PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεθοδοι Αλλαγης Νερου!


kyriakos giorgas
30-05-09, 22:59
Ποσοι τροποι υπαρχουν,για της αλλαγες νερου;Σας ευχαριστω!:D

petde
30-05-09, 23:13
:D:D:D εξαρτάται ...................απο τι φαντασία έχεις :smt033

vasilakis
31-05-09, 00:53
Για πες μας εσυ πως σκεφτεσαι να τις κανεις να σου πουμε αν ειναι σωστος.

kyriakos giorgas
31-05-09, 01:26
Για σου vasilakis!Ρωταω γιατι εχω δυνατοτητα να τραβαω νερο απο
1/βριση(μπορω να τη φτιαξω)
2/η αλλιως κουβαλοντας κουβαδες; χα χα χα(γελιο)
3/η αλλιως να εχω ενα τεποζιτο κοντα στο ενυδρειο,να βαζω το νερο που θα ερχετε απο την βριση και με καποιο αυτοματο μηχανακι να μπαινη στο ενυδρειο..καπος ετσι;
ΥΓ:Αυτα ισχιουν το ιδιο για Αλμυρο-Γλυκο;

PascM
31-05-09, 03:27
Για το Αλμυρό ...δεν ισχύει αυτό διότι η βρύση δεν βγάζει έτοιμο νερό.
Τα υπόλοιπα και πάλι ισχύουν μόνο στο γλυκό.

vasilakis
31-05-09, 11:24
Εχεις σκεφτει οτι το θαλασσινο ενυδρειο εχει αλμυρο νερο?
Καπως δεν πρεπει να "δημιουργεις" θαλασσινο νερο?

kyriakos giorgas
31-05-09, 13:17
Εγω αν και ασχετος με το χομπυ θα τολμισω να πω,αυτο που εχω σκεφτη και μου αρεσει..αν ειναι σωστο βεβαια..
1/Παιρνουμε Νερο απο παροχη βρισης.
2/Απο εκη μπαινη απευθειας για να γινη η οσμωση(αν ειναι αλμυρο η αν χρειαζετε)
3/Το οσμωνοποιημενο νερο παει σε βαρελακι-ενυδρειακι..που μαλλον θα εχη ολα τα απαραιτητα εξαρτηματα..αντλιες-θερμοκρασιες-και οτι αλλο εσης ξερετε..και εδω φτιαχνουμε το νερο οπως το θελουμε..αλμυρο-γλυκο-θερμοκρασιες-αντιχλωρια..κλπ κλπ..
4/Απο το ενυδρειακι-βαρελακι παει απευθειας ετημο πλεων στο Ενυδρειομας με ηλεκτρικο μηχανιμα αντλεια...
ΥΓ:Μαλλον αυτος ο τροπος Ισχυη και για αλμυρο και για γλυκο νερο μεχρι το τελευταιο σταδειο,πριν μπη στο ενυδρειο..που θα φτιαξουμε το νερο αναλογος οπως χρειαζετε!Ετση τα φανταζομαι τι λετε ισχυουν;

vasilakis
31-05-09, 13:33
Αυτο που κανουν οι περισσοτεροι ειναι :
1) Παιρνουν καθαρο νερακι απο οσμωση και το βαζουν σε ενα βαρελακι
2) Βαζουν οσο αλατακι χρειαζεται για να πιασουν την επιθυμητη αλατοτητα το οποιο και διαλυουν με καποιον κυκλοφορητη.
3)πριν την αλλαγη το φερνουν στη σωστη θερμοκρασια
4)αδειαζουν απο το ενυδρειο οσο εχουν ετοιμασει και κανουν την αλλαγη.
Απλα πραγματα.

PascM
31-05-09, 13:35
Κάπου έχουμε μπλέξει εδώ το γλυκό με το αλμυρό, προσοχή είναι διαφορετικά πράγματα εντελώς.

kyriakos giorgas
31-05-09, 13:46
Κυριοι συγνωμη αλλα να σας υπενθυμισω οτι το θεμα ειναι:
''Μεθοδοι αλλαγης νερου''Το εβαλα για να μαθουμε διαφορους τροπους αλλαγης νερου..ασχετα αν ειναι αλμυρο η γλυκο.Απλα το εβαλα στο θαλλασινο post που ειναι ποιο δυσκολο-περιπλοκο!

sifnos
31-05-09, 13:46
Κάπου έχουμε μπλέξει εδώ το γλυκό με το αλμυρό, προσοχή είναι διαφορετικά πράγματα εντελώς.


αφου δεν εχει ξεκαθαρισει ο κυριακος τι θελει μπλεχτηκαμε κι εμεις:D
παντως κυριακο ΙΜΟ ξεκινανας τελειως αναποδα.ολα αυτα ειναι λεπτομεριες....και διαφορετικα σε καθε ειδος ενυδρειου.

vasilakis
31-05-09, 13:46
Εμ αν πατας Νεα Μηνυματα και βλεπεις μονο το Μεθοδοι Αλλαγης Νερου! χωρις να δεις σε ποια κατηγορια ανηκει γινεται μπερδεμα.

sifnos
31-05-09, 13:47
Εμ αν πατας Νεα Μηνυματα και βλεπεις μονο το Μεθοδοι Αλλαγης Νερου! χωρις να δεις σε ποια κατηγορια ανηκει γινεται μπερδεμα.

+1
:D:D:D:D

kyriakos giorgas
31-05-09, 13:53
Καλα ok..Συμφωνο οτι το θεμα ειναι για το ''Μεθοδοι αλλαγης νερου για Αλμυρο μονο''οποτε μενουμε στην αλμυρα!

vasilakis
31-05-09, 13:55
Κυριοι συγνωμη αλλα να σας υπενθυμισω οτι το θεμα ειναι:
''Μεθοδοι αλλαγης νερου''Το εβαλα για να μαθουμε διαφορους τροπους αλλαγης νερου..ασχετα αν ειναι αλμυρο η γλυκο.Απλα το εβαλα στο θαλλασινο post που ειναι ποιο δυσκολο-περιπλοκο!

Θα μπλεξεις τα αυγα και τα πασχαλια ετσι που το πας Κυριακο!
Για να μη το συνεχισουμε ανορθοδοξα εδω θα συζητησουμε μονο για το θαλασσινο.
Αν θελεις κανε αλλο θεμα στην αναλογη κατηγορια για τις αλλαγες νερου του γλυκου.

Τα ασχετα με θαλασσινο σβηνονται για να μην δημιουργειται μπερδεμα.

kyriakos giorgas
31-05-09, 13:55
Για σου sifnos!ελα...τοποθετισου να σε απολαυσω...!

sifnos
31-05-09, 13:56
Κυριοι συγνωμη αλλα να σας υπενθυμισω οτι το θεμα ειναι:
''Μεθοδοι αλλαγης νερου''Το εβαλα για να μαθουμε διαφορους τροπους αλλαγης νερου..ασχετα αν ειναι αλμυρο η γλυκο.Απλα το εβαλα στο θαλλασινο post που ειναι ποιο δυσκολο-περιπλοκο!

Καλα ok..Συμφωνο οτι το θεμα ειναι για το ''Μεθοδοι αλλαγης νερου για Αλμυρο μονο''οποτε μενουμε στην αλμυρα!

μας μπερδευεις κυριακο.τελικα κατεληξες στο θαλασσινο?

kyriakos giorgas
31-05-09, 14:12
Sifnos..Δεν εχω καταληξει ακομα αλμυρο-γλυκο το μελεταω ακομα...γ'αυτο ποσταρο τετειο θεμα για να μαθω και να ξερω πριν αποφασισω οτιδηποτε.

kyriakos giorgas
01-06-09, 20:02
αφου δεν εχει ξεκαθαρισει ο κυριακος τι θελει μπλεχτηκαμε κι εμεις:D
παντως κυριακο ΙΜΟ ξεκινανας τελειως αναποδα.ολα αυτα ειναι λεπτομεριες....και διαφορετικα σε καθε ειδος ενυδρειου.
sifnos.!Ναι δεν εχω ξεκαθαριση αν θελω αλμυρο η γλυκο....γ'αυτο ρωταω για να δω καταποσον το αλμυρο ειναι ''μανουρα''και ''πονοκεφαλιασμα''Δεν ξεκιναω αναποδα..Αφου δεν εχω ενυδρειο καν φιλεμου...Τι αναποδα ξεκιναω;Τι εννοης;Το ψαχνω το θεμα..και μπορη να μην παρω καν ''ΕΝΥΔΡΕΙΟ''καταλαβες;Τι ξεκιναω αναποδα λυπον;αν θελω κανω ενυδρειο αν δεν θελω οχι...Που το βλεπεις το αναποδο;

Τσιόνογλου Σταύρος
01-06-09, 20:15
Τετέλεσται

sifnos
01-06-09, 20:27
sifnos.!Ναι δεν εχω ξεκαθαριση αν θελω αλμυρο η γλυκο....γ'αυτο ρωταω για να δω καταποσον το αλμυρο ειναι ''μανουρα''και ''πονοκεφαλιασμα''Δεν ξεκιναω αναποδα..Αφου δεν εχω ενυδρειο καν φιλεμου...Τι αναποδα ξεκιναω;Τι εννοης;Το ψαχνω το θεμα..και μπορη να μην παρω καν ''ΕΝΥΔΡΕΙΟ''καταλαβες;Τι ξεκιναω αναποδα λυπον;αν θελω κανω ενυδρειο αν δεν θελω οχι...Που το βλεπεις το αναποδο;

Επειδη στραβωνεις και εχεις ενα υφος καπως δε σου απανταω ευθεως(αφου οταν σου απαντησα δε σου αρεσε) σου δινω ομως ενα παραδειγμα να καταλαβεις τι κανεις....
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ: θελεις να αγορασεις αυτοκινητο και ψαχνεις να δεις αν τα μπουλώνια ξεβιδωνουν με αλλεν ή γερμανοπολυγωνο!! ε εγω νομιζω οτι αλλα ειναι τα κριτηρια...αν σε ενοχλει οκ. ΣΥΓΝΩΜΗ καλη συνεχεια φιλε μου.

in the pond
01-06-09, 20:37
Κάπου έχουμε μπλέξει εδώ το γλυκό με το αλμυρό, προσοχή είναι διαφορετικά πράγματα εντελώς.

Πασχάλη, το θέμα έχει ήδη πάρει δύο πρόσωπα. ;) Εδώ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32579)

Όμως, προς τί όλο αυτό το παρασκήνιο για τις αλλαγές? Δεν κατάλαβα.:confused:

vasilakis
01-06-09, 21:54
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ: θελεις να αγορασεις αυτοκινητο και ψαχνεις να δεις αν τα μπουλώνια ξεβιδωνουν με αλλεν ή γερμανοπολυγωνο!! ε εγω νομιζω οτι αλλα ειναι τα κριτηρια...αν σε ενοχλει οκ. ΣΥΓΝΩΜΗ καλη συνεχεια φιλε μου.

Σ' ωραιος δικε μου! :D

Φιλε κυριακο για να περιπλεξω λιγο τα πραγματα ξερεις οτι ο μεσος "θαλασσινος" χομπιστας αλλαζει νερο μια φορα το μηνα 10-20% , ενω ο μεσος "γλυκος" αλλαζει καθε εβδομαδα 30% ?

kyriakos giorgas
01-06-09, 22:27
Δηλαδι vasilakis!εννοης οτι το θαλλασινο χρειαζετε να αδειαζη λιγοτερα λιτρα σε καθε αλλαγη του και ποιο αρρεα σε χρονο..απο το γλυκο..;Μπορουμε ομως να αδειαζουμε λιγοτερα η περισσοτερα λιτρα αλλα να ειμαστε τιπυκοι στον αναλογο χρονου τους..;

vasilakis
01-06-09, 22:39
ο μεσος "θαλασσινος" χομπιστας αλλαζει νερο μια φορα το μηνα 10-20% , ενω ο μεσος "γλυκος" αλλαζει καθε εβδομαδα 30%

Απλο και τα κατανοητο δεν ειναι?

Μπορουμε ομως να αδειαζουμε λιγοτερα η περισσοτερα λιτρα αλλα να ειμαστε τιπυκοι στον αναλογο χρονου τους..;

Τι εννοεις?

Γιατι κανεις δυσκολη τη ζωη σου...? :confused:

Τσιόνογλου Σταύρος
01-06-09, 22:46
:smt064:smt108:smt119 Vasilakis

kyriakos giorgas
01-06-09, 22:55
Εννοω..Αν μπορουμε να αδειαζουμε περισσοτερο νερο(αντι 10-20%:30-40%)αλλα σε μεγαλυτερο χρονο; Απο την αλλη τωρα..το αντιθετο..λιγοτερο νερο..σε ποιο γρηγορο χρονικο διαστημα;Ρωταω αν γινετε αφου ειμαι ασχετος....ετσι;

vasilakis
01-06-09, 23:02
Η μεση λυση ειναι η καλυτερη στην περιπτωση μας. Δηλαδη αυτο που ανεφερα.
Θα μπορουσες να κανεις αλλαγη νερου 50% καθε 2 μηνες αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο οπως επισης και 3% καθε 5 μερες...

Aiolos-910
01-06-09, 23:15
Βρε Κυριάκο… αν σε απασχολεί τόσο πολύ το θέμα της αλλαγής νερού και αφιερώνεις τόσο χρόνο και ενέργεια σε θεωρητικό επίπεδο, όταν θα αποφασίσεις να στήσεις το ενυδρείο θα χάσεις τον ύπνο σου !!!! :p:p:p

kyriakos giorgas
02-06-09, 19:32
Βρε Κυριάκο… αν σε απασχολεί τόσο πολύ το θέμα της αλλαγής νερού και αφιερώνεις τόσο χρόνο και ενέργεια σε θεωρητικό επίπεδο, όταν θα αποφασίσεις να στήσεις το ενυδρείο θα χάσεις τον ύπνο σου !!!! :p:p:p
Για σου aiolos!εσυ καλα τα λες,ετση οπως ακουγονται.Αλλα ολα τα ρωταω για να ξερω τι θα συναντισω...δεν θελω να φτιαξω ενυδρειο και μετα να το μετανιωσο...τσαμπα ειναι οι ερωτισης δεν πληρωνο τιποτα...καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.!
-------------------------
Η μεση λυση ειναι η καλυτερη στην περιπτωση μας. Δηλαδη αυτο που ανεφερα.
Θα μπορουσες να κανεις αλλαγη νερου 50% καθε 2 μηνες αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο οπως επισης και 3% καθε 5 μερες...
Ναι συμφωνο για το 50%..Την καλυτερη λυση ομως,πιστευω μας την λενε τα ψαρια που θα εχουμε στο ενυδρειο μας,ολα νομιζω επικεντρονονται στα ψαρια.Αν ειναι καλα σε υγεια αλλαζουμε το νερο τους με τον ρυθμο που εσης γνωριζετε(τις %..)αν καποια δεν ειναι καλα ισως χρειαζετε γρηγοροτερη αλλαγη..λεω ετση.;μια γνωμη..εσης γνωριζετε τα θεματα και απο εσας μαθαινω.

aaaooll
02-06-09, 19:49
Ναι συμφωνο για το 50%..Την καλυτερη λυση ομως,πιστευω μας την λενε τα ψαρια που θα εχουμε στο ενυδρειο μας,ολα νομιζω επικεντρονονται στα ψαρια.
οι μετρισεις μας το λενε...;)