PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδεα για ψυξη δειτε το και θελω γνωμες


harris samos
17-06-09, 02:13
Airconditionerhack.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=23505&stc=1&d=1245197538)

τη λετε αξιζει τον κοπο να κατασκευασω κατι τετειο το βρηκα εντελος τυχεα

φενετε απλο μια αντλια σωληνας για ψυκτικες εγκαταστασεις πολυ λεπτος και ευκαμτος λαστιχο ανεμιστηρας και σκρατς (δεματικα ) και οικονομικο φενετε τη λετε ??????????????

ο χαλκος ειναι καλος για τα ψαρια αν οχι καμια ιδεα για αντικατασταση του χαλκου με κατι αλλο

lion
17-06-09, 06:46
Αν το ενυδρείο σου ανεβάζει θερμοκρασίες πάνω από αυτές του χώρου που θα βρίσκετε ο ανεμιστήρας τότε θα δουλέψει. Και μακριά από τον χαλκό.

aquaman
17-06-09, 08:00
Χμμμ... όπως είπε και ο lion, δεν θα μπορεί να σου κατεβάσει τη θερμοκρασία κάτω απο αυτή του περιβάλλοντος χώρου.
(Και φυσικά όχι χαλκό)

Εγώ θα πρότεινα να δεις τη δοκιμασμένη λύση με τα ανεμιστηράκια που φυσάνε την επιφάνεια του νερού.

maikl
17-06-09, 08:07
...η ψυξη του νερου στα ενυδρεια μας ειναι συνεπεια της εξατμισης που εχουμε οταν χρησιμοποιουμε ανεμηστηρακια...στο συγκεκριμενο για να δουλεψει-αφου εξατμηση δεν εχουμε-μονο αν η θερμοκρασια του χωρου ειναι χαμηλη αλλα και παλι αν ηταν ετσι δε θα ανεβαζε θερμοκρασια το ενυδρειο,οποτε μαλλον δεν εχει αποτελεσμα η πατεντα*...;)

* βεβαια δεν το εχω "δουλεψει" για να δω αν εχει αποτελεσμα.

giler84
17-06-09, 08:09
Αυτο το ειχε δοκιμάσει ενας φίλος αλλα οχι για ενυδρείο για τον εαυτό του! Είχε 1 ταπερακι με νερό και παγάκια που ηταν μεσα η αντλία. Το αποτέλεσμά ηταν οτι πάγωνε τοσο πολύ ο αέρας που σταμάτησε να το χρησιμοποιεί. :rolleyes:

Kotsos
17-06-09, 09:12
Αν με κάποιο τρόπο ρίχνεις συνεχώς νερό από την έξω πλευρά του σωλήνα, έτσι ώστε να έχεις εξάτμιση τότε θα δουλέψει..

harris samos
17-06-09, 09:51
καπως ετσι δε δουλευει το ερκοντισιων αν ο ανεμιστηρας δουλευει τοτε πιστευω θα παγωνει το νερο που κυκλοφορει μεσα στη σωληνα αν αντι για το σωλινα βαλω ενα ψυγειο απο μηχανη δε θα παγωνι το νερο του ενυδρειου αν χρησιμοποιησω αλουμινιο ειπαρχει προβλημα ???
-------------------------
Χμμμ... όπως είπε και ο lion, δεν θα μπορεί να σου κατεβάσει τη θερμοκρασία κάτω απο αυτή του περιβάλλοντος χώρου.
(Και φυσικά όχι χαλκό)

Εγώ θα πρότεινα να δεις τη δοκιμασμένη λύση με τα ανεμιστηράκια που φυσάνε την επιφάνεια του νερού.

εγω εχω τα ανεμιστηρακια και δεν εχω προβλημα αλλα βλεπω οτι πολλοι εδω εχουν προβληματα με τη ζεστη και τα ανεμιστηρακια δεν τουσ κανουν πολλα γιαυτο το ανεβασα σα ιδεα
-------------------------
Αν το ενυδρείο σου ανεβάζει θερμοκρασίες πάνω από αυτές του χώρου που θα βρίσκετε ο ανεμιστήρας τότε θα δουλέψει. Και μακριά από τον χαλκό.

θα δουλεψει αν αντι για σωλινα βαλουμε ενα μικρο ψυγειο πχ απο μηχανη η ψυγειο λαδιου για παπακια που ειναι και φτυνα θα το δοκιμασω και θα σας ενειμεροσω
-------------------------
Αυτο το ειχε δοκιμάσει ενας φίλος αλλα οχι για ενυδρείο για τον εαυτό του! Είχε 1 ταπερακι με νερό και παγάκια που ηταν μεσα η αντλία. Το αποτέλεσμά ηταν οτι πάγωνε τοσο πολύ ο αέρας που σταμάτησε να το χρησιμοποιεί. :rolleyes:

ο φυλοσ σου εφτιακσε ενα μικρο ερκοντισιον . καθοσ το υγρο περναει μεσα απο τη σερπαντινα ψυχετε αν βαλεισ παγακια τοτε το νερο ψυχει τον αερα γιατι παγωνη τη σωλινα σκεφτομε να βαλω ενα ψυγειο απο μια παλια μηχανι που εχω και θα το δοκιμασω εξω στον ηλιο θα βαλω μια λεκανη νερο στον ηλιο αν το κατεβασει θα ειναι επιτυχια πηστευω και ποσο θα το κατεβασει φυσικα
-------------------------
καπως ετσι δε δουλευει το ερκοντισιων αν ο ανεμιστηρας δουλευει τοτε πιστευω θα παγωνει το νερο που κυκλοφορει μεσα στη σωληνα αν αντι για το σωλινα βαλω ενα ψυγειο απο μηχανη δε θα παγωνι το νερο του ενυδρειου αν χρησιμοποιησω αλουμινιο ειπαρχει προβλημα ???
-------------------------


εγω εχω τα ανεμιστηρακια και δεν εχω προβλημα αλλα βλεπω οτι πολλοι εδω εχουν προβληματα με τη ζεστη και τα ανεμιστηρακια δεν τουσ κανουν πολλα γιαυτο το ανεβασα σα ιδεα
-------------------------


θα δουλεψει αν αντι για σωλινα βαλουμε ενα μικρο ψυγειο πχ απο μηχανη η ψυγειο λαδιου για παπακια που ειναι και φτυνα θα το δοκιμασω και θα σας ενειμεροσω
-------------------------


ο φυλοσ σου εφτιακσε ενα μικρο ερκοντισιον . καθοσ το υγρο περναει μεσα απο τη σερπαντινα ψυχετε αν βαλεισ παγακια τοτε το νερο ψυχει τον αερα γιατι παγωνη τη σωλινα σκεφτομε να βαλω ενα ψυγειο απο μια παλια μηχανι που εχω και θα το δοκιμασω εξω στον ηλιο θα βαλω μια λεκανη νερο στον ηλιο αν το κατεβασει θα ειναι επιτυχια πηστευω και ποσο θα το κατεβασει φυσικα

σκεφτητε θα δουλευει οπωσ το ψειγειο του αυτοκηνιτου και εκει πεζουν τρελες θερμοκρασιες δε μηλαμε για 30 αλλα για 130

gmanes
17-06-09, 10:38
Ναι, αλλά τους 130 τους ρίχνει στους 90... Με θερμοκρασία περιβάλλοντως max 40...

ΔΕΝ υπάρχει κανένας τρόπος να ρίξεις τη θερμοκρασία κάτω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντως αν δεν έχεις μία πιο ψυχρή "δεξαμενή" (όπως πχ. τα παγάκια) ή μετατροπή ενέργειας, είναι απλή φυσική...

Η εξάτμιση θα μπορούσε να είναι μία λύση αλλά σε ένα ενυδρείο ας πούμε 100 λίτρα με ένα λίτρο να περνάει από το σπιράλ και 30-40 ml να εξατμίζονται από την έξω μεριά του σπιράλ δε θα κάνει απολύτως τίποτα...

lion
17-06-09, 11:00
σκεφτητε θα δουλευει οπωσ το ψειγειο του αυτοκηνιτου και εκει πεζουν τρελες θερμοκρασιες δε μηλαμε για 30 αλλα για 130

Aν το ενυδρείο σου φτάνει τους 130 τότε εντάξει.

ANXRI
17-06-09, 12:55
σκεφτητε θα δουλευει οπωσ το ψειγειο του αυτοκηνιτου και εκει πεζουν τρελες θερμοκρασιες δε μηλαμε για 30 αλλα για 130

Συμφωνώ με τον gmanes.
Το νερό του κινητήρα κατεβαίνει στους 87-90, αλλά η εξωτερική θερμοκρασία
είναι το πολύ 40.
Στο ενυδρείο, χωρίς εξάτμιση δεν θα κατέβει εφόσον η εξωτερική
θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη.

giler84
17-06-09, 14:14
Συμφωνώ με τον gmanes.
Το νερό του κινητήρα κατεβαίνει στους 87-90, αλλά η εξωτερική θερμοκρασία
είναι το πολύ 40.
Στο ενυδρείο, χωρίς εξάτμιση δεν θα κατέβει εφόσον η εξωτερική
θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη.

+1 :smt023

harris samos
17-06-09, 18:23
εχει κανει κανεις αυτο το πηραμα ????? το ενυδρειο μου δεν πιανει 130 εγω το προβλημα μου το εχω λυσει με ανεμηστηρες
αλλα για να κατεβαζει τη θερμοκρασια 40 βαθμους δεν ειναι κατι? γιατι το 40 να μη το κανει 26 δεν εχει δοκιμαστη ακομα θα το δοκιμασω και θα σασ ενυμεροσω . καθομε και σκεφτομε πατεντες ενω δεν εχω κανενα προβλημα εγω ζητησα βοιθεια, δεν ζητησα να μου πειτε ποσο χαζη ειναι η ιδεα μου αν δε δουλεψει ναι μπορειτε να πειτε οτι θελετε

Πάνος
17-06-09, 18:59
χαρη κανεις δε σου ειπε οτι ειναι χαζη η ιδεα σου...χαλαρωσε...τα παιδια σου λενε οτι μαλλον δε θα δουλεψει για να γλιτωσεις τη φασαρια...αν εσυ νομιζεις οτι μπορει να γινει δοκιμασε το και ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα σου...
ποτε δε ξερεις τι μπορει να βγει απο μια ιδεα...στην πρωτοτυπη μορφη της η επεξεργασμενη...

harris samos
17-06-09, 19:23
χαρη κανεις δε σου ειπε οτι ειναι χαζη η ιδεα σου...χαλαρωσε...τα παιδια σου λενε οτι μαλλον δε θα δουλεψει για να γλιτωσεις τη φασαρια...αν εσυ νομιζεις οτι μπορει να γινει δοκιμασε το και ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα σου...
ποτε δε ξερεις τι μπορει να βγει απο μια ιδεα...στην πρωτοτυπη μορφη της η επεξεργασμενη...
εγω θα το φτιαξω για να βοιθησω τοσο καιρο λεμε για τη ζεστη ολοι λεμε τα ανεμιστηρακια τα ανεμηστηρακια ειναι σωστη λυση αρκει να βρεις τα σωστα μαχ φλοου κατι αλλα για pc δε κανουν και πολυ δουλεια γιατι την πατησα γιαυτο το αναφερω .. προσπαθω να βρω μια πατεντα για να βοιθησω . κανω ερωτησεις πχ μπορω να χρησιμοποιησω αλουμινιο δε μου απανταει κανεις και αυτοι που απαντανε μου λενε ασχετα ειμαστε τωσα ατομα ας βαλουμε οσοι θελουν το μυαλο μας να σκευτει να βρουμε λυσεις καλυτερες οι ανθρωποι τον σπυλαιον μαγιρευαν στη φωτια τωρα μαγειρευουμε σε ηλεκτρικη κουζινα γιατι καλη ηταν και η φωτια .............. αυτοι που εφτιακσαν αυτο το μηχανιμα που παγωνει το νερο ειναι καλητεροι ???? και ειναι και πανακριβο εχω δικιο η οχι πειτε μου

Πάνος
17-06-09, 19:28
αν καποιος ειχε δοκιμασει κατι αναλογο θα σου το ελεγε...προφανως δεν εκαναν κατι τετοιο γιαυτο...μπορεις να πειραματιστεις με την ιδεα σου αν σου κανει διαθεση...μπορει να το βρεις ενδιαφερον...

harris samos
17-06-09, 19:46
πανο πηστευω οτι θα δουλεψει .
μηπωσ εσυ ξερισ αν μπορω να χρησιμοποιησω αλουμινιο γιατι χαλκο δε μπορω μεχρι το βραδυ θα το εχω ετοιμο

Πάνος
17-06-09, 19:56
πραγματικα δε ξερω αλλα και δεν ακουσα να κανει το αλουμινιο κακο...παλια το χρησιμοποιουσαν σαν κορνιζα εξωτερικα σε μερικα ειδη ενυδρειων...αυτο ομως δε σου παρεχει εγγυση..καλυτερα ψαξτο λιγο..

harris samos
17-06-09, 20:01
πραγματικα δε ξερω αλλα και δεν ακουσα να κανει το αλουμινιο κακο...παλια το χρησιμοποιουσαν σαν κορνιζα εξωτερικα σε μερικα ειδη ενυδρειων...αυτο ομως δε σου παρεχει εγγυση..καλυτερα ψαξτο λιγο..
σε ευχαριστω ξερεισ τη σκεφτηκα αν ηταν κακο θα το χρησιμοποιουσαν για αναψικτηκα????θα το δοκιμασω και αν δουλευει σασ λεω

ANXRI
18-06-09, 07:43
Καλημέρα harri, κανείς δεν σου είπε ότι η ιδέα σου είναι χαζή, ακόμα και αν
δεν δουλέψει κανείς δεν θα σου το πει, αντίθετα θα έχεις προσπαθήσει να
κάνεις κάτι που θα μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας και θα αποφύγουν
την ταλαιπωρία οι επόμενοι με κάτι παρόμοιο.

Αν δουλέψει το εύχομαι γιατί θα είσαι αυτός που με την πατέντα σου θα έχεις
δώσει λύση σε ένα πρόβλημα με την θερμοκρασία που πολλοί έχουν.

Εφόσον θέτεις ανοιχτά την ιδέα σου στο GAB, θα ακούσεις και άλλες γνώμες
οι οποίες δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν με τις δικές σου, εσύ μαζεύεις
πληροφορίες και κάνεις αυτό που νομίζεις.
Αν συμφωνούσαμε όλοι μαζί σου, σημαίνει ότι η πατέντα θα ήταν κάτι εύκολο
οπότε κάποιος άλλος θα το είχε κάνει πριν από σένα.

harris samos
18-06-09, 08:52
[quote=ANXRI;361175]Καλημέρα harri, κανείς δεν σου είπε ότι η ιδέα σου είναι χαζή, ακόμα και αν
δεν δουλέψει κανείς δεν θα σου το πει, αντίθετα θα έχεις προσπαθήσει να
κάνεις κάτι που θα μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας και θα αποφύγουν
την ταλαιπωρία οι επόμενοι με κάτι παρόμοιο.

Αν δουλέψει το εύχομαι γιατί θα είσαι αυτός που με την πατέντα σου θα έχεις
δώσει λύση σε ένα πρόβλημα με την θερμοκρασία που πολλοί έχουν.

Εφόσον θέτεις ανοιχτά την ιδέα σου στο GAB, θα ακούσεις και άλλες γνώμες
οι οποίες δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν με τις δικές σου, εσύ μαζεύεις
πληροφορίες και κάνεις αυτό που νομίζεις.
Αν συμφωνούσαμε όλοι μαζί σου, σημαίνει ότι η πατέντα θα ήταν κάτι εύκολο




μεχρι το βραδυ θα ξερουμε αν δουλευει ελπιζω να λεισω το προβλημα τησ ζεστησ με λιγο κοστος..... ευχαριστο

maikl
18-06-09, 11:50
μεχρι το βραδυ θα ξερουμε αν δουλευει ελπιζω να λεισω το προβλημα τησ ζεστησ με λιγο κοστος..... ευχαριστο[/quote]

...τα "λειτουργικα εξοδα" τα σκεφτηκες? :cool:

halvas69
18-06-09, 14:01
Στην ουτοπική-καλύτερη των περιπτώσεων (χωρίς παγάκια) θα φτάσει κοντά στην θερμοκρασία του περιβάλοντος.
Δοκίμασε το για την χαρά του κατασκευάζειν αλλά μην περιμένεις να κάνεις δουλειά στο ενυδρείο, γιατί εκεί το ζητούμενο το καλοκαίρι είναι να έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από του δωματίου.

harris samos
18-06-09, 18:02
μεχρι το βραδυ θα ξερουμε αν δουλευει ελπιζω να λεισω το προβλημα τησ ζεστησ με λιγο κοστος..... ευχαριστο

...τα "λειτουργικα εξοδα" τα σκεφτηκες? :cool:[/quote]

οταν λες λειτουργρικα εξοδα εννοεις το ρευμα ????
αν επερνες ενα μηχανιμα που παγωνει το νερο δε θα το εβαζεσ στην μπριζα ???

aquaman
18-06-09, 18:24
...τα "λειτουργικα εξοδα" τα σκεφτηκες? :cool:

οταν λες λειτουργρικα εξοδα εννοεις το ρευμα ????
αν επερνες ενα μηχανιμα που παγωνει το νερο δε θα το εβαζεσ στην μπριζα ???[/quote]

harris, οπωσδήποτε και το ψυκτικό καίει ρεύμα, το θέμα είναι ποιό από τα δύο (ψυκτικό, ή η λύση με ανεμιστήρα και σωλήνα νερού) είναι πιό αποδοτικό. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το σύστημα με τον ανεμιστήρα καίει περισσότερο ρεύμα σε σχέση με την ψύξη που παράγει.

Το μεγαλύτερο "εμπόδιο" όμως είναι οι νόμοι της θερμοδυναμικής οι οποίοι λένε ότι είναι αδύνατο να πετύχεις θερμοκρασία νερού χαμηλότερη από αυτή του περιβάλοντος, τουλάχιστον αν το σύστημα απλά φυσά αέρα πάνω στο σωλήνα που φαίνεται στο αρχικό ποστ.

maikl
18-06-09, 18:28
...ναι,για την καταναλωση ρευματος μιλαω...παντα συγκριτικα με τα 12βολτα ανεμηστηρακια των pc.;)

harris samos
18-06-09, 19:46
με τα δωδεκαβολτα ναι θε εχει διαφορα θα καιει παραπανω γιατι δουλευει ο ανεμιστηρας και δουλευει και η αντλια νερου
-------------------------
Το μεγαλύτερο "εμπόδιο" όμως είναι οι νόμοι της θερμοδυναμικής οι οποίοι λένε ότι είναι αδύνατο να πετύχεις θερμοκρασία νερού χαμηλότερη από αυτή του περιβάλοντος, τουλάχιστον αν το σύστημα απλά φυσά αέρα πάνω στο σωλήνα που φαίνεται στο αρχικό ποστ.[/quote]


αυτο ηταν απο εκει που πηρα την ιδεα
εχω βαλει μπροστα απο τον ανεμηστηρα ενα ψυγειο απο μηχανη

harris samos
18-06-09, 19:59
DSC01310.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=23527&stc=1&d=1245347591)DSC01311.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=23528&stc=1&d=1245347591)

aquaman
18-06-09, 20:37
-------------------------
Το μεγαλύτερο "εμπόδιο" όμως είναι οι νόμοι της θερμοδυναμικής οι οποίοι λένε ότι είναι αδύνατο να πετύχεις θερμοκρασία νερού χαμηλότερη από αυτή του περιβάλοντος, τουλάχιστον αν το σύστημα απλά φυσά αέρα πάνω στο σωλήνα που φαίνεται στο αρχικό ποστ.

αυτο ηταν απο εκει που πηρα την ιδεα
εχω βαλει μπροστα απο τον ανεμηστηρα ενα ψυγειο απο μηχανη

ΟΚ - αλλά καταλαβαίνεις ότι επειδή το ψυγείο της μηχανής δεν καταναλώνει ενέργεια (όπως π.χ. το ψυγείο στην κουζίνα σου) αν ο αέρας στο δωμάτιο είναι π.χ. 35 κελσίου, το νερό του ενυδρείου σου δεν είναι δυνατό να πέσει κάτω από τους 35 με αυτό το σύστημα, σωστά;

harris samos
18-06-09, 21:47
ΟΚ - αλλά καταλαβαίνεις ότι επειδή το ψυγείο της μηχανής δεν καταναλώνει ενέργεια (όπως π.χ. το ψυγείο στην κουζίνα σου) αν ο αέρας στο δωμάτιο είναι π.χ. 35 κελσίου, το νερό του ενυδρείου σου δεν είναι δυνατό να πέσει κάτω από τους 35 με αυτό το σύστημα, σωστά;

εχει παρει μπροσ και δοκιμαζετε λογο καλεσθησιας εβγαλα τον μεγαλο ανεμιστηρα και αφησα των δικο του ο οποιος ειναι 12 βολτ και εχει καλυτερη σιγκεντροσι πανω στο ψυγειο δε προσπαθω να κανω τον πυρηνικο φυσικο αλλα ειδα οτι δροσιζει αρκετα το νερο το πηραμα ξεκινησε με αρχηκη θερμοκρασια νερου 45 και φενοταν οτι κατεβενει γρηγορα με θερμοστατη μεσα ο οποιοσ ειναι συνεχεια αναμενος πανω απο τους 32 βαθμους τωρα το σηστημα εχει πεσει κατω απο τους 30 ο φερμοστατησ ειναι αναμενοσ αλλα νωμιζω το ψυγειο τον καταφερνει

gmanes
18-06-09, 21:59
Χάρη δε θέλει κανένας να στην πει...

Απλώς υπάρχουν κάποια πράγματα που απλώς δε γίνονται... Η θερμοκρασία του νερού δε θα πάει ΠΟΤΕ κάτω από τη θερμοκρασία του αέρα του δωματίου, απλά γιατί δε γίνεται. Αν ο αέρας στο δωμάτιο είναι στους 30 βαθμούς και του νερού 45, και όλα δουλεύουν καλά, φυσικά και θα πέσει κοντά στους 30 και το νερό, αλλά δε θα πάει ποτέ πιο κάτω.

harris samos
18-06-09, 22:33
Χάρη δε θέλει κανένας να στην πει...

Απλώς υπάρχουν κάποια πράγματα που απλώς δε γίνονται... Η θερμοκρασία του νερού δε θα πάει ΠΟΤΕ κάτω από τη θερμοκρασία του αέρα του δωματίου, απλά γιατί δε γίνεται. Αν ο αέρας στο δωμάτιο είναι στους 30 βαθμούς και του νερού 45, και όλα δουλεύουν καλά, φυσικά και θα πέσει κοντά στους 30 και το νερό, αλλά δε θα πάει ποτέ πιο κάτω.
κατεβενει και ποιο κατω εμενα με θερμοστατη μεσα χαλασμενο μονιμα δουλευει 32 το εριξε στουσ 29 ο θερμοστατησ 50 βατ σε 20 λιτρα νερο το πειραμα τη βρω την ακρη το εχω σκοπο ακομα και αν χρειαστει να το κανω κληματιστηκο

gmanes
18-06-09, 22:44
Προφανώς τότε η θερμοκρασία του δωματίου είναι κάτω από 29... Δε μιλάω για τη θερμοκρασία του νερού, ούτε που έχεις το θερμοστάτη... Σου λέω απλώς ότι δε γίνεται να πέσεις κάτω από τη θερμοκρασία του αέρα του δωματίου που δουλεύει ο ανεμιστήρας...

harris samos
19-06-09, 09:37
σκεφτικα να φτιαξω ενα μικρο ψυγειο πισο απο αυτο με φρεον ετσι οστε να περναει ο αερας πρωτα απο εκεινο και μετα να περναει απο αυτο η μια σερπαντινα απο χαλκοσολινα που θα μπει γυρο γυρο απο το αχηκο ψυγειο μαλλον θα χρησιμοποιησω εναν παλιο ψυκτη νερου σαν αυτους που εχουν καποιοι στα γραφεια και στα σπιτια τους με της μπουκαλες . ξερει καποιοσ ποσο κανει ενα μυχανιμα ψυξης για ενυδρειο???????????? γιατι ολη η πατεντα πρεπει να γινει με το μικροτερο κοστος αλλιως δεν εχει ουσια ( οταν λεω θα χρησιμοποιησω τον ψυκτη εννοω το μοτερ του οχι ολοκληρο).
-------------------------
Προφανώς τότε η θερμοκρασία του δωματίου είναι κάτω από 29... Δε μιλάω για τη θερμοκρασία του νερού, ούτε που έχεις το θερμοστάτη... Σου λέω απλώς ότι δε γίνεται να πέσεις κάτω από τη θερμοκρασία του αέρα του δωματίου που δουλεύει ο ανεμιστήρας...

η πρωτη ιδεα δε δουλευει σωστα κατεβαζει τη θερμοκρασια 3 βαθμους μονο με θερμοστατη μεσα κολιμενο στους 32 ειναι μια καλη αρχη τουλαχιστον δεν απογοειτευτικα εντελος
-------------------------
μηλισα με ενα φιλο ψυκτικο η πατεντα μασ θα στοιχισει περιπου στα 200 ευρο με καινουρια ανταλακτικα και θα κανει δουλεια θα σασ ενυμεροσω για νεοτερα

harris samos
20-06-09, 09:45
ενα θτηνο Chiller ποσο εχει ??

aquaman
20-06-09, 10:03
Εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου σου, και τη διαφορά θερμοκρασίας την οποία θέλεις να πετύχεις. Εγώ για το 180αρι μου ήθελα γύρω στα 350 ευρώ για chiller, και τελικά αποφάσισα να μην τα δώσω. Ανάλογα με τη μάρκα μπορεί να έιναι και πολύ ακριβότερα. Δες π.χ. στα online μαγαζιά που "κυκλοφορούν" εδώ στο φόρουμ, να πάρεις μια ιδέα.

Το άλλο θέμα με τις πατέντες είναι πόσο αξιοπιστία θα έχει αυτό που θα κατασκευάσεις ο ίδιος, για να δουλεύει συνεχώς και για πολλές χρονιές, χωρίς να διορθώνεις και να ανησυχείς για διαρροές, βλάβες, κλπ.

Πολλές φορές για να πετύχεις μεγαλύτερη αξιοπιστία χρειάζεσαι και ακριβότερη κατασκευή, και πρέπει να έισαι και "ψείρας" στα μαστορέματα που θα κάνεις...

harris samos
20-06-09, 18:01
Εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου σου, και τη διαφορά θερμοκρασίας την οποία θέλεις να πετύχεις. Εγώ για το 180αρι μου ήθελα γύρω στα 350 ευρώ για chiller, και τελικά αποφάσισα να μην τα δώσω. Ανάλογα με τη μάρκα μπορεί να έιναι και πολύ ακριβότερα. Δες π.χ. στα online μαγαζιά που "κυκλοφορούν" εδώ στο φόρουμ, να πάρεις μια ιδέα.

Το άλλο θέμα με τις πατέντες είναι πόσο αξιοπιστία θα έχει αυτό που θα κατασκευάσεις ο ίδιος, για να δουλεύει συνεχώς και για πολλές χρονιές, χωρίς να διορθώνεις και να ανησυχείς για διαρροές, βλάβες, κλπ.

Πολλές φορές για να πετύχεις μεγαλύτερη αξιοπιστία χρειάζεσαι και ακριβότερη κατασκευή, και πρέπει να έισαι και "ψείρας" στα μαστορέματα που θα κάνεις...


σκεφτομαι να φτιαξω ενα μηχανημα σαν το chiller με ανταλακτικα απο ψυγειο και νομιζω θα ειναι και ποιο δυνατο θα φτιαξω το σχεδειο και θα το ανεβασω να το δειτε ειναι απλο και πολυ φτυνοτερο επισεις θα βαλω και της τιμες τον ανταλακτικων. επισεις σκεφτηκα η σερπαντινα να μην μπενει μεσα στο ενυδειο καθολου

harris samos
27-06-09, 09:17
σάρωση0004.pdf (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=23659&stc=1&d=1246086904)

σας ανεβασα το σχεδιο. λογο του ατοιχιματος δε μπωρο να κανω πολλα ακομα θελω τη γνωμη σας

blondi
27-06-09, 10:44
Airconditionerhack.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=23505&stc=1&d=1245197538)

τη λετε αξιζει τον κοπο να κατασκευασω κατι τετειο το βρηκα εντελος τυχεα

φενετε απλο μια αντλια σωληνας για ψυκτικες εγκαταστασεις πολυ λεπτος και ευκαμτος λαστιχο ανεμιστηρας και σκρατς (δεματικα ) και οικονομικο φενετε τη λετε ??????????????

ο χαλκος ειναι καλος για τα ψαρια αν οχι καμια ιδεα για αντικατασταση του χαλκου με κατι αλλο
εγώ ειχα ακριβως τετοιο ανεμιστηρα που φυσουσε την επιφανεια του νερου(χωρις χαλκο, σκετο), και απο 29βαθμους κατεβαινε στους 25, το ειχα λιγο λοξα να φυσαει με μικρή αναταραξη της επιφανειας και εμεινα ευχαριστημενος.

harris samos
28-06-09, 01:29
εγώ ειχα ακριβως τετοιο ανεμιστηρα που φυσουσε την επιφανεια του νερου(χωρις χαλκο, σκετο), και απο 29βαθμους κατεβαινε στους 25, το ειχα λιγο λοξα να φυσαει με μικρή αναταραξη της επιφανειας και εμεινα ευχαριστημενος.
αυτο ηταν στην αρχη τωρα μιλαμε για κατασκευη τσιλερ η κατι τετειο