PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαριος (Συμβουλες)


gkampanis
18-05-09, 19:42
Καλησπερα παιδια εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και θα ηθελα να φιλοξενισω ενα ζευγαρι δισκους μεχρι να φτιαξω το (300 λιτρο) μου τον ιουλιο:p... Και επισης θα ηθελα τις συμβουλες οσον αφορα τους δισκους τα νερα τη διατροφη τις ιδιαιτεροτητες πως να κανω μια καλη αρχη για να φιλοξενισω τους δισκους στο ενυδρειο μου:D

mikele
21-05-09, 07:21
εφοσον εισαι αρχαριος και εν οψη καλοκαιριου η δικια μου αποψη ειναι μαζεψε πολλες πληροφοριες για τα ψαρια αυτα ειδικα για το ζευγαρωμα τους και ξεκινα μετα τον αυγουστο ......

ΧρήστοςΠ
21-05-09, 10:05
Αν είμουν αρχάριος δεν θα πήγαινα σε γεννήστρα για τους παρακάτω λόγους :

- Το να βρεις πιστοποιημένο ζευγάρι είναι και δύσκολο και ακριβό .Ενα καλό ζευγάρι με ίδιου ειδους γονείς 500+ ευρά συν το κόστος της γεννήστρας που πρέπει να είναι κύβος λόγω μορφολογίας των δίσκων
- Στα 120 λίτρα 2 Ενήλικες δίσκοι 15cm ο καθένας είναι πολλά ψάρια για τα λίτρα αυτά και θέλει συνεχές αλλαγές νερού και προσοχή στα ταίσματα
- Αν με το καλό στήσεις το 300αρι θα βάλεις το ζευγάρι μεσα στα 300 λίτρα ?
Αν ναι τότε έχεις 2 πιθανά προβλήματα πρώτον θα πρέπει να βρεις ψάρια αντίστοιχου μεγέθους που είναι ακριβά . Αν για παράδειγμα πας σε ενήλικα ψάρια έστω 4 τότεμιλάμε για 600 ευρώ . Εστω ότι δεν σε νοιάζει το κόστος υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπορείς να χαρείς το ενυδρείου σου λόγω επιθετικοτητας του ζευγαριού στα άλλα ψάρια με αποτέλεσμα στρες και κατα συνέπεια ασθένειες.
- Εστω τα κάνεις όλα καλά και ακούς τα παιδιά εδώ μέσα που ασχολούντε με τις αναπαραγωγές και βγάζεις μικρά . Τι θα τα κάνεις ? Αν υπάρξει πρόβλημα στο ζευγάρι και αρχίσουν τις φάπες μεταξύ τους πως θα τα χωρίσεις κτλ κτλ κτλ
Ψάξε καλά τον εξοπλισμό που θές διάβασε και προχώρα σιγά σιγά .Η οργάνωση και το στήσιμο του ενυδρείου είναι το ωραίοτερο κομμάτι του χόμπι κατά την γνώμη μου . Στα 300΄λίτρα( αν και λίγα ) είναι ποιο εύκολα τα πράγματα ;)

mikele
21-05-09, 10:57
συμφωνω και εγω με τα παραπανω ......
300 λιτρα ειναι μια χαρουλα για να φτιαξεις ενα δισκοενυδρειο

διαβασε μερικα πραματακια και εδω ειμαστε