.

το κακό είναι ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ώστε να μπορώ να πω ξεκάθαρα είναι σωστό η λάθος.:p


για όλα τα υπόλοιπα να πω ότι σε κάποια έχεις δίκιο και σε κάποια αλλά εγώ έχω πλήρη αγνοία οπότε και δεν μπορώ να σχολιάσω.:smt020

Καλός η κακός λίμνη είναι θέλει και την λασπουλα της όσο νάνε:D:D:D

Andros
16-04-10, 17:40
Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......

Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου σε οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..

Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.

lucy
16-04-10, 17:53
Βρε παιδιά ... ο Χριστός κι η Παναγία!!! Τι πολλά που γράψατε ... κόκκινο μπλε μαύρο ... αδύνατον να τα διαβάσω!!!!

Να δώσω μόνο την απάντησή μου. Έξω υπάρχει ο ήλιος, τα υδρόφιλα και υδρόβια φυτά, και κυρίως ο φρέσκος καθαρός αέρας που με την κίνηση της επιφάνειας του νερού, το οξυγονώνει. Είναι αφημένα όλα στην φυσική ροή τους. Όπως ακριβώς "ζούνε" οι τόσες λιμνούλες της φύσης, "ζει " κι η δική μου.
Το ενυδρείο το στερούμε από ήλιο αέρα και μεγάλα φυτά. Η βιολογία δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζετε από τον ήλιο, αλλά εγώ ξέρω τι βλέπω! Υγιή ψάρια με ζωντανά χρώματα και πολύ κινητικότητα.

Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση πως μπορούμε να συγκρίνουμε το ενυδρείο με την λίμνη. Γιατί δεν ξέρω, αλλά ξέρω τι βλέπω!!!!!!!!!!!!!

Και δεν λέω για τις δυο πρώτες φωτο που πραγματικά πνίγηκε στο πράσινο, αλλά και πέρυσι (2 επόμενες φωτο) μια χαρά ήταν.

Συγνώμη που δημοσιεύω εδώ δικές μου φωτο, αλλά ...

in the pond
16-04-10, 18:08
Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......

Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου με οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..

Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.

Σωστός ο Άντρος...αλλά ακόμα πόσες φορές θα τα πούμε αυτά τα ίδια?
Άντρο, και άρθρα να γίνουν, πάλι η ίδια συζήτηση θα γίνεται.... έχω πραγματικά κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν ανατρέξετε πιο πίσω, σίγουρα θα βρείτε όσα έχεις αναφέρει εδώ, τουλάχιστον 4-5 φορές από εμένα. Θυμάσαι το θέμα με την αντλία που με πείρατε όλοι σας μονότερμα? Θυμάσαι τι σου είχα πει εκεί? Να μην επιμένεις σε πράγματα που μπορεί στο μέλλον να αλλάξεις γνώμη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που έχεις ασχοληθεί με το θέμα και σε βρίσκω ενημερωμένο ακόμα και σε θέματα εξειδικευμένων συσκευών.

Άντρο, εσύ πιστεύεις ότι η λίμνη του Γιάννου όπως είναι τώρα με τις 40 και μια γλάστρες νυμφαίων είναι ιδανική για ΚΟΙ? Πες ανοικτά!

Andros
16-04-10, 19:23
Σωστός ο Άντρος...αλλά ακόμα πόσες φορές θα τα πούμε αυτά τα ίδια?
Άντρο, και άρθρα να γίνουν, πάλι η ίδια συζήτηση θα γίνεται.... έχω πραγματικά κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν ανατρέξετε πιο πίσω, σίγουρα θα βρείτε όσα έχεις αναφέρει εδώ, τουλάχιστον 4-5 φορές από εμένα. Θυμάσαι το θέμα με την αντλία που με πείρατε όλοι σας μονότερμα? Θυμάσαι τι σου είχα πει εκεί? Να μην επιμένεις σε πράγματα που μπορεί στο μέλλον να αλλάξεις γνώμη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που έχεις ασχοληθεί με το θέμα και σε βρίσκω ενημερωμένο ακόμα και σε θέματα εξειδικευμένων συσκευών.

Άντρο, εσύ πιστεύεις ότι η λίμνη του Γιάννου όπως είναι τώρα με τις 40 και μια γλάστρες νυμφαίων είναι ιδανική για ΚΟΙ? Πες ανοικτά!

Δεν καταλαβες καλα ή και δεν θυμασαι καλα δεν διαφωνησα για το θεμα της αντλιας σε σχεση με το βαθος αλλα στην υψομετρικη διαφορα της αντλιας το οποιο και ακομα διαφωνω μαζι σου :grin:.

Μην το αρχισουμε ομως παλι αυτο απο την αρχη, γιατι εγω ποτε δεν ειπα να μην αντλουμε το νερο απο το βαθος αλλωστε βυθιζομενες αντλιες αγορασα για αυτο ακριβως το λογο.
-------------------------
Βρε παιδιά ... ο Χριστός κι η Παναγία!!! Τι πολλά που γράψατε ... κόκκινο μπλε μαύρο ... αδύνατον να τα διαβάσω!!!!

Να δώσω μόνο την απάντησή μου. Έξω υπάρχει ο ήλιος, τα υδρόφιλα και υδρόβια φυτά, και κυρίως ο φρέσκος καθαρός αέρας που με την κίνηση της επιφάνειας του νερού, το οξυγονώνει. Είναι αφημένα όλα στην φυσική ροή τους. Όπως ακριβώς "ζούνε" οι τόσες λιμνούλες της φύσης, "ζει " κι η δική μου.
Το ενυδρείο το στερούμε από ήλιο αέρα και μεγάλα φυτά. Η βιολογία δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζετε από τον ήλιο, αλλά εγώ ξέρω τι βλέπω! Υγιή ψάρια με ζωντανά χρώματα και πολύ κινητικότητα.

Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση πως μπορούμε να συγκρίνουμε το ενυδρείο με την λίμνη. Γιατί δεν ξέρω, αλλά ξέρω τι βλέπω!!!!!!!!!!!!!

Και δεν λέω για τις δυο πρώτες φωτο που πραγματικά πνίγηκε στο πράσινο, αλλά και πέρυσι (2 επόμενες φωτο) μια χαρά ήταν.

Συγνώμη που δημοσιεύω εδώ δικές μου φωτο, αλλά ...

Lucy, δεν μιλαμε για χρυσοψαρα αλλα για κοι..........;)

Αλλο η λιμνη με κοι και αλλο με χρυσοψαρα.......

Εδω μιλαμε εχουν τα χρυσοψαρα μεσα σε γυαλες και πολλες φορες επιβιωνουν για πολλα χρονια μεσα σε αυτες και δεν θα επιβιωσουν μεσα σε αυτο το μικρο παραδεισσο που εχεις φτιαξει εσυ???

Υπαρχει ομως ενας κανονας για τα κοι ο οποιος λεει τα εξης: "Δωστε τους χωρο, καλη ποιοτητα νερου (σωστοι παραμετροι νερου) και πολυ καλη οξυγονωση για να τα δειτε να μεγαλωνουν οπως πρεπει και στο μεγεθος που πρεπει."

Τεραστιο το θεμα Lucy.....

yiannossavva
16-04-10, 19:52
Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......
Τεράστιο δεν είναι, τεράστιο το κάνουμε εμείς!


Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου με οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?


Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.
__________________

Άντρο αν πρόσεξες σου απάντησα σε όλα με το (Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?) Γιατί στο τέλος της ημέρας εκεί καταλήγουμε.
Σε υπενθυμίζω την κουβέντα που μου εσύ μου είπες ότι στην Λεμεσό ύπαρχοι κάποιος ο οποίος εκτρέφει ΚΟΙ και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα τον χρόνο κλείνει και τα φίλτρα.
Όσο για την οξυγόνωση (που εκεί είναι η μεγάλη μας διαφωνία) έχεις δει ποτέ τα ψάρια σου στην επιφάνια (το βράδυ) το καλοκαίρι?
Αν εσύ ήσουνα σε ένα δωμάτιο το οποίο δεν ανέπνεες κανονικά δεν θα άλλαξες τοποθεσία για να ανάπνευσες? Το ίδιο θα έκαναν και τα ψάρια.
Αν πρόσεξες κάτι τέτοιο τότε ναι τα ψάρια σου έχουν έλλειψη οξυγόνου.

Andros
16-04-10, 20:44
Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......
Τεράστιο δεν είναι, τεράστιο το κάνουμε εμείς!


Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου με οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?


Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.
__________________

Άντρο αν πρόσεξες σου απάντησα σε όλα με το (Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?) Γιατί στο τέλος της ημέρας εκεί καταλήγουμε.
Σε υπενθυμίζω την κουβέντα που μου εσύ μου είπες ότι στην Λεμεσό ύπαρχοι κάποιος ο οποίος εκτρέφει ΚΟΙ και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα τον χρόνο κλείνει και τα φίλτρα.
Όσο για την οξυγόνωση (που εκεί είναι η μεγάλη μας διαφωνία) έχεις δει ποτέ τα ψάρια σου στην επιφάνια (το βράδυ) το καλοκαίρι?
Αν εσύ ήσουνα σε ένα δωμάτιο το οποίο δεν ανέπνεες κανονικά δεν θα άλλαξες τοποθεσία για να ανάπνευσες? Το ίδιο θα έκαναν και τα ψάρια.
Αν πρόσεξες κάτι τέτοιο τότε ναι τα ψάρια σου έχουν έλλειψη οξυγόνου.



Δηλαδη συγκρινεις μια φυσικη λιμνη που εχει συνεχη ροη με συνεχη ανανεωση του νερου, με ενα κλειστο στην ουσια συστημα οπως τα δικο μας!!!!!!!!!!! Ξεροκεφαλε....:D

Τοτε γιατι εχεις αντλια και φιλτρα, δοκιμασε...βγαλτα κι'αν επιβιωσουν οπως στη φυση που δεν εχει φιλτρα και αντλιες τοτε να τις βγαλουμε ολοι ;)
Οσο για τον Εγγλεζο στη Λεμεσο....ΝΑΙ αυτο κανει στην τεραστια κυρια λιμνη του. Οταν εχει γονους σβηνει φιλτρα UV καποιες ωρες την ημερα για να πιασει αλγη η λιμνη για να τρεφονται οι γονοι.

Τη συγκεκριμενη μερα που πηγα η λιμνη ηταν καταπρασινη και αν θυμαμαι καλα ηταν Μαιος χωρις υψηλες θερμοκρασιες...........

Οταν πηγα περσι τον ιουλιο δουλευαν τα παντα και το νερο κρυσταλο......αλλα εδω Γιαννο μιλαμε για γκουρου.......

Κερνας φραπε?????????????????????

yiannossavva
16-04-10, 21:23
Δηλαδη συγκρινεις μια φυσικη λιμνη που εχει συνεχη ροη με συνεχη ανανεωση του νερου, με ενα κλειστο στην ουσια συστημα οπως τα δικο μας!!!!!!!!!!! Ξεροκεφαλε....file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif

Ρε ση ποιος είπε ότι στις φυσικές λίμνες γίνετε συνεχή ανανέωση του νερού?

Τοτε γιατι εχεις αντλια και φιλτρα, δοκιμασε...βγαλτα κι'αν επιβιωσουν οπως στη φυση που δεν εχει φιλτρα και αντλιες τοτε να τις βγαλουμε ολοι file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif
Εγώ σε πάω και στοίχημα. Να αφήσω 5 ΚΟΙ μέσα και να τα κλίσω όλα.

Οσο για τον Εγγλεζο στη Λεμεσο....ΝΑΙ αυτο κανει στην τεραστια κυρια λιμνη του. Οταν εχει γονους σβηνει φιλτρα UV καποιες ωρες την ημερα για να πιασει αλγη η λιμνη για να τρεφονται οι γονοι.
Και γιατί δεν πεθαίνουν τα ΚΟΙ του?


Τη συγκεκριμενη μερα που πηγα η λιμνη ηταν καταπρασινη και αν θυμαμαι καλα ηταν Μαιος χωρις υψηλες θερμοκρασιες...........

Οταν πηγα περσι τον ιουλιο δουλευαν τα παντα και το νερο κρυσταλο......αλλα εδω Γιαννο μιλαμε για γκουρου.......

Κερνας φραπε?????????????????????
Σε περίμενα σήμερα που χάθηκες?

Andros
16-04-10, 21:41
Άντρο επειδή είμαι νέος στο χόμπι θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορώ να δω από κοντά το έργο σου και αν θέλεις μου δίνεις και κάποιες συμβουλές μιας και είμαστε σχεδόν γείτονες. Μένω Δευτερά

Κοπιασε οποτε θελεις...σου στελνω π.μ
-------------------------
Καλά ο Άνδρος είναι γνωστό λαμογιο και βάζει φωτογραφίες τέτοιες που δεν φαίνονται οι ατέλειες.

Εσύ Γιαννο που μπορείς να την δεις την λίμνη του από κοντά .:smt084

Τέλος
Πιστεύω ότι αν δεν βιαστή να κάνει την επέκταση , λογού του ότι έχει πολύ μεγάλη αυλή μπορεί να κάνει παπάδες.

Ας ξοδέψει και μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω δεν χάλασε και ο κόσμος.
Τόσα έριξε χα χα χα.:grin:

Βάζω κάποιες φωτο που ίσως σε βοηθήσουν σε αυτό που σκέφτεσαι να κανείς.

Γεια σου ρε Βασιλη με τα γραφικα σου :smt041
Φοβερος!!!!:grin:
-------------------------
Δηλαδη συγκρινεις μια φυσικη λιμνη που εχει συνεχη ροη με συνεχη ανανεωση του νερου, με ενα κλειστο στην ουσια συστημα οπως τα δικο μας!!!!!!!!!!! Ξεροκεφαλε....file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif

Ρε ση ποιος είπε ότι στις φυσικές λίμνες γίνετε συνεχή ανανέωση του νερού?

Τοτε γιατι εχεις αντλια και φιλτρα, δοκιμασε...βγαλτα κι'αν επιβιωσουν οπως στη φυση που δεν εχει φιλτρα και αντλιες τοτε να τις βγαλουμε ολοι file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif
Εγώ σε πάω και στοίχημα. Να αφήσω 5 ΚΟΙ μέσα και να τα κλίσω όλα.

Οσο για τον Εγγλεζο στη Λεμεσο....ΝΑΙ αυτο κανει στην τεραστια κυρια λιμνη του. Οταν εχει γονους σβηνει φιλτρα UV καποιες ωρες την ημερα για να πιασει αλγη η λιμνη για να τρεφονται οι γονοι.
Και γιατί δεν πεθαίνουν τα ΚΟΙ του?


Τη συγκεκριμενη μερα που πηγα η λιμνη ηταν καταπρασινη και αν θυμαμαι καλα ηταν Μαιος χωρις υψηλες θερμοκρασιες...........

Οταν πηγα περσι τον ιουλιο δουλευαν τα παντα και το νερο κρυσταλο......αλλα εδω Γιαννο μιλαμε για γκουρου.......

Κερνας φραπε?????????????????????
Σε περίμενα σήμερα που χάθηκες?

Επειδη θα σε παρει και θα σε σηκωσει.......μεινε μεχρι εδω :grin:

ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΕ :smt040

yiannossavva
16-04-10, 21:48
Καλά ο Άνδρος είναι γνωστό λαμογιο και βάζει φωτογραφίες τέτοιες που δεν φαίνονται οι ατέλειες.

Εσύ Γιαννο που μπορείς να την δεις την λίμνη του από κοντά .:smt084

Τέλος
Πιστεύω ότι αν δεν βιαστή να κάνει την επέκταση , λογού του ότι έχει πολύ μεγάλη αυλή μπορεί να κάνει παπάδες.

Ας ξοδέψει και μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω δεν χάλασε και ο κόσμος.
Τόσα έριξε χα χα χα.:grin:

Βάζω κάποιες φωτο που ίσως σε βοηθήσουν σε αυτό που σκέφτεσαι να κανείς.


Ναι ναι άπαικτος είσαι. Έλεγα να σου γράψω για αυτό και ξεχάστηκα.
Έλεγα και εγώ ποιος θα μου φτιάξη ένα σχέδιο το πώς θα φαίνεται ο κήπος μου όταν θα κάνω την πέργολα?????????????
Τα συχαριτήρια μου.
-------------------------


Επειδη θα σε παρει και θα σε σηκωσει.......μεινε μεχρι εδω :grin:

ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΕ :smt040

Εντάξει τότε αφού δεν θες να απαντήσεις μένω μέχρι εδώ.
Ζηλιάρη……….που θες να κάνεις και προέκταση.

:smt040:smt040:smt040:smt040

apostolis veroia
16-04-10, 22:02
παιδια αυριο σας παρουσιαζω την λιμνη του φιλου μου απο πτολεμαιδα! ειναι μεγαλη εχει κοι και χρυσοψαρα σαν το κεφαλι μου και μεγαλυτερα! δεν εχει ρευμα καθολου αρα και αντλιες και φυλτρα, την χτυπαει ο ηλιος πολες ωρες την ημερα! την εχει φτιαξει εδω και 4 χρονια εχει βαθος 1 μετρο στην μια πλευρα και 1μιση στη αλλη. ειναι με τσιμεντο, μετα προτου την γεμισει με νερο εβαλε χωμα απο πανο χαλικι και φυτεψε τα φυτα του ετσι χυμα! το ατομο δεν εχει σχεση με ιντερνετ και απο σελιδες με σχετικα θεματα! αυριο που θα παω θα ειναι η μιση αδια για να μπορουμε να τα πιασουμε ( θα μου χαρισει:D). Αρα η λουση εχει μεγαλο δικαιο! δε αντιλεγω ομως και για φυλτρα και ολα αυτα που λετε ενοιτε οτι κανουν καλο αλλα δεν ειναι και ο μοναδικος τροπος να κανεις μια λιμνη! Θα μου πειτε τωρα..... εσυ γιατι δεν την εκανες σαν τον φιλο σου; Επιδει εχω ρευμα και αυτος ειναι τελειως ασχετος απο αντλιες και φυλτρα και πως λειτουργουν! Αλλα και παλι κατα κει γερνω, ετσι καιαλιος δεν εχω στην λιμνη μου κανενα φυλτρο μονο 2 αντλιες που μου κανουν ανακυκλοση! Οσο για τα καλυτερα φιλαρακια του ειναι τα βατραχια! Πιστευω οτι η λιμνη ειναι το ενυδρειο το φτοχου και ετσι πρεπει να ειναι! Οσο ποιο λιγα τοσο ποιο φυσικη! Τελικα μπορεις να κανεις τα παντα σε μια λιμνη σχεδον τσαμπα και αυτο γιατι η φυση σου τα δινει δωρεαν απο πετρες μεχρι φυτα! Τωρα εσεις αν εχετε την οικονομικη ανεση τι να σας πω μπραβο! παντος αν εκανα ολα αυτα που λετε τωρα θα χροστουσα ακομα! Α και αυτο που λεω ειναι αποψη ετσι;;)

POURITANOS
16-04-10, 22:25
παιδια αυριο σας παρουσιαζω ............. λεω ειναι αποψη ετσι;;)

Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες.:p
Απλά το βλέπεις από άλλη οπτική γωνιά σε σχέση με κάποιους άλλους.

Να πω μονό ότι στην Ασία έχουν κυπρίνους εδώ και παρά μα παρά πολλά χρονιά και η μόδα ξεκίνησε από φυσικές λιμνούλες που είχαν όλα τα μοναστήρια τους.
Και όπως είναι φυσικό ούτε αντλίες υπήρχαν ούτε καν τροφές για ψαριά.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λέγονται όσα ξέρει κανείς πάνω σε σχετικά θέματα της λίμνης ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι μας.
Και ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει αρκεί μετά να μην ψάχνετε και να λέει γιατί ψοφάνε τα ψαριά του η να λέει γιατί τα δικά σου είναι ποιο μεγάλα και ποιο κινητικά από τα δικά μου κτλ.

Για μένα λίμνη δεν είναι τα ψαριά. Για μένα είναι όλη αυτή η ομορφιά που προσφέρει το σύνολο της. Π.χ φέτος το τι πουλιά έχω δει να έρχονται να πίνουν νερό και να απολαμβάνω τα χρώματα τους δεν περιγράφετε.

Στο τέλος εμένα δε με νοιάζει αν θα βάλω και Κοι η όχι αλλά για κάποιους είναι ο λόγος ο οποίος κάνουν την λίμνη μια και λατρεύουν αυτό το είδος ψαριού.
Οπότε τι να πεις σε κάποιον που θέλει το καλύτερο για τα ΚΟΙ του.

Γενικά δεν έχουμε όλοι τους ιδίους λογούς που κάνουμε την λίμνη μας.

Andros
16-04-10, 22:48
Εντάξει τότε αφού δεν θες να απαντήσεις μένω μέχρι εδώ.
Ζηλιάρη……….που θες να κάνεις και προέκταση.

:smt040:smt040:smt040:smt040[/QUOTE]

Και να σου απαντησω δηλαδη τι θα βγει?? :smt040
Ζηλιαρης εγω ρε?? :grin:

Αν θυμαμαι καλα εφτιαξα πρωτος εγω τη λιμνη και μετα καποιος αλλος :rolleyes:

ΖΗΛΙΑΡΗ :smt040
-------------------------
Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες.:p
Απλά το βλέπεις από άλλη οπτική γωνιά σε σχέση με κάποιους άλλους.

Να πω μονό ότι στην Ασία έχουν κυπρίνους εδώ και παρά μα παρά πολλά χρονιά και η μόδα ξεκίνησε από φυσικές λιμνούλες που είχαν όλα τα μοναστήρια τους.
Και όπως είναι φυσικό ούτε αντλίες υπήρχαν ούτε καν τροφές για ψαριά.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λέγονται όσα ξέρει κανείς πάνω σε σχετικά θέματα της λίμνης ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι μας.
Και ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει αρκεί μετά να μην ψάχνετε και να λέει γιατί ψοφάνε τα ψαριά του η να λέει γιατί τα δικά σου είναι ποιο μεγάλα και ποιο κινητικά από τα δικά μου κτλ.

Για μένα λίμνη δεν είναι τα ψαριά. Για μένα είναι όλη αυτή η ομορφιά που προσφέρει το σύνολο της. Π.χ φέτος το τι πουλιά έχω δει να έρχονται να πίνουν νερό και να απολαμβάνω τα χρώματα τους δεν περιγράφετε.

Στο τέλος εμένα δε με νοιάζει αν θα βάλω και Κοι η όχι αλλά για κάποιους είναι ο λόγος ο οποίος κάνουν την λίμνη μια και λατρεύουν αυτό το είδος ψαριού.
Οπότε τι να πεις σε κάποιον που θέλει το καλύτερο για τα ΚΟΙ του.

Γενικά δεν έχουμε όλοι τους ιδίους λογούς που κάνουμε την λίμνη μας.

Αυτο ακριβως...

Εαν δειτε ξενους χομπιστες με εμπειρια στο χομπυ τι λιμνες εχουν ισως και να γελασετε.

Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι τα ψαρια και τιποτε αλλο.

apostolis veroia
16-04-10, 23:20
Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες.:p
Απλά το βλέπεις από άλλη οπτική γωνιά σε σχέση με κάποιους άλλους.

Να πω μονό ότι στην Ασία έχουν κυπρίνους εδώ και παρά μα παρά πολλά χρονιά και η μόδα ξεκίνησε από φυσικές λιμνούλες που είχαν όλα τα μοναστήρια τους.
Και όπως είναι φυσικό ούτε αντλίες υπήρχαν ούτε καν τροφές για ψαριά.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λέγονται όσα ξέρει κανείς πάνω σε σχετικά θέματα της λίμνης ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι μας.
Και ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει αρκεί μετά να μην ψάχνετε και να λέει γιατί ψοφάνε τα ψαριά του η να λέει γιατί τα δικά σου είναι ποιο μεγάλα και ποιο κινητικά από τα δικά μου κτλ.

Για μένα λίμνη δεν είναι τα ψαριά. Για μένα είναι όλη αυτή η ομορφιά που προσφέρει το σύνολο της. Π.χ φέτος το τι πουλιά έχω δει να έρχονται να πίνουν νερό και να απολαμβάνω τα χρώματα τους δεν περιγράφετε.

Στο τέλος εμένα δε με νοιάζει αν θα βάλω και Κοι η όχι αλλά για κάποιους είναι ο λόγος ο οποίος κάνουν την λίμνη μια και λατρεύουν αυτό το είδος ψαριού.
Οπότε τι να πεις σε κάποιον που θέλει το καλύτερο για τα ΚΟΙ του.

Γενικά δεν έχουμε όλοι τους ιδίους λογούς που κάνουμε την λίμνη μας.
κιτα μην πας μακρια η μακεδονια που ειμαι εγω ειναι γεματο τεχνιτες λιμνες χωρις αντλιες. Αλλα πολες φορες μπερδεβομαι οταν διαβαζω για τι μιλαμε! εγω χερω κρισταλινο νερο εχουν μονο τα ενυδρεια οι πισινες και τα ποταμακια με τρεχουμενο νερο. σε οσες λιμνες πηγα φυσικες η τεχνιτες ειναι απο λιγο ως και πολυ θολες. Και αυτο πιστευω χερεις γιατι; Γιατι ειτε φυσικη ειτε τεχνιτη δε παβει να ειναι μια μεγαλη γουρνα οπου ανεχετε να ζουν ζοντανι οργανισμοι απο φυτα ψαρια βατραχια μεχρι οπως ειπες και πουλεια ολα αυτα τα ζοντανα πλασματα οτι ακαθαρτο εχουν το ριχνουν μεσα της με αποτελεσμα να θολωνη και να ειναι και η ετια της αλγης σε καθε μορφη της. Οι λιμνες δεν εχουν ουτε καταραχτες ουτε ριακια που κανουμε εμεις. Εμεις κανουμε ενα ειδος ποταμολιμνης:) και αυτο ειναι αληθεια! Οσο για τα κοι και για τα χρυσοψαρα που βαζουμε δεν ειναι και πεστροφες; Μην τρελαθουμε; Αντεχουν μια χαρα!!!! ετσι και αλιος γιαυτο ειναι και ψαρια λιμνης! Γιατι αυτες τις συνθηκες θελουν! Αν τωρα θελετε να δωσετε χαρα τα ψαρακιασας βαλτε πολα φυτα και καντε ποιο μεγαλα βαθοι! Και μην τους βαζετε πλαστικα και καλοδια δεξια και αριστερα! Εγω παντος θα χερομουνα παρα πολυ αν μου δειχνατε τα ψαρακιασας και τα φυτα σας, ακομα και οτι αλο συμβενει στη λιμνη σας με πουλεια και εντομα! παρα να τσακονεστε :)

yiannossavva
17-04-10, 08:12
κιτα μην πας μακρια η μακεδονια που ειμαι εγω ειναι γεματο τεχνιτες λιμνες χωρις αντλιες. Αλλα πολες φορες μπερδεβομαι οταν διαβαζω για τι μιλαμε! εγω χερω κρισταλινο νερο εχουν μονο τα ενυδρεια οι πισινες και τα ποταμακια με τρεχουμενο νερο. σε οσες λιμνες πηγα φυσικες η τεχνιτες ειναι απο λιγο ως και πολυ θολες. Και αυτο πιστευω χερεις γιατι; Γιατι ειτε φυσικη ειτε τεχνιτη δε παβει να ειναι μια μεγαλη γουρνα οπου ανεχετε να ζουν ζοντανι οργανισμοι απο φυτα ψαρια βατραχια μεχρι οπως ειπες και πουλεια ολα αυτα τα ζοντανα πλασματα οτι ακαθαρτο εχουν το ριχνουν μεσα της με αποτελεσμα να θολωνη και να ειναι και η ετια της αλγης σε καθε μορφη της. Οι λιμνες δεν εχουν ουτε καταραχτες ουτε ριακια που κανουμε εμεις. Εμεις κανουμε ενα ειδος ποταμολιμνης:) και αυτο ειναι αληθεια! Οσο για τα κοι και για τα χρυσοψαρα που βαζουμε δεν ειναι και πεστροφες; Μην τρελαθουμε; Αντεχουν μια χαρα!!!! ετσι και αλιος γιαυτο ειναι και ψαρια λιμνης! Γιατι αυτες τις συνθηκες θελουν! Αν τωρα θελετε να δωσετε χαρα τα ψαρακιασας βαλτε πολα φυτα και καντε ποιο μεγαλα βαθοι! Και μην τους βαζετε πλαστικα και καλοδια δεξια και αριστερα! Εγω παντος θα χερομουνα παρα πολυ αν μου δειχνατε τα ψαρακιασας και τα φυτα σας, ακομα και οτι αλο συμβενει στη λιμνη σας με πουλεια και εντομα! παρα να τσακονεστε :)

Μα Λίμνη για ΚΟΙ χωρίς bottom aeration drain, χωρίς αντλίες, χωρίς οξυγονώσει, και με φυτά? :smt110:smt110:smt110

Andros
17-04-10, 08:30
Μα Λίμνη για ΚΟΙ χωρίς bottom aeration drain, χωρίς αντλίες, χωρίς οξυγονώσει, και με φυτά? :smt110:smt110:smt110

Ξεροκεφαλε.....ασε στη παντα τα bottom drain και τις αντλιες και ελα απο δω να δεσουμε κανα σιδερο......

κερνω φραπε........

Με καθε σιδερο που θα δενεις θα περνεις και μια iris δωρεαν...χαμος γινεται :grin:

in the pond
17-04-10, 09:05
Μα Λίμνη για ΚΟΙ χωρίς bottom aeration drain, χωρίς αντλίες, χωρίς οξυγονώσει, και με φυτά? :smt110:smt110:smt110

Εγώ θα στο κάνω πιο απλό γιατί τα προσωπάκια με την γλώσσα έξω υποδηλώνουν περιπέξιμο:D:D:D....Μπορώ και εγώ να κρατήσω 2-3 χρυσόψαρα σε ένα 200 ενυδρείο χωρίς φίλτρο, αντλία και χωρίς οξυγόνο και με φυτά. Μπορεί και να ζήσουν... Είμαι όμως σωστός? Πού κάνω λάθος? Γιατί αυτά δεν μπορεί να ισχύσουν σε μια τεχνητή λιμνούλα? Μπορεί εκεί έξω να ισχύουν όντως άλλες συνθήκες, αλλά τα κέρδη είναι αμεληταία. Οι κακές συνθήκες έχουν αντίκτυπο στην ανάπτυξη/υγεία του ψαριού. Στα ΚΟΙ αυτό είναι πιο σοβαρό, πιο εμφανές.

Γιάννο σου προτείνω ένα πράγμα. Αφού αισίως φτιάξω τη λίμνη μου, θα πάμε μαζί σε όποιο κατάστημα θέλεις να διαλέξουμε από ένα ΚΟΙ της ίδιας γέννας με τα ίδια γονήδια. Θα ξεκινήσουμε στην κατηγορία ένα καινούριο θέμα για την ανάπτυξη σου συγκεκριμένου ψαριού και στο κλείσημο ενός χρόνου θα κάνουμε μια ανασκόπηση ως προς την ανάπτυξη του. Με αυτό το "πείραμα" θα βγουν πολύ καλά συμπεράσματα. Τί λες?

yiannossavva
17-04-10, 09:24
Εγώ θα στο κάνω πιο απλό γιατί τα προσωπάκια με την γλώσσα έξω υποδηλώνουν περιπέξιμο:D:D:D....Μπορώ και εγώ να κρατήσω 2-3 χρυσόψαρα σε ένα 200 ενυδρείο χωρίς φίλτρο, αντλία και χωρίς οξυγόνο και με φυτά. Μπορεί και να ζήσουν... Είμαι όμως σωστός? Πού κάνω λάθος? Γιατί αυτά δεν μπορεί να ισχύσουν σε μια τεχνητή λιμνούλα? Μπορεί εκεί έξω να ισχύουν όντως άλλες συνθήκες, αλλά τα κέρδη είναι αμεληταία. Οι κακές συνθήκες έχουν αντίκτυπο στην ανάπτυξη/υγεία του ψαριού. Στα ΚΟΙ αυτό είναι πιο σοβαρό, πιο εμφανές.

Γιάννο σου προτείνω ένα πράγμα. Αφού αισίως φτιάξω τη λίμνη μου, θα πάμε μαζί σε όποιο κατάστημα θέλεις να διαλέξουμε από ένα ΚΟΙ της ίδιας γέννας με τα ίδια γονήδια. Θα ξεκινήσουμε στην κατηγορία ένα καινούριο θέμα για την ανάπτυξη σου συγκεκριμένου ψαριού και στο κλείσημο ενός χρόνου θα κάνουμε μια ανασκόπηση ως προς την ανάπτυξη του. Με αυτό το "πείραμα" θα βγουν πολύ καλά αποτελέσματα. Τί λες?

Για ένα τέτοιο τεστ πρέπει να αφαιρέσω πολλά ψάρια από την λίμνη μου. Είναι ένα κομμάτι που συμφωνούμε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ανάπτυξη ενός ψαριού σε σχέση με τον χώρο που του δίνετε.(περιλαμβανομένων και τον πολλών νούφαρων)
Δίνης χώρο στο ψάρι έχεις περισσότεροι ανάπτυξη.
Τώρα δημιουργείτε η εξής ερώτηση.
Τη θέλεις από την λίμνη σου?
Αν θέλεις μεγάλα ΚΟΙ που θα έχεις την αίσθηση ότι έχεις ένα ενυδρείο στην αυλή γίνεται.
Θέλεις μια ΛΙΜΝΗ με τα όλα της να σου προσφέρει φυσικότητα και ας μην έχεις τα τεράστια ψάρια?
Εγώ προτιμώ την φυσικότητα.

Andros
17-04-10, 10:54
Για ένα τέτοιο τεστ πρέπει να αφαιρέσω πολλά ψάρια από την λίμνη μου. Είναι ένα κομμάτι που συμφωνούμε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ανάπτυξη ενός ψαριού σε σχέση με τον χώρο που του δίνετε.(περιλαμβανομένων και τον πολλών νούφαρων)
Δίνης χώρο στο ψάρι έχεις περισσότεροι ανάπτυξη.
Τώρα δημιουργείτε η εξής ερώτηση.
Τη θέλεις από την λίμνη σου?
Αν θέλεις μεγάλα ΚΟΙ που θα έχεις την αίσθηση ότι έχεις ένα ενυδρείο στην αυλή γίνεται.
Θέλεις μια ΛΙΜΝΗ με τα όλα της να σου προσφέρει φυσικότητα και ας μην έχεις τα τεράστια ψάρια?
Εγώ προτιμώ την φυσικότητα.

Αρα..... πρεπει να βγαλεις τα κοι και να μου τα φερεις εμενα που δεν θα εχω φυτα στην κυρια λιμνη :smt040

yiannossavva
17-04-10, 11:04
Αρα..... πρεπει να βγαλεις τα κοι και να μου τα φερεις εμενα που δεν θα εχω φυτα στην κυρια λιμνη :smt040
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

POURITANOS
17-04-10, 15:18
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά .:oops:

Βαλέ καμιά φωτογραφία Άνδρο από την λίμνη πως πάει η προέκταση.
Γιατι μονό για φραπέδες ακούω συνεχεία. :smt030:D

in the pond
18-04-10, 11:37
Για ένα τέτοιο τεστ πρέπει να αφαιρέσω πολλά ψάρια από την λίμνη μου. Είναι ένα κομμάτι που συμφωνούμε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ανάπτυξη ενός ψαριού σε σχέση με τον χώρο που του δίνετε.(περιλαμβανομένων και τον πολλών νούφαρων)
Δίνης χώρο στο ψάρι έχεις περισσότεροι ανάπτυξη.
Τώρα δημιουργείτε η εξής ερώτηση.
Τη θέλεις από την λίμνη σου?
Αν θέλεις μεγάλα ΚΟΙ που θα έχεις την αίσθηση ότι έχεις ένα ενυδρείο στην αυλή γίνεται.
Θέλεις μια ΛΙΜΝΗ με τα όλα της να σου προσφέρει φυσικότητα και ας μην έχεις τα τεράστια ψάρια?
Εγώ προτιμώ την φυσικότητα.

Γιάννο, τώρα συμφωνούμε.
Επισης στην κατάληξη σου λες ότι είναι θέμα επιλογής το πως θέλεις τη λίμνη σου. Άλλο είναι μια σωστή λίμνη για ΚΟΙ, άλλο μια λίμνη Wild life pond και άλλο λίμνη για χρυσόψαρα. Η δική σου λίμνη ανοίκει στην δεύτερη κατηγορία και μάλιστα μιλάμε για μια υπέροχη λίμνη αυτού του είδους.

Άκουσε με όμως και δώσε ύψος στο πράσινο. Δε θα το μετανοιώσεις!;)
χχχχ. Δεν μου άρεσαν οι επιλογές σου στα λουλούδια, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα...άλλωστε, προσωπικά γούστα είναι αυτά χωρίς να λέω ότι είναι λανθασμένες επιλογές οι επιλογές σου έτσι?.:cool:

yiannossavva
18-04-10, 18:51
Γιάννο, τώρα συμφωνούμε.
Επισης στην κατάληξη σου λες ότι είναι θέμα επιλογής το πως θέλεις τη λίμνη σου. Άλλο είναι μια σωστή λίμνη για ΚΟΙ, άλλο μια λίμνη Wild life pond και άλλο λίμνη για χρυσόψαρα. Η δική σου λίμνη ανοίκει στην δεύτερη κατηγορία και μάλιστα μιλάμε για μια υπέροχη λίμνη αυτού του είδους.

Άκουσε με όμως και δώσε ύψος στο πράσινο. Δε θα το μετανοιώσεις!;)
χχχχ. Δεν μου άρεσαν οι επιλογές σου στα λουλούδια, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα...άλλωστε, προσωπικά γούστα είναι αυτά χωρίς να λέω ότι είναι λανθασμένες επιλογές οι επιλογές σου έτσι?.:cool:

Ρε Βασίλη πόσες φορές σου είπα να έρθεις?
Δεν ξέρω καθόλου από φυτά…… αν νομίζεις ότι μπορώ να έχω χρώμα με φυτά της επιλογής σου έλα να πάμε μαζί σε φυτώριο να διαλέξεις.

yiannossavva
14-05-10, 21:45
Ο κύριος που βλέπετε στην φωτογραφία είναι ο Άντρος.
Έχει φάει γερό κόλλημα στο να οξυγονώσει την λίμνη του.
Κάνει τρύπες 0,5mm στον σωλήνα που θα τοποθετήσει στην λίμνη του.

Ε ναι ρε έτσι διακοσμούμε εμείς την λίμνη μας. Αφαιρούμαι τα φυτά έχουμε 2 αντλίες στον πάτο με τα λάστιχα να κρέμονται από πάνω και θα τοποθετήσουμε τώρα και αυτών τον όλμο για να μεγαλώσουμε τα ΚΟΙ μας. Έτσι γουστάρουμε!!!
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

POURITANOS
14-05-10, 22:12
Στο τέλος αντί για λίμνη για koi θα φτιάξει τζακουζι με τόσες μπουρμπουλήθρες που θα βγάζει.:smt043:smt110

Μη μασάς Άντρο:D

Υ.Γ. ωραίο μαλλί :D

in the pond
14-05-10, 22:13
Αν με ρωτάτε εμένα παιδιά, καλά κάνει...;) Θελω να πιστεύω ότι θα επιλύσει και το πρόβλημα των νιτρικών του, οξυγονώνοντας τον πυθμένα της λίμνης του.
Άντρο, θα μιλήσουμε ξανά σε 3-4 χρόνια όταν μέχρι τότε έχεις κοι των 60 εκατοστών και βάλε....:p

yiannossavva
14-05-10, 22:32
Ναι ναι είπαμε είναι όλα θέμα γούστου.
Εμένα ας πούμε μου αρέσει να βλέπω την λίμνη μου και να αισθάνομαι ότι είμαι στο βουνό.

Τώρα χωρείς πλάκα
Άντρο βάλε φωτογραφία πως είναι το νερό της λίμνης σου σήμερα (έχεις και αναμένω UV.
Θα βάλω και εγώ μια και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να κρίνουν. (δεν έχω αναμένω UV έχω όμως φυτά.
Κατά πόσο το νερό μου είναι τζάμι μπορούν να σας το πουν αυτοί που είδαν την λίμνη μου ακόμη και σήμερα.

Andros
15-05-10, 20:41
Ναι ναι είπαμε είναι όλα θέμα γούστου.
Εμένα ας πούμε μου αρέσει να βλέπω την λίμνη μου και να αισθάνομαι ότι είμαι στο βουνό.

Τώρα χωρείς πλάκα
Άντρο βάλε φωτογραφία πως είναι το νερό της λίμνης σου σήμερα (έχεις και αναμένω UV.
Θα βάλω και εγώ μια και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να κρίνουν. (δεν έχω αναμένω UV έχω όμως φυτά.
Κατά πόσο το νερό μου είναι τζάμι μπορούν να σας το πουν αυτοί που είδαν την λίμνη μου ακόμη και σήμερα.

Καθε χρονο τετοια εποχη εχω αιωρουμενη αλγη που φυσικα μετα φευγει....

Το θεμα Γιαννο δεν ειναι η οπτικη εικονα του νερου που προς το παρων στην δικη μου τουλαχιστον δεν ειναι και η καλυτερη που ομως αργοτερα θα γινει κρυσταλλο.

Αυτο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα η ποιοτητα του νερου που σε αντιθεση με το δικο σου κρυσταλλινο νερο εχει προβλημα.............

Γραφω τις δικες μου παραμετρους του νερου και γραψε και εσυ τις δικες σου.

pH: 7,8

KH: 6

GH: 12

NH3: 0

NO2: 0

NO3 και O2 θα κανω σε λιγες μερες για να αφησω να δουλεψει πρωτα η αεραντλια.

Περιμενω τις δικες σου μετρησεις :D
-------------------------
Στο τέλος αντί για λίμνη για koi θα φτιάξει τζακουζι με τόσες μπουρμπουλήθρες που θα βγάζει.:smt043:smt110

Μη μασάς Άντρο:D

Υ.Γ. ωραίο μαλλί :D



Αστα αυτα ρε......:D Θελω κουρεμα και ξυρισμα αλλα εκει κολλησες??? Το φανελακι το ειδες???? :D

douran_p
15-05-10, 21:13
ομορφη ειναι.........μπραβο!!!!! καποτε θα φτιαξω και γω.......... στο πολυ μακρινο μελλον!!!!!!!!

yiannossavva
15-05-10, 21:43
Καθε χρονο τετοια εποχη εχω αιωρουμενη αλγη που φυσικα μετα φευγει....

Το θεμα Γιαννο δεν ειναι η οπτικη εικονα του νερου που προς το παρων στην δικη μου τουλαχιστον δεν ειναι και η καλυτερη που ομως αργοτερα θα γινει κρυσταλλο.

Αυτο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα η ποιοτητα του νερου που σε αντιθεση με το δικο σου κρυσταλλινο νερο εχει προβλημα.............

Γραφω τις δικες μου παραμετρους του νερου και γραψε και εσυ τις δικες σου.

pH: 7,8

KH: 6

GH: 12

NH3: 0

NO2: 0

NO3 και O2 θα κανω σε λιγες μερες για να αφησω να δουλεψει πρωτα η αεραντλια.

Περιμενω τις δικες σου μετρησεις :D
-------------------------




Αστα αυτα ρε......:D Θελω κουρεμα και ξυρισμα αλλα εκει κολλησες??? Το φανελακι το ειδες???? :D



Τεστ ξέρεις ότι έκανα κάποτε όταν είχα το reef
Τώρα δεν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία αλλά για να δώσουμε μια εικόνα να ξέρουν και οι υπόλοιποι φίλοι εδώ, την επόμενη φορά που θα έρθεις για φραπεδάκη να κάνουμε μαζί όλα τα τεστ.
Μια σημαντικοί διαφορά που έχουμε είναι ότι το δικό μου νερό είναι από γεώτρηση και σίγουρα η σκληρότητα θα είναι στα ύψη.

Που έχει πρόβλημα το νερό μου?:confused:

Η λίμνη μου γιατί δεν πρασίνισε αυτή την εποχή? :confused:

Ρε παιδιά συζητάμε εδώ τα διάφορα που συμβαίνουν στις λίμνες μας και αυτό βοηθάει κάποιον που θέλει να ασχοληθεί να βγάλει ποιο ξεκάθαρα συμπεράσματα.
Χαίρομαι το ότι παραμένουμε φίλη άσχετα αν έχουμε τις διαφωνίες μας.:smt052

Το καλώ μου είναι ότι αρκετή από εδώ έχουν έρθει και έχουν δει όλα αυτά που γράφω και μπορούν να τα επιβεβαιώσουν.;)

Andros
15-05-10, 22:24
Τεστ ξέρεις ότι έκανα κάποτε όταν είχα το reef
Τώρα δεν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία αλλά για να δώσουμε μια εικόνα να ξέρουν και οι υπόλοιποι φίλοι εδώ, την επόμενη φορά που θα έρθεις για φραπεδάκη να κάνουμε μαζί όλα τα τεστ.
Μια σημαντικοί διαφορά που έχουμε είναι ότι το δικό μου νερό είναι από γεώτρηση και σίγουρα η σκληρότητα θα είναι στα ύψη.

Που έχει πρόβλημα το νερό μου?:confused:

Η λίμνη μου γιατί δεν πρασίνισε αυτή την εποχή? :confused:

Ρε παιδιά συζητάμε εδώ τα διάφορα που συμβαίνουν στις λίμνες μας και αυτό βοηθάει κάποιον που θέλει να ασχοληθεί να βγάλει ποιο ξεκάθαρα συμπεράσματα.
Χαίρομαι το ότι παραμένουμε φίλη άσχετα αν έχουμε τις διαφωνίες μας.:smt052

Το καλώ μου είναι ότι αρκετή από εδώ έχουν έρθει και έχουν δει όλα αυτά που γράφω και μπορούν να τα επιβεβαιώσουν.;)


Που εχει προβλημα το νερο σου??? :confused:

Οκ ας προσπερασουμε τις παραμετρους του νερου....

Βαλε φωτο απο τα κοι σου αυτα που αγορασες πριν 1.5 χρονο πως ηταν οταν τα αγορασες και πως ειναι σημερα.

Λογικα ξερεις τι μεγεθος θα ειχαν αν ολα ηταν οκ???

Αυτο που αγορασα εγω πριν 10 μηνες ηταν 10cm σημερα ειδες ποσο ειναι φτου φτου φτου να μην τα ματιασουμε :D

Γιαννο μην τα περνεις ολα ετσι απλα ομορφα και ωραια....

POURITANOS
15-05-10, 23:10
Χα χα χα . :D
Μια φωτογραφία μόνο μαλλιά οπότε τι θα μπορούσα να σχολιάσω παραπάνω.
Πάλι καλά που έχεις. Μια και εγώ σιγά σιγά αρχίζω να κάνω μεγάλο μέτωπο και όχι φαλακρά .:D

Ναι είσαι βατραχάνθρωπος με τα όλα του.
Τι θες και παίδευσε με τα κοι. Βαλέ βατραχάκια να έχεις και μουσική το βράδι.

Ως προς τις λίμνες σας Γιάννο και Άνδρο. Εχω να πω ότι ο καθένας σας έτσι πως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Εχει ο καθένας σας τέλειος διαφορετική προσέγγιση στο θέμα λίμνη.
Οπότε μη χαλιέστε.

Κάθε λίμνη λόγω του ότι είναι τέλειος διαφορετική από μια άλλη ωριμάζει και αντιδράει διαφορετικά .

Καθαρό νερό σαν χρώμα, θεωρό ότι θα έχει κάποιος μονό αν έχει πολλά φυτά στην λίμνη του ή αν θα έχει λίμνη φυτών ή τέλος αν μπορεί να περνάει το φιλτραρισμένο νερό από υαλοβάμβακα. Κάτι που δεν γίνετε σε μεγάλες λίμνες, μια και ο όγκος του νερού επιστροφής είναι πολύ μεγάλος. Οπότε το βάρος του νερού σε συνδυασμό με την ορμή του, ο υαλοβάμβακας δεν μπορεί να αντέξει.

Τέλος σωστή λίμνη είναι αυτή που μεγαλώνει σωστά ψαριά.
Τώρα αν το phτου ενός είναι λίγο καλύτερο από του αλλού. Αλλά του αλλού έχει καλύτερη οξυγόνωση και του παρά αλλού η λίμνη είναι ρηχία και τα ψαριά ψήνονται από των ήλιο αλλά έχουν τέλειες συνθήκες νερού κτλ.
Πιστεύω ότι δεν βγάζει αυτή η κουβέντα πουθενά.

Έχετε και οι 2 πανέμορφες λίμνες. :smt023
Απλά του Άνδρου είναι λίγο καλύτερη μια και τα βατράχια θα κάνουν και τζακουζι.:smt041 Χα χα χα χα βατράχια.:D
Δεν μπορώ θα σκάσω αν δεν σε πειράξω.:p

yiannossavva
15-05-10, 23:11
Που εχει προβλημα το νερο σου??? :confused:

Οκ ας προσπερασουμε τις παραμετρους του νερου....

Βαλε φωτο απο τα κοι σου αυτα που αγορασες πριν 1.5 χρονο πως ηταν οταν τα αγορασες και πως ειναι σημερα.

Λογικα ξερεις τι μεγεθος θα ειχαν αν ολα ηταν οκ???

Αυτο που αγορασα εγω πριν 10 μηνες ηταν 10cm σημερα ειδες ποσο ειναι φτου φτου φτου να μην τα ματιασουμε :D

Γιαννο μην τα περνεις ολα ετσι απλα ομορφα και ωραια....



Άντρο το ότι τα ψάρια δεν μεγάλωσαν όσο έπρεπε να μεγαλώσουν (που δεν ξέρουμε με βεβαιότητα ποιο είναι το φυσιολογικό) είναι πρώτον η ποσότητα τροφής που έδινα (τάιζα ελάχιστο γιατί η λίμνη ήταν εντελώς νέα και δεν υπήρχε βιολογία) και δεύτερον το τη τροφή τους έδινα. Τα συστατικά της τροφής είναι πολύ σημαντικά στην ανάπτυξη τους. Την (κόντρα) που πρότεινε ο Βασίλης για να δούμε ποιο ψάρι θα μεγαλώσει ποιο γρήγορα είμαι διαθέσιμος να την κάνω με τα νούφαρα μέσα στην λίμνη μου.
Αν θυμάσαι συμφώνησα στο ότι όσο περισσότερος χώρος δίνεται στα ψάρια τόσο ποιο πολλή μεγαλώνει. Αλλά το πείραμα θέλω να το κάνουμε για να δούμε με πράξεις το αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι μετά το πείραμα δεν θα ήμαστε σε θέση να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Ο λόγος είναι απλός.
Στην γέννα που έχω τώρα στο ενυδρείο έχω ψάρια 1ος εκατοστού και ψάρια 3 εκατοστών!
Βγήκαν από την ίδια κοιλιά και έχουν 300% διαφορά το ένα από το άλλο.
Άρα δεν θα έχουμε ποτέ μια ασφαλή εξήγηση. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να κάνω τα ΚΟΙ μου σε 3-4 χρόνια 60 εκατοστά. Δεν θα τα χωράει η λίμνη μου.

Αλλά είπαμε είναι θέμα γούστου :cool:




Υ/Γ Δεν τα παίρνω απλά εύκολα και ωραία. Είναι απλά εύκολα και ωραία. ;)

in the pond
15-05-10, 23:20
Βαλε φωτο απο τα κοι σου αυτα που αγορασες πριν 1.5 χρονο πως ηταν οταν τα αγορασες και πως ειναι σημερα.
Λογικα ξερεις τι μεγεθος θα ειχαν αν ολα ηταν οκ???

Άντρο, στα τέλη της δεύτερης χρονιάς της ζωής τους θα μπορείς να συγκρίνεις, όχι τώρα! Άσε την αεραντλία μέσα (τί λένε οι μικρότερες τρύπες στο σωλήνα?) και μέχρι το τέλος του χρόνου θα μπορείς να μιλήσεις με τραντακτές αποδείξεις για τις συνθήκες που επικρατούν στη λίμνη σου....έχοντας ακάθαρτο νερό ή όχι. Η διαύγεια του νερού μόνο εμάς εξυπηρετά και όχι τα συγκεκριμένα ψάρια.

Προτείνω να φωτογραφίσετε και οι δύο από ένα κοι και στο τέλος της χρονιάς να μετρήσετε μεγέθη και συνθήκες... Έτσι θα βγουν σωστά συμπεράσματα για να διαφωτιστούν και οι φίλοι λιμνόφιλοι που θέλουν κοι στη λίμνη τους.:p έτσι και αλλιώς οι λίμνες σας είναι πολύ κοντά στα λίτρα. ΚΟΙ σε ανοικτή λίμνη χωρίς φυτά ή σε παράδεισο φυτών?

Γιάννο, ψηλό ΡΗ θα πει πιο έντονα χρώματα στα κοι. Δεν είναι κακό, φτάνει να μην ξεπερνά τα όρια.

in the pond
15-05-10, 23:29
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να κάνω τα ΚΟΙ μου σε 3-4 χρόνια 60 εκατοστά. Δεν θα τα χωράει η λίμνη μου.

Τα κοι θα είναι στρεσαρισμένα σε ένα τέτοιο χώρο... απαιτούν καθαρό ζωτικό χώρο δράσης. Δεν το κάνω από κακία να στο πω. Φιλική συμβουλή.

yiannossavva
15-05-10, 23:38
Χα χα χα . :D
Μια φωτογραφία μόνο μαλλιά οπότε τι θα μπορούσα να σχολιάσω παραπάνω.
Πάλι καλά που έχεις. Μια και εγώ σιγά σιγά αρχίζω να κάνω μεγάλο μέτωπο και όχι φαλακρά .:D

Ναι είσαι βατραχάνθρωπος με τα όλα του.
Τι θες και παίδευσε με τα κοι. Βαλέ βατραχάκια να έχεις και μουσική το βράδι.

Ως προς τις λίμνες σας Γιάννο και Άνδρο. Εχω να πω ότι ο καθένας σας έτσι πως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Εχει ο καθένας σας τέλειος διαφορετική προσέγγιση στο θέμα λίμνη.
Οπότε μη χαλιέστε.

Κάθε λίμνη λόγω του ότι είναι τέλειος διαφορετική από μια άλλη ωριμάζει και αντιδράει διαφορετικά .

Καθαρό νερό σαν χρώμα, θεωρό ότι θα έχει κάποιος μονό αν έχει πολλά φυτά στην λίμνη του ή αν θα έχει λίμνη φυτών ή τέλος αν μπορεί να περνάει το φιλτραρισμένο νερό από υαλοβάμβακα. Κάτι που δεν γίνετε σε μεγάλες λίμνες, μια και ο όγκος του νερού επιστροφής είναι πολύ μεγάλος. Οπότε το βάρος του νερού σε συνδυασμό με την ορμή του, ο υαλοβάμβακας δεν μπορεί να αντέξει.

Τέλος σωστή λίμνη είναι αυτή που μεγαλώνει σωστά ψαριά.
Τώρα αν το phτου ενός είναι λίγο καλύτερο από του αλλού. Αλλά του αλλού έχει καλύτερη οξυγόνωση και του παρά αλλού η λίμνη είναι ρηχία και τα ψαριά ψήνονται από των ήλιο αλλά έχουν τέλειες συνθήκες νερού κτλ.
Πιστεύω ότι δεν βγάζει αυτή η κουβέντα πουθενά.

Έχετε και οι 2 πανέμορφες λίμνες. :smt023
Απλά του Άνδρου είναι λίγο καλύτερη μια και τα βατράχια θα κάνουν και τζακουζι.:smt041 Χα χα χα χα βατράχια.:D
Δεν μπορώ θα σκάσω αν δεν σε πειράξω.:p


Δεν χαλιόμαστε ρε σι.
-------------------------
Τα κοι θα είναι στρεσαρισμένα σε ένα τέτοιο χώρο... απαιτούν καθαρό ζωτικό χώρο δράσης. Δεν το κάνω από κακία να στο πω. Φιλική συμβουλή.


Βασίλη πραγματικά κουράστηκα να λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Αν η λίμνη μου δεν κάνει για ΚΟΙ το δείχνει η ποριά της. Ο κάθε ένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.
Ίσος είναι καλύτερα να μην εμπλακώ ξανά σε άλλο τοπικ εκτός από το δικό μου γιατί πραγματικά κουράστηκα.

Andros
16-05-10, 09:01
Για να μην υπαρχει παρεξηγηση απο κανενα, ειδικα εγω με τον Γιαννο που τουλαχιστον εστω και 1 φορα την εβδομαδα πινουμε φραπε δεν τιθετε θεμα παρεξηγησης....:D

Συμφωνω με τον πουριτανο, ο καθενας το βλεπει διαφορετικα το θεμα.

Γραφονται καποια πραγματα και πολλοι τα διαβαζουν......
Το θεμα ειναι αυτα που γραφονται (Γενικα μιλω) να ειναι σωστα για να μπορουν να βοηθηθουν και αλλοι.

Και βαζω ολους μας μεσα ετσι???????;)

Περσυ τετοια εποχη βιωνα τις χειροτερες μου στιγμες σαν χομπιστας και απο τοτε πηρα το θεμα πολυ μα παρα πολυ σοβαρα......

Δωδεκα χρονια καμαρωνα για την ποιοτητα του νερου που ειχε η γεωτρηση μου και ξαφνικα γυρισαν ολα αναποδα παρα το γεγονος οτι το νερο ηταν παντα τζαμι οπως λεει κι'ο Γιαννος.

Γι'αυτο μην με κτυπατε εκει που πονω γιατι ειδικα στο θεμα ΝΕΡΟ δεν σηκωνω κουβεντα...:D

Και οταν λεω νερο εννοω και τις παραμετρους........

Γιατι και αυτα τα ψαρια...απαιτουν καποιες σωστες παραμετρους ;)

POURITANOS
16-05-10, 11:59
Άντρο έχεις δίκιο σε ότι αφορά ότι το νερό πρέπει να είναι ιδανικό για τα ψαριά μας.
Aπλά υπάρχει και κάτι ακόμα.
Θα κάνω μια αναφορά λίγο εκτός θέματος .

Πριν μερικά χρονιά αγόρασα ένα ενυδρείο για να απολαμβάνω ψαράκια (guppy) μετά από αρκετό καιρό ενασχολήσεις με το χόμπι και αφού άρχισα να μαζεύω πληροφορίες για τα ψαριά αυτά.
Αποφάσισα να τα βγάζω τους θερινούς μήνες σε λεκάνες έξω στο μπαλκόνι.
Σιγά σιγά η λεκάνες έγιναν μικρή χτιστή λίμνη.
Άρχισα να ταΐζω με ζωντανή τροφή και συνεχεία να σκέφτομαι να κάνω καινούρια πράγματα για να προσφέρω στα ψαράκια μου το καλύτερο.
Σιγά σιγα όλα αυτά με έκαναν να κουραστώ και κάποια στιγμή να λέω τι κάνω ακριβώς!!!
Από εκεί που θα είχα ένα ενυδρείο να με χαλαρώνει, έφτασα σε ένα σημείο που μονό χαλάρωση δε μου έφερνε το ολο θέμα .
Μια και στο μυαλό μου ήταν συνεχεία τα ψαριά.
Πιστεύω ότι κάπου στην πορεία έχασα των δρόμο μου.

Αν με ρωτήσει τώρα κάποιος. Θα του ότι δεν άξιζε.

Καλό θα είναι σε κάποιο σημείο να αναρωτηθούμε όλοι μας.
Ποιος ήταν ο αρχικός σκοπός της δημιουργίας της λίμνης.
Λίμνη για να χαλαρώνουμε στον ελεύθερο μας χρόνο?
Η λίμνη για ψαριά που αγαπάμε ?
Μπορεί να είναι και τα 2 απλά ο χρόνος που θα σπαταλάμε θα είναι τεράστιος σε σχέση με αυτόν που θα χαλαρώνουμε.

Στο τέλος όσο αφορά εμένα κλαιν μαιν το αν τα κοι θα γίνουν μέσα σε 6 χρονιά 60cm η σε 8 χρονιά 60 cm όχι ότι δε με νοιαζουν τα ψαριά να μεγαλώνουν σωστά.
Απλά δε θα ξεσκιστώ πλέων για τα ψαριά.

Επειδή μπορεί να μην σας ξερώ από κοντά αλλά τόσα χρονιά μέσα από το φόρουμ τα λεμέ συχνά:smt084 να πω κάτι σαν ανέκδοτο.:D:D:D

Ήταν 3 φίλοι και τα πίνανε σε ένα μπαρ
κάποια στιγμή λέει ο ένας εγώ την έχω τόση ….
Ο άλλος γελάει και λέει εγώ την έχω τόση και λίγο ποιο μεγάλη.
Μετά ξαναλέει ο άλλος. Αλλά εμένα είναι και έτσι και αλλιώς
Μετά απαντάει ο άλλος. Ναι αλλά εγώ μπορώ και κάνω αυτό και εκείνο.
Εν το μεταξύ ο τρίτος της παρέας που δεν έχει μιλήσει καθόλου τόση ώρα.
Κάνει παιχνίδι με μια γκόμενα που κάθετε απέναντι.
Κάποια στιγμή ο τρίτος της παρέας φεύγει με την κοπέλα και πάει για ……

Το συμπέρασμα είναι .
Οτι ο τρίτος που δεν ξέρουμε πόση την έχει. Θα την αξιοποίηση.
Ενώ οι άλλοι 2 που την έχουν σίγουρα μεγάλη κάθονται άπραγοι.

Κάπως έτσι μου ακούγεται και η συζήτηση που κάνουμε σε ότι αφορά της λίμνες προσπαθούμε συνεχεία να κάνουμε ένα σωρό πράγματα και δεν απολαμβάνουμε αυτό που έχουμε.
Που παρεμπίπτοντος έχετε και 2 σας πανέμορφες λίμνες.

Φιλικά όλα αυτά
Αλλά κάπως έτσι μου φαίνεται το όλο θέμα. :grin::smt084:grin:

Andros
16-05-10, 19:40
Εαν ομως πουριτανε μου ολα αυτα που κανουμε τωρα τα καναμε απο την αρχη σιγουρα σημερα που μιλαμε θα την απολαμβαναμε....

Γι'αυτο, τα κανουμε σημερα για να την απολαμβανουμε αυριο.....;)

MIXALIS CYPRUS
16-05-10, 20:46
Νομίζω ότι αν τα κάνατε από την αρχή αυτά που λέτε θα βρίσκατε κάτι άλλο να σας απασχολεί αφού η τελειότητα είναι ευτυχώς ή δυστυχώς κάτι ουτοπικό .

Όμως όλα τα λεφτά είναι η αίσθηση και η προσπάθεια να πιάσουμε το άπιαστο και εκεί πιστεύω είναι τελικά η ευχαρίστηση !

in the pond
19-05-10, 07:31
Γι'αυτο, τα κανουμε σημερα για να την απολαμβανουμε αυριο.....;)

Πόσο όμορφα τα λέει αυτό το παιδί....!

Πού μας χάθηκες? Θέλουμε φώτο από το έργο σου...;)

yiannossavva
23-05-10, 21:47
Ηρέμησε λίγο τώρα που έκανε τεστ νιτρικών στην λίμνη μου με ένδειξη 0.

Το πρόβλημα με την ανάπτυξη των φυτών του του το έχω πει προ πολλού.
Τα φυτά δεν θέλουν μόνο νιτρικά αλλά και άλλες ουσίες που βρίσκονται στο χώμα!.

Andros
24-05-10, 10:46
.....
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_0827.jpg
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_0830.jpg

yiannossavva
24-05-10, 11:36
Όπα!!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο ρε Άντρο για αυτό χάθηκες ε???????????????
Καλή συνέχεια.


Υ/Γ Ναρτο να φκάλουμεν τζιε τες υπόλοιπες τριανταφυλλιές ρε?????????

apostolis veroia
24-05-10, 11:52
πολυ ωραιος κηπος!

in the pond
24-05-10, 12:48
Μια χαρά το έργο Άντρο. Μήπως θα δημιουργήσεις επίπεδα, η θα το αφήσεις σαν μονοκόμματη, επίπεδη λίμνη? Πόσα λίτρα σου βγήκε τελικά?
Καλή συνέχεια.

Andros
24-05-10, 18:33
Όπα!!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο ρε Άντρο για αυτό χάθηκες ε???????????????
Καλή συνέχεια.


Υ/Γ Ναρτο να φκάλουμεν τζιε τες υπόλοιπες τριανταφυλλιές ρε?????????

Οι τριανταφυλιες θα βγουν ολες, θα φερω χωμα θα βαλω απο πισω 2 φοινικες Αρεκαστρομ, Στρελιτσιες κλπ....
Αυτα σκεφτομαι προς το παρον, αλλα οταν ερθει η ωρα θα ηθελα να ακουσω και τις αποψεις σας ;)
-------------------------
Μια χαρά το έργο Άντρο. Μήπως θα δημιουργήσεις επίπεδα, η θα το αφήσεις σαν μονοκόμματη, επίπεδη λίμνη? Πόσα λίτρα σου βγήκε τελικά?
Καλή συνέχεια.

Καταρχας θα ντυθει με fiber glass. Θα ειναι επιπεδη και θα χωριστει σε τρια.
Επιπεδα θα δημιουργηθουν ας πουμε με το υποστρομα αμμου που θα βαλω αναλογα φυσικα με το ειδος των φυτων που θα μπουν......
Για τα λιτρα θα μετρησω οταν τελειωσω για να μην λεμε στο περιπου....:)

Περιττο να πω οτι η αποψη ολων σας ειναι ευπροσδεκτη ;)

apostolis veroia
24-05-10, 22:51
μου φαινεται δε πας καλα να βγαλεις τις τριανταφυλλιες! και να βαλεις τους φοινικες! σοβαρο δεντρο θα βαλεις! σορι αλλα νευριασα παρα πολυ:smt073δε θα ειναι ωραιος ο κηπος σου μετα. Μονο που το διαβασα με πιασε στεναχωρια :(:(:(:(:( κριμα:(

POURITANOS
25-05-10, 23:57
Ομόλογο ότι περίμενα κάτι μεγαλύτερο.:(
Σε αυτήν την φάση δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά.:D

Πάντως όταν φτιάξεις τα εξωτερικά με fiber glass καλο θα ήταν πιστεύω να κανείς ενα είδος βραχόκηπου με υψομετρικές διαφορές.

Καλή συνεχεία.

yiannossavva
26-05-10, 06:18
Ομόλογο ότι περίμενα κάτι μεγαλύτερο.:(
Σε αυτήν την φάση δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά.:D

Πάντως όταν φτιάξεις τα εξωτερικά με fiber glass καλο θα ήταν πιστεύω να κανείς ενα είδος βραχόκηπου με υψομετρικές διαφορές.

Καλή συνεχεία.

Έβγαλε η γλώσσα μου μαλλιά να τον πίσω να κάνει όλο το κομμάτι. Άντε να δούμε το αποτέλεσμα. Πάντως η λύση με φάιπερ κλας μου φαίνεται η ποιο καλή.

Andros
26-05-10, 21:26
μου φαινεται δε πας καλα να βγαλεις τις τριανταφυλλιες! και να βαλεις τους φοινικες! σοβαρο δεντρο θα βαλεις! σορι αλλα νευριασα παρα πολυ:smt073δε θα ειναι ωραιος ο κηπος σου μετα. Μονο που το διαβασα με πιασε στεναχωρια :(:(:(:(:( κριμα:(

Για σενα και μονο... δεν θα τις βγαλω τελικα :)
-------------------------
Ομόλογο ότι περίμενα κάτι μεγαλύτερο.:(
Σε αυτήν την φάση δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά.:D

Πάντως όταν φτιάξεις τα εξωτερικά με fiber glass καλο θα ήταν πιστεύω να κανείς ενα είδος βραχόκηπου με υψομετρικές διαφορές.

Καλή συνεχεία.

Ακομα δεν εκανα τιποτα Βασιλη...
Ενα κομματι ξερο μπετον ειναι ακομα τι να καταλαβεις!

Και υψομετρικες διαφορες θα εχει και βραχους θα εχει (οχι μεσα στο νερο) και ρυακι θα εχει και γεφυρακι θα εχει και...και...και...

Ολα ομως στην ωρα τους μιας και τωρα ειμαι ταπι :D

Ειδικα το ρυακι αμα σου πω πως θα φτιαχτει θα γελασεις γι'αυτο δεν θα σου πω :D
Οταν το δεις τελειωμενο ρωτα με...και τοτε θα ειμαι σε θεση να σου πω :D

POURITANOS
27-05-10, 00:06
Το ρυάκι έχω κάποιες υποψίες στο πως θα γίνει. Mια και βλέπω ότι στην τελευταία υψομετρική βαθμίδα έχεις βάλει πόλους εξόδους του νερού..

Κάτι που αν είναι όπως το φαντάζομε δεν νομίζω ότι θα βγει κάτι καλό.:smt020
Από την άλλη δεν είμαι και στο μυαλό σου μέσα.:D

Κατάλαβα κρεμαστή γέφυρα θα δούμε σε λίγο….:smt041

κατάλαβα ότι τα λεφτά είναι το κομμάτι που σε απασχολεί.
Nα υποθέσω ότι για αυτό των λόγω δεν κουρευτικές ακόμα.:grin::grin:

in the pond
27-05-10, 08:28
κατάλαβα ότι τα λεφτά είναι το κομμάτι που σε απασχολεί.
Nα υποθέσω ότι για αυτό των λόγω δεν κουρευτικές ακόμα.:grin::grin:

Καλόοο.... πολύ καλόοο..!:D:D:D Η ατάκα της εβδομάδας!


Χαίρομαι Άντρο που δεν θα αφαιρέσεις τελικά τις τριανταφυλιές σου. Άνετα μπορούν να συμπεριληφθούν στο χώρο και να γίνουν μέρος του συστήματος.

yiannossavva
27-05-10, 10:54
Μην βιάζεστε να χαρείτε για της τριανταφυλλιές :D:D:D:D:D:D:D:D:D

apostolis veroia
27-05-10, 14:06
ευχαριστω που δε θα τις βγαλεις!!!Εισαι παρα- παρα πολυ καλος:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041 δεν ειναι σωστο να χαλαμε μια ζωη και να βαζουμε αλλη στη θεση της!Και ειδικα οταν ειναι η ζωη της τριανταφυλλιας! η τριανταφυλλια ειναι ο βασιλιας των λουλουδιων στη στερια! και το νουφαρο του νερου! αν θελεις και αγαπας τους φοινικες τοποθετησε καπου κοντα στην λιμνη εναν η και στην εισοδο του σπιτιου σου για να σε φερνει και γουρι;) και ασε τις τριανταφυλλιες να σου φερνουν αγαπη και ευτυχια!

Andros
27-05-10, 18:39
Το ρυάκι έχω κάποιες υποψίες στο πως θα γίνει. Mια και βλέπω ότι στην τελευταία υψομετρική βαθμίδα έχεις βάλει πόλους εξόδους του νερού..

Κάτι που αν είναι όπως το φαντάζομε δεν νομίζω ότι θα βγει κάτι καλό.:smt020
Από την άλλη δεν είμαι και στο μυαλό σου μέσα.:D

Κατάλαβα κρεμαστή γέφυρα θα δούμε σε λίγο….:smt041

κατάλαβα ότι τα λεφτά είναι το κομμάτι που σε απασχολεί.
Nα υποθέσω ότι για αυτό των λόγω δεν κουρευτικές ακόμα.:grin::grin:

Που ειδες πολους εξοδου του νερου βρε??????:grin: Καμια σχεση..:grin:

Και αμα θες να μαθεις............ ΚΟΥΡΕΥΤΗΚΑ :smt040

lucy
27-05-10, 19:42
Μην βιάζεστε να χαρείτε για της τριανταφυλλιές :D:D:D:D:D:D:D:D:D
?????????????????????????

yiannossavva
27-05-10, 19:52
?????????????????????????


Μέχρι τώρα έχει αλλάξει γνώμη 3 φορές!!!!!!! :D:D:D:D

Ίδωμεν

POURITANOS
28-05-10, 00:36
Οι τριανταφυλλιές να φύγουνε κύριε να πάνε αλλού.
Μαζί να πάρουν και τους θάμνους δώρο.:D

Όταν μεγαλώσουν οι μπανανιές από αριστερά και ο φοίνικας από δεξιά οι τριανταφυλλιές στο κέντρου του χώρου.
θα χαλάνε όλη την εικόνα του εξωτικού κήπου. :smt020

Πιστεύω ότι οι τριανταφυλλιές παραπέμπουν σε κλασικο κήπο.
Ενώ εσύ πιστεύω προσπαθείς να φτιάξεις μια γ@μ@τη λίμνη

Να φύγουνε λεμέ με τις μπάντες. :smt040

lucy
28-05-10, 08:16
Μέχρι τώρα έχει αλλάξει γνώμη 3 φορές!!!!!!! :D:D:D:D

Ίδωμεν
αααα, μάλιστα!
Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ένας κλασικός κήπος δεν μπορεί να έχει λίμνη, ή ... αν έχεις λίμνη πρέπει να έχει τροπικά φυτά???

Βέβαια και τα δύο δεν δένουν ... ή τροπικός κήπος ή κλασικός!

Δεν καλοδιάβασα και το θέμα κι έχασα επεισόδια! :D

POURITANOS
28-05-10, 08:55
Πιστεύω αυτό που θα καθορίσει στο τέλος το τι φυτά θα μείνουν.
Θα είναι το μέγεθος της κατασκευής.
Ανάλογα το πώς θα γίνει, ίσως χρειαστούν συγκεκριμένα φυτά ώστε να κρύψουν ατέλειες.

Αλλά οι τριανταφυλλιές να φύγουν και να πάνε στην είσοδο της εξώπορτας τις αυλής.:smt040

in the pond
28-05-10, 12:34
Εγώ διαφωνώ ελαφρώς...:p, αν και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχω δίκαιο εγώ ή εσείς. Είναι βασικά θέμα γούστου. Προσωπικά δυστυχώς δεν έχω μεγάλα φυτά τριανταφυλιάς στην αυλή μου και με χίλια δυό ζώρια προσπαθώ να μεγαλώσω ένα - δύο φυτά ώστε να τοποθετηθούν περιμετρικα της λίμνης μου. Άνετα μπορούν να συνδιαστούν με το χώρο της λίμνης γιατί προσθέτει χρώμα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Για να προσθέσω χρώμα, έχω αγοράσει εδώ και λίγο καιρό μια μίνι βουκεμβίλια την οποία περιποιούμαι για να παραμείνει σε ένα σχήμα μπάλας.

Για να έχετε εικόνα τριανταφυλιάς με λίμνη απλά επισυνάπτω δύο-τρεις εικόνες:
Λινκ 1 (http://www.backyardnature.com/images/FlowerCarpetPink-Pond-Boat.jpg)
Λινκ 2 (http://3.bp.blogspot.com/_EccIE-A14vQ/SiNA5J8t6sI/AAAAAAAAAS0/pQB7llyNSG4/S730/DLL_9003.jpg)
Λινκ 3 (http://z.about.com/d/gardening/1/0/O/C/Ahmed_pond.jpg)
Link 4 (http://www.mooseyscountrygarden.com/rose-garden/robusta-rose-water-garden.jpg)

Επίσης, προσωπικά δεν θεωρώ την τριανταφυλιά καθαρά κλασικό φυτό για ανάλογο θέμα κηποτεχνίας. Είναι πολύ συγγενικό είδος με τον άγριο βάτο (βατόμουρα) που ευδοκιμεί σε υγροβιότοπους. Ειδικά στην Αγγλία οι τριανταφυλιές δεν απουσιάζουν από κανένα κήπο με λίμνη, που μάλιστα τους δίνουν και ένα σχήμα αψίδας σαν είσοδος στο χώρο της λίμνης.

Ξαναλέω όμως ότι είναι καθαρά θέμα γούστου και ο Άντρος να κάνει αυτό που του λέει η ψυχή του. Αν θέλει ένα εντελώς τροπικό μέρος, τότε ούτε το πυθάρι στην φωτογραφία μπορεί να συνδυαστεί με τον χώρο...

Andros
28-05-10, 23:20
Διαβαζω το ποστ του Αποστολη και λεει να μην βγαλω τις τριανταφυλλιες και λεω....οκ δεν τις βγαζω.....

Ο πουριτανος λεει να βγουν οποταν προβληματισμενος εγω λεω...χμμμμ..οκ.... θα βγουν.....

Γραφει ο in the pond....διαφωνω να μην βγουν κλπ...κλπ...

Οποταν αυτο που μου μενει να κανω ειναι να παρω το G3 και να αρχισω να καθαριζω πρωτα τους πιο πανω και κατοπιν να βαλω το οπλο στον κροταφο του Γιαννου και να τον ρωτησω με τον πιο κομψο τροπο: "ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΩ ΡΕΕΕΕ?? Ή ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΓΑΛΩ????????????" :D

Περα απο την πλακα οι τριανταφυλλιες δεν θα βγουν γιατι θα συμφωνησω με τον in the pond οτι οι τριανταφυλλιες που ειναι γυρω απο την προεκταση ειναι διαφορων χρωματων και πιστευω θα δινει μια ωραια εικονα οταν θα τελειωσει η κατασκευη.
Να πω την αληθεια θα τις εβγαζα γιατι ειχα κατι αλλο στο μυαλο μου και θα τις εβγαζα με βαρια καρδια βεβαια αλλα η απαντηση και ειδικα το υφος της απαντησης του Αποστολη οφειλω να ομολογησω με επηρεασε πολυ :grin:.

Αποστολη διακρινω να εχεις μια ιδιαιτερη αδυναμια στις τριανταφυλλιες ή κανω λαθος????? :D

Οπως και να'χει επειδη αλλα ειχα στο μυαλο μου, ακομα και ετσι κανενα προβλημα προχωραμε κανονικα με τις τριανταφυλλιες πρωτο τραπεζι πιστα :grin:

POURITANOS
29-05-10, 01:15
Δε ξερώ αν τα φυτά θα πάνε πρώτο τραπέζι πίστας αλλά, αν εσένα σε πετύχω, σε πρώτο τραπέζι πίστας αντί για γαρίφαλα θα σου πετάξω τριαντάφυλλα.

Χα χα χα :Dγελάω γιατί θα φύγουν που θα φύγουν γιατί το παιδεύεις δεν καταλαβαίνω.
Αν μπει μια φορά στο μυαλό όλο και θα στριφογυρίζει.
Μην σε πω όταν θα φας και καμιά τσιμπιά από τα αγκάθια.. θα %&^$$%##@!


Κοιτά ότι και να λεμέ εμείς, ούτε αντίληψη έχουμε του χώρου.
Ούτε ξέρουμε τα γούστα σου.

Όλα τα φυτά είναι καλά και ωραία.:p
Αλλά οι τριανταφυλλιές να πάνε αλλού.(το διπλανό οικόπεδο έχει χώρο):smt040

Άντε περιμένουμε εξελίξεις με το κατασκευαστικό κομμάτι.
Δώσε φωτογραφίες στο λαό και βγάλε και καμιά που να φέρνετε και κανένα βατράχι:smt040

in the pond
29-05-10, 06:37
Άντρο,να τις βγάλεις και να τις πετάξεις...:D:D Να μου πεις όμως πότε και που ώστε να πάω να τις μαζέψω...:D:D Τί λέτε βρε παιδιά? Για να γίνει τόσο μεγάλη μια τριανταφυλιά, απαιτεί πολλά χρόνια.

Εγώ σου λέω, έχω ποολλλλαααα φυτά, όμως μου υπολοίπεται το χρώμα...:( Καθώς το μεσογειακό κλήμα δεν ευνοεί τα διάφορα αειθαλή δέντρα με πορτοκαλί, κόκκινο και καφέ χρώμα (πιο ψυχρά κλήματα) μας μένει μόνο η επιλογή ενός δέντρου-θάμνου που να μένει για αρκετό διάστημα ανθισμένο. Μιλάω για μεγάλα μπουμπούκια, ε. π.χ. δέστε καμέλιες, ροδόδεντρα, μακνόλιες! (όσα αναφέρθηκαν δεν τα ευνοεί το κυπριακό τουλάχιστον κλήμα).

Τώρα, το εντελώς τροπικό, μπορεί άνετα να δέσει με την εικόνα. Θα δείτε πολύ σύντομα.

Άντρο, κράτα τες για την ώρα, όταν δεις την σύνθεση μου τροπικό και κλασικό τις βγάζεις την ίδια στιγμή και μου τις δίνεις.:D

Εγώ προσωπικά θέλω χρώμα εδώ και τώρα.

apostolis veroia
29-05-10, 10:09
ανδρος αγαπω ολα τα λουλουδια που υπαρχουν στον κοσμο!!! Τα μιλω, τα τραγουδαω, καθε πρωι περνω απο ολα και τα βλεπω ενα-ενα!!! και οταν ενα μου χαλασει για μενα ειναι δυσκολη ωρα! δεν υπαρχει κλασικο και μοντερνο σε λουλουδια και φυτα ολα ειναι γεννημα θρεμα της φυσεις και ολα ειναι διαχρονικα! ποτε δε κοιταξα αν μου δινουν χρωμα! Παντα κοιτω τον συμβολισμο τους! Οταν ειδα τον κηπο σου στην φωτο σκεφτικα πολυ ωραια πραγματα για σενα!!! την αλλη μερα γαρφεις οτι θα τις βγαλεις και κει στεναχωρεθικα :( οσο για τις τριανταφυλλιες ειναι η ζωη μου και το ενοω! ποτε δε τις κουρεβω και αυτο για να μην τις πληγωσω!:D σου στελνω μερικες απο τις δικες μου και στις αφιερωνω!!!!!!

yiannossavva
29-05-10, 17:20
Εγώ θα έβγαζα τις τριανταφυλλιές και θα τις φύτευα δίπλα.
Η άποψη μου είναι ότι δεν ταιριάζουν ακριβός δίπλα από λίμνη.

Andros
13-08-10, 14:01
Ο καταρακτης μου ο οποιος ειναι και το μονο πρασινο που υπαρχει στη λιμνη.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_1273.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_1232.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_1214.jpg

lucy
14-08-10, 09:43
που είναι το νερό; :confused:

Andros
14-08-10, 19:15
που είναι το νερό; :confused:

:confused::confused: Το νερο ειναι εδω, παρον παντα φυσικα...

Κοιτα να δεις που την ιδια απορια ειχε κι'ενας αλλος φιλος..:D
Απλα στις πιο πανω φωτο εστιασα περισσοτερο στα φυτα και οχι ολοκληρο τον καταρακτη.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_1300.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_1302.jpg

Πάνος
14-08-10, 19:22
ομορφια!!!!:p:p

POURITANOS
14-08-10, 20:39
Είπα και εγώ :confused:καταρράκτης τέλος. :D
Ωραία άπλωσε το φυτό σου.

lucy
16-08-10, 09:00
Έτσι μάλιστα! Έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα! :p όμορφοοοοοοοοο!!!!!!!!!!

yiannossavva
02-09-10, 08:20
Τώρα που καθάρισε η λίμνη σου ο βάτραχος είναι ακόμη εκεί?
Ρωτάω γιατί όταν είχα ξεκινήσει την λίμνη μου και το νερό ήταν πράσινο είχα ένα βάτραχο. Όταν η λίμνη καθάρισε ο βάτραχος έφυγε.

POURITANOS
26-09-10, 11:45
Αντρο.Ετσι θα μας αφήσεις με μια φωτογραφία, από ένα κοντινό ζουμ του καταρράκτη:confused:

Τι έγινε η προέκταση που λέγαμε:confused:
Μήπως το έκανες παρτέρι για τριανταφυλλιές:D

Υ.Γ. εσύ είσαι χειρότερος από μένα..:smt019………….χα.. χα.. χα …..κουαξ.. ...κουαξ

Andros
28-09-10, 17:11
Η προεκταση Βασιλη τελειωσε (σχεδον) απλα στην πορεια αλλαξαν πολλα και ετσι ποτε δεν ενωθηκε με την λιμνη και ουτε θα.....

Ο σκοπος που εφτιαξα αυτο το κοματι ηταν για να γινει ενα φιλτρο φυτων και να ενωθει με την μεγαλη, αφου στην μεγαλη δεν ηθελα φυτα για τους γνωστους λογους.
Οταν ομως μπηκε ο νεος εξοπλισμος φανηκε καθαρα πλεον οτι ηταν αχρειαστο να ενωθουν οι δυο λιμνουλες και ετσι αυτη τη στιγμη η προεκταση ειναι με φουλ φυτα και μονο χρυσοψαρα.......



Αυτα!:D

pani
29-09-10, 09:09
Andro μου απο τότε που το είδα μεχρι σήμερα εχει γίνει παραδεισος πραγματικά ζηλεύω (με την καλή έννοια) και σενα και τον Γιάννο αλλα και το Βασίλη που ότι πιάνετε στα χέρια σας όλα γίνοται χρυσός.

Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να δώ απο κοντά τα δημιουργήματα σας ΄που τόσο όμορφα φαίνονται στις φωτογραφίες και που θα είναι ομορφότερα οταν τα βλέπει κανεις απο κοντά.

Εγώ έχω μείνει στην ίδια τάξη ...... εμεινα σε ένα υγρό καταπράσινο κήπο .........

Andros
29-09-10, 15:24
Andro μου απο τότε που το είδα μεχρι σήμερα εχει γίνει παραδεισος πραγματικά ζηλεύω (με την καλή έννοια) και σενα και τον Γιάννο αλλα και το Βασίλη που ότι πιάνετε στα χέρια σας όλα γίνοται χρυσός.

Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να δώ απο κοντά τα δημιουργήματα σας ΄που τόσο όμορφα φαίνονται στις φωτογραφίες και που θα είναι ομορφότερα οταν τα βλέπει κανεις απο κοντά.

Εγώ έχω μείνει στην ίδια τάξη ...... εμεινα σε ένα υγρό καταπράσινο κήπο .........




ΠΑΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να ξερες ποσο χαιρομαι που ξαναβλεπω να γραφεις :smt041
Να κοπιασεις οποτε θελεις και μπορεις, απλα παρε με ενα τηλεφωνο.

Και παλι καλωσορισες....

in the pond
29-09-10, 18:21
ΠΑΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να ξερες ποσο χαιρομαι που ξαναβλεπω να γραφεις :smt041
Να κοπιασεις οποτε θελεις και μπορεις, απλα παρε με ενα τηλεφωνο.

Και παλι καλωσορισες....

Δυσκολευτήκαμε, αλλά την πείσαμε.;) Πραγματικά χαιρόμαστε που σε έχουμε ξανά κοντάμας κα Πανίτσα.:p

pani
30-09-10, 06:41
Ξέρω ότι αυτό που θα γράψω είναι εκτός θέματος αλλά ας με συγχωρέσει ο κ. Τόλης

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια αγαπημένοι μου, με συγκινήσετε πάλι τόσο που, ίσως γιατι γερασα πια και, τα μάτια μου γεμίζουν δάκρυα πολύ πιο συχνά σε αυτου του είδους τις φιλοφρονίσεις.

Και γω χαίρομαι πολύ να το ξερετε μάλλον το ξερετε.............

Andros
22-10-10, 20:17
Εδω και λιγες μερες τα φυτα που εχω στην υπερχειληση του καταρακτη τρελαθηκαν! :D

Παρα το γεγονος οτι η θερμοκρασια εχει πεσει καπως, και χωρις καθολου ηλιοφανεια καθ' ολη τη διαρκεια της ημερας η αναπτυξη τους ειναι τρομερα μεγαλη.

Εχω χασει τον ελεγχο.......λογο χρονου βασικα.
Η ραγδαια αναπτυξη των φυτων αρχισε απο την στιγμη που εξαφανιστηκε η αιωρουμενη αλγη ενω αξιζει να σημειωθει οτι σαν υποστρωμα στην υπερχειληση του καταρακτη που εχω βαλει τα φυτα, εβαλα μονο χαλικι.

Λοιπον, αυριο κλαδευω και πεταω γι'αυτο...αν καποιος θελει κατι... ξερει τι πρεπει να κανει.....Βασιλη.....in the pond.....:D

in the pond
22-10-10, 20:44
Εδω και λιγες μερες τα φυτα που εχω στην υπερχειληση του καταρακτη τρελαθηκαν! :D

Παρα το γεγονος οτι η θερμοκρασια εχει πεσει καπως, και χωρις καθολου ηλιοφανεια καθ' ολη τη διαρκεια της ημερας η αναπτυξη τους ειναι τρομερα μεγαλη.

Εχω χασει τον ελεγχο.......λογο χρονου βασικα.
Η ραγδαια αναπτυξη των φυτων αρχισε απο την στιγμη που εξαφανιστηκε η αιωρουμενη αλγη ενω αξιζει να σημειωθει οτι σαν υποστρωμα στην υπερχειληση του καταρακτη που εχω βαλει τα φυτα, εβαλα μονο χαλικι.

Λοιπον, αυριο κλαδευω και πεταω γι'αυτο...αν καποιος θελει κατι... ξερει τι πρεπει να κανει.....Βασιλη.....in the pond.....:D

Ε, τζιε ρε Άντρο έπρεπε να το ποστάρεις για να μου πεις?:grin::grin::grin: Φύλαξε μου λίγα απ' όλα αν μπορείς.....:grin::grin:

Andros
22-10-10, 21:09
Θες μια απ' ολα ε???:D

Οκ!!

giorgos344
22-10-10, 22:05
και εγω μια απο τα παντα αν γινετε