PDA

Επιστροφή στο Forum : ζεστη στο ενυδρειο μου


Dionysia
21-05-09, 22:50
η θερμοκρασια αρχισε να ανεβαινει ο θερμοστατης ειναι στο 20 αλλα το θερμομετρο δειχνη κοντα 30.:confused:
τα βλεπω τα χρυσοψαρακια μου να βρασουν το καλοκαιρι.
μια λυση ευκολη γιατι δεν εχω ιδεα απ αυτα που λετε σε αλλα ποστ και ουτε γνωσεις.
οτι θα φτιαξω μονη μου θα το κανω γι αυτο λεω κατι ευκολο.:smt100:smt100

netblues
22-05-09, 07:14
Ο θερμαντηρας μπορει να λεει οτι θελει, σημασια εχει τι λεει το θερμομετρο....
Η κεντρικη ιδεα ειναι να βαλεις ενα μικρο ανεμιστηρα να φυσαει το νερο.
Εχουν γραφτει αναλυτικοτατα ποστς. Μπορεις να βαλεις απο επιδαπεδιο ανεμιστηρα μεχρι ετοιμα ανεμιστηρακια για ενυδρειο απο πετσοπ.

Dionysia
22-05-09, 09:56
Ο θερμαντηρας μπορει να λεει οτι θελει, σημασια εχει τι λεει το θερμομετρο....
Η κεντρικη ιδεα ειναι να βαλεις ενα μικρο ανεμιστηρα να φυσαει το νερο.
Εχουν γραφτει αναλυτικοτατα ποστς. Μπορεις να βαλεις απο επιδαπεδιο ανεμιστηρα μεχρι ετοιμα ανεμιστηρακια για ενυδρειο απο πετσοπ.
αυτη η λυση μου ειναι ευκολη.
θα πω κατι μη γελασετε ο ανεμηστηρας ο μεγαλος που πρεπει να χτυπαει το ενυδρειο η απο πανω το νερο:rolleyes:

netblues
22-05-09, 09:57
Το νερο, οχι το τζαμι...

Gojoy
22-05-09, 10:09
Eπειδη εχω και εγω το ιδιο το προβλημα............ποσο περιπου κοστιζει ο ανεμηστιρας αν τον παρω απο πετσοπ??

netblues
22-05-09, 11:25
Απο 500% εως 1500% παραπανω απο οσο αν τον παρεις απο ειδη υπολογιστων.
To φτηνοτερο στο aquaristic εχει 45ευρω.

maikl
22-05-09, 11:40
Eπειδη εχω και εγω το ιδιο το προβλημα............ποσο περιπου κοστιζει ο ανεμηστιρας αν τον παρω απο πετσοπ??


...αν δεν πιανουν τα χερια σου ωστε να το κανεις με ανεμηστηρακια υπολογιστη μπορεις να δεις κι απο εδω (http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=GRUPPE&c=AquarienLuefter&t=e_temgroup&start=1&dif=14&userid=ZPxrcCSxXL3mzB26GpM0ToSEgLqilKyTZ0G&uhaupt=1&G_menu46=1&path1=Heating+%26+Cooling&mpath1=46&path2=Fan+Cooling+systems&mpath2=0) καποιες ομορφες ετοιμες λυσεις,αναλογα με τα λιτρα σου ;)

Gojoy
22-05-09, 12:31
Αποκλιετε να δοσω 45 ευροπουλα στον πετσοπα.............θα το κανω μονος με ανεμιστηρακι απο ψιχνει την κεντρικη μοναδα.Πιστευω θα ειναι παρα πολυ ευκολο.Εχω αρχησει ηδη!!
Ευχαριστω

Ηλίας
10-06-09, 14:18
Και σε εμενα η θερμοκρασια εχει φτασει στους 30. Αλλα τωρα μεσα στις εξετασεις πως να προλαβω να βαλω το elliwell. Πρωσορινα εγω βολευτικα με ενα ανεμιστηρα αυτοκινητου αφου του αλλαξα το βισμα;)(μια φτηνη λυση)

Gojoy
10-06-09, 14:22
Και σε εμενα η θερμοκρασια εχει φτασει στους 30. Αλλα τωρα μεσα στις εξετασεις πως να προλαβω να βαλω το elliwell. Πρωσορινα εγω βολευτικα με ενα ανεμιστηρα αυτοκινητου αφου του αλλαξα το βισμα;)(μια φτηνη λυση)

Πολυ καλη ιδεα Ηλια δεν το ειχα σκεφτει;)

Ηλίας
10-06-09, 19:01
Για δες......

Gojoy
10-06-09, 19:20
μπραβω Ηλια πολυ ορεο θα το δοκιμασω...