PDA

Επιστροφή στο Forum : επιτελους ξεκινησα!


gramm.n
25-05-09, 11:33
γεια χαρα και παλι!Επιτελους εχω τελειωσει με το στρωσιμο του ενυδρειου 120L και εβαλα μεσα ενα χαρεμακι απο Labidochromis caeruleus, εναν αρσενικο και τρεις θυληκες!Νομιζω πως ειναι καλα και συντομα θα ανεβασω και φωτο.Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια ολων!Αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι οτι τα ψαρακια ανεβοκατεβαινουν στο νερο και δεν ξερω αν υπαρχει ελλειψη οξυγονου.Με τι συχνοτητα ανοιγοκλεινουν τα βραγχια?

aaaooll
25-05-09, 14:57
το ψαρακι στην 4η φωτο μου φαίνεται κάπως??

Κλεόβουλος
25-05-09, 17:25
Για πες μας λίγα περισσότερα.
Τι μετρήσεις έχεις?με τι τέστ?
Τι φίλτρο έχεις?
Το φυτό που βλέπω είναι πλαστικό?Αν ναι βγάλτο και βάλε καμμιά βαλισνέρια ή ανούμπια που συνήθως δεν τις πειράζουν.
Δείξε μια φωτό όλο το ενυδρείο.Υπάρχουν αρκετές κρυψώνες?
Ανεβοκατεβαίνουν γιατί είναι στρεσαρισμένα για κάποιο λόγο.

gramm.n
25-05-09, 19:39
Λοιπον εχουμε και λεμε με API master kit
NH3:0
NO2:0
NO3:0
PH:8.0
26 θερμοκρασια
Η αντλια ηταν μαζι με την αγορα του ενυδρειου απο το γνωστο σουπερ μαρκετ και εχει δυνατοτητα 420 λιτρων/ω.Το φιλτρο ειναι κλασσικο υπερχειλισης πιστευω(καθοτι και λιγο ασχετος)με υαλοβαμβακα σφουγγαρι και βιολογικο υλικο.Το ψαρακι στην τεταρτη φωτο που ρωτησε ο φιλος το επιασα την ωρα που προσπερνουσε τον συναδελφο απο την εξωτερικη!!χεχε!Τα πλαστικα φυτα τα προτιμησα γιατι ακριβως μετα απο ψαξιμο εμαθα οτι τα τρωνε.Το ενυδρειο το τελειωσα εχθες και οι τιμες ειναι λογικο να ειναι σε καλα ακομα επιπεδα.Να και επιπλεον φωτο.Και μια τελευταια ερωτηση.Τελικα ειναι τα ψαρακια που αναφερω?Ευχαριστω

Κλεόβουλος
25-05-09, 21:30
Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο?
Πως το έστρωσες?με αμμωνία,με μπόλι?
ΝΟ3=0?
Gh=?
Το φίλτρο είναι οριακά γι αυτά τα ψαράκια.Θάλεγα να προσθέσεις κι ένα εξωτερικό μόνο με substrat pro για βιολογία.
Έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια για καλύτερη οξυγόνωση?
Τα πλαστικά να τα βγάλεις,είναι όλα ακατάλληλα.Βάλε ζωντανά φυτά και μη φοβάσαι δεν τα τρώνε αυτά που είπα.
Ναι είναι Labidochromis caeruleus sp.yellow.
Γνώμη μου να προσθέσεις κι άλλες πέτρες σε ύψος στη δεξιά μεριά.
Έβαλες φελιζόλ κάτω απο την άμμο και τις πέτρες?
Βάλε και ένα μαύρο χαρτόνι απο πίσω για φόντο,θα δείξει πιό όμορφο.

gramm.n
26-05-09, 14:57
γεια χαρα.Σημερα εκανα ξανα μετρησεις και ειδα ΝΟ3 0
Το ενυδρειο εχει ψαρια απο εχθες και το εστρωσα με αμμωνια.GH 10.Εχει καλη αναταραξη ενταξει με αυτο.Απο κατω εβαλα πλαστικο διχτυ περιφραξης γιατι το φελιζολ το ανεβαζε επανω η ανωση και βρηκα την υγεια μου.Το βιολογικο υλικο μπορω να το προσθεσω στο ηδη υπαρχον φιλτρο εχω χωρο.Τα ζωντανα φυτα μπορω να τα βαλω σε αυτο το σταδιο?Πως θα το κανω?Τις πετρες δυστυχως τις εβαλα στην πορεια,γιατι ειχα βασαλτη και μου κρατουσε το PH στο 6.8-7.1 και ετσι δεν τις εχω κολλησει,οποτε ειναι λιγο επιφοβο να προσθεσω κι αλλες!Ευχαριστω

Κλεόβουλος
26-05-09, 18:49
Βάλε φυτάκια μόνο καλό θα κάνουν και αισθητικά και στη ποιότητα του νερού.
Τις Βαλισνέριες τις φυτεύεις κανονικά στήν άμμο κλαδεύοντας λίγο τις ρίζες τους,τις ανούμπιες ή τις δένεις σε μια πετρούλα ή τις στερεώνεις στον βυθό έτσι ώστε το ρίζωμα να μην καλύπτεται,γιατί θα σαπίσουν.Και τα 2 είναι εύκολα φυτά και στο δικό μου έχουν πολύ καλή ανάπτυξη χωρίς ιδιαίτερο φωτισμό.

Ότι κενό χώρο έχεις στον κάδο του φίλτρου γέμισε τον με substrat prο στο προτελευταίο στάδιο πριν το σφουγγάρι.

Τα ψαράκια έστρωσαν?
Αλλαγή νερού πότε έκανες?
(τώρα γιατί στα ρωτάω αυτά?γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλά με τις μετρήσεις.Έπρεπε λογικά να μετράς νιτρικά(ΝΟ3)αφού δεν έχεις και φυτά)
Τα λέμε.

gramm.n
26-05-09, 21:49
Ευχαριστω για τις συμβουλες θα το τσεκαρω με τα φυτα.Στις μετρησεις εκανα λαθος εγω τελικα εχω ΝΟ3 12και πιστευω ολα καλα πανε.Θα δειξει

Κλεόβουλος
27-05-09, 08:06
:smt023