PDA

Επιστροφή στο Forum : νιτρικα!!!!!


m3expert
30-05-09, 01:07
γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σας
εχω ενα ενυδρειο ριο 240 μετα το στρωσιμο εβαλα σιγα σιγα και τα ψαρια.
μετα απο 15 μερες βλεπω οτι τα νιτρικα εχουν ανεβει .
τι μπορει να φταει?????

Raven
30-05-09, 01:09
Γεια ! δεν μπορει κανεις να σου απαντησει αν δεν δωσεις κι αλλα στοιχεια.
Πως εστρωσες το ενυδρειο, τι και ποσα ψαρια εχει μεσα, μετρησεις για ΝΗ3/4, ΝΟ2, ποσο καιρο τρεχει, και καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου, επισης ποτε εκανες την τελευταια αλλαγη .

m3expert
30-05-09, 17:04
η τελευταια αλλαγη εγινε πριν 7 μερες
εχω 4 παπαγαλοψαρα
το ενυδρειο τρεχει 20 μερες

aquaman
30-05-09, 17:30
Δες τις υπόλοιπες ερωτήσεις του Raven: Με τι μέθοδο έστρωσες το ενυδρείο, και ποιές είναι οι μετρήσεις ΝΗ3, και ΝΟ2;

PascM
31-05-09, 03:56
Αλλαγές κάθε πότε κάνεις ?

...μάλλον είναι πολύ λογική η αύξηση των ΝΟ3.

m3expert
31-05-09, 23:27
αλλαγη κανω καθε σαββατο

Raven
01-06-09, 00:12
Ζητω συγνωμη που σου κανουμε ολες αυτες τις ερωτησεις χωρις να εχεις παρει ουσιαστικη απαντηση.
Για να βρεθει η αιτια που εχεις αυξημενα ΝΟ3 χρειαζονται αυτες οι πληροφοριες ....οποτε ας μιλησουμε με υποθεσεις:
Πρωτον και κυριοτερο δεν λες ποσα ειναι τα νιτρικα και με τι τα μετρησες. Οποτε υποθετω...(!) οτι ειναι στα κοκκινα η μετρηση σου και πανω απο 40ppm ?
Eπειτα δεν αναφερεις μετρηση για αμμωνια και νιτρωδη. Οποτε θα ξανα-υποθεσω οτι το ενυδρειο δεν ξερεις αν ειναι οντως στρωμενο και αν εχει ποσοστα αμμωνιας.
Ισως παλι ο κυκλος του αζωτου να ολοκληρωνεται τωρα και γι αυτο η αμμωνια και τα νιτρωδη που διασπωνται να μετατρεπονται σε Νιτρικα..
Καλο θα ηταν να πεις και ποσο νερο αλλαζεις γιατι αν αλλαζεις πχ. το 10% καθε 7 μερες τοτε δικαιολογημενα θα εχεις αυξημενα νιτρικα.
Οπως καταλαβαινεις μονο εσυ ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου. Εμεις μπορουμε να βοηθησουμε μονο αν δωσεις στοιχεια και μετρησεις.

Κλεόβουλος
01-06-09, 19:15
...και βρε παιδί μου τόσες χιλιάδες ψαράκια,"παπαγαλόψαρα" πήγες και πήρες?

m3expert
03-06-09, 17:00
δεν εχεις αδικο οταν τα πηρα δεν ηξερα παντως αν το ηξερα δεν θα τα αγοραζα!!!!!!
-------------------------
μετρησα την αμμωνια στο ενυδρειο και ειναι 0.5 και το ph 8.5!!!!

PascM
03-06-09, 17:25
Με τι τεστ (μάρκα - υγρά - στικ ) μετράς?

m3expert
03-06-09, 23:12
εχω της sera υγρα test

aquaman
04-06-09, 00:04
Η αμμωνία στο 0.5 είναι βέβαια ψηλά, και πρέπει να πέσει στο μηδέν, αλλά επιβεβαίωσε με το τεστ σου ότι το νερό της βρύσης σου ή ένα εμφιαλωμένο σου δίνει ΝΗ3=0.

Την έχω πατήσει ακριβώς με το ίδιο τεστ (Sera) το οποίο μου έδειχνε μια ιδέα κάτω από 0,5 και δεν μπορούσα να βρω το γιατί.

Τα ΝΟ2 πόσο είναι;

m3expert
04-06-09, 10:03
το εχω δοκιμασει το νερο ειναι 0
δεν εχω τεστ για nο2 θα παρω ενα σημερα
τι λες να φταιει?

in the pond
04-06-09, 10:12
το εχω δοκιμασει το νερο ειναι 0
δεν εχω τεστ για nο2 θα παρω ενα σημερα
τι λες να φταιει?

Είσαι σίγουρος ότι το νερό είναι τόσο σκληρό? Το 8.5 μου φαίνεται πολύ περίεργο...και πάλι με μέτρηση υγρών sera test. Θα σου πρότεινα να μετρούσες το ΡΗ του νερού της βρύσης απευθείας.

aquaman
04-06-09, 10:24
Χμμμ... αφού επιβεβαίωσες ότι η αμμωνία σου είναι στο 0.5, καλύτερα να κάνεις και μια αλλαγή νερού για να τη ρίξεις άμεσα.

Τώρα, το "γιατί" δεν ξέρω αν μπορεί να στο πει κανείς χωρίς περισσότερες πληροφορίες.

1) Λες ότι το ενυδρείο σου είχε στρώσει. Με ποιά μέθοδο; Είχες μετρήσει NH3, No2, No3 για να ξέρεις ότι έστρωσε σίγουρα;
2) Άλλες φορές η βιολογία του φίλτρου μπορεί να επιβαρυνθεί αν κάτι σαπίσει/αποσυντεθεί μέσα στο ενυδρείο - από τροφές/ή (πρώην) ζωντανούς οργανισμούς.
3) Άλλο ενδεχόμενο είναι να πέσει κάποιο χημικό (φαρμακευτική αγωγή, π.χ.) που καταστρέφει τη βιολογία, αλλά δεν αναφέρεις τέτοια παραπάνω.

Η δική μου υποψία (δες και τις ερωτήσεις του Raven παραπάνω) είναι μήπως δεν έστρωσε ποτέ το φίλτρο σου...

m3expert
06-06-09, 17:30
σημερα εκανα ολες της μετρησεις
NH = 0.3
NO2 = 0
N03 = 50
GH = 6
KH =3
PH =7,6

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ 40 ΛΙΤΡΑ

Roi
06-06-09, 17:54
Κατα αρχήν κάνε μεγαλύτερη αλλαγή για να μειώσεις άμεσα την αμμωνία και ταυτόχρονα και τα νιτρικά. Φυτά έχεις στο ενυδρείο σου ???
Δεν ξέρω τις απσιτήσεις των παπαγαλόψαρων σε λίτρα, άλλα ένας λόγος που έχεις ανεβασμένα νιτρικά μπορεί να είναι οιτ τα ψάρια είναι πολλά για τα λίτρα σου ή οτι τα ταίζεις πολύ.

Μακροπρόθεσμα αν τα νιτρικά σου είναι ψηλά μπορείς να βάλεις λίγο κερατόφυλλο που είναι έυκολο και ρουφήκτρα νιτρικών και να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού.

m3expert
06-06-09, 18:05
δεν εχω πολλα φυτα εχω μονο δυο anubia εχω σκοπο να βαλω και αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι το ποσα