PDA

Επιστροφή στο Forum : Provlima me to ksilo-diakosmitiko...


ronjones
09-06-09, 19:27
Exo ena enidrio juvel 125lt sto opio otan to protoagorasa prosthesa sa diakosmitiko ena ksilo agorasmeno apo to magazi me ta enidreia..O politis mou anefere pos den ine ksilo pou ipirxe mesa se nero alla se kapoia erimo. Otan gemisa to enidrio me nero kai afou fisika eixa kseplinei apires fores to ksilo ektos tou oti to nero mesa sto enidrio maurise paratirisa pos pano ston kormo arxisan na anaptisode mikites! Eixan tin morfi aspris trixas kai kaliptan olo kai pio poli to ksilo. Afou ekana allagi nerou kai afou evrasa to ksilo (opos mou sistise o idioktitis tou magaziou) to ksanaevala kai meta apo 2-3 meres ta idia! Epanelava tin parapano diadikasia kai kathe mera evaza 60 stagones MYCOPUR (ena skeuasma pou ipotithete katapolema tous mikites) alla pali to ksilo kaliftike apo "malli tis grias"..En telei apomakrina to ksilo telios kai lithike to provlima. Par ola auta epidi prokite gia pragmatiko kosmima mesa sto enidrio iparxei tropos na kathariso to ksilo ektos enidriou oste na mi ksanagemisei mikites?


http://www.aquatek.gr/vb/C:%5CDocuments%20and%20Settings%5Cvaggos%5CDesktop %5C101HP330

Γιώργος Κ
09-06-09, 20:08
:p Καλωσηθες!!!:p
Να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες γιατι εκτος απο οτι ειναι στους κανονες του φορουμ ... δεν ειναι ευκολο να τα διαβασουμε!!
Στο θεμα μας λοιπον ...
Ειναι φυσιολογικο να χρωματιζεται το νερο απο το ξυλο! Δεν ειναι κατι ανυσηχητικο και μαλιστα πολλα ψαρια απολαμβανουν αυτο το χρωμα στο νερο!! Αληθεια τι ψαρια εχεις?? Κανε μια παρουσιαση στην αντιστοιχη κατηγορια!! Απλα σε πολλους δεν αρεσει αυτο το χρωμα! Μην ανυσηχεις μετα απο καποιο καιρο θα φυγει αυτο το χρωμα! Αλλιως βγαλτο... βραστο ξανα... Αλλα να ξερεις δεν επιβαρυνει τα ψαρια!!
Οι μυκητες που αναφερεις επισης δεν ειναι κατι που πρεπει να ανυσηχεις! Ουτε αυτοι κανουν κατι κακο στο ενυδρειο σου και μαλιστα μερικα ψαρια το τρωνε κιολας και φυσικα καποια στιγμη θα "φυγει" και αυτο οπως το χρωμα!!! Ειναι λαθος να χρησημοποιεις φαρμακα ... για πολλους λογους! Ο πιο σημαντικος ειναι οτι το καθε φαρμακο ειναι για ενα συγκεκριμενο σκοπο και πολλα καταστρεφουν τη βιολογια του φιλτρου με συνεπεια να εχουμε προβλημα αμμωνιας στο ενυδρειο!! Το mykopour ειναι για να καταπολεμησεις fungus στα ψαρια ... Φοβαμαι ομως οτι επηρρεαζει τη βιολογια του φιλτρου (σκοτωνει τα βακτηρια που διασπουν την αμμωνια στο φιλτρο σου)! Στη θεση σου θα μετραγα για αμμωνια αμεσως! Δεν ξερω αν ισχυει (δεν ειμαι τοσο καλος στα φαρμακα) αλλα νομιζω οτι ετσι ειναι! Μερικες φορες παμε να λυσουμε ενα προβλημα και δημιουργουμε ενα μεγαλυτερο! Ελπιζω να μη συμβαινει στη περιπτωση σου!!

ronjones
09-06-09, 20:42
Καταρχην σευχαριστώ για την άμεση απάντηση και συγνώμη για τα greeklish..Η θολούρα έφυγε μετά την αλλαγή νερού κι οντως έχεις δίκιο για τα επίπεδα αμμωνιας που έχει φτάσει στα ύψη. Εχω ενα κοπαδάκι tetra neon (10 ψαράκια) και 4 σαλιγκάρια (δε θυμαμαι ονομα,πορτοκαλί κελυφος). Για τα επίπεδα της αμμωνίας χρησιμοποιώ toxivec (1.5 καπάκι την ημέρα) και μέτα από συμβουλή του μαγαζάτορα τα ψαρια είναι ατάιστα για 4 μερες. Σήμερα μου πρότεινε ολική αλλαγη νερού. Εν τέλει θεωρείς πως δεν θα επηρεάσει το ξύλο την υγεία του ενυδρείου?

Παραθέτω και μερικές φοτό του ενυδρείου

Γιώργος Κ
09-06-09, 21:00
Φιλε αν ακους τις συμβουλες του πετσοπα τοτε ... την εκατσες την βαρκα! Λογικα εκεινος δε σου προτεινε να χρησιμοποιησεις το φαρμακο αυτο? Μη ξεχνας ειναι επαγγελματιας και σκεφτεται πως θα πληρωσει το νοικι του! Αν σου πουλησει mycopur, toxivec και αν ψοφησει κανα ψαρακι (και ξανα-αγορασεις απο εκεινο) κατι ..... γινεται!!!
Μην ανυσηχεις για το ξυλο δεν επηρεαζει το ενυδρειο σου ουτε επιβαρυνει τα ψαρια!!
Η βιολογια του φιλτρου σου εχει καταστραφει και ειναι σαν να ξεκιναει το ενυδρειο σου απο την αρχη!! Ειναι αστρωτο δηλαδη!
Λυση:
1) Βαζεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο για να μαζεψει οτι φαρμακο απομεινει και κανεις μια γενναια αλλαγη φυσικα με αντιχλωριο!
2) Ζητας (στις αγγελιες) απο καποιο στη περιοχη σου να σου δωσει μπολι απο το ενυδρειο του! Αν θες σου δινω και εγω (ειμαι κεντρο).
3) Μην ακους τους πετσοπαδες και να αποφευγεις τα φαρμακα! Εγω παντως ενω ειχα καποτε παρει ολη τη σειρα των φαρμακων της sera τα πεταξα γιατι εληξαν αλλα το πιο σημαντικο δεν χρειαστηκε να τα χρησημοποιησω. Το καλυτερο φαρμακο ειναι το καθαρο νερακι!
Στο ξαναλεω το ξυλο ΔΕ φταιει για τιποτα! Ειναι φυσιολογικο να βγαζει μυκητες! Βγαλτο και καθαρισε το με καυτο νερο και καποια στιγμη θα ερθει στα ισια του! Το προβλημα σου ειναι η αμμωνια!

ronjones
09-06-09, 21:24
Aν εννοείς μπόλι τα βακτήρια έχω..Οσων αφορά τις συμβουλές του πετσοπά όντως τις ακολουθώ γιατί δυστυχώς ως αρχάριος δεν έχω γνώση γύρω από το θέμα και το μόνο που με νοιάζει είναι τα έμβια όντα του ενυδρείου όχι απλά να επιβιώνουν αλλά να ζουν στο καλύτερο δυνατό περιβάλλον..Οπότε next step αλλαγή νερου! Ευχαριστώ πολύ!!

Γιώργος Κ
09-06-09, 22:23
Το nitrivec και οτι σκευασματα (ζουμια) μπορει να εχεις δεν στρωνουν αλλα βοηθουν να στρωσει ενα ενυδρειο! Μη στηριζεσαι σε αυτα (ειναι αλλος ενα τροπος να πληρωσει ο πετσοπας το νοικι του :D). Μπολι εννοουμε απο ενα υγιη ενυδρειο να στραγγιξεις τα σφουγγαρια η ακομα καλητερα να παρεις υλικο απο το φιλτρο και να τα βαλεις στο δικο σου! Ετσι θα εισαι ηρεμος ....:rolleyes: