PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση - Μίνι Τανγκανίκα 54λ - 'Lamprologus' stappersii


Kisifer
06-05-09, 16:40
Επιτέλους μετά από πολύ καιρό τα ψαράκια βρέθηκαν, (ευχαριστώ τον κ. Νίκο από aquaticlife στην Θεσσαλονίκη) και έτσι το ενυδρείο έγινε πραγματικότητα. Περιμένω να βγεί ένα ζευγαράκι. Τα υπόλοιπα ήδη έχουν καπαρωθεί από αξιότιμο συνχομπίστα.
Πάμε λοιπόν στην παρουσίαση και στις φώτο.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 61 x 31 x 36 cm
Όγκος: 54λ μικτά, 48-50 καθαρά.
Κατηγορία: Species tank, Tanganyika
Φυτά: Vallisneria
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 'Lamprologus' stappersii, 1 apple snail
Διακοσμητικά υλικά: Οικοδομική άμμος, διάφορα σαλιγκάρια, πέτρα από θάλασσα
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1 15W
Διάρκεια φωτισμού: 11 ώρες την ημέρα
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο μαμίσιο της Juwel 280λ/ω
Θερμοστάτης: 50W
Λίπανση: ΟΧΙ
Παροχή CO2: OXI

Παράμετροι:

pH: 8.3
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 1/3 κάθε μια εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25-26

Κλεόβουλος
06-05-09, 18:16
:smt041:smt041:smt041
Όμορφο ενυδρείο και καταπληκτικά ψαράκια(άγνωστα δυστυχώς για μένα).
Νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερα κελύφη για να έχουν πολλές επιλογές.

Σπύρος Μ
06-05-09, 18:19
Eκπληκτικό είδος φίλε kisifer...
Στο μέλλον όταν μου φύγει η καψούρα με τα φυτεμένα για ξαναστήσω ενα τανγκανυκοενυδρείο,αυτό το ειδος θα είναι η πρώτη μου επιλογή...
Και για να μην ξεχνιώμαστε...Εχεις και ωραίο aquascape...Εύγε...

kostaskich
06-05-09, 22:14
καταπληκτικα υπεροχα ψαρια.καλες γεννες

Πάνος
06-05-09, 22:45
ααααα!!!!! αυτα ειναι τα μωρα ??? :p:p:p....μελλοντικα και "μου"?? πανεμορφα φοντα!!!
καλες γεννες!!!
τι να πω? να σου ζησουν η να μας ζησουν??:smt033

giler84
06-05-09, 23:23
Πολυ ομορφο μπραβο! :smt041

george
06-05-09, 23:29
Θέλει πιο πολλά σαλιγκάρια

Tolis
07-05-09, 00:32
Συγχαρητηρια κι απο μενα, αλλά θες δουλεια - πολυ πιο πολλα κελυφη, και εστω προσωρινα μεχρι να μεινει το ζευγαρι μονο του, κι αλλες πετρες και μαλιστα ψηλες, κανοντας μερικες περιοχες για να κρυβονται ολοι - ειναι πολυ μικρο το εμβαδον και λιγα τα κελυφη χωρις χωρισματα, για να βρουν ολοι τον χωρο τους - τα N. stappersi δεν ειναι μουλτι, ειναι πολυ πιο κυριαρχικα και τσαμπουκαδες.

PascM
07-05-09, 01:39
Έτσι κι αλλιώς τα κελύφη λιώνουν σιγά σιγά... πάρε να έχεις και ρίχτα μέσα!!!

Kisifer
07-05-09, 06:58
Ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια σας. Θα ρίξω κι'αλλα σαλιγκάρια μέσα όπως μου είπατε, το μόνο εύκολο :)

lingistis
07-05-09, 09:40
Μπράβο, βλέπω σε τράβιξε καλά η Ταγκανίκα!!!

"Διακοσμητικά υλικά: Οικοδομική άμμος"
έκανες καμιά προεργασία?

Kisifer
07-05-09, 10:25
Μπράβο, βλέπω σε τράβιξε καλά η Ταγκανίκα!!!

"Διακοσμητικά υλικά: Οικοδομική άμμος"
έκανες καμιά προεργασία?

Είναι η άμμος που την παίρνεις από τα μαγαζιά που πουλάν οικοδομικά υλικά και έρχεται σε σακιά των 20κιλών. Την ξέπληνα καλά και την έβρασα. Αυτή την προεργασία έκανα.
-------------------------
Κύριε Τόλη να κάνω μια ερώτηση...είναι 'Lamprologus' ή NeoLamprologus αυτό το είδος?

Tolis
07-05-09, 11:46
Neolamprologus stappersi (Lamprologus meleagris μεχρι προτινος)
Εκτος απο κελυφη ξαναδες τι γραφω για τις πετρες πιο πανω.

Kisifer
07-05-09, 13:18
Neolamprologus stappersi (Lamprologus meleagris μεχρι προτινος)
Εκτος απο κελυφη ξαναδες τι γραφω για τις πετρες πιο πανω.

Ναι το είδα και θα το φροντίσω επίσης. Ευχαριστώ και για την διευκρίνηση.

Kisifer
07-05-09, 18:10
Μερικές ακόμα φώτο μετά την προσθήκη επιπλέον σαλιγκαριών...και τον "μεγάλο" πρώτη μούρη και εν ώρα εργασίας...
Θα πάω να μαζέψω και πέτρες για να ακολουθήσω την συμβουλή του κ.Τόλη. :)

AFRICANOS
07-05-09, 22:59
Μπραβο Φοντα , εχεις μπει αρκετα <δυναμηκα> στην Tanganyika :) , ωραιο ειδος επελεξες μου αρεσει , αντε περιμενουμε μωρακια !;)

Yannis_K
07-05-09, 23:52
Πολύ όμορφο :smt023
Πιστεύω ότι με τις πέτρες που θα βάλεις θα γίνει ακόμα καλύτερο.

amike
19-05-09, 16:27
Μπράβο ξα
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου
Εάν θέλεις να πω την γιαγιά να μην αφήσει σαλιγκάρι για σαλιγκάρι στο χωράφι
:D

aaaooll
19-05-09, 16:38
Μπράβο Φόντα, υπέροχα ψαρια... να σου ζήσουν, και να εχεις πολλές γενες!!!

βαλε λιγα ακόμη σαλιγκάρια... θα δείξει ποιο γεμάτο...

Kisifer
24-05-09, 10:28
Γεία σας και πάλι.

Επανέρχομαι με εξελίξεις στο 54άρι με τα Ν.Stappersii. Ξεχώρισε το ζευγαράκι και έμεινε ολομόναχο στο ενυδρείο. Αποδείχθηκε δε καρπερότατο, μιας και μέσα σε 10 μέρες έσκασαν μύτη τα μικρά, τα οποία μεγαλώνουν μια χαρά.
Σας παραθέτω και μερικές φώτο, παρόλο που είναι σχεδόν αδύνατο να φωτογραφίσω τόσο μικρά ψαράκια. Στην πρώτη φώτο είναι το ενυδρείο, στην δεύτερη η μαμά και στην τρίτη ο μπαμπάς...και στην τέταρτη μέσα στον κόκκινο κύκλο ο μικρός.

Tolis
24-05-09, 10:37
Συγχαρητηρια!
Για ενα σχηματισμενο ζευγαρι μια χαρα ειναι το ενυδρειο, θα πρεπει συντομα ομως να φτιαξεις κι αλλο για τα μικρα!

Πάνος
24-05-09, 12:50
μπραβο φοντα!!!:p
αντε να βγαλεις καμια τσουπρα να μου δωσεις γιατι αποτι φαινεται απο τις συμπεριφορες...πρεπει να εχω 4 ξαναμμενους κυριους στην αναμονη....:smt033

Kisifer
24-05-09, 14:42
Τόλη, το έχω στα σχέδια για ένα μικρό, για τα μωρά...πόσα λίτρα είναι καλά? Γιατί δεν έχω και πάρα πολύ χώρο στο σπιτάκι μου.

Πάνο, μακάρι φίλε μου, ελπίζω να έρθουν οι κυρίες :)

Πάνος
24-05-09, 14:45
ακυρο Φοντα...δεν επαιζα λοττο?? κανοντας εναν τελευταιο ελεγχο πριν φυγω με αδεια...τι ειδα?? μωρα!! :p:p:p 2 μπορεσα να δω....εχω ζευγαρι..αν και δε του φαινεται.....ειναι 4 τα μεγαλα...τα 3 εχουν την περιοχη τους το καθενα...ο "εξοριστος" ειναι ο μικρος που τρωει το ξυλο...
ποιο φυλο προστατευει τα μωρα?? δεδομενου οτι ενα μονο ειναι στο κοχυλι με τα μικρα..και δεν αφηνει κανενα αλλο να πλησιασει...

υ.γ. σορρυ σου χαλασα το ποστ φιλε Φοντα....θα κανω αργοτερα παρουσιαση με τα δικα μου..

Kisifer
24-05-09, 14:54
Δεν πειράζει Πάνο...αυτά είναι ευχάριστα και χαίρομαι που βγήκε και σ'εσένα ζευγάρι. Το θηλυκό σ'εμένα είναι πάνω από το κοχύλι με τα μικρά. Εγώ έχω δει μόνο έναν πιτσιρίκο. Άντε με το καλό να τα μεγαλώσουμε.

AFRICANOS
24-05-09, 22:01
Συγχαρητηρια φιλε Φοντα , περιμενουμε και αλλες φωτο ;) !

Krisos
24-05-09, 23:13
τελεια! ;) :):):)