PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα φωτα σας γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα..


lucky13
04-05-09, 17:44
Λοιπον εχω ενα Ph controller τον κλασσικο του aquaristik εδω και ενα μηνα συνεδεμενο με co2 και στην αρχη δεν το ειχα καλιμπραρει σωστα και για κανενα μηνα ενω εγραφε ph 6.6 to ph ηταν 6.2 χθες τον καλιμπραρισα πολλες φορες με ph4 και ph7 και το δοκιμασα και σε ενα υγρο της sera που ειχα με ph9.2 και δουλευει κανονικα. Το περιεργο ειναι το εξης, πηρα χθες ενα τεστ της sera kh και βρηκα kh 7! Δεδομενο αυτου θα πρεπει να εχω απειρο διοξειδιο στο νερο και θα τα ειχα παιξει τα ψαρια, επισης εχω και ενα co2 indicator το οποιο στην παρουσα κατασταση και με αυτες τις τιμες εχει πρασσινο χρωμα που δηλωνει φυσιολογικες συνθηκες!! Μπορει να φανταστει καποιο τι μπορει να συμβαινει?εχω σπασει το κεφαλι μου!

netblues
04-05-09, 17:52
Το KH 7 ειναι λογικη τιμη για νερο Αθηνας. To Ph 6.2 δεν ειναι.
(εκτος αν εχεις πειραξει το νερο καπως...)
ΑΝ αφησεις το νερο της βρυσης 24 ωρες σε ενα δοχειο και μετρησεις ph τι λεει?

lucky13
04-05-09, 18:14
A οπως ειπα πιο πανω εχω μπουκαλα co2 γιαυτο και αυτες οι τιμες. Το ph δικτυου ειναι περιπου 7.05 αν θυμαμε καλα

Ge0rge
04-05-09, 20:34
Όταν αυξάνεται το CO2, το pH πέφτει, το ίδιο και το KH. Επίσης, οι συγκεκριμένες τιμές εξαρτόνται και από την θερμοκρασία του νερού.

Σύμφωνα με αυτά που λες, με pH 6.2, και KH 7, το CO2 είναι 132.5ppm. Αν αυτή η τιμή είναι πολύ μεγάλη και τα ψάρια υπάρχουν ακόμα, τότε μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

1. Ο δείκτης του CO2 κάνει λάθος ή
2. Κάποιο από τα τεστ που έχεις, κάνει λάθος μετρήσεις ή
3. Όλα είναι καλά και απλά υπάρχει και κάποιο άλλο buffer στο νερό, που αλλάζει την διαλυτότητά του, οπότε η τιμή του CO2 που αναφέρω παραπάνω δεν ισχύει.

Έχεις προσθέσει κάτι άλλο μέσα στο νερό?

Άλλη εξήγηση δεν νομίζω ότι υπάρχει.
-------------------------
Τώρα είδα και τις φωτο στην υπογραφή σου. Βλέπω ότι έχεις αληθηνά φυτά μέσα. Μήπως έβαλες κάποιο λίπασμα που περιέχει φωσφορικά μέσα?

maikl
04-05-09, 20:38
....μια και μιλαμε για sera δε μετρας και την kh δικτυου να δουμε τι τιμη θα σου δωσει?

lucky13
04-05-09, 20:50
George 1) ο δεικτης co2 συγουρα κανει καποιο λαθος αλλα τοσο μεγαλο?!
2) Το πιο λογικο ειναι να πεφτει τελειως εξω το sera για το kh, αλλα και παλι θα πρεπει να πεφτει τελειειειως εξω πραγμα που μου φενετε αρκετα περιεργο!
3) Οχι δεν εχω προσθεσει τπτ τον τελευταιο καιρο
Για φωσφορικα ριχνω fleet enema αλλα απο οσο γνωριζω δεν επηρεαζει κατι σχετιικο αυτο.
lmaikl εκανα και στην βρυση και βγαζει την ιδια τιμη με το ενυδρειο

Ge0rge
04-05-09, 20:51
Κάτι ακόμα να σε ρωτήσω. Έχεις τίποτα πέτρες μέσα στο ενυδρείο? Και αν έχεις τι πέτρες είναι?

lucky13
04-05-09, 20:57
Οχι καμια πετρα

Ge0rge
05-05-09, 08:25
Τα φωσφορικά buffer γενικά επιδρούν στις μετρήσεις της τιμής του KH. Το fleet enema δεν το γνωρίζω.
-------------------------
Θέλω να πω, ότι μπορεί το KH να βγαίνει λάθος και γι' αυτό το CO2 να φαίνεται μεγάλο, αλλά να μην είναι στην πραγματικότητα.
-------------------------
Και κάτι ακόμα. Είδα ότι το fleet enema χρησιμοποιείτε για την άλγη. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από ενυδρεία (έχω ένα 60άρι κανα χρόνο τώρα), αλλά από αυτά που έχω διαβάσει και έχω καταλάβει, θα σου έλεγα να βάζεις όσο το δυνατόν λιγότερα φάρμακα στο νερό, γιατί φτάνεις σε κάποιο σημείο που κάθε φορά που θα προσθέτεις κάτι για να αντιμετοπίσεις κάτι, θα βάζεις και κάτι άλλο από πίσω για να αντιμετοπίσεις τις παρενέργιες που έχει. Το καλύτερο είναι να τρέχει μόνο του, με την λιγότερη δυνατή ενέργεια από την πλευρά σου. Σκέψου να σου δίνουν εσένα ένα κάρρο φάρμακα, γιατί η ατμόσφαιρα της Αθήνας είναι επιβαρυμένη με καυσαέριο και άλλο ένα κάρρο για να αντιμετοπίσουν τις παρενέργιες που έχουν τα πρώτα.... Θα τα έπερνες?

Ρίξε μερικά αλγοφάγα μέσα και θα κάνουν αυτοί την δουλιά του fleet enema. Αραίωσε λίγο τα φυτά που έχεις. Όπως τα ψάρια χρειάζονται χώρο έτσι και τα φυτά θέλουν το χώρο τους.

Άποψή μου έτσι? Μπορεί να κάνω και λάθος.

Καλημέρα και καλή συνέχεια.

netblues
05-05-09, 08:44
Όταν αυξάνεται το CO2, το pH πέφτει, το ίδιο και το KH.

Και κάτι ακόμα. Είδα ότι το fleet enema χρησιμοποιείτε για την άλγη.


Το Co2 κατεβαζει το Ph (καθοτι ειναι οξυ) αλλα οχι το KH.

Και οχι δεν χρησιμοποιει κανεις fleet enema για την αλγη.
Απλως σε φυτεμενα ενυδρεια υψηλων απαιτησεων (οπου τα προσθετα πηγαινουν συννεφο) η εμφανιση μιας συγκεκριμενης υποψιας αλγης στο τζαμι (green spot) σημαινει ελλειψη φωσφωρικων, κατι που καλυπτουμε με το fleet enema.
Η ποσοτητα ομως και παλι ειναι πολυ λιγη για να επηρεασει το KH
(και επειδη το χρησιμοποιει αρκετος κοσμος, θα ειχαν και αλλοι προβληματα με τις μετρησεις τους..)

Το σιγουρο ειναι οτι καποια μετρηση ειναι λαθος. Αν ειχες τοσο πολυ co2 τα ψαρια θα ηταν ΟΛΑ στον αφρο, αυτο ειναι το μονο βεβαιο.
Για ολα τα αλλα, θελει ψαξιμο.
Θα υποψιαζομουν περισσοτερο το Ph. Δεν υπαρχει τιποτε πιο αναξιοπιστο απο τη μετρηση του Ph γενικως.

lucky13
05-05-09, 11:25
George το fleet enema ειναι προσθηκη φωσφοτικων στο νερο αντι να αγοραζω τα πανακριβα προιοντα του εμποριου για ενυδρεια, δεν εχει καμια σχεση με φαρμακο και οπως προειπα δεν εχω ριξει τπτ στο νερο εκτος απο λιπασματα τα οποια ειναι εξακριβωμενο οτι δεν αλλαζουν τις συνθηκες η οτιδηποτε αλλο.
Νetblues το Ph controller τελικα μετραει σωστα συγουρα, μετα απο πολυ calibrarisma παλι βρηκα ενα υγρο της sera με ph9.2 και μου το μετρησε μια χαρα. Οποτε λογικα δεν μενει τπτ αλλο απο το kh της κολοsera.

Raven
05-05-09, 11:38
Μπορεις να καλιμπραρεις το ΚH τεστ δημιουργωντας ενα διαλυμα με απιονισμενο νερο και σοδα, μιας δεδομενης τιμης Κh.

lucky13
05-05-09, 11:48
Πο σωστα αλεξανδρε δεν τοχα σκεφτει.. βρηκα και ενα post http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=265070&postcount=21 οποτε θα φτιαξω ενα διαλυμα και βλεπουμε. Το απιονοσμενο τι Kh εχει ομως?

harilaos
05-05-09, 12:31
0 ?? Λογικά..

Ge0rge
05-05-09, 13:15
Το Co2 κατεβαζει το Ph (καθοτι ειναι οξυ) αλλα οχι το KH.

Και οχι δεν χρησιμοποιει κανεις fleet enema για την αλγη.
Απλως σε φυτεμενα ενυδρεια υψηλων απαιτησεων (οπου τα προσθετα πηγαινουν συννεφο) η εμφανιση μιας συγκεκριμενης υποψιας αλγης στο τζαμι (green spot) σημαινει ελλειψη φωσφωρικων, κατι που καλυπτουμε με το fleet enema.
Η ποσοτητα ομως και παλι ειναι πολυ λιγη για να επηρεασει το KH
(και επειδη το χρησιμοποιει αρκετος κοσμος, θα ειχαν και αλλοι προβληματα με τις μετρησεις τους..)

Το σιγουρο ειναι οτι καποια μετρηση ειναι λαθος. Αν ειχες τοσο πολυ co2 τα ψαρια θα ηταν ΟΛΑ στον αφρο, αυτο ειναι το μονο βεβαιο.
Για ολα τα αλλα, θελει ψαξιμο.
Θα υποψιαζομουν περισσοτερο το Ph. Δεν υπαρχει τιποτε πιο αναξιοπιστο απο τη μετρηση του Ph γενικως.

To CO2 είναι αέριο επομένως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως οξύ. Οξύ είναι κάτι, το οποίο έχει μεγάλη συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου. Όταν όμως διαλυθεί στο νερό, πέρνουμε αυτή την ισορροπία:

CO2 (l) + H2O (l) <-> H2CO3 + Η2Ο <-> H3O(+) + HCO3(-) + Η2Ο <-> Η(+) + CΟ3(2-)

Όσο περισσότερο CO2 ρίχνουμε, τόσο περισσότερο H+ και CO3- σχηματίζεται (τόσο λοιπόν ανεβαίνει η συγκέντρωση των ιόντων υδρογόνου) και άρα να πέφτει το pH. Σωστά μέχρι εδώ....

Συνήθως, το ΚΗ δεν επιρεάζεται (έχεις δίκιο, λάθος μου), αλλά υπάρχει περίπτωση το CO3(2-) που σχηματίζετε, να ενωθεί με το Ca2+ που υπάρχει στο νερό και να καταβυθιστεί CaCO3, οπότε ανεβαίνει και η σκληρότητα. Όμως για να γίνει αυτό, πρέπει να υπάρχει και κάποιο άλλο buffer μέσα στο νερό, όπως φωσφορικά που ανέφερα τα οποία βοηθάνε να διαλυθεί το CO3(2)-. Και αν συμβαίνει αυτό, τότε οι τιμές που θα μετράς για το ΚΗ θα είναι πάντα κουκουρούκου, όσο και να το καλιμπράρεις. Οπότε, το καλύτερο για να τσεκάρεις το KH είναι να μετρήσεις το CO2 και το pH.

Δεν γνωρίζω πόση ποσότητα φωσφορικών έχει μέσα, ούτε αν υπάρχει κάποια άλλη ουσία που να παίζει το ρόλο του buffer.

Στον πίνακα παρακάτω, φαίνεται η σχέση μεταξύ pH/KH και CO2. Οι κεντρικοί αριθμοί είναι η συγκέντρωση του CO2 σε ppm.

-----------------------------------------------------------------------
\ pH | 6.0 6.2 6.4 6.6 6.8 7.0 7.2 7.4 8.0
KH\ |
-----------------------------------------------------------------------
0.5 | 15 9.3 5.9 3.7 2.4 1.5 0.9 0.6 0.2
1.0 | 30 19 12 7 5 3 1.9 1.2 0.3
1.5 | 44 28 18 11 7 4 2.8 1.8 0.4
2.0 | 59 37 24 15 9 6 4 2.4 0.6
2.5 | 73 46 30 19 12 7 5 3 0.7
3.0 | 87 56 35 22 14 9 6 4 0.9
3.5 | 103 65 41 26 16 10 7 4 1.0
4.0 | 118 75 47 30 19 12 6 5 1.2
5.0 | 147 93 59 37 23 15 9 6 1.5
6.0 | 177 112 71 45 28 18 11 7 1.8
8.0 | 240 149 94 59 37 24 15 9 2.4
10 | 300 186 118 74 47 30 19 12 3
15 | 440 280 176 111 70 44 28 18 4


Καλή συνέχεια.

Raven
05-05-09, 13:17
Διαβασε κι αυτο http://www.barrreport.com/articles/2661-drop-checkers-co2-indicators-why-how.html?highlight=PH+indicator+KH
Καλυτερα να φτιαξεις ενα διαλυμα με ΚΗ 4 για να το χρησιμοποιεις και στον drop checker.

lucky13
06-05-09, 11:50
Τελικά το kh το τεστακι παίζει να δουλεύει. Το δοκίμασα σε αφιονισμένο νερό και μου μέτρησε 0 κανονικά δεν ξέρω τι να πω. Έφτιαξα και ένα 4dkh με αφιονισμένο νερό καισοδα και το έβαλα στον drop checher και εκεί που πριν με 6.6ph και 7kh που είχα ήταν πράσινο σκούρο τώρα είναι κίτρινο. Αποτι φαίνετε και το Ph και το kh δουλεύουν σωστά και λογικά αυτές οι τιμές που γράφω πλησιάζουν κατά πολύ τις κανονικές. Υπάρχει περίπτωση λόγο τις ανατάραξης του φίλτρου να υπάρχει αρκετό οξυγόνο ώστε και με τόσο ψηλά επίπεδα co2 να ζουν κανονικά τα ψάρια?

Ge0rge
08-05-09, 09:31
Δύσκολο, αλλά ο μοναδικός τρόπος για να σου λυθεί η απορρία είναι να μετρήσεις το CO2.

Έχε υπ' όψιν σου κι όλας ότι τώρα είσαι στα 53ppm περίπου. Ένα μικρό λάθος να έχει γίνει στις μετρήσεις (που δεν είναι δύσκολο), το CO2 βγαίνει οριακά κάτω από τα 30ppm.