PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω για νονό !!!


gmanes
19-06-09, 00:12
Καλημέρα φίλοι μου,

να σας γνωρίσω το νέο μέλος της οικογένειας μου, ένα αρσενικό labrador-άκι 40 ημερών !!!

Και επειδή η φαντασία μου με έχει εγκαταλείψει, βασίζομαι στις ιδέες σας για να το βαφτίσουμε !!!

Περιμένω με αγωνία τις προτάσεις σας !!!

Ευχαριστώ,
Γιώργος

Δημητρης89
19-06-09, 00:39
καταρχην πανεμορφο το σκυλακι σου....τωρα για ονομα κατι πιστευω να μου 'ρθει

theofilos
19-06-09, 00:55
Ναβουχοδονοσορα!

Δημητρης89
19-06-09, 00:57
Ναβουχοδονοσορα!
:D:D:D:smt044

Xotikouli
19-06-09, 00:58
Όμορφο το μικρό σου, αλλά έπρεπε να μείνει κι άλλες μέρες με τη μαμά του. :(
Αν δεν το έχεις πάρει εδώ και πολλές μέρες και έχεις τη δυνατότητα ίσως θα έπρεπε να το ξαναπάς στη μητέρα του και να το πάρεις σε τουλάχιστον 3 βδομάδες.

Τα κουτάβια σε τόσο μικρή ηλικία χτίζουν ακόμα το ανοσοποιητικό τους και παίρνουν μαθήματα από τη μητέρα και τα αδέρφια τους. Κανένα από τα δύο δεν μπορεί να τα υποκαταστήσει ο άνθρωπος ικανοποιητικά.

Όσο για το όνομα, αν βάλεις στο google "dog names" θα βρεις άπειρες λίστες με ονόματα ;)

gmanes
19-06-09, 01:18
Όμορφο το μικρό σου, αλλά έπρεπε να μείνει κι άλλες μέρες με τη μαμά του. :(
Αν δεν το έχεις πάρει εδώ και πολλές μέρες και έχεις τη δυνατότητα ίσως θα έπρεπε να το ξαναπάς στη μητέρα του και να το πάρεις σε τουλάχιστον 3 βδομάδες.

Τα κουτάβια σε τόσο μικρή ηλικία χτίζουν ακόμα το ανοσοποιητικό τους και παίρνουν μαθήματα από τη μητέρα και τα αδέρφια τους. Κανένα από τα δύο δεν μπορεί να τα υποκαταστήσει ο άνθρωπος ικανοποιητικά.

Όσο για το όνομα, αν βάλεις στο google "dog names" θα βρεις άπειρες λίστες με ονόματα ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο, αν ήταν στο χέρι μου θα το έπερνα μετά τους 3 μήνες...

Δυστυχώς όμως οι ιδιοκτήτες της μαμάς του την απομάκρυναν από τα μικρά εδώ και 10 μέρες που άρχισαν να τρώνε μόνα τους :( Πιστεύουν ότι έτσι ταλαιπωρείται λιγότερο και δε δέχονται κουβέντα, όσο κι αν προσπάθησα να τους μεταπείσω...

Επίσης ο μικρός ήταν περιορισμένος μαζί με τα αδερφάκια του σε ένα χώρο 1x1 και χτες που τον πήρα δε μπορούσε σχεδόν να περπατήσει, αφού δεν είχε και πολλές ευκαιρίες εκεί που ήταν...

Δεν είναι το πρώτο σκυλάκι που μεγαλώνω και μου φένεται κι εμένα πολύ έντονα ότι είναι ακόμα πολύ "μικρός", αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά !

Ryu
19-06-09, 01:29
να σου ζισει!βγαλτον σάννυ(ηλιολουστος)!

Xotikouli
19-06-09, 01:37
Sorry, υπέθεσα λανθασμένα ότι το πήρες τόσο νωρίς από δική σου ανυπομονησία...

Αλλά από ότι φαίνεται ανυπομονούσαν οι ιδιοκτήτες της μάνας να τα ξεφορτωθούν...

Αν δεν θέλανε να ταλαιπωρήσουν τη σκύλα τους, το καλύτερο που είχαν να κάνουν ήταν να μην τη ζευγαρώνανε εξ αρχής! :smt013

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ: What Is A Back Yard Breeder (BYB)? Buyers need to Beware! (http://aspcacommunity.ning.com/forum/topics/what-is-a-back-yard-breeder)

(Δεν έχω σκοπό να "στην πω", κι εγώ από 2 χρονών μεγάλωσα με σκυλιά στο σπίτι, αλλά το παραπάνω-όπως και πολλά άλλα-είναι από τα πράγματα που δυστυχώς έμαθα πολύ αργότερα... ;) )

Όπως και να'χει, να σου ζήσει το "μωρό" και να το προσέχεις :)

gplatakis
19-06-09, 08:14
Mόλις τον είδα σκέφτηκα: Αυτός είναι ο Ευάγγελος !!! :smile:

dimitris21
19-06-09, 08:24
Για "ΝΤΕΝΙΣ" ο τρομερός, μου κάνει η φατσουλα του

panos1972
19-06-09, 08:25
Εγώ πάντως θα το φώναζα Θανάση!!!
Κάποτε είδα ένα σκύλο που τον φώναζαν Θρασύβουλο αλλά μάλλον είναι δύσκολο στην άρθρωση....
Ενώ το Θανάση.....
"Θανάάάάάσ....... Μη τρως τις παντόφλες μου, παλιόσκυλο! Θα σε πάω στον κτηνίατρο για ευνουχισμό......" χαχαχαχα
Να σου ζήσει!!!

Blanch
19-06-09, 12:35
Και το όνομα αυτού... Μπικικλίκ

saerdna
19-06-09, 12:53
Χαρίλαος;;;; Και όταν βαριέσαι θα τον φωνάζεις Harry!!!!:D

panos1972
19-06-09, 12:53
Και το όνομα αυτού... Μπικικλίκ


Ναι! Θα φοράς το κολάν, θα παίρνεις την τσαντούλα σου, θα τινάζεις το μαλί προς τα πίσω κι όταν στο πάρκο πάει να κάνει καμιά αταξία θα φωνάζεις τραγουδιστά μέσα σε όλο τον κόσμο:"Μπικικλίίίίκ! Μπικικλίκ αγόρι μου! Τι σου είπα εγώ από το σπίτι; Ντροπή!!!" Θα σπάει και λίγο ο καρπός.....
Τωρα εάν δε βρείς γκόμενο σε 3 με 4 βόλτες εγώ θα γίνω μεμέτης.... χαχαχαχαχα :smt043
Να ’σαι καλά ρε πρόεδρε!

Blanch
19-06-09, 12:58
Καλέ δοκίμασε να το πεις αντρικά! Είναι uni το όνομα! :D:D:D

Μη σου πω ότι θα τσιμπήσουν και κοριτσάκια άμα ακούσουν ένα σερνικό να φωνάζει "Μπικικλίκ" κοφτά! Αμέ! :D:D:D

harilaos
19-06-09, 13:05
Χαρίλαος;;;; Και όταν βαριέσαι θα τον φωνάζεις Harry!!!!:D

Παρών!

panos1972
19-06-09, 13:09
Παρών!



Α! Εδώ είσαι; Σε ψάχναμε για να σε πάμε στον κτηνίατρο για άδειασμα των πρωκτικών αδένων..... χαχαχαχαχαχαχα

anasios
19-06-09, 13:18
Βρασίδας ,πώς σου φαίνεται;

DimmyF
19-06-09, 14:38
Εμείς (οι γονείς μου βασικά) έχουμε ένα labrador μαύρο και το λέμε ... ΜΑΡΚΟ
:smt054:smt054:smt054

chemical mac
19-06-09, 15:58
Γιατί δεν τον λες Τζιμάνη (Gmani) :D

kerveros
19-06-09, 16:50
Τι λές για το Νονός?:smt071

Alex_Salonica
19-06-09, 17:26
Ροδόλφος !

Ενίοτε Ρούντυ, Ρούντολφ, Ροδόλφο :D

maikl
19-06-09, 17:39
...Λαμπρο ή door και τα δυο απο το λαμπρα-ντορ:cool:

ko$ta$
20-06-09, 13:01
να σου ζησει το μικρο τη λεσ για το LARI

delta66
21-06-09, 06:21
Γιατί δεν τον λες Τζιμάνη (Gmani) :D
:smt023 μ'αρεσει

Krisos
21-06-09, 08:48
Αλέφαντος ? lol :D :D

Δημητρης89
21-06-09, 11:12
τι λες για το Μικρός?(αλλα σε λιγο καιρο θα γινει μεγαλος):D:D:D

fotis_k
21-06-09, 16:43
Δες αυτα τα λιγα:D και θα βρεις.

Α: Α: Adam, Airton, Aizac, Akilla, Albert, Ali, Allou, Αmlet, Aragon, Asterix, Axel, Azor
Β: Back, Backie, Bart, Ben, Bennie, Benson, Benzie, Berloni, Berno, Βetoveen, Betoven, Bidie, Bill, Billy, Blackie, Bo, Bob, Bobby, Bongo, Bonnie, Bonno, Boo, Boobie, Boomer, Boris, Boufie, Box, Brak, Brandy, Bravo, Bruno
C: Calm, Cesar, Chap, Charlie, Chow, Coco, Cookie, Cosmo, Culminon
D: Daffy, Danny, Dark, Dennis, Dicko, Didder, Diddo, Dilker, Dino, Doggy, Dolly, Domino, Domiplan, Dousan, Ducky, Duke
Ε: Eddie, Elrick, Erick, Eros
F: Felix, Fidel, Fidell, Figo, Flery, Floflo, Flox, Fox, Fred, Freddy, Friend, Frodo, Funny
G: Gabrielle, Gafou, Garfield, Garry, Gaston, Gero, Gold, Golf, Goofy, Goran, Gorkie, Grey, Groovie
H: Hamb, Houan
Ι: Igor, Iko, Indefix, Indian, Ivan, Ivo
J: Jack, Jacko, Jafar, Jago, Jaims, Jeff, Jeronymo, Jerry, Jimmie, Jimmy, Jino, Jocker, Johnny, Joke, Jupiter
K: Kaiman, Kamel, Karouzo, Keerof, Κeito, Keneddy, Killer, Kimo, King, Kondor, Korpie, Kovu, Kozima, Krom
L: Lans, Larry, Leon, Liam, Lord, Lucky, Luigie, Lycky
Μ: Magic, Mailo, Malvin, Markie, Mars, Marvin, Marx, Max, Merlin, Michel, Mickie, Miko, Misell, Mister, Mobby, Monica, Morris, Mpoukis
Ν: Nabouk, Nabuko, Navar, Nele, Nero, Nick, Nino, Nobie, Noel, Noir, Ntak
Ο: Oddie, Odyl, Olaf, Oliver, Orso, Oscar, Oslo, Oto, Oulen
P: Packo, Panino, Patchy, Paul, Peg, Pele, Pepe, Pepito, Percy, Pet, Picaso, Piko, Pit, Pluto, Poko, Pongo, Prince
R: Ra, Ra(m)bo, Ralph, Ramo, Ramon, Rampo, Rantaplan, Raoul, Rash, Rass, Rasta, Raton, Rex, Rey, Ricko, Ricky, Rigo, Risko, Ritchie, Rits, Ritz, River, Rob, Robbie, Roben, Rocco, Rocky, Roky, Romel, Romeo, Ronnie, Root(s), Rot-Rottie, Roubie, Roudy, Roumpi
S: Sadam, Saiko, Samba, Sammy, Sandy, Scar, Scarry, Sckuickie, Scooby, Scooby(Doo), Sebax, Serano, Sergio, Shark-Sharkie, Sherlock, Silvan, Silver, Smart, Smile(y), Snoopy, Snow(y), Soccer, Soda, Sol, Sonbie, Sopen, Souart, Souker, Spike, Spok, Spot-Spottie, Star, Storm, Sun, Sunny
T: Taz, Teddy, Τeddy, Thunder, Tito, Tobby, Tom, Tony, Tosh, Tramp, Turbo
V: Vedo, Venus, Vick, Vito
W: Whiskas, Wolf, Woolfy
Z: Zarko, Zeff, Zero, Ziad, Ζintan, Zoro

http://petcity.gr/images/dogsnames2.jpg Α: Άγιαξ, Άδωνις, Αζώρ, Αίολος, Αίσωπος, Άλεξ, Αλήτης, Αλλαντίν, Άμλετ, Απσού, Άρης, Αρίστος, Αρμάο, Αρτέμης, Άρχοντας, Ασπροδόντης, Ασπρούλης, Αστερίξ
Γ: Γιούπι, Γιώργος, Γκάμπι, Γούλφ
Δ: Δίας
Ε: Έκτορας, Έκτωρ, Ερμής
Ζ: Ζεύς
Η: Ηρακλής
Ι: Ιβάν
Κ: Καίσαρ, Καίσαρας, Κανέλος, Καψάλης, Κόμξ, Κόναν
Λ: Λάκης, Λέων, Λούκος, Λουλού
Μ: Μάγκας, Μαξ, Μήδας, Μόκυ, Μιλού, Μίμης, Μόγλης, Μόρις, Μούρη, Μπάκ, Μπάλντυ, Μπάντιτ, Μπάντυ, Μπάχ, Μπιμπίκος, Μπίνγκο, Μπλάκυ, Μπόμπ, Μπόμπος, Μπόνγκο, Μπούμπης, Μπούμπης, Μπούς, Μπρόκ
Ν: Νταλί, Ντίκ, Ντίνος, Ντιούκ, Ντόναλτ, Νώε
Ξ: Ξάπλας
Ο: Οδυσσέας, Οθέλλος, Ορφέας
Π: Πάρης, Παύλος, Πέπος, Πίκατσου, Πιτσιλίθρας
Ρ: Ραμσής, Ρέξ, Ρήγας, Ρόκυ, Ρούμπης, Ρούντι
Σ: Σάκης, Σάλιας, Σκάμπυ, Σνίφερ, Σούζα(ς), Σπαικ, Σπάκυ, Σπίθας, Σπρόκετ, Σύμπα
Τ: Τζάκ
Φ: Φάτσα, Φιντέλ, Φλάμπερ, Φλόξ, Φοίβος, Φούλη(ς), Φρέντυ, Φρίξος, Φρούλης
Χ: Χάρης, ΧούλιοΠηγη http://petcity.gr/pages/namesGR2.htm

gregog7
21-06-09, 18:55
cesar ή Καίσαρ ή Καισαράκο
Απλό και κατανοητό.

alkis13
23-06-09, 17:11
Θα πρότεινα ένα όνομα που να έχει μέσα μια συλλαβή που να αρχίζει απο Ρ γιατι έχω ακούσει ότι τα σκυλιά ακούν με μεγαλύτερη προσοχή το Ρ (Ρεξ,Ρουντο,Ροζα κτλ κτλ κτλ).

Εμενα σαν ονομα θα μου αρεσε το Σπαρτακος ουτε ειναι πολυακουσμένο ούτε και τίποτα τρελό.:)

ελενη
30-07-09, 13:25
Πες τον Ρηγα εγω εχω θηλυκες αν ποτε αποκτησω αρσενικο ΡΗΓΑ θα τον λεω.

Ηλίας
30-07-09, 16:53
Εμείς (οι γονείς μου βασικά) έχουμε ένα labrador μαύρο και το λέμε ... ΜΑΡΚΟ
:smt054:smt054:smt054

Kai emeis eixame ena skulo(xaski) pou ton legane etsi ,Ti les gia to boubie , mporei na einai sini8ismen alla to sigouro einai oti to akoui! :p
Y.y. sorry gia ta greeklish alla den eime ston upologisti :)

gmanes
02-08-09, 23:42
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις σας!

Τελικά η βάπτιση έγινε, και το όνομά του "Ορφέας" !

Θα επιστρέψω σύντομα με φωτογραφίες του κούκλου :)

ελενη
03-08-09, 12:02
συγχαρητηρια ειναι τελειο http://www.smileyvault.com/albums/CBSA/smileyvault-cute-big-smiley-animated-024.gif (http://www.smileyvault.com/)
αντε περιμενουμε με αγωνια νεες φωτος http://www.smileyvault.com/albums/CBSA/smileyvault-cute-big-smiley-animated-021.gif (http://www.smileyvault.com/)

harris samos
04-08-09, 09:23
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις σας!

Τελικά η βάπτιση έγινε, και το όνομά του "Ορφέας" !

Θα επιστρέψω σύντομα με φωτογραφίες του κούκλου :) πολυ καλο το ονομα τα λαμπραντορ εχουν τρελο μυαλο κοιτα να το εκμεταλευτης μια σιμβουλη κρατα τον οσο ποιο πολλες ωρες μπορεις μαζι σου και να του μιλας σαν να ειναι παιδακι με σταθερη φωνη για να σε καταλαβενει προσεχε μη τον κακο μαθεις μονο γιατι ειναι μονοδρομος.

vivikrl
04-08-09, 16:38
Είναι κούκλος. Εγώ επειδή είμαι ανάποδη σας άνθρωπος θα το βάπτιζα Negro!!! :smt119

mariatito
05-10-09, 00:15
Ορφέας... χμμμ... πολύ όμορφο όνομα για σκύλο... Μπράβο, πολύ καλή επιλογή! :smt023

Γιώργος Κ
06-10-09, 15:28
Ειναι πιο ομορφος ο Ορφεας απο κοντα!! Να σου ζησει ο γλυκας... :p
Εχει μεγαλωσει πολυ!!

gmanes
06-10-09, 22:39
Ευχαριστώ πολύ!

Κάπως έτσι είναι τώρα ο "μικρούλης":

mariatito
07-10-09, 00:10
Ίχου τοοο... χαριτομένοοο...!!!!

harris samos
08-10-09, 00:15
ομορφος μπραβο αμα του μιλας πολυ αυτα τα σκυλια εχουν τρομερο μυαλο δε φανταζεσε ποσο
τα λαμπραντορ τα χρισιμοποιουν παντου μεχρι ναυαγοσοστες τα εχουν κανει δεν ειναι τυχαιο μιλαμε για πολυ μυαλο αλλα θελει πολλες ωρες να ασχολισε μαζι του
μεχρι 1,5 χρονον πρεπει να τον εχεις μαζι σου συνεχεια και μετα θα ειναι σα να μιλας σε ανθρωπο

antonis15
08-10-09, 15:43
τι λεσ για εκτορα ή αζορ ή δικαστη ή ρανταπλαν ή σιμπα ή δια?????????

Γιώργος Κ
08-10-09, 16:08
Τελικά η βάπτιση έγινε, και το όνομά του "Ορφέας" !

τι λεσ για εκτορα ή αζορ ή δικαστη ή ρανταπλαν ή σιμπα ή δια?????????
:D .....