PDA

Επιστροφή στο Forum : το ενυδρειο μου


johnb
09-05-09, 21:35
το ενυδρειο μου εδω και 2 χρονια
PH: 7,5
GH: 16,0
KH: 6,0

Διαστάσεις:
Όγκος: 200L νερό
Κατηγορία: γλυκού νερού
Φυτά: πλαστικα
Ψάρια:2 γατοψαρα,2 αγγελοψαρα,2 νεον,10 μολλυ,12 πλατυ,2 χηρες,2 ζεβρες,10 ξιφοφορους
Διακοσμητικά υλικά: φυσικό χαλικι
Φόντο:αφισα με ξυλο
Φωτισμός: 1 λάμπες
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα:1 εσωτερικό φίλτρο
Θερμοστάτης: 200w

(οι σταμνες, το κοραλι και οι κιχλιδες εχουν βγει)>>φοτο

_antonis_
09-05-09, 21:56
Καλησπέρα!
Γιατί δε βάζεις μια φωτογραφία όπως είναι τώρα να μή μπερδευόμαστε;
Βλέπω βέβαια πολλά είδη μέσα, πολλά ψάρια γενικά, το νερό είναι σε χαμηλή στάθμη κ.α. Αλλά βάλε μια νέα φωτό να δούμε...

antonis15
10-05-09, 13:27
40 ψαρια σε 200λτ???:confused:

και δν τεριαζουν μεταξει τους.

thu vu
10-05-09, 20:29
Γιαννη καλωσηρθες στο forum.εχεις παρα πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.μπορει να ειναι αρκετα μεγαλο αλλα πρεπει να αφαιρεσεις αρκετα.αναλογα με τις αναγκες των ψαριων.θα σου δωσω ενα παραδειγμα.αν το ενυδρειο σου δν εχει υψος 60 με 70 cm ειναι καλο να αφαιρεσεις τα αγγελοσψαρα.δν ξερω αν εγινα κατανοητος διαβασε τις απαιτησεις τον ψαριων σου και κανε την σωστη επιλογη συμφωνα με τις αναγκες των ψαριων σου

andreas72
10-05-09, 20:42
από πια πλευρά του έβρου είσαι πάνω ,κάτω ?........ .................................................. .............
γατοψαρα,2 αγγελοψαρα,2 νεον,10 μολλυ,12 πλατυ,2 χηρες,2 ζεβρες,10 ξιφοφορους........ .....αθάνατοι πετσοπαδες!

antonis15
10-05-09, 21:31
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

δες εδω και εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949


ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ????

johnb
11-05-09, 20:14
εχεις παρα πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.μπορει να ειναι αρκετα μεγαλο αλλα πρεπει να αφαιρεσεις αρκετα

απο ορεστιαδα..
το ξερω ρε παιδια και ειναι σημαντικο προβλημα και για την καθαροτητα του νερου...στην αρχη ημουν πολυ τρελλαμενος με τα τροπικα ψαρια και αγοραζα-αγοραζα οπου αρχισαν νε με γεννουν οι ξιφοφοροι τα μολλυ τα πλατυ και γεμισαν το ενυδρειο...αλλα δεν θελω και να τα αποχωριστω....φανταστειτε εχω δωσει και υπεραρκετα σε φιλους...(μολλυ-πλατυ-ξιφοφοροι) αλλα καποια στιγμη θα πρεπει να τα χαρησω:(

Πάνος
11-05-09, 20:32
οπως λες θα πρεπει να τα αποχωριστεις....το συντομοτερο το καλυτερο για τα ψαρια...
δεν ειναι μονο ο αριθμος τους...ειναι και ψαρια με διαφορετικες απαιτησεις....
διαβασε τα λινκς που σου δωσανε....θα καταλαβεις...;)

johnb
11-05-09, 20:40
οπως λες θα πρεπει να τα αποχωριστεις....το συντομοτερο το καλυτερο για τα ψαρια...


:smt023

Gojoy
21-05-09, 11:13
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος

johnb
03-06-09, 00:27
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος
φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου:)

johnb
03-06-09, 00:31
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=356341#post356341)
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος

φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου:smile:

johnb
03-06-09, 00:34
:
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=356341#post356341)
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος

φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.........................:smile::):):)[/quote]

johnb
03-06-09, 00:36
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=356341#post356341)
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!,,,,............Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος

φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.................................:smile::):):)[/quote][/quote]

mageiras293
03-06-09, 08:17
το πετσετακι το εχεις ομως στο τραπεζακι........οπως την πεθερα μου που εχει στην τv και στο ψυγειο ακομη

Gojoy
03-06-09, 08:51
......Oρεο το ενυδειο αλλα δεν συμφωνω να εχεις μεσα τα παγκασεους

johnb
07-06-09, 20:04
......Oρεο το ενυδειο αλλα δεν συμφωνω να εχεις μεσα τα παγκασεους
ευχαρηστω....:)
τα καρχαριακια καποια στιγμη θα βγουν....
επιασε το καλοκαιρι και ολα τα ζωοτοκα μου ειναι εγκυα...!
θα γεμισει το ενυδρειο ψαρακια

johnb
14-07-09, 15:42
πιστευω βελτιωθηκε αρκετα..ακουω αποψεις

Πάνος
14-07-09, 15:48
μεγαλη διαφορα!!! :pεστω και με πλαστικα φυτα....εχεις βελτιωσει κατα πολυ την εικονα και το κυριοτερο την ψαροσυνθεση αποτι βλεπω..τι και ποσα ψαρακια εχεις τωρα??

greemlin
14-07-09, 16:37
Πραγματικά πολυ μεγάλη διαφορά... Μπράβο!

johnb
14-07-09, 19:17
ευχαρηστω

johnb
25-07-09, 12:56
ειχα και γεννητουρια αυτην την βδομαδα να και μια φοτο...





Υ.Γ τωρα μου γενναει και το platy καμια 20αρια

Tolis
25-07-09, 14:01
Αυτο μεσα σε μπουκαλι και με τοσο φαι δεν ειναι καθοοοοολου καλο.

Πάνος
26-07-09, 15:26
Αυτο μεσα σε μπουκαλι και με τοσο φαι δεν ειναι καθοοοοολου καλο.

βγαλε τα μικρα εξω και δωσε τους ελπιδες να ζησουν..γιατι ετσι ΔΕΝ!
δες εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360 το μπουκαλι που εχεις ακομη χειροτερα..

johnb
26-07-09, 21:00
γιατι ρε παιδια..?δεν υπαρχει προβλημα..ποσες γεννες εχω μεγαλωσει ετσι..
το νερο το ανανεωνω καθε μερα...

chris129
28-07-09, 01:53
αντε να το πουμε πιο παραστατικα για να το καταλαβεις καλυτερα ας υποθεσουμε οτι σε κλεινουμε σε μια τεραγωνη γυαλα που θα χωρας μεσα αλλα δεν θα εχεις και πολλη χωρο για να κουνηθεις η να περπατησεις και φυσικα θα σου παρεχουμε τροφη, οξυγονο και, οτι αλλο θελεις ποσο καιρο νομιζεις οτι θα αντεξεις εκει μεσα χωρις να στρεσαριστεις,χωρις να χαλασεις την διαθεση σου μια μερα δυο μερες μετα θα μεταμωρφωθεις ταυρο μεσα σε γυαλοπολειο το ιδιο και χειροτερα νιωθουν τα ψαρακια σου στο μπουκαλι χωρις να το καταλαβαινεις εσυ..... καταλαβες φιλαρακι τωρα!!!!!!!!!!!! δοξα το Θεω ημουν συγουρος οτι θα καταλαβαινες

johnb
28-07-09, 22:31
αντε να το πουμε πιο παραστατικα για να το καταλαβεις καλυτερα ας υποθεσουμε οτι σε κλεινουμε σε μια τεραγωνη γυαλα που θα χωρας μεσα αλλα δεν θα εχεις και πολλη χωρο για να κουνηθεις η να περπατησεις και φυσικα θα σου παρεχουμε τροφη, οξυγονο και, οτι αλλο θελεις ποσο καιρο νομιζεις οτι θα αντεξεις εκει μεσα χωρις να στρεσαριστεις,χωρις να χαλασεις την διαθεση σου μια μερα δυο μερες μετα θα μεταμωρφωθεις ταυρο μεσα σε γυαλοπολειο το ιδιο και χειροτερα νιωθουν τα ψαρακια σου στο μπουκαλι χωρις να το καταλαβαινεις εσυ..... καταλαβες φιλαρακι τωρα!!!!!!!!!!!! δοξα το Θεω ημουν συγουρος οτι θα καταλαβαινες


οχι :smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043: smt043

Πάνος
28-07-09, 22:41
κριμα..

chris129
28-07-09, 23:02
οχι :smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043: smt043
να σου το ζωγραφισω θελεις???????:D:D:D

gkampanis
28-07-09, 23:56
οχι :smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043: smt043
Γιατι εισαι τοσο αρνητικος προφανος ολοι εδω μεσα προσπαθουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον. Και οι πιο εμπηροι τους αρχαριους! (και το καπνισμα κανει κακο αλλα αμα σου πει καποιος να το κοψεις και συ δεν θες φανταζομαι αρνησε ποιο ευγενικα) αλλα στην περιπτοση αυτη δεν κανεις κακο σε σενα αλλα σε αλους ζωντανους οργανισμους που δεν φταινε σε τιποτα. ΝΑ σαι καλα φιλε μου :):) ολα τ απαραπανω τα ειπα καλοπροερετα.:D:D

johnb
29-07-09, 23:02
καλα ρε παιδια ενταξει καταλαβα...σπαμε πλακα λιγο...:smt033
μαλλον θα παρω κανα μικρο ενυδρειο γυρω στα 10 λιτ (ειναι καλα?)για τα γεννητουρια γιατι δεν γινεται ετσι το καταλαβαινω...και δεν εχουν χωρο να κολυμπησουν και αυξανεται η αμμωνια...anyway ευχαρηστω για τις συμβουλες...:):):)

Γιώργος Κ
30-07-09, 11:43
.... αυξανεται η αμμωνια...

Για να σπασουμε λιγο πλακα θα μπορουσες να μετρησεις αμμωνια στο μπουκαλι?:confused: Εμεις σπαμε πλακα αλλα τα ψαρια σου υποφερουν! Γνωμη μου ειναι να τα αφησεις στο ενυδρειο ελευθερα και οποιο επιζησει .... παρα να τα ταλαιπωρεις με αυτο το τροπο!

johnb
30-07-09, 16:56
Για να σπασουμε λιγο πλακα θα μπορουσες να μετρησεις αμμωνια στο μπουκαλι?:confused:

ηηηηηηη?#$%^& αμμωνια 100%:p:p πλακα κανω.
ελευθερα δεν τα αφηνω γιατι κανενα δεν θα επιζησει απο το αχορταγο στομα των αγγελοψαρων

Γιώργος Κ
30-07-09, 17:57
Η αμμωνια σκοτωνει τα ψαρακια σου!!
Αν τα αγαπας πραγματικα .... θα πρεπει να τα μεταφερεις σε καποιο ενυδρειο με στρωμμενο φιλτρο!! Εστω καποιο κουβα με ενα μικρο (στρωμμενο) φιλτρακι ... μη τα παιδευεις τα καημενα!!
Στις παραπανω φωτο σου δε βλεπω σκαλαρια!! Που τα εχεις? Θα πρεπει να ξερεις οτι με υψηλο Ph και σκληροτητες υποφερουν και αυτα!

johnb
30-07-09, 20:47
να τα τα περιβοητα σκαλαρια

Γιώργος Κ
30-07-09, 21:35
....σκαλαρια!! ..... Θα πρεπει να ξερεις οτι με υψηλο Ph και σκληροτητες υποφερουν και αυτα!

να τα τα περιβοητα σκαλαρια

Εχουμε καποιο προβλημα επικοινωνιας η μου φαινεται?? :confused::confused:
Ποσο Ph & Gh εχει το ενυδρειο σου?
Καλη η πλακα αλλα πρεπει να παρεις λιγο πιο σοβαρα το θεμα .... ενυδρειο ... για το καλο των ψαριων σου πανω απο ολα!

johnb
30-07-09, 22:39
Εχουμε καποιο προβλημα επικοινωνιας η μου φαινεται?? :confused::confused:
Ποσο Ph & Gh εχει το ενυδρειο σου?
Καλη η πλακα αλλα πρεπει να παρεις λιγο πιο σοβαρα το θεμα .... ενυδρειο ... για το καλο των ψαριων σου πανω απο ολα!

δεν εχω κανει μετρησεις τωρα τελευταια φιλε να σου πω την αληθεια

fotis_k
31-07-09, 18:46
δεν εχω κανει μετρησεις τωρα τελευταια φιλε να σου πω την αληθεια

Εε κανε.!:rolleyes:

johnb
01-08-09, 20:24
να το το ενυδρειακι..!! 40 γεννητουρια..xifoforous-platty

johnb
01-08-09, 20:29
το ενυδρειο τωρα

halvas69
01-08-09, 22:59
α) Το φυτό στο ενυδρείο με τις γέννες είναι ψεύτικο ?
β) Το σεμέν είναι χειροποίητο ή κινέζικο (αγοραστό) ? :)

johnb
02-08-09, 23:23
α) Το φυτό στο ενυδρείο με τις γέννες είναι ψεύτικο ?
β) Το σεμέν είναι χειροποίητο ή κινέζικο (αγοραστό) ? :)

α) το φυτο ναι ειναι ψευτικο..πανω σε βραχακι
β)χειροποιητο απο τα χερακια της μαμας ....οπως και πολλα ακομα

johnb
02-08-09, 23:41
ευχαρηστω ρε παιδια για τις πολυτιμες σας συμβουλες.... να τα αποτελεσματα...:smt011:smt010:smt011:smt010:smt011 :smt010 να στε καλα...
τα ρουφηξε το φιλτρο 35 απο τα 40 γεννητουρια!! συγχαρητηρια

Πάνος
02-08-09, 23:51
δε φταιει κανεις αλλος γιαυτο...
τι φιλτρο εχεις?? ετσι οπως το βλεπω στη φωτο λογικα εχει σφουγγαρι μεσα...αν ειναι ετσι πως τα ρουφηξε??..μηπως πεθαναν απο αλλη αιτια και οπως ειναι λογικο κολλησαν μετα στο φιλτρο? σε αυτο το μεγεθος λογικα δε τα ρουφαει το φιλτρο..αλλα και αυτο να συνεβαινε ...πολλα μικρα μου τα βρισκω στο φιλτρο ολοζωντανα...μονο αν περασουν απο τη φτερωτη πεθαινουν αλλα τοτε δεν ειναι οπως τα δικα σου νεκρα..ειναι "κιμας" ! αρα δε νομιζω οτι φταιει αυτο...

ΑΛΛΑ και ετσι να ειναι....αν ειχες διαβασει αρκετα θα ειχες προνοησει και για το θεμα του φιλτρου..εχουν γραφτει τοσα πολλα εδω....αν δεν εφαρμοζες το "κολπο" με τα μπουκαλια...θα ειχες αντιμετωπισει το προβλημα αυτο προ πολλου..

Τσιόνογλου Σταύρος
03-08-09, 00:00
ευχαρηστω ρε παιδια για τις πολυτιμες σας συμβουλες.... να τα αποτελεσματα...:smt011:smt010:smt011:smt010:smt011 :smt010 να στε καλα...
τα ρουφηξε το φιλτρο 35 απο τα 40 γεννητουρια!! συγχαρητηρια

Για αυτό άλλη φορά να μην ακούς κανένα και να κάνεις αυτό που ξέρεις εσύ καλύτερα.

johnb
03-08-09, 00:08
δε φταιει κανεις αλλος γιαυτο...
τι φιλτρο εχεις?? ετσι οπως το βλεπω στη φωτο λογικα εχει σφουγγαρι μεσα...αν ειναι ετσι πως τα ρουφηξε??..μηπως πεθαναν απο αλλη αιτια και οπως ειναι λογικο κολλησαν μετα στο φιλτρο? σε αυτο το μεγεθος λογικα δε τα ρουφαει το φιλτρο..αλλα και αυτο να συνεβαινε ...πολλα μικρα μου τα βρισκω στο φιλτρο ολοζωντανα...μονο αν περασουν απο τη φτερωτη πεθαινουν αλλα τοτε δεν ειναι οπως τα δικα σου νεκρα..ειναι "κιμας" ! αρα δε νομιζω οτι φταιει αυτο...

ΑΛΛΑ και ετσι να ειναι....αν ειχες διαβασει αρκετα θα ειχες προνοησει και για το θεμα του φιλτρου..εχουν γραφτει τοσα πολλα εδω....αν δεν εφαρμοζες το "κολπο" με τα μπουκαλια...θα ειχες αντιμετωπισει το προβλημα αυτο προ πολλου..
μην κανετε πως τα ξερετε ολΑ αμαν πια....!τα βρηκα σφηνωμενα μεσα στο φιλτρακι ....καλα τα μεγαλωνα μεσα στην COCA COLA ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ,,,.

:smt067.-+9.zwzwzw

Πάνος
03-08-09, 00:09
τοτε ακολουθα τη συμβουλη του σταυρου και μην ακους κανενα....δοκιμασε και με pepsi ισως προτιμουν τη γευση μερικα..:rolleyes:

johnb
03-08-09, 00:10
Για αυτό άλλη φορά να μην ακούς κανένα και να κάνεις αυτό που ξέρεις εσύ καλύτερα.


:smt023:smt023:smt023:smt023
ετσι θα κανω
-------------------------
τοτε ακολουθα τη συμβουλη του σταυρου και μην ακους κανενα....δοκιμασε και με pepsi ισως προτιμουν τη γευση μερικα..:rolleyes:


εξυπναδες....για αυτα πρωτοι ειστε

Πάνος
03-08-09, 00:12
για αυτα πρωτοι ειστε
ευχαριστουμε για την ενημερωση...;)

johnb
03-08-09, 00:19
:smt070:smt070-+9zwzwzw
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?u=1246&dateline=1245598553 (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1246) panos-alex/polis (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1246) http://www.aquatek.gr/vb/images/statusicon/user_online.gif
Συντονιστής
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 5.842


http://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon1.gif
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=366963#post366963)
Αυτο μεσα σε μπουκαλι και με τοσο φαι δεν ειναι καθοοοοολου καλο.

βγαλε τα μικρα εξω και δωσε τους ελπιδες να ζησουν..γιατι ετσι ΔΕΝ!
δες εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360 το μπουκαλι που εχεις ακομη χειροτερα..


:smt075:smt075:smt075:smt075:smt075:smt021:smt021: smt021:smt021:smt021

johnb
03-08-09, 00:24
........

Τσιόνογλου Σταύρος
03-08-09, 01:02
μην κανετε πως τα ξερετε ολΑ αμαν πια....!τα βρηκα σφηνωμενα μεσα στο φιλτρακι ....καλα τα μεγαλωνα μεσα στην COCA COLA ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ,,,.

:smt067.-+9.zwzwzw

Kανείς δεν τα ξέρει όλα .Αν σκεφτείς λογικά θα καταλάβεις οτι κανείς δεν ήθελε να ψοφίσουν τα ψαράκια σου.Αν ήταν έτσι όλοι θα είχαμε μπουκάλια Cola για ενυδρεία.Υπάρχουν χιλιάδες ίσως και εκατομύρια χομπίστες που μεγαλώνουν τα ψαράκια τους σε κανονικά ενυδρεία (οπως και εγω) με φιλτρα χωρίς κανένα πρόβλημα.Απότι βλέπω τα μωρα ήταν και αρκετα μεγάλα για να σου τα τραβήξει το φίλτρο.Α και κάτι ακόμη η ημερομηνια εγγραφής και το πόσα μυνήματα έχει στείλει κάποιος δεν σημαίνουν τίποτε .Το να έχει ορισθεί κάποιος συντονιστής απο τον ιδιοκτήτη του φόρουμ σημαίνει οτι έχει διαπιστώσει οτι έχει αρκετες γνώσεις για την κατηγορία στην οποία έχει ορισθεί ως συντονιστής και οτι έχει και όρεξη να απαντα σε ερωτήσεις που γίνονται εδω μέσα καθώς και να προσπαθεί να συμβουλεύει για το σωστο .

Πάνος
03-08-09, 10:42
οπως βλεπεις στο ποστ 44 προσπαθησα να βοηθησω γιατι δε μου στεκει λογικα να τα ρουφηξει ενα φιλτρο με σφουγγαρι....ζητησα πληροφοριες για το τι φιλτρο εχεις και η απαντηση σου ηταν
μην κανετε πως τα ξερετε ολΑ αμαν πια....!ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ,,,.
σε τετοια συμπεριφορα απαντας αναλογα.....
κανεις δε τα ξερει ολα...απλα καποια πραγματα ειναι 1000 φορες δοκιμασμενα ειτε για την ορθοτητα ειτε για το σφαλμα τους...
αντιπαρερχομαι και τις επομενες απαντησεις σου και σου λεω πως
οπως και να εχει λυπαμαι για τα ψαρια σου...μονο δινοντας πληροφοριες μπορεις να λυσεις το προβλημα...
αν επιμεινεις να τα μεγαλωνεις στο μπουκαλι...τοτε καλη τυχη.

johnb
03-08-09, 11:18
αφου οτι σας λενε δεν πιστευετε...!εγω τοσο ηλιθιος ειμαι δηλαδη που δεν καταλαβαινω αν τα ρουφηξε το φιλτρο...? αφου καθαρισα το φιλτρο και τα βρηκα σφηνομενα στο σφουγγαρι..!το φιλτρακι ειναι το πιο μικρο που βρηκα για 10 λιτ

fotis_k
03-08-09, 11:43
αφου οτι σας λενε δεν πιστευετε...!εγω τοσο ηλιθιος ειμαι δηλαδη που δεν καταλαβαινω αν τα ρουφηξε το φιλτρο...? αφου καθαρισα το φιλτρο και τα βρηκα σφηνομενα στο σφουγγαρι..!το φιλτρακι ειναι το πιο μικρο που βρηκα για 10 λιτ

Eγω νομιζω οτι ψωφησαν(εφαγαν και μεγαλη ταλαιπωρια στο μπουκαλι) και μετα τα ρουφηξε το φιλτρο.

marly
03-08-09, 11:50
Νομίζω πως είσαι λίγο άδικος με όσους σου απάντησαν. Σίγουρα δεν τα ξέρουμε όλοι όλα, αλλά το να βγάλεις τα μωρά απο το μπουκάλι είναι το αυτονόητο.
Το ότι βρήκες τα περισσότερα μωρά στο φίλτρο (και λυπάμαι γιαυτό) είναι ένα θέμα που όμως δεν έχει σχέση με την συμβουλή του να τα βάλεις σε ένα ενυδρειάκι να μεγαλώσουν σωστά.Κάτι άλλο είναι το πρόβλημα.
Καλού-κακού βάλε τούλι γύρο από τις γρίλιες του φίλτρου.

Συμφωνώ και γώ με το Φώτη

Πάνος
03-08-09, 11:50
συμφωνω με το φωτη....
πολυ μικροτερα μωρα δικα μου νεογεννητα και δε τα ρουφαει το hang on φιλτρο μου που ειναι για 50 λιτρα και δεν εχει και σφουγγαρι στην εισοδο...
προφανως πεθαναν απο τηνταλαιπωρια και φυσικα κατεληξαν στο φιλτρο...
για ασφαλεια και να εισαι σιγουρος αν δε πιστευεις εμας τυλιξε την εισοδο του φιλτρου σου με ενα τουλι

johnb
03-08-09, 13:44
συμφωνω με το φωτη....
πολυ μικροτερα μωρα δικα μου νεογεννητα και δε τα ρουφαει το hang on φιλτρο μου που ειναι για 50 λιτρα και δεν εχει και σφουγγαρι στην εισοδο...
προφανως πεθαναν απο τηνταλαιπωρια και φυσικα κατεληξαν στο φιλτρο...
για ασφαλεια και να εισαι σιγουρος αν δε πιστευεις εμας τυλιξε την εισοδο του φιλτρου σου με ενα τουλι


:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038
τωρα χαιρω πολυ..ηδη το χω τυλιξει...παντως στεναχωρηθηκα πολυ γιατι αυτα ηταν 2 γεννες και τα περιμενα πως και πως..τελος παντων ευχαρηστω...

marly
03-08-09, 13:49
:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038
τωρα χαιρω πολυ..ηδη το χω τυλιξει...παντως στεναχωρηθηκα πολυ γιατι αυτα ηταν 2 γεννες και τα περιμενα πως και πως..τελος παντων ευχαρηστω...


Θα δείς που σύντομα θα έχεις και άλλες γέννες και δεν θα ξέρεις τι θα τα κάνεις.:D

johnb
03-08-09, 14:15
μακαρι....!τωρα τελευταια αργησαν να γεννησουν και ηθελα να τα κρατησω...υπομονη μεχρι την επομενη γεννα

Τσιόνογλου Σταύρος
03-08-09, 18:24
μακαρι....!τωρα τελευταια αργησαν να γεννησουν και ηθελα να τα κρατησω...υπομονη μεχρι την επομενη γεννα

Έτσι μπράβο :).

johnb
03-08-09, 22:11
Έτσι μπράβο :).



:):):):):):):)

johnb
05-08-09, 12:58
οι τιμες του ενυδρειου


ph: 7,8
kh: 8
gh: 13
nh4:0