PDA

Επιστροφή στο Forum : Garnellen Championat 2009


Raven
14-05-09, 02:12
Παγκοσμιος διαγωνισμος γαριδων εκτροφης για το 2009.
Μια CRS λευκη με κοκκινο σημαδι σαν λουλουδι στο σβερκο πουληθηκε απο ασιατη breeder στην εξωφρενικη τιμη των 600 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα !!

http://garnelen-championat.de/images/siegerliste-alle_kl.pdf

in the pond
14-05-09, 07:19
600 ευρώ δεν είναι εξωφρενική αγαπητέ φίλε Αλέξανδρε. Εξωφρενική τιμή είναι αυτή (http://www.champkoi.com/koi_for_sale.php?sku=08-D-777) για ένα καλό δείγμα απλού Κohaku koi
(χαρακτηριστικό της πικοιλίας, λευκή βάση με έντονα κόκκινα σημεία στο σώμα. Όσο πιο απότομη είναι η εναλλαγή των δύο χρωμάτων, όσο πιο σπάνια είναι τα σχέδια, όσο πιο συμμετρικά και όσο πιο έντονα είναι τα χρώματα είναι αυτά που καθορίζουν την τιμή του. Η πιο πάνω αναφορά είναι σχετικά "φθηνή:smt120", γιατί δεν πληρεί όλα τα πιο πάνω χαρακτηριστικά ενός ξεχωριστού kohaku.)

Ακόμα πού να δεις πολλαπλάσιες αυτού σε ψάρια ιδιαίτερα σπάνια που κάποιες φορές μπορούν να ξεπεράσουν τις τιμές της φαντασίας σου.;)

theodor72
14-05-09, 08:47
Αν πηγαίνει με το κιλό η γαρίδα του Αλέξανδρου, φίλε in the pond, είναι πιο ακριβή :D:D:D

Raven
14-05-09, 13:08
Βασιλη, ενα Κοι ζει πολλα χρονια ενω εδω μιλαμε για γαριδουλες με διαρκεια ζωης 15-18 μηνες.
Για γαριδα ειναι πολλα τα λεφτα !

andst87
14-05-09, 13:26
βρε παιδια δεν ειναι λιγο κοροιδια τετοιες τιμες;

in the pond
14-05-09, 13:27
Βασιλη, ενα Κοι ζει πολλα χρονια ενω εδω μιλαμε για γαριδουλες με διαρκεια ζωης 15-18 μηνες.
Για γαριδα ειναι πολλα τα λεφτα !

Με αυτήν την λογική έχεις ένα σοβαρό δίκαιο.;)

Ρε παιδιά, εαν εγώ στο άμεσο μέλλον αγοράσω ένα μικρό ΚΟΙ για 250 ευρώ πώς θα με χαρακτηρίσετε? Την θεωρείτε φυσιολογική την τρέλλα μου ή έχω ξεφύγει και εγώ? Λέμε τώρα. (εκφραστείτε ελεύθερα, δε δαγκώνω).

PascM
15-05-09, 00:29
...έχεις ξεφύγει Βασίλη!!!!!!! :) :)

in the pond
15-05-09, 08:39
Ε, τότε εγώ θα σας το θέσω διαφορετικά. Υπάρχουν δίσκοι που κοστίζουν αρκετά. Το ίδιο υπάρχουν κάποια θαλασσινά ψάρια που επίσης κοστίζουν ένα τσουβάλι λεφτά. Να αναφέρω ότι τα πιο πάνω ψάρια δύσκολα θα ζήσουν μια δεκαετία. Τα ΚΟΙ είναι ψάρια που θα ζήσουν και να τα χαίρονται τα δισέγγονα σου και αν δεν τους αρέσουν, θα είναι μια μεγάλη επένδυση γι' αυτούς.
Στη λίμνη μου (10,000 λίτρα) θα τοποθετήσω μόνο 8-9 ΚΟΙ εκ των οποίων τα 2 τα έχω ήδη. Άρα θα κινηθώ σταδιακά με αγορά πολύ επιλεκτικών πικοιλιών.
Επαναφέρω ακριβώς την απάντηση του Αλέξανδρου σε σχέση ΚΟΙ-γαρίδας ώς μέτρο σύγκρισης την διάρκεια της ζωής τους.
Γι' αυτό λέω βρε παιδιά. Δεν είναι κούκλος? Κλικ! (http://www.champkoi.com/koi_for_sale.php?sku=09-A-042)
Τί λέτε, σας έπεισα?

Βρε Σωκράτη, μίλα και εσύ...

SOCRATIS
15-05-09, 08:54
Τι να πώ ...;Χρόνια συλλογίζομαι κάτι πανέμορφα χρυσόψαρα που για να αποκτηθουν χρειαζονται για το καθενα απο 600-2.500ευρο.
Αλλά τι να λέμε τώρα........

in the pond
15-05-09, 09:04
Τι να πώ ...;Χρόνια συλλογίζομαι κάτι πανέμορφα χρυσόψαρα που για να αποκτηθουν χρειαζονται για το καθενα απο 600-2.500ευρο.
Αλλά τι να λέμε τώρα........

Γι' αυτό βρε Σωκράτη. Στα ενυδρεία έχουμε ξυπνήσει με πολύ καλά αποτελέσματα, ακόμα και στον διεθνή χώρο.

Γιατί στις χώρες μας να μας φέρνουν μόνο ΚΟΙ τρίτης και τέταρτης επιλογής. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει η σωστή αξιολόγηση των ΚΟΙ και βασικά με την ευκαιρία που μου δώσατε σαν συντονιστή, πέφτει (ευχάριστα) επάνω μου το μπαλάκι.;)

Λυπούμαι όμως που δεν είναι κατορθωτό για την ώρα να κατασκευάσω μεγαλύτερη λίμνη. Εδώ απαγορεύουν το γέμισμα των πισινών, πού να με πιάσουν με λίμνη....:(

POURITANOS
15-05-09, 09:54
Όλα εξάρτιονται από το πορτοφόλι του καθενός.
Για μένα μπορεί να είναι πολλά τα 600 ευρώ για γαρίδα και για κάποιων μπορεί να είναι το μισό του μεροκάματο!!!

Σίγουρα αυτές οι τιμές δεν είναι για μικρομεσαίους.
Θεωρό βλακεία κάποιος που μετράει με χαρτί και μολυβί τα έξοδα του μηνά να δώσει τόσα λεφτά για να πάρει ένα ψαρί η μια γαρίδα.

Θα τα έδινα τα λεφτά για το συγκεκριμένο κοι μπορεί και ακόμα παραπάνω μονό αν έκανα παραγωγές με σκοπό το κέρδος κοινός να έφτιαχνα φαρμα με κοι.

Ένας χομπιστας (του μεροκάματου ) Αν παρασυρθεί να αγοράσει τέτοια ψαριά θεωρώ ότι αρχίζει να ξεφεύγει σε βαθμό που χρειάζεται κάποιους να του βάλει φρένο.

Βασίλη δεν ξερώ ούτε τα οικονομικά σου ούτε την "τρελά" σου.
Μπορεί να είσαι από τους ανθρώπους που θα στερηθεί αλλά πράματα για να πάρεις το κοι.
Όπως και να έχει καλό είναι να το συζητήσεις με τους δικούς σου ανθρώπους και με την οικογένεια σου. Σίγουρα μια παραπάνω συζητήσει θα σε κάνει να το ξανασκεφτείς (αν έχεις περιορισμένο προϋπολογισμό).

Η τρελά όλων μας είναι δεδομένη ο βαθμός όμως είναι κάτι που πρέπει να ελέγχετε με αυτοκριτική συνεχεία.

Κρίνε εσύ Βασίλη αν όντος πρέπει να τα δόσεις.

in the pond
15-05-09, 10:08
Βασίλη, συμφωνώ με όσα έχεις αναφέρει και δεν το κρύβω ότι θα δημιουργήσω κουμπαρά γι' αυτό το θέμα. Δεν καπνίζω, δεν πίννω, δεν τα σπάω έξω, άρα τα υπολογίζω αυτά. Οι τιμές όντως τσιμπάνε και τα ευρώ δεν τρέχουν από τα παντζάκια μου, ειδικά τον τελευταίο καιρό. Το μυστικό μου είναι ότι η κάθε αγορά θα γίνεται όταν και όσο μπορώ. Δεν θα βιαστώ με κανέναν τρόπο. Η ολοκλήρωση του έργου (σε ζωντανά) θα διαρκέσει κάποια χρόνια.;)

Υπόψην ότι μελλοντικά θα παρέχω στη λίμνη κάποιες ευκολίες για αναπαραγωγές για να δώσω στον κόσμο.

POURITANOS
15-05-09, 10:42
Βασίλη, συμφωνώ με όσα έχεις αναφέρει και δεν το κρύβω ότι θα δημιουργήσω ............. ολοκλήρωση του έργου (σε ζωντανά) θα διαρκέσει κάποια χρόνια.;)

Υπόψην ότι μελλοντικά θα παρέχω στη λίμνη κάποιες ευκολίες για αναπαραγωγές για να δώσω στον κόσμο.

Με των τρόπο που τα λες έχεις τα δικιά σου.:smt023

Αυτό με των κουμπαρά σαν σκέψη δεν είναι άσχημο.:idea:

Εύχομαι τα οικονομικά σου να πάνε καλυτέρα και να μπορέσεις να αγοράσεις της ψαρουκλες που θες.
Και σύντομα.

Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Υ.Γ. Όλοι πάνω κάτω στο ίδιο καζάνι βράζουμε..

george
15-05-09, 11:28
Θα τα έδινα τα λεφτά για το συγκεκριμένο κοι μπορεί και ακόμα παραπάνω μονό αν έκανα παραγωγές με σκοπό το κέρδος κοινός να έφτιαχνα φαρμα με κοι.


http://www.youtube.com/watch?v=ArAlwupRy6c

http://www.koi.com/sales/

chris@
15-05-09, 13:00
WOW:smt120:smt120