PDA

Επιστροφή στο Forum : Kotsos: tanganyka


Kotsos
09-06-09, 16:55
Πληροφορίες

Διαστάσεις:100x30x30 μπυ
Όγκος:90L
Κατηγορία:Κιχλίδες αφρικής (Tanganyka)
Φυτά:Valisneria gigantea
Ψάρια / Άλλα είδη:Neolamprologus multifasciatus (6)
Διακοσμητικά υλικά:Πέτρες, σαλιγκάρια
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:15W
Διάρκεια φωτισμού:13 ώρες
Φιλτράρισμα: DIY Φίλτρο με βιόμπαλες και σφουγκάρι

Παράμετροι:

Αλλαγές νερού:20% κάθε 2 βδομάδες
Θερμοκρασία:29 και ανεβαίνει:smt033


Περιμένω συμβουλές, παρατηρήσεις κτλ... η άμμος και οι πέτρες είναι ελληνικές και ασβεστολιθικές;)

Πάνος
09-06-09, 18:20
τρισευτυχισμενα τα ψαρακια σε 90 λιτρα!! χαιρομαι για το χωρο που τους εχεις δωσει...:p
θα σε συμβουλευα τα εξης...περισσοτερα κελυφη κατι που ουτως η αλλως θα αναγκαστεις να κανεις μολις τα "κουνελια" αρχισουν να γεννανε..
περισσοτερες πετρες και χμ....θα προτιμουσα ενα πιο φυσικο στησιμο...αν φυσικα εσενα σου αρεσει το "πυργακι" οκ...αλλα θα μπορουσες να προσομοιασεις το βυθο τις λιμνης με περισσοτερες φυσικα στημενες πετρες και σαλιγκαρια...

Γιώργος Κ
09-06-09, 18:43
Πολυ ομορφο!! Μπραβο!:p
Θα ηθελε πιο πολλες πετρες κατα τη γνωμη μου και περισσοτερα σαλιγγαρια!!
DIY Φίλτρο ?? Δηλαδη? Το εφτιαξες εσυ?? Για λεγε .... ;)
Μετρησεις εχεις κανει?

Kotsos
09-06-09, 21:37
τρισευτυχισμενα τα ψαρακια σε 90 λιτρα!! χαιρομαι για το χωρο που τους εχεις δωσει...:p
θα σε συμβουλευα τα εξης...περισσοτερα κελυφη κατι που ουτως η αλλως θα αναγκαστεις να κανεις μολις τα "κουνελια" αρχισουν να γεννανε..
περισσοτερες πετρες και χμ....θα προτιμουσα ενα πιο φυσικο στησιμο...αν φυσικα εσενα σου αρεσει το "πυργακι" οκ...αλλα θα μπορουσες να προσομοιασεις το βυθο τις λιμνης με περισσοτερες φυσικα στημενες πετρες και σαλιγκαρια...Κελύφη ψάχνω.. (Δεν είναι και πολύ εύκολο) ήδη έχω προσθέσει 6 μεγάλα μετά τις φώτο..
Κι εγώ θα ήθελα πιο φυσικό στήσιμο, αλλά οι πέτρες δεν πολυβοηθάνε.. Θα ψάξω πέτρες πέτρες και όχι σχιστόλιθους που έχω..
Πολυ ομορφο!! Μπραβο!:p
Θα ηθελε πιο πολλες πετρες κατα τη γνωμη μου και περισσοτερα σαλιγγαρια!!
DIY Φίλτρο ?? Δηλαδη? Το εφτιαξες εσυ?? Για λεγε .... ;)
Μετρησεις εχεις κανει?Είναι απλά ένα κουτί από πλέξι με έναν κυκλοφορητή 450L/h.. Απλά το έφτιαξα εγώ στις διαστάσεις που το ήθελα, και με τα διαμερίσματα που ήθελα..:D
Μετρήσεις δεν έχω κάνει αλλά ελπίζω να κάνω σύντομα..

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια...;)
-------------------------
Να ευχαριστίσω και τον greg84 (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=3819) που μου έστειλε τα ψαράκια:smt054

Yannis_K
10-06-09, 08:51
Ωραίο φίλε Κώτσο !!!
Συμφωνώ και εγώ για περισσότερες πέτρες και κελύφη και λίγο πιο φυσικό στήσιμο. Κατά τη γνώμη μου 13 ώρες φωτοπερίοδος είναι πάρα πολλές και θα κάνουν πάρτυ οι άλγες. Επίσης επειδή οι αλλαγές που κάνεις είναι αραιές μέτρα νιτρικά και να τις προσαρμόσεις ανάλογα ώστε να κρατάς νιτρικά σχετικά χαμηλά (10 - 20). Πρόσεξε και τη θερμοκρασία γιατι με "29 και ανεβαίνει" είσαι ήδη ψηλά. Άσε ανοιχτά καπάκια και βάλε κανένα ανεμιστήρα να πας 26-27.

Kotsos
13-06-09, 17:32
Μετρήσεις:
ph.. 8
gh.. 7
kh.. 11

Άλλαξα τις πέτρες (Θα μπούν κι άλλες σύντομα) και έβαλα ανεμηστήρα
Θερμοκρασία 26:cool:

Πάνος
14-06-09, 02:13
πολυ πιο φυσκκο και μολις βαλεις περισοτερες πετρες θα ειναι ακομη ομορφοτερο...;)