PDA

Επιστροφή στο Forum : xelwnes


valantis
21-05-09, 20:28
εχω 2 χελωνάκια και χθες τους πήρα και λάμπα.... πόσες ώρες να την καίω τη λάμπα? όλη μερα? μόνο βράδυ?εεεεεεεεεεεεεεεεε?:smt100

Gojoy
21-05-09, 20:50
Tην μερα καλα ειναι να την αναβεις απο τις 9 εως τις 8 το βραδυ.Μετα καλυτερα ειναι να την κλεινεις.

Strahos
21-05-09, 22:08
Μπες σε φόρουμ με ερπετά να μάθεις τα πάντα

PascM
22-05-09, 02:07
....ποια χελώνα έχεις ?
για δες αυτό (http://www.istories.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=213%3Axelones&catid=100%3Apets&Itemid=277&showall=1) μήπως σε βοηθάει καθόλου

valantis
22-05-09, 14:08
ναι η χελώνες ππου έχω είναι κοκκινομάγουλες!!!
παιδια μετά τις εξετάσεις θα κάνω μαζί με τον πατέρα μου ένα νέο σπιτάκι για τις χελώνες ενυδρείο εννοώ) τι διαστάσεισ να έχει?

Πάνος
22-05-09, 18:29
το μεγαλυτερο που μπορεις να κανεις...γινονται μεγαλες...;)

valantis
23-05-09, 12:03
ναι ρε παιδια θα τους κάνω ενυδρείο αλλα πόσο μεγάλο να είναι?

Πάνος
23-05-09, 12:27
αλλα πόσο μεγάλο να είναι?

το μεγαλυτερο που μπορεις να κανεις
ποιο ειναι το μεγαλυτερο που μπορεις να κανεις για το χωρο σου?

valantis
23-05-09, 20:53
μεχρι και 1 μετρο μήκος γτ δεν εχω χώρο για παραπάνω!!!(δυστυχως)

Πάνος
24-05-09, 12:44
τοτε βουρ για ενα μετρο!! καλες κατασκευες!

Gojoy
24-05-09, 16:56
Kαι οταν γινει το ενυδρειο να βαλεις και φιλτρο και θερμοστατη!Και 3-4 χελωνακια θα ειναι καλητερα.κατα την γνωμη μου.

valantis
25-05-09, 12:09
ρε παιδια οι χελώνες όμως δεν μεγαλώνουν μέχρι και 20 εκατοστά? όταν μεγαλώσουν θα χωρ΄σανε 3-4 ή όχι?

Ryu
25-05-09, 12:29
μη παρεις αλλες,μεινε με τις 2,μια χαρα θα ειναι...

Gojoy
25-05-09, 14:27
Εαν τις παρεις ομως σε μικρη ηλικια δεν θα εχεις προβλημα.μεγαλονουν πολυ αργα.

dimitris21
25-05-09, 15:08
Εαν τις παρεις ομως σε μικρη ηλικια δεν θα εχεις προβλημα.μεγαλονουν πολυ αργα.

έστω και αργά, μεγαλώνουν όμως

Χριστίνα
29-06-09, 10:54
Tην μερα καλα ειναι να την αναβεις απο τις 9 εως τις 8 το βραδυ.Μετα καλυτερα ειναι να την κλεινεις.
Γεια σου!Μου έκαναν δώρο 3 χελωνίτσες και δεν ξέρω πολλά πράγματα.Προμηθεύομαι ειδική λάμπα από πετ σοπ?Ο θερμοστάτης που τοποθετείται?Εχω μικρά χελωνιέρα...

Gojoy
29-06-09, 11:10
Γεια σου!Μου έκαναν δώρο 3 χελωνίτσες και δεν ξέρω πολλά πράγματα.Προμηθεύομαι ειδική λάμπα από πετ σοπ?Ο θερμοστάτης που τοποθετείται?Εχω μικρά χελωνιέρα...

O θερμοστατης μπενει οπου δηποτε αλλα μεσα στο νερο παντα;)
ποσα λιτρα ειναι περιπου η χελωνιερα σου??
φυλτρο εχεις??

καλως ηρθες στην παρεα μας:)

Χριστίνα
29-06-09, 11:32
Ούτε φιλτρο,ούτε τίποτα!Η χελωνιέρα ειναι μικρούλα...περίπου 25 προς 25.Θα πάρω μια πιο μεγάλη.Ποια ακριβως είναι η δουλειά του φίλτρου?Δεν είχα ακουσει ποτέ γι'αυτό!Καλώς σας βρήκα!
:confused:

Πάνος
29-06-09, 11:36
καλως ηρθες!!:p
δες κι εδω! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

Χριστίνα
29-06-09, 11:40
Ρωταω βλακειες,αλλα σκαλωσα!Δεν περιμενα να θελει ολα αυτα.Δεν τα ειχα ακουσει ποτε!κοιμουνται πολυ επειδη δεν εχουν το καλαλληλο φως?
-------------------------
καλώς σας βρήκα!Η σελίδα είναι τέλεια!

Gojoy
29-06-09, 11:44
Οχι.οταν λες κιμουντε???
Εχουν κλειστα τα ματια τους???
Ποσο μικρες ειναι???
Εχουν ανειξει ποτε τα ματια τους απο τοτε που τα πηρες???

Πάνος
29-06-09, 11:45
ειναι απαιτητικα ζωακια οι χελωνες...δυστυχως δεν παρεχεται ενημερωση απο τα πετσοπ σχεδον ποτε...
φροντισε να τους εξασφαλισεις αυτα που αναφερονται στο αρθρο!

Gojoy
29-06-09, 11:56
ειναι απαιτητικα ζωακια οι χελωνες...δυστυχως δεν παρεχεται ενημερωση απο τα πετσοπ σχεδον ποτε...
φροντισε να τους εξασφαλισεις αυτα που αναφερονται στο αρθρο!

Εγω Πανο θα ελεγα δεν ειναι και πολυ απετητικα...ενα θερμοστατη...ενα φυλτρακι...τροφη:D.....και αλαγες νερου μια φορα την βδομαδα:rolleyes:...και ενα ενυδρειακι πανω απο 30 λιτρα.Εμενα δεν μου φενοντε και τοσο δισκολα ολλα αυτα.....μαλλον επειδη το πρωτο πραγμα που με εκανε να ασχολιθω με ενυδρεια ψαρια κτλ.ηταν η χελωνα μου.Και μπορω να πω οτι το ενυδρειο με ψαρια με ειχε δισκολεψει παρα πολυ οταν το ξεκινησα(μτρησεις,φυλτρο,φωτισμος,απετησεις των ψαριων,ποια ψαρια τεριαζουν με ποια και αλλα ποσα πραγματα,αλλα τελικα εμαθα και θελω να πω οτι για να μαθω ερηξα παρα πολυ διαβασμα.Οχι φυσικα για το σχολειο:D,γιατι οταν αρχησα ειμουν 2 γυμνασιου και εκεινη την χρονια δεν ειχα ανειξει βιβλιο:smt033.Ευτιχως τελειωσα το σχολειο και σωθηκα...

Πάνος
29-06-09, 12:02
Εγω Πανο θα ελεγα δεν ειναι και πολυ απετητικα.....

ισως δε το εθεσα καλα...ειναι ΠΟΛΥ πιο απαιτητικα αποτι λενε στο πετσοπ...
δηλαδη..δε θελουν χελωνιερα ..θελουν ενυδρειο...δε λενε για μηχανικο εξοπλισμο ενω θελουν και φιλτρο και θερμοστατη και λαμπα ειδικη...δινουν μονο τροφη ενω θελουν και βιταμινες η ασβεστιο...
δε λενε ποσο μεγαλες γινονται....30 λιτρα δε φτανουν στο μελλον....
κρατησα μια χελωνα 5 χρονια...απολυτα εξημερωμενη...σε 70-80 λιτρα...και παλι αναγακστηκα να τη δωσω σε καποιον με λιμνη....(αυτα εγιναν το 1989-1994 "ημουν νιος και γερασα"...)

theodor72
29-06-09, 15:02
Να αναφερω οτι ειναι εγκλημα να αφηνουμε ελευθερες αυτες τις χελωνες σε λιμνες και ποταμακια οταν μεγαλωσουν και πλεον "δεν μας κανουν". Απειλουν να εξαφανησουν τις δικες μας ελληνικες υδροβιες χελωνες...

Ryu
29-06-09, 18:34
την δικια μου που την εχω 15 χρονια(ζουνε 30),εχει φτασει γυρω στα 28 εκατοστα...της φτιαξαμε λιμνη γιατι δεν χωραγε πλεον στο ενυδρειο..οντως πολυ απαιτιτικα ζωα κ τα περισοτερα εχουν ασχημη καταληξη λογο λαθος πληροφορισης.....

maria p
30-06-09, 16:18
εχω κι εγώ μια 15χρονο θηλυκή.
πιστεύω στην αρχή (στο μέγεθος που συνήθως τις πουλάνε στα petshops), μπορούν να ζήσουν σ αυτή την πλαστική χελωνιέρα που συνηθίζεται να σε προμηθεύουν, αλλά για θέρμανση είναι απαραίτητη μια λάμπα - πορτατίφ γραφείου - με φως UVA UVB. εγώ το άφηνα τις περισσότερες ώρες της ημέρας γιατί δεν υπήρχε θερμοστάτης φυσικά, κι έχουν περισσότερη ανάγκη από ζέστη όσο είναι μικρά. και φίλτρο κατά το πρώτο χρόνο δεν το βλέπω αναγκαίο, λερώνουν ελάχιστα. πρέπει να συμπληρώνουμε το ειδικό αντιχλωρικό στις αλλαγές νερού. για όσους γνωρίζουν αγγλικά υπάρχει ένα αμερικάνικο φόρουμ για τις χελώνες με τα κόκκινα αυτιά. (αν δεν απαγορεύεται σας το δίνω) πάντως κάποιο παιδί που έγραψε να μην εγκαταλείπονται στην ελληνική φύση, είναι απόλυτα σωστό και είναι πολύ σοβαρό , γιατί είναι επικίνδυνες για την δική μας πανίδα γιατί γίνονται ιδιαίτερα επιθετικές στην φύση . το ένα μέτρο είναι οριακό για δύο ενήλικες χελώνες αλλά αρκεί τουλάχιστον για 6-7χρόνια