PDA

Επιστροφή στο Forum : Dwarf Gourami και φυτα


stefoc
04-05-09, 14:28
Καλησπερα...
Το ερωτημα μου ειναι αν τα dwarf gourami τρωνε τα φυτα απο την φυση τους.
Εμενα καταφεραν να μου φανε και τις anoubias.λολ

Πάνος
04-05-09, 15:01
εισαι σιγουρος πως το εκαναν αυτα??
οποτε ειχα dwarf γκουραμι τα ειχα σε φυτεμενο..το μονο φυτο που πειραζαν ηταν η java moss κι αυτο οχι για να το φανε αλλα για να κοψουν κλαδακια και να κανουν φωλια...

stefoc
04-05-09, 15:06
ναι ειμαι σιγουρος τα εχω δει.Ποτε δεν τα τρωνε , απλα τα παρατανε στην επιφανεια

Tolis
04-05-09, 15:17
Φωλια μαλλον θελουν να φτιαξουν.

stefoc
04-05-09, 15:19
ΜΠορω μηπως να τους βαλω εγω καποια τεχνιτη φωλια για να σταματησουν να τρωνε τα φυτα μου?Αν ναι ποια και απο που μπορω να την προμηθευτω?
Και τα δυο ψαρια ειναι αρσενικα γιατι μου ειπανε πως δεν κυκλοφορουν θυληκα στο εμποριο

Πάνος
04-05-09, 15:46
κοιτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=244437&postcount=1 στην πρωτελευταια φωτο φωλια απο τα γκουραμι που λες...την κατασκευαζουν απο φυσσαλιδες και βλεννη του στοματος τους.....επιπροσθετα βαζουν και κομματακια φυτων...
οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχουν τεχντητες φωλιες...

stefoc
04-05-09, 16:19
Μαλιστα καταλαβα...Θα συνεχισουν ομως να κοβουν τα κλαδια απο τα φυτα, η μολις τελειωσουν την φωλια τους θα τα αφησουν ησυχα???Επισης η φωλια θα καταστρα φει και θα φτιαξουν καινουρια? Η θα μεινει για παντα?

stav
05-05-09, 08:34
Πως γινεται και τα δυο να ειναι αρσενικα και να φτιαχνουν φωλια;

lion
05-05-09, 09:13
Πως γινεται και τα δυο να ειναι αρσενικα και να φτιαχνουν φωλια;

Φτιάχνουν φωλια ανεξάρτητα αν υπάρχει θυληκό.

Πάνος
05-05-09, 15:02
πως λεμε..."εχω και κοτερο παμε μια βολτα"?? φαντασου τον κ.γκουραμι να λεει...."εχω και φωλια..κανουμε κανα κουτσουβελο??"..περιμενουν οι κακομοιροι να περασει κανενα ψαρομανουλο...:smt033

stefoc
05-05-09, 15:15
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αν εβρισκα κανα θυληκο θα εβγαζα τα αλλα και θα κραταγα ενα ζευγαρι μονο αλλα μου ειπαν πως δεν υπαρχουν θυληκα στο εμπορι ο η ειναι πολυ σπανια.Περιμενουν κι αυτα ως αντρες

stav
06-05-09, 12:04
Φτιάχνουν φωλια ανεξάρτητα αν υπάρχει θυληκό.

Δεν το γνωριζα,ευχαριστω για την πληροφορια.