PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για τον καθαρισμο του εσωτερικου φιλτρου σε θαλλασινο


panoscorfu
11-05-09, 17:27
Θα σας ζαλησω λιγακι....στο ενυδρειο μου vision 450 litr με ψαρια και soft corals το εσωτερικο φιλτρο το χρισιμοποιω ως μηχανικο με τα σφουγγαρια του απο την πρωτη μερα χωρις προβλημα ,τα σφουγγαρια τα ξεπλενω με νερο του ενυδρειου παντα , και αλαζω συχνα τον υαλοβαμβακα βλεπω ομως που κραταει αρκετη βιολογια μεσα στα σφουγγαρια οπως κοπιποδα σκουλικακια κτλπ. Η ερωτηση μου ειναι μηπως με το πλησιμο αυτα που σκοτονονται κανουν κακο στην βιολογια? βεβαια ξερω πως την στηριζουμε στο ζωντανο βραχο απλα λεω μηπως? και καθε ποτε λετε ειναι καλο να τα ξεπλενω τα εσωτερικα σφουγγαρια? ευχαριστω για την υπομονη σας:p

madfdg
11-05-09, 17:32
Μην αγχώνεσαι!Όπως είπες η βιολογία είναι στο βράχο σου , η ελάχιστη που είναι πάνω στα σφουγγάρια δεν σκοτώνεται απο την στιγμή που τα ξεπλένεις με νερό ενυδρείου!Στην ουσία δεν έχεις καμία επίπτωση!
Αν μπορείς μια φορά την εβδομάδα να τα ξεπλένεις θα είσαι μια χαρά!

panoscorfu
11-05-09, 22:48
Μην αγχώνεσαι!Όπως είπες η βιολογία είναι στο βράχο σου , η ελάχιστη που είναι πάνω στα σφουγγάρια δεν σκοτώνεται απο την στιγμή που τα ξεπλένεις με νερό ενυδρείου!Στην ουσία δεν έχεις καμία επίπτωση!
Αν μπορείς μια φορά την εβδομάδα να τα ξεπλένεις θα είσαι μια χαρά!
Ωραια Κωστα αυτο θα κανω σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!;)

nikman
12-05-09, 22:48
Τα εσωτερικά φίλτρα της juwel έχουν μέσα αρκετά σφουγγάρια για μηχανικό φιλτράρισμα αλλά και για βιολογία. Αν τα ξεπλένεις κάθε 30-40 μέρες τους δίνεις το χρόνο κι αναπτύσσουν αρκετή βιολογία. Αν τα ξεπλένεις κάθε βδομάδα φυσικά πολύ λιγότερη.
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο βράχο σου και δεν έχεις στοκάρει πολύ με ζωντανά ξέπλενε τα πιο συχνά. Θα γλυτώσεις κάποια νιτρικά έτσι. Αλλιώς τα ξεπλένεις αραιότερα και ‘μαλακότερα’ έτσι ώστε να στηρίζεσαι και στα βακτήρια που υπάρχουν στο σφουγγάρι.

panoscorfu
12-05-09, 23:30
Σωστα!!!!καπως ετσι θα κανω ευχαριστω!!!!!!!

madfdg
13-05-09, 05:55
Τα εσωτερικά φίλτρα της juwel έχουν μέσα αρκετά σφουγγάρια για μηχανικό φιλτράρισμα αλλά και για βιολογία. Αν τα ξεπλένεις κάθε 30-40 μέρες τους δίνεις το χρόνο κι αναπτύσσουν αρκετή βιολογία. Αν τα ξεπλένεις κάθε βδομάδα φυσικά πολύ λιγότερη.
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο βράχο σου και δεν έχεις στοκάρει πολύ με ζωντανά ξέπλενε τα πιο συχνά. Θα γλυτώσεις κάποια νιτρικά έτσι. Αλλιώς τα ξεπλένεις αραιότερα και ‘μαλακότερα’ έτσι ώστε να στηρίζεσαι και στα βακτήρια που υπάρχουν στο σφουγγάρι.

Ποιά είναι τα σφουγγάρια για την βιολογία?:confused: Μήπως εννοείς τα μπλέ που λέει η Juwel οτι μπορεί να αναπτύξει - συντηρήσει βιολογία??Πολύ φοβάμαι πως αν εμπιστευόμασταν αυτά για την διατήρηση της βιολογίας μας θα κρατούσαμε 3-4 ψάρια μέσα!Ξέρεις Nikman πως ή με το βράχο την κρατάμε ή με συνδρομή άλλων υλικών βιολογίας (πχ substrat) και όχι με τα σφουγγάρια!

nikman
05-07-09, 15:15
Ποιά είναι τα σφουγγάρια για την βιολογία?:confused: Μήπως εννοείς τα μπλέ που λέει η Juwel οτι μπορεί να αναπτύξει - συντηρήσει βιολογία??Πολύ φοβάμαι πως αν εμπιστευόμασταν αυτά για την διατήρηση της βιολογίας μας θα κρατούσαμε 3-4 ψάρια μέσα!Ξέρεις Nikman πως ή με το βράχο την κρατάμε ή με συνδρομή άλλων υλικών βιολογίας (πχ substrat) και όχι με τα σφουγγάρια!


Sorry για την καθυστέρηση της απάντησης μου. Δεν είχα διαβάσει τη τοποθέτηση σου φίλε madfdg :D
Λοιπόν διαφωνώ σε αυτό που λες για τη μη ύπαρξης βιολογίας στα σφουγγάρια (μπλε, πράσσινα, μαύρα, άσπρα). Η γνώμη μου είναι ότι τα σφουγγάρια των εσωτερικών φίλτρων, όπου υπάρχουν κρατούν αρκετή βιολογία που υποβοηθάει το βράχο χωρίς να τον ακυρώνει κι έτσι, κατά τη γνώμη μου πάντα, δημιουργείται μία ισορροπία με φυσικά βιολογικά υλικά (βράχος-άμμος) και τεχνητά (σφουγγάρια-υαλοβάμβακας) που ολοκληρώνεται με ένα καλό σκίμμερ!
Αναφέρομαι σε ένα reef σύστημα δηλαδή με κοράλλια κυρίως και πολύ λίγα ψάρια.
Φυσικά σε ένα F.O(300+ λίτρα ) με αρκετά ψάρια και ελάχιστα ή καθόλου κοράλλια είναι φυσικό ο βράχος κι η άμμος να παίζουν ρόλο λίγο διακοσμητικό και η βιολογία του συστήματος να υποστηρίζεται σθεναρά από siporax κλπ.

accnt
07-07-09, 07:31
Η ύπαρξη βιολογικών φίλτρων σε συστήματα reef (είτε με σφουγγάρι είτε με siporax είτε με οτιδήποτε) θα αυξήσει τα νιτρικά, πράγμα που αποφεύγουμε. Σε αυτού του είδους τα ενυδρεία καλό θα ήταν να στηριζόμαστε μόνο στον βράχο και την άμμο.
Και βέβαια υπάρχουν και fish only συστήματα που στηρίζονται στον βράχο και στην άμμο, ενώ τα φίλτρα έχουν υποστηρικτικό ρόλο.
Άρα αυτά που αναφέρεις δεν είναι απόλυτα…

nikman
07-07-09, 23:25
Γιάννη (accnt) κι εγώ είμαι οπαδός της στήριξης της βιολογίας σε ένα reef στο βράχο και στην άμμο και έχω καταργήσει προ πολλού φίλτρα με υλικά τύπου siporax.
Σφουγγάρια όμως και μία ποσότητα υαλοβάμβακα πάντα έχω για κάποιους λόγους: κάνουν μηχανικό φιλτράρισμα συμβάλλοντας σημαντικά στη διαύγεια του νερού , κρατούν κάποια βιολογία σαφώς μικρότερη από το siporax για παράδειγμα, αλλά μπορεί να είναι σωτήρια πχ σε τυχόν παραπανήσιο τάισμα. Αυτή η βιολογία που κρατούν (πιστεύω να συμφωνείς ότι κρατούν) ακριβώς διότι δεν είναι υπερβολική αφήνει περιθώρια στο βράχο και την άμμο να δουλέψουν. Τέλος το σφουγγάρι είναι ένα υλικό που μπορεί εύκολα να βγει να στίφτη και να ξεπλυθεί κατά την αλλαγή του νερού κι έτσι τυχόν νιτρικά (που θα δημιουργούσε το σφουγγάρι) να μειωθούν στο ελάχιστο.