PDA

Επιστροφή στο Forum : αντιμετώπιση σαλιγκαριών


smartcdi
17-06-09, 19:51
Πως αντιμετωπίζονται τα σαλιγκάρια ? Υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να τα εξοντώσω ???

Πάνος
17-06-09, 19:54
κανε μια αναζητηση εχουν γραφτει πολλα...
αφαιρεις με το χερι...σαλιγκαροπαγιδα..το κολπο με το πιατακι...σαρκοφαγα σαλιγκαρια..ΑΝ το ενυδρειο σου το επιτρεπει clown η Puffers...
οπωσδηποτε ΟΧΙ χημικες μεθοδοι...

Τσιόνογλου Σταύρος
17-06-09, 19:58
Ο πιο φυσικός τρόπος είναι το χέρι ,βγάζεις οτι βλέπεις για να έχεις το πληθυσμό υπο έλεγχο και αποδέχεσε τα υπόλοιπα .Αν έχεις μεγάλο ενυδρείο θα βοηθούσε και κάνα μικρό κοπάδι Botia. Προς θεού οχι φάρμακα κατα των σαλιγκαριών.Ισως και καμμια παγίδα έχει αποτελέσματα για την μείωση του πληθυσμού αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ,ας πει κάποιος που έχει δοκιμάσει.

Αχ βρε Πάνο μαζί τα γράφαμε χεχεχε.

smartcdi
17-06-09, 20:08
50 λίτρα είναι οπότε clown δεν μπαίνουν . Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις παγίδες ?

Τσιόνογλου Σταύρος
17-06-09, 20:11
http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinformationen/Sera-Snail-collect.htm

smartcdi
17-06-09, 20:29
ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις μάλλον θα κινηθώ σε Anentome helena . Ευχαριστώ παίδες !

ko$ta$
17-06-09, 20:34
εμενα η παγιδα δεν εκανε δουλεια καθολου παντωσ
μονο με το χερι γινεται δουλεια

Τσιόνογλου Σταύρος
18-06-09, 13:45
ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις μάλλον θα κινηθώ σε Anentome helena . Ευχαριστώ παίδες !

Απο φίλους συνχομπίστες που τα πήραν και μαζί και με αυτούς και εγώ ,αυτο που διαπιστώσαμε είναι οτι τα μικρά σαλιγκάρια δεν τα πειράζουν καθόλου ,μαλιστα κάνουν βολτες μαζί ,αν έχεις κάνα apple snail
νιαμ νιαμ θα το τιμήσουν ιδιαίτερα.

ΜΙΜΗΣ
18-06-09, 17:42
τι σαλιγκαρια ειναι?αν ειναι apple snail και δεν τα θελεις,μπορεις να μου δωσεις μερικα,που τα ψαχνω καιρο?

smartcdi
18-06-09, 22:41
είναι πολύ μικρά καφέ με μαύρες βούλες και όταν μεγαλώσουν γίνονται έτσι


http://tiee.ecoed.net/vol/v4/experiments/habitat_shifts/img/snail01[HR].jpg

όσον αναφορά τα apple snail έχει ένα μαγαζί στο Καλοχώρι πολλά .

gmanes
18-06-09, 22:47
τι σαλιγκαρια ειναι?αν ειναι apple snail και δεν τα θελεις,μπορεις να μου δωσεις μερικα,που τα ψαχνω καιρο?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32528

ΜΙΜΗΣ
19-06-09, 09:31
είναι πολύ μικρά καφέ με μαύρες βούλες και όταν μεγαλώσουν γίνονται έτσι


http://tiee.ecoed.net/vol/v4/experiments/habitat_shifts/img/snail01%5BHR%5D.jpg

ειναι αρκετα ομορφα.αληθεια γιατι θελεις να τα ξεφορτωθεις?

smartcdi
19-06-09, 11:51
απλά,δεν μου αρέσουν τα σαλιγκάρια σε ενυδρείο .

andst87
19-06-09, 13:18
αληθεια πως το λενε το παραπανω σαλιγκαρι γιατι εχω βρει και εγω ενα ιδιο στο ενυδρειο μου;

Rigel
22-06-09, 22:31
Physa fontinalis.εχω απειρα απο δαύτα..:D

harris samos
23-06-09, 00:54
Physa fontinalis.εχω απειρα απο δαύτα..:D
εχω ακουσει οτι αν παρεισ μια μπαταρια 9 βολτ και βαλεισ τουσ πολουσ μεσα θα τα εξοντοσεις αλλα δε το εχω δοκιμασει καντο αλλα για καλο κακο βγαλε τα ψαρακια μη σε παρω στο λεμο μου επισεισ αν βαλεις κατι κεραμικο μεσα θα μαζευτουν ολα πανω του

Πάνος
23-06-09, 01:17
δε νομιζω να καταφερει κατι ετσι....

giler84
23-06-09, 06:45
δε νομιζω να καταφερει κατι ετσι....

+1 :smt023

Rigel
23-06-09, 09:18
εχω ακουσει οτι αν παρεισ μια μπαταρια 9 βολτ και βαλεισ τουσ πολουσ μεσα θα τα εξοντοσεις αλλα δε το εχω δοκιμασει καντο αλλα για καλο κακο βγαλε τα ψαρακια μη σε παρω στο λεμο μου επισεισ αν βαλεις κατι κεραμικο μεσα θα μαζευτουν ολα πανω του

Ακόμα και αν δουλεψει(που δεν το νομιζω)λογικα θα βλαψει και οτιδηποτε ζωντανο στο ενυδρείο.:smt086
δεν εχω καμία προθεση να τα ξεφορτωθω όμως!Αντε,αμα παραγίνει το κακό βγάζω μερικά με τη χερούκλα και όλα οκ!

lion
23-06-09, 10:26
εχω ακουσει οτι αν παρεισ μια μπαταρια 9 βολτ και βαλεισ τουσ πολουσ μεσα θα τα εξοντοσεις αλλα δε το εχω δοκιμασει καντο αλλα για καλο κακο βγαλε τα ψαρακια μη σε παρω στο λεμο μου επισεισ αν βαλεις κατι κεραμικο μεσα θα μαζευτουν ολα πανω του

Δεν ξέρω για τα σαλλιγκάρια, αλλά είναι ένας τρόπος για να ξεφορτωθείς τις ύδρες. Αλλά δεν κάνει μόνο του το ρεύμα την "δουλειά" αλλά τα καλώδια χαλκού που πρέπει να χρησιμοποιήσεις. Τί κακό κάνει στα υπόλοιπα ζωντανά/βιολογία δεν γνωρίζω :smt102