PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιαση και καλως σας βρηκα!!!!


jnik79
16-06-09, 20:05
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100cm x 35cm x 50cm (DIY)
Όγκος: 175lt (140 lt νερο)
Κατηγορία: Κοινωνικο Φυτεμενο
Φυτά: Ceratophyllum demersum, 2x Anubias barteri var. nana, Vallisneria spiralis, 2x Chladophora aegagropila, Java Moss, και αλλα 2 που δε ξερω ονοματα.
Ψάρια / Άλλα είδη: 4x Betta splendens (1 male, 3 female.), 14x Paracheirodon innesi, 10x Hyphessobrycon pulchripinnis, 2x Pterophyllum scalare, 4x Mikrogeophagus ramirezi
Διακοσμητικά υλικά: Ξυλα κ πετρες
Φόντο: Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 1x Aqua-Glo 30W
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες
Φιλτράρισμα: Eheim 2012 (570lt/h)
Θερμοστάτης: Jager 125W
Λίπανση: Οχι
Παροχή CO2: Οχι

Παράμετροι:

pH: 6.5 - 7.0 (Καπου ενδιαμεσα, Strips API)
Γενική σκληρότητα (GH): 7 (Strips API)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10 (Strips API)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (υγρο Sera)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): <20
Αλλαγές νερού: 30% Καθε Κυριακη
Θερμοκρασία: 27 - 28
Άλλες πληροφορίες: Τυρφη στην εξοδο του φιλτρου (σε καλτσον :P) για χρωματακι, DIY ανεμιστηρας απο pc για τις "ζεστες" μερες.

Καλησπερα λοιπον κ απο μενα κ καλως σας βρηκα. Μετα απο κανα μηνα που τρεχει στρωμενο το ενυδρειο μου ειπα κ εγω να το παρουσιασω μπας κ πειτε καμια ιδεα κ γινει καλυτερο. Να πω οτι ξεκινησα "στραβα" (ακουγοντας τους καταστηματαρχες) κ ειχα απωλειες κατα τη διαρκεια του στρωσιματος, αλλα μετα απο πολυ διαβασμα εδω μεσα εχω διορθωσει αρκετα και σκοπευω να διορθωσω κ αλλα.
Ξερω οτι η ψαροσυνθεση μου ειναι λαθος κ ετσι ετοιμαζουμε ενα 60αρι για ενα φιλο κ σκεφτομαι να του δωσω τους μονομαχους κ τα neon. Ετσι θα κρατησω Lemon, Σκαλαρια και Ramirezzi. Να προσθεσω ακομα 2 σκαλαρια κ 1-2 ramirezzi; (Εφοσον φυγουν τα αλλα ειδη εννοειται).
Θα παρω ακομα υγρα τεστ για pH kai σκληροτητα για σιγουρια στα νουμερα.
Ακουω αποψεις κ ιδεες.

Κ οι fotos: (sorry για την ποιοτητα ειναι απο κινητο :smt086)

gmanes
16-06-09, 20:59
Καλώς ήρθες φίλε μου!

Για την ψαροσύνθεση θα σου πουν οι πιο έμπειροι, εγώ το μόνο που θέλω να πω είναι ότι τα ξύλα σου είναι πανέμορφα! :)

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
16-06-09, 21:07
Καλώς ήρθες

antonis15
16-06-09, 21:08
34 ψαρια:confused: πρεπει να δωσεις.........

jnik79
16-06-09, 21:21
I know Αντωνη... Το ειπα κ στο αρχικο, θα φυγουν μονομαχοι κ νεον σιγουρα... Αν κ οι μετρησεις μου ειναι καλες πιστευω... (<20 Νιτρικα την μερα της αλλαγης) Απλα γινεται λιγο χαμος τωρα εκει μεσα κ πιστευω πως θα ναι καλυτερο κ στο ματι αν φυγουν οσα ειπα...
Το θεμα ειναι οτι θα μ αρεσε μετα το ξεκαθαρισμα να επαιρνα 2 σκαλαρια ακομα, κ 1-2 ραμιρεζι (αν βρω θυληκα) καθως μαλλον εχω 3 αρσ και 1 μονο θυληκο (κοκκινη κοιλια).
Επισης θα ηθελα γνωμες για τα φυτα μου, να βαλω λιπασμα η CO2 (diy);
Να βαλω κ αλλη λαμπα;
:smt100

andst87
16-06-09, 21:36
τα σκαλαρια θελουν περισοτερα λιτρα!

antonis15
16-06-09, 21:39
τα σκαλαρια θελουν περισοτερα λιτρα!

και 140 ειναι λιγα??

andst87
16-06-09, 21:41
δυστηχως ναι!
εγω προτεινω να κρατησεις τα ramirezi και τα νεον και το ενυδρειο σου θα ειναι φοβερο!
το στησιμο σου ειναι πολυ καλο!:p

hawai
16-06-09, 22:28
Και εγω με την σειρα μου να σε καλωσορισω και καλη συνεχεια!!!

Λιβέρης Σταύρος
17-06-09, 08:24
Καλώς ήρθες, όμορφο το ενυδρείο αλλά πρόσεξε αυτά που σου είπαν τα παιδιά πάραπάνω και γέμισέ το με νερό μέχρι το καπάκι γιατί φαίνεται κάπως.

jnik79
17-06-09, 18:00
Ευχαριστω για ολες τις γνωμες... Σημερα εφυγαν μονομαχοι και Lemon (αγανακτησα να τα πιασω). Μετακομισαν στο 60αρι που στηναμε για τον brother. Τωρα που εφυγαν τα λαβυρινθοψαρα θα φτασει κ η σταθμη στο σωστο σημειο (καπου ειχα διαβασει οτι πρεπει να ειναι πιο χαμηλα για να μπορουν να αναπνεουν). Οποτε εμεινα με 14 νεον , 4 ραμιρεζι κ τα 2 σκαλαρια (μαλλον θα φυγουν κ αυτα). Με παιρνει να βαλω 2 ραμιρεζι ακομα? (αν βρω θυληκα). Κ παλι ευχαριστω για τη βοηθεια σας.
Κανεις να προτεινει κατι για τα φυτα; Να βαλω CO2; (θελω να το αποφυγω λογω pH) η λιπασμα; Κ αν ναι πιο;