PDA

Επιστροφή στο Forum : O Άλεξ και η Γκλόρια


Filotas
21-05-09, 21:30
Κυρίες και κύριοι με μεγάλη μου χαρά να σας παρουσιάσω τα νέα μέλη της οικογένειας μου.
Δυό πανέμορφα ποιμενικά καυκάσου που έρχονται να να προστεθούν στα άλλα 2 που έχω (Την θηλυκιά 10 χρονών και τον αρσενικό 8,5 χρονών).
Είναι μόλις 2 μηνών και ζυγίζουν απο 5 κιλά το καθένα για να μήν αναφέρω το τί τρώνε.
Ο αρσενικός (Άλεξ) ασπρος και καφέ με πανέμορφα γκρίζα μάτια και η θηλυκιά (Γκλόρια) ασπρη και μαύρη.
Τα ονόματα φυσικά διαλεγμένα απο τα παιδιά μου και εμπνεσμένα, για όσους έχουν μικρά θα το κατάλαβαν, απο την ταινία κινουμένων σχεδίων ΜΔΑΓΑΣΚΑΡΗ.
Ζούν ελεύθερα σε μιά έκταση περίπου 5 στρεμμάτων και ελπίζω να μήν μου χαλάσουν το αμπέλι.
Πολύ παιχνιδιάρικα και ειδικά με τα παιδιά μου. Τα μεγάλα μετά απο μιά περίοδο προσαρμογής μιάς εβδομάδας και αφού καθορίστηκαν οι ρόλοι μέασα στην σκυλοοικογένεια φαίνεται οτι τα έχουν δεχτεί καλά. Τί να πώ ο χρόνος θα δείξει.

gmanes
21-05-09, 21:43
Πανέμορφα!!! Να σου ζήσουν!!!

lion
21-05-09, 22:58
Τι ωραία μουργάκια είναι αυτά!!!

DimmyF
21-05-09, 23:10
Τέλεια, να σου ζήσουν!!
Το μικρό τον αγάπησα!!!

madfdg
22-05-09, 05:56
ΝΑ σου ζήσουν Φιλώτα!ΠΑνέμορφα!!:smt054

PHILIPAN
22-05-09, 07:12
Απίθανα τα μωρά...αλλά και το αμπέλι καλό!!

dimitris21
22-05-09, 07:55
Φιλώτα άσε αυτά που ξέρεις και πες μας με ποια εταιρία σκυλοτροφών έκανες κουμπαριά... :D:D:D

Απίθανα είναι!!!!! :smt054

αλλά ρε αδερφάκι μου 4 Καυκάσου θέλουν πολύ φαΐ... αλλά πολύ φαΐ λέμε.

chemical mac
22-05-09, 08:22
Φιλώτα άσε αυτά που ξέρεις και πες μας με ποια εταιρία σκυλοτροφών έκανες κουμπαριά... :D:D:D

Απίθανα είναι!!!!! :smt054

αλλά ρε αδερφάκι μου 4 Καυκάσου θέλουν πολύ φαΐ... αλλά πολύ φαΐ λέμε.Αυτή είναι και μένα η απορία μου :D

Filotas
22-05-09, 09:43
Φιλώτα άσε αυτά που ξέρεις και πες μας με ποια εταιρία σκυλοτροφών έκανες κουμπαριά... :D:D:D

Απίθανα είναι!!!!! :smt054

αλλά ρε αδερφάκι μου 4 Καυκάσου θέλουν πολύ φαΐ... αλλά πολύ φαΐ λέμε.
Ας είναι καλά ο χασάπης που έχω απέναντι απο το σπίτι μου και το φτηνό ρύζι και μακαρόνια για σκυλιά και έτσι τα καταφέρνω.
Το καλό είναι οτι τα μεγάλα καταναλώνουν λιγότερα απο τα μικρά οπότε σε κανα χρόνο απο τώρα θα είναι πιό εύκολα τα πράγματα. Ασε που σε κανα χρόνο απο τα μεγάλα θα μείνει μόνο ένα γιατι η θηλυκιά είναι κιόλας 10 χρονόν......:(
Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οτι θέλουν τάισμα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα οπότε και πρέπει να πηγαίνω στο κτήμα (απέχει 4 χιλιόμετρα απο το σπίτι) 2 φορές την ημέρα. Ταξίδι ολόκληρο ρε γμτ....:smt065

Tolis
22-05-09, 10:13
Να τους δινεις λεφτα να παιρνουν ντελιβερη.

Απιθανα ειναι !

lucy
22-05-09, 10:28
Φιλώτα είναι πολύ όμορφα!!! να τα χαίρεσαι!!!

Κι εμείς τα δικά μας τα χορτένουμε από τον χασάπη και ρύζι- μακαρόνια.

Όμως δεν είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Πάνε και ξαπλώνουν στον κήπο και σπάζουν τα φυτά.

Στο αμπέλι ούτε κατά διάνοια να τα αφήσουμε την εποχή που φουσκώνουν τα μάτια, και μετά. Μόνο όταν είναι "ξερό". Περνάνε κάτω από τα κλήματα και τα ταρακουνάνε τόσο, που σπάζουν ότι εξέχει, μάτια, κλαδάκια, τσαμπάκια!

Είναι κανονικές αρκούδες! άχαρα! αλίμονο αν μας χτυπήσει η ουρά που κουνιέται από χαρά, αλίμονο αν μας πατήσουν σε γυμνό πόδι, και αλίμονο αν σκεφτούν να κάνουν χάρες ορμώντας επάνω μας! Δεν μπορούμε να τα χαρούμε!

Έχεις τέτοια προβλήματα;

Filotas
22-05-09, 10:41
Τόλη μου στα ενήλικα το κάνω τα άλλα όμως είναι πολύ μωρα, φοβάμαι μην μου τα αποπλανήσουν......:D:D:D
-------------------------
Φιλώτα είναι πολύ όμορφα!!! να τα χαίρεσαι!!!

Κι εμείς τα δικά μας τα χορτένουμε από τον χασάπη και ρύζι- μακαρόνια.

Όμως δεν είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Πάνε και ξαπλώνουν στον κήπο και σπάζουν τα φυτά.

Στο αμπέλι ούτε κατά διάνοια να τα αφήσουμε την εποχή που φουσκώνουν τα μάτια, και μετά. Μόνο όταν είναι "ξερό". Περνάνε κάτω από τα κλήματα και τα ταρακουνάνε τόσο, που σπάζουν ότι εξέχει, μάτια, κλαδάκια, τσαμπάκια!

Είναι κανονικές αρκούδες! άχαρα! αλίμονο αν μας χτυπήσει η ουρά που κουνιέται από χαρά, αλίμονο αν μας πατήσουν σε γυμνό πόδι, και αλίμονο αν σκεφτούν να κάνουν χάρες ορμώντας επάνω μας! Δεν μπορούμε να τα χαρούμε!

Έχεις τέτοια προβλήματα;
Λούση μου ο μεγάλος μιά φορά πήδηξε επάνω μου και με γκρέμισε στην κυριολεξία αλλα πιστεύω οτι αυτός φοβήθηκε/λυπήθηκε περισσότερο και δεν το ξανα έκανε. Τα μικρά για την ώρα κάνουν χαρές και πηδάν επάνω μου αλλα είναι πολύ μικρά ακόμη και δεν μ'ενοχλούν. Μόνο σήμερα μου δάγκωσε λίγο το μπατζάκι απο το παντελόνι που εξήχε απο τις γαλότσες και παρα λίγο θα είχα σοβαρό πρόβλημα...:smt065 (να πάω στο γιατρείο με σκισμένο παντελόνι, αντε να εξηγήσεις μετά οτι στο έκανε σκυλι....:rolleyes:)
Είναι όμως εκπληκτικό να δείς με τί προσοχή και τρυφερότητα πλησιάζουν τα μικρά παιδιά (τα δικά μου) και
Η εμπειρία μου αυτά τα 10 χρόνια με αυτά τα σκυλιά μου λέει οτι πειράζουν τα φυτά μόνο όσο είναι νεαρά δηλαδή μέχρι 3 χρόνόν μετά τα αφήνουν στην ησυχία τους. Το αμπέλι ευτυχώς τα μεγάλα δεν το έκαναν τίποτε και τα μικρά το ίδιο θα δούμε. Τα υπόλοιπα ντομάτες κλπ είναι όλα φραγμένα για τον φόβο αλλά και πάλι στην αρχή κατάφεραν να σπάσουν και να ξεριζώσουν καμια 6 ντοματιές......

chemical mac
22-05-09, 11:24
Έτσι είναι doctor, ρύζι μακραρόνι ρύζι μακαρόνι βάλε και καμιά ντοματούλα να κάνεις αλλαγή :D

Filotas
22-05-09, 11:38
Θέλουν και αυτά το μερίδιο τους μιας και φιλούν το κτήμα.....

Πάνος
22-05-09, 18:39
φατσες! να τα χαιρεσαι Φιλωτα...πανεμορφα ειναι!:p

Filotas
22-05-09, 19:15
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Ελπίζω στο τέλος να αποδειχτούν καλοί φύλακες και καλή συντροφιά όπως και τα μεγάλα!!!!

Πάνος
22-05-09, 19:43
ο σκυλος αντικατοπτριζει το αφεντικο του...εχουν το χαρακτηρα τους βεβαιως...αλλα οτι "καθηκοντα" τους μαθεις...με χαρα και αφοσιωση θα το εκτελεσουν....:rolleyes:
ευχομαι υπεροχες στιγμες...

Roi
23-05-09, 00:17
είναι κουκλιά, να τα χαίρεσαι.

τα μικρά μαθαίνουν και παραδείγματίζονται από τα μεγάλα, οπότε αν τα μεγάλα δεν σου κάνουν ζημιές το πιο πιθανό είναι να μην σου κάνουν ούτε τα μικρά. (ίσως λίγο μόνο τις πρώτες μέρες).

ελενη
31-05-09, 21:20
καλησπερα κ απο μενα . με μια μικρη εμπειρια που εχω με τους σκυλους ειναι οτι αν ο σκυλος δεν ειναι λαιμαργος μπορεις να του αφηνεις μια ποσοτητα αρκετη για ολη την ημερα κ να τρωει οσο θελει. ετσι γλιτωνεις το 2ο δρομολογιο. βεβαια αν ειναι λαιμαργοσ το πιθανοτερο ειναι να βαρυστομαχιασει κ μυαλο δε θα βαλει. ενας βελγος μια φορα ειχε φαει εναν κουβα πιτουρα που τα ειχαμε για τις κοτες !:confused:

mikenuke
09-06-09, 13:10
Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οτι θέλουν τάισμα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα οπότε και πρέπει να πηγαίνω στο κτήμα (απέχει 4 χιλιόμετρα απο το σπίτι) 2 φορές την ημέρα. Ταξίδι ολόκληρο ρε γμτ....:smt065Ελα βρε Φιλωτα, πως κανεις ετσι...Παρε ενα τρικυκλο ποδηλατακι, να κανεις και την προπονησουλα σου!!! Χεχεχε!

Filotas
09-06-09, 16:46
Ελα βρε Φιλωτα, πως κανεις ετσι...Παρε ενα τρικυκλο ποδηλατακι, να κανεις και την προπονησουλα σου!!! Χεχεχε!
ΠΟυ θα πάει θα σκάσεις μύτη κατα εδώ και θα σου πώ εγώ..... Θα στα έχω αφήσει ατάιστα καμιά εβδομάδα και θα σε δώ μετά να γελάς!!!!!!
Παρά τα αστεία μακάρι να γινόταν αυτό θα με βοηθούσε και στην δίαιτα που κάνω αλλά έλα που είναι 4 χιλιόμετρα όλο ανηφόρα και απότομη, άσε δε τα αδέσποτα που κυκλοφορούν, σκέψου τον αδερφό μου στο μηχανάκι και τον γράπωσαν.....

mikenuke
16-06-09, 13:10
Αμα τελειωσει το καλοκαιρακι, θα σου ερθω καμια εκδρομη, και θα εχω και ποδηλατο μαζι μπας και εχει καμια καλη διαδρομη! Αμα εχει αδεσποτα βεβαια... με βλεπω να κανω πανω κατω στην παραλια!!!