PDA

Επιστροφή στο Forum : Η χημεία στο ενυδρείο μου!


panvel
12-05-09, 13:44
Γεια σας,
Μετά απο μερικά χρόνια που το ενυδρείο μου λειτουργούσε με χρυσόψαρα αποφάσισα να το γυρίσω σε τροπικό.

Πληροφορίες ενυδρέιου:
Λίτρα: 180
Υποστρωμα: Dennerle http://www.aquaticbiotope.co.uk/scripts/prodView.asp?idproduct=1022
Επίστρωμα: Άμμος λευκή
Λίπανση φυτών: Dennerle http://www.zooplus.co.uk/shop/fish/aquatic_plants_care/fertilizer/dennerle/81127
Φυτα: Πολλά και διάφορα (Κερατόφυλλος, Εχινόδορος Βαλισνέρια και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους)
Διακοσμητικά: Ρίζα ξύλο
Θερμοκρασία: 25 κελσίου
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10 (Θα κάνω σήμερα αλλαγή)
GH: 7
KH: Δεν έχω τεστ
PH: 8,4!!!!!!!!!! (το ανώτατο που είχε το τεστ) http://www.goldfish.gr/forum/images/smilies/smiley11.gif

Τα τεστ όλα είναι υγρά και τα ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 είναι ΑPI. το GH της TETRA και το PH της Tropic Marine.
Το ενυδρείο λειτουργεί σχεδόν 2 βδομάδες αλλά τα φίλτρα ήταν απο το προηγούμενο στρωμένο ενυδρείο και σχεδόν αμέσως δεν είχα καθόλου αμμωνία.
Επίσης οι κάτοικοι του ενυδρείου είναι ένα κοπαδάκι guppies (8) 1 apple snail και 2 zebra snails.
Αν και άσχετος με ph και τα συναφή, καταλαβαίνω ότι είναι πάαααρα πολύ υψηλό. Μέτρησα και το νερό της βρύσης, χωρίς να βάλω αντιχλώριο βέβαια, και έβγαλε σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα, μωβ πάλι αλλά ίσως λίγο πιο ανοιχτό ίσως και ίδιο.
Αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες του τεστ έλεγε απλά να βάλω τα 5ml νερού στο δοκιμαστικό σωλήνα, να πρσθέσω μια σταγόνα απο το υγρό του τεστ και απλά να ανακατέψω και να συγκρίνω με το χρωματολόγιο που ήταν στη συσκευασία.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Μήπως το τεστ δεν στέκει και πολύ??? :confused:Πάντως η ημερομηνία λήξεως είναι οκ.
Έχετε κάτι να προτείνετε? Περιμένω να δω τι θα γίνει με το ph πριν βάλω κάποιο άλλο ψαράκι μέσα.

Πάνος
12-05-09, 14:30
για τα γκαπυ καλο ειναι το πεχα σου.....μην σε ανησυχει....
εξαλλου αν βαλεις αλλα ψαρια θα πρεπει να βαλεις με παρομοιες απαιτησεις...;)

Ge0rge
12-05-09, 18:05
pH πάνω από 8.4?? :smt119

Ελπίζω πίνεις εμφιαλωμένο :D

panvel
13-05-09, 12:04
Ακριβώς επιδή τα υπόλοιπα ψάρια είναι περίπου στο 7 με 7,5 (σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει) το 8,4 είναι πάρα πολύ...
Τι μπορώ να κάνω για να το κατεβάσω? Κάτι είχα διαβάσει για τύρφη ισχύει?
Θα πάω να πάρω βέβαια αναγκαστικά και κάποιο άλλο τεστ για να δοκιμάσω μπασ και δεν τα λεει καλά το συγκεκριμμένο.

harilaos
13-05-09, 14:12
Τι επιπλέον ψάρια σκεφτόσουν να προσθέσεις;

Ge0rge
14-05-09, 07:47
Ακριβώς επιδή τα υπόλοιπα ψάρια είναι περίπου στο 7 με 7,5 (σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει) το 8,4 είναι πάρα πολύ...
Τι μπορώ να κάνω για να το κατεβάσω? Κάτι είχα διαβάσει για τύρφη ισχύει?
Θα πάω να πάρω βέβαια αναγκαστικά και κάποιο άλλο τεστ για να δοκιμάσω μπασ και δεν τα λεει καλά το συγκεκριμμένο.

Πουλάνε σε pet shop ρυθμιστικά για το pH αν δεν κάνω λάθος, αλλά βεβαιώσου πρώτα ότι είναι σωστή η μέτρηση.


Καλημέρα

stav
14-05-09, 08:00
Πουλάνε σε pet shop ρυθμιστικά για το pH αν δεν κάνω λάθος, αλλά βεβαιώσου πρώτα ότι είναι σωστή η μέτρηση.


Καλημέρα

Τα ζουμια για την ρυθμιση του ph δεν κανουν τιποτα,δινουν προσωρινη λυση.

Roi
14-05-09, 08:08
Ακριβώς επιδή τα υπόλοιπα ψάρια είναι περίπου στο 7 με 7,5 (σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει) το 8,4 είναι πάρα πολύ...

εφόσον έχεις γκάπι ήδη δεν μπορείς να βάλεις και άλλα ψάρια που θέλουν χαμηλότερο PH (εκτός αν δώσεις τα γκάπι). Μέσα στο ενυδρείο πρεπει να έχει ψάρια που έχουν σχεδόν τις ίδιες απαιτήσεις σε PH, GH, KH και θερμοκρασία.

Θα σου πρότεινα να διαλέξεις ψάρια που οι απαιτήσεις τους είναι κοντά στο νερό της βρύσης σου, για να είναι πιο έυκολο στις αλλάγες να διατηρείς τις ίδιες συνθήκες.

panvel
14-05-09, 14:54
Ναι αλλά τι ψάρια απαιτούν ph 8,4 (αν είναι σωστό)?
Δεν έχει κανείς το συγκεκριμένο τεστ να πεί αν είναι σωστό?

gaia
14-05-09, 15:22
Το καλύτερο είναι να ελέγξεις το τεστ με διάλυμα buffer γνωστού Ph κοντά στο 7.

PascM
15-05-09, 00:25
Πάνο έχουν αναφερθεί αστοχίες ειδικά για το τεστ της Tropic Marine..
Κάνε αυτό που σου λέει ο φίλος gaia.

ή αγόρασε ένα άλλο τεστ για σιγουριά, π.χ. Salifert ή ΑΡΙ.

Μια ακόμη λύση είναι να πάρεις τεστ για ΚΗ όπου θα μπορεί να βγει κάπως ποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Από την άλλη GH 7 και ΡΗ 8,4 (χωρίς να είναι συνδεδεμένα στην ουσία αυτά) μου κάνει δύσκολο.

maikl
15-05-09, 05:48
...τα ΑΡΙ μετρανε μεχρι 7,6 οποτε ισως να μην κανουν στην περιπτωση αυτη.Τα ΤΕΤΡΑ φθανουν ψηλα μεχρι 9 αν θυμαμαι καλα (με κλιμακα 0,5 βεβαια);)

mikele
15-05-09, 07:25
ή αγόρασε ένα άλλο τεστ για σιγουριά, π.χ. Salifert ή ΑΡΙ.

Μια ακόμη λύση είναι να πάρεις τεστ για ΚΗ όπου θα μπορεί να βγει κάπως ποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Από την άλλη GH 7 και ΡΗ 8,4 (χωρίς να είναι συνδεδεμένα στην ουσία αυτά) μου κάνει δύσκολο.[/quote


συμφωνω κατι δε παει καλα

panvel
15-05-09, 10:21
Ok θα ψάξω να πάρω κάποιο άλλο τεστ για να δώ τα αποτελέσματα.

PascM
15-05-09, 12:09
...τα ΑΡΙ μετρανε μεχρι 7,6 οποτε ισως να μην κανουν στην περιπτωση αυτη.Τα ΤΕΤΡΑ φθανουν ψηλα μεχρι 9 αν θυμαμαι καλα (με κλιμακα 0,5 βεβαια);)
H API έχει και high PH test.

Για δες το το θέμα αν και θα προτιμούσα Salifert.

Roi
15-05-09, 12:50
δοκίμασε να μετρήσεις εμφιαλομένο νερό που αναγράφει την τιμή του ΡΗ που (υποτείθεται) οτι έχει.

έχω και εγώ της Tropic marin και δεν έχω πρόβλημα με τις μετρήσεις μου.