PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινωνικό φυτεμένο 100 λτ με ψάρια νοτιοανατολικής ασίας


kostiscv
12-05-09, 14:09
Να και η δική μου προσπάθεια που έγινε έφικτη χάρη στην βοήθεια του forum και φίλων.

Αρνητικά σχόλια και παρατηρήσεις απόλυτα δεκτές για αυτό είμαστε εδώ για να γίνουμε καλύτεροι. :cool:

Πληροφορίες

Διαστάσεις:juwel record 800 (81 x 36 x 45) cm
Όγκος: 110 lt
Κατηγορία: κοινωνικό
Φυτά:

MYRIOPHYLLUM MATTOGROSSENSE,
ALTERNANTHERA REINECKII RED
CERATOPHYLLUM
LUDWIGIA GLANDULOSA (νομίζω)
LYSIMACHIA NUMMULARIA(νομίζω)
ECHINODORUS AMAZONICUS( δεν έχει μείνει και πολύ.. )
HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES "CUBA"
Rotala w (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:void%28null%29)allichii ( (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:void%28null%29)δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι αυτό) (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:void%28null%29)

Ψάρια / Άλλα είδη: 10 Rasbora, 1 colisa lalia, 3 golden gourami (μάλλον πολλά )


Διακοσμητικά υλικά:υπόστρωμα Seachem Flourite, μαύρο χαλίκι , δύο πέτρες

Φωτισμός: 4Χ8 W
Διάρκεια φωτισμού: 8 h
Φιλτράρισμα:Εσωτερικό CompactH της Juwel, με Filter Pad, Sera Siporax + τύρφη περίπου 100-150 γρ .
Θερμοστάτης: Juwel, 100Watt
Λίπανση:Seachem Flourish, 1+ φορά την εβδομάδα
Seachem Excel όποτε χρειάζεται, ταμπλέτες

Παροχή CO2:έχω δοκιμάσει πολλά DIY , dennerle bioline , nano Co2 και πάω για αγορά μπουκάλας ...

Παράμετροι:

pH:6,5-7,5
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαία
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:Οι πρώτες photo είναι από την επέμβαση για να μπούν οι λάμπές, οι υπόλοιπες είναι από διάφορες φάσεις του ενυδρείου

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον xontro

Πάνος
12-05-09, 14:19
πολυ ομορφο φυσικο στησιμο! μπραβο!!
πρεπει να καθαρισεις λιγο το μπροστινο τζαμι...μολις το κουμπα αναπτυχθει και κανει χαλι θα δειξει πολυ καλα....
τι πετρες εχεις? αληθινες? δε φαινονται καθαρα αλλα φαινονται ομορφες!
για τα γκουραμι σου το ειπες κι εσυ...θα εχεις 3 μεγαλα ψαρια σε λιγο εκει μεσα...
οσο για τα νιτρικα γιατι 0? με τι μετρας? και αν οντως ειναι 0 καταπονεις τα φυτα σου...αυξησε τα ....

Raven
12-05-09, 14:45
Μου αρεσει, εισαι σε καλο δρομο ! Βαλε και την μποκαλα co2 γιατι μερικα απο τα φυτα σου την χρειαζονται.
Πληροφοριακα απ οτι μπορω να διακρινω μεταξυ αλλων εχεις:
Hydrocotyle leucocephala (αυτο που λες Lysimachia)
Ludwigia repens ή glandulosa (δεν φαινεται καλα)
Ludwigia arcuata (απο την οποια θελω και κλαδεματα οταν ερθει η ωρα :D)
Και πιθανον Mayaca ή Rotala wallichii αλλα ειναι ακομα σε emersed μορφη και δεν διακρινεται καλα.
Αυτες οι λαμπες ειναι σιγουρα μονο 8 watt?? μηπως κανεις λαθος;
---------------------------------
Τα νιτρικα μηδεν που λεει κι ο Πανος δεν ειναι καλο για τα φυτα σου και μαλλον οφειλονται στο κερατοφυλλο. Θα ελεγα ή να το ελαττωσεις ή να το απομακρυνεις εντελως.

lucky13
12-05-09, 15:42
Κοιτα εδω cuba υγιέστατο χωρις co2 και ολοκληρωμενη λίπανση! Τελικα οντως κατι παιζει να εχει μαζι μου το συγκεκριμενο φυτο.. aheha κατα τα αλλα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και σε λιγο καιρο με καποιες μικροαλλαγες θα γινει ακομα καλητερο. Οσο για τα νικτρικα οπως σου ειπαν ιδη καλο ειναι να τα ανεβασεις λιγο γιατι εχεις αρκετα φυτα με καποιο προσθετο οπως το Nitrogen της seachem

kostiscv
13-05-09, 13:56
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Οι πέτρες είναι φυσικές και πολύ βαριές ΄-) , το κερατόφυλλο ήταν πάρα πολύ κάποια στιγμή και το μείωσα .... (μεγαλώνει και πολύ γρήγορα το άτιμο.
Raven μάλλον 18W είναι το σωστό.
Τα 3 gouramia είναι πολλά και κυνηγιούνται ήδη προς το παρόν χωρίς απώλειες ....να δούμε τι θα κάνω ..
Η cuba αν και στην αρχή μου ξεράθηκαν κάποια κομμάτια που ήρθαν έτσι και αλλιώς ταλαιπωρημένα μετά εξαπλώθηκε με γρήγορους ρυθμούς :-)

σκέφτομαι να αλλάξω λίγο το aquascaping αλλά δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω.
καμιά ιδέα ?

gkampanis
13-05-09, 14:05
Μπραβο Μπραβο πολυ ομορφο... Μου αρεσε παρα πολυ.. ελπιζω ολα να σου πανε καλα.. Και τα ψαρια να σταματσουν να κυνγιουντε χε χε:D:D:D:D:D