PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασία - υψηλή, χαμηλή και γιατι?


Tolis
29-04-09, 12:03
Μιας και μας την εχουν πεσει πολλοι δισκαδες τον τελευταιο καιρο και εχουν αποθρασυνθει (Πολλατε), να θεσω ενα ερωτημα στο οποιο δεν θελω μια ξερη απαντηση αλλα επιχειρηματα κι εναν εποικοδομητικο (diskusfan :D) διαλογο.

Ετοιμαζοντας το σεμιναριο Βιοτοπικές Καταδύσεις ειδα σε βιντεο παρα πολλους (περισσοτερους απο οτι μου επιτρεπουν τα γουστα μου Πολλατε) βιοτοπους του αμαζονιου οπου δισκοι συγκατοικουν με σκαλαρια, γεωφαγους, αλλες κιχλιδες, πιρανχα και λοιπα τετροειδη (για τα οποια οι θερμοκρασιες που προτεινονται δεν ειναι τοσο υψηλες οσο αυτες των δισκων). Στο Μπλεχερ επισης στις αναφορες σε παραμετρους νερου ειδα σε πολλα σημεια θερμοκρασιες της ταξης των 24-25-26 σε βιοτοπους δισκων (οπως ειδα και υψηλοτερες σε αλλες τοποθεσιες).

Γιατι προτεινεται (και σε αυστηρο βαθμο πολλες φορες) τοσο υψηλη θερμοκρασια μονο για τους δισκους?

dimitris21
29-04-09, 12:49
Πολλατε την έβαψες. :D:D:D

από την μια ο Δικτάτορας από την άλλη ο Τσεκουράτος, να σε δω πως θα ξεμπλέξεις. :D:D:D:D:D

ΧρήστοςΠ
29-04-09, 12:49
Αγαπητέ Τόλη

Υπάρχουν 2 κόσμοι οι εκτροφής και οι άγριοι πιασμένοι .

Πάμε για τους δεύτερους συνήθως οι breeders κρατάνε τα ψάρια αυτά σε υψηλές θερμοκρασίες για παράδειγμα σε ερώτηση που έγινε προς τον stenker τους κρατάει σε θερμοκρασίες 30 βαθμούς το ίδιο κάνουν και στην Ασία. Αν ακολουθήσουμε το παράδειγμα που λέει ο bleher ότι πρέπει να κρατάμε τους δίσκους μας στις ίδιες συνθήκες με τον εκτροφέα τότε θα έλεγα ότι 28+ είναι καλά. Από προσωπική εμπειρία ( που είναι μικρή ) αλλά και φίλων με πολύ μεγαλύτερη με αρκετά χρόνια στους δίσκους όταν είχαν θερμοκρασίες κάτω από 27 για αρκετό χρονικό διάστημα είχαν πρόβληματα με τους δίσκους τους( συνήθως ενδοπαράσητα) . Ενας λόγος λοιπόν που συνήθως λέμε για θερμοκρασίες 28+ είναι αυτός .

Αγρίοι τώρα σύμφωνα με τον bleher πάλι ( στο βιβλίο του) δεν είδα να υπάρχουν θερμοκρασίες τόσο χαμηλές που λές ( θα του ρίξω μια ματιά το απόγευμα και θα βάλω αναλυτικά στοιχεία ). Υπάρχουν διακυμάνσεις από 26-30 ακόμα και 31 . Φυσικά παίζει και ρόλο από που είναι τα ψάρια σου άρα πάλι μια θερμοκρασία σταθερή το χειμώνα στους 27 συν πλυν 0,5 είναι καλά και μετά με τις ζέστες δεν έχουν πρόβλημα στους 29 30 ακόμα και 31. Να μην ξεχνάμε ότι μια από τις ποιο αποτελεσματικές θεραπείες για τα flagelates είναι θερμοκρασία 35 για 8 μέρες .


Τόλη εσύ που όντως έχεις καλές γνωριμίες με τους Γάλλους κυχλιδόφιλους μπορείς να τους ρωτήσεις τι κάνουν αυτοί ?

Αυτούς που έχουν δίσκους έτσι ;):D

Βοηθάτε Ρεμάλια ( Pritanis ,Mios,Gen , Yiapas , Discus Fan , Yiannis59, Tsiro ) θα με φάει αυτός

Hary
29-04-09, 13:12
Μιας και μας την εχουν πεσει πολλοι δισκαδες τον τελευταιο καιρο και εχουν αποθρασυνθει (Πολλατε), να θεσω ενα ερωτημα στο οποιο δεν θελω μια ξερη απαντηση αλλα επιχειρηματα κι εναν εποικοδομητικο (diskusfan :D) διαλογο.

Ετοιμαζοντας το σεμιναριο Βιοτοπικές Καταδύσεις ειδα σε βιντεο παρα πολλους (περισσοτερους απο οτι μου επιτρεπουν τα γουστα μου Πολλατε) βιοτοπους του αμαζονιου οπου δισκοι συγκατοικουν με σκαλαρια, γεωφαγους, αλλες κιχλιδες, πιρανχα και λοιπα τετροειδη (για τα οποια οι θερμοκρασιες που προτεινονται δεν ειναι τοσο υψηλες οσο αυτες των δισκων). Στο Μπλεχερ επισης στις αναφορες σε παραμετρους νερου ειδα σε πολλα σημεια θερμοκρασιες της ταξης των 24-25-26 σε βιοτοπους δισκων (οπως ειδα και υψηλοτερες σε αλλες τοποθεσιες).

Γιατι προτεινεται (και σε αυστηρο βαθμο πολλες φορες) τοσο υψηλη θερμοκρασια μονο για τους δισκους?


Μπα για ξαναπροσπάθησε :smt033

ChristosΒ
29-04-09, 13:20
Οι γεωφάγοι μια χαρά είναι και στις θερμοκρασίες των δίσκων 28+, νομίζω ότι τώρα αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε ότι ίσως κάνουμε λάθος σε κάποια πράγματα. Τόλη είπε τόσες φορές ο Bleher για τόσο χαμηλές θερμοκρασίες? Νομίζω ότι δεν ανέφερε θερμοκρασίες κάτω από 26 βαθμούς:confused:

Tolis
29-04-09, 13:23
Οι γαλλοι ασχολουνται με σοβαρα ψαρια αλλα θα ρωτησω.

Να διευκρινισω οτι δεν κραταω δισκους (ασχοληθηκα μια φορα πριν 25 χρονια σε βαρβαρες συνθηκες και εκτοτε ποτε πια). Απλα μου δημιουργηθηκε η απορια - γιατι δεν κραταμε και τους συγκατοικους τους (που αναφερω πιο πανω) σε τοσο υψηλες θερμοκρασιες, ή, αντιθετα γιατι δεν κραταμε τους δισκους στις χαμηλοτερες επιτρεπτες.

Το οτι τους κρατανε οι breeders ετσι δεν μου λεει πολλα ως αιτια - οι breeders κανουν τη δουλια τους που ειναι να δημιουργουν ακομα και ακραιες συνθηκες για να κανουν τα ψαρια να αναπαραχθουν πιο ευκολα και να μεγαλωσει-πουληθει πιο γρηγορα ο γονος.

Σαν αιτια η αποφυγη ασθενειων μου λεει πιο πολυ - που ειναι ομως λογω μιας ευαισθησιας μεγαλυτερης του δισκου σε ασθενειες σε συγκριση με αλλα ειδη των ιδιων βιοτοπων?

Ρωταω δεν τρωω Πολλατε!

* Μπορει να κανω λαθος αν και επειδη το ειχα στο νου μου προσεχα - αλλά εστω και το 26 με το 28-29-30 εχει διαφορά οσον αφορα καταναλωση ρευματος και επιλογες συγκατοικων.

Yiannis59
29-04-09, 13:33
Την εβαψες φιλε Τολι μην προκαλεις ποτε τα ρεμαλιαααααα

Ε mail του Stenker σε γνωστό ρεμαλι πετσοκομενο ελαφρως :D

Dear Mr. ********,

our water parameters are as follows:

30°C water temperature

We feed the discus three times a day with our own beef heart mix. Ask you trader if you can get it from him as well!

Kind regards

Bastian Wald

Ελπιζω να μου επιτρεπεις λιγο πλακα

Tolis
29-04-09, 13:35
Ε mail του Stenker σε γνωστό ρεμαλι πετσοκομενο ελαφρως :D

Dear Mr. ********,

our water parameters are as follows:

30°C water temperature

Το οτι τους κρατανε οι breeders ετσι δεν μου λεει πολλα ως αιτια - οι breeders κανουν τη δουλια τους που ειναι να δημιουργουν ακομα και ακραιες συνθηκες για να κανουν τα ψαρια να αναπαραχθουν πιο ευκολα και να μεγαλωσει-πουληθει πιο γρηγορα ο γονος........

PascM
29-04-09, 13:38
Γιάννη... δεν απαντάς όμως :D

Το οτι τα κρατάει γνωστός breeder δεν είναι το απόλυτο!
Έχει και την λογική οτι ανεβάζω τον μεταβολισμό των ψαριών για να μεγαλώνουν ποιο γρήγορα.

Yiannis59
29-04-09, 13:40
Δεν διαφωνώ αλλα η πείρα εχει δείξει οτι σε θερμοκρασίες κοντά στους 29 βοηθουν στην αποφυγή ασθενιων και αυτη ειναι και η αποψη του DPH που το θεωρώ απο τα ποιο σοβαρα φορουμ για δισκους

Hary
29-04-09, 13:42
Το θέμα αγαπητέ Τόλη (το ανέφερε και ο μπλέχερ) είναι όπως είπε και ο πολλάτος δυο διαφορετικοί κόσμοι!! Στα εκτοφής οι ανάγκες πλέον είναι τελείως διαφορετικές απο τα άγρια!! Με τις ακρέες συνθήκες έτσι όπως λες κ εσύ των εκτροφέων οι παράμετροι νερού, οι διαφορετικές διατροφικές τους συνήθειες έχουν αλλάξει ριζικά τις ανάγκες του δίσκου εκτροφης απο 25 χρόνια πρίν που είχες εσύ μέχρι σήμερα!!! μιλάμε για καμία σχέση!! Γι αυτό και λένε για να είσαι πετυχημένος στους δίσκους να ξέρεις απο πιο εκτροφέα προέρχονται για να ξέρεις πώς θα μεταχειρηστείς (πολύ περιληπτικά γιατι δουλεύω ταυτόχρονα)

ΧρήστοςΠ
29-04-09, 13:43
Πάντως Γεωφάγοι, σκαλάρια ζουν στις ίδιες συνθήκες τουλάχιστον στον βιότοπο και έχεις δίκιο σε αυτό και είναι λογική ερώτηση .

Πάντως φίλοι που κάνουν βιοτοπικές προσπάθειες σε σκαλάρια κρατάνε τις ίδιες συνθήκες με δίσκους μιλάω βέβαια για άγρια πιασμένα πάλι .

Εδώ ίσως θα έπρεπε να μπει στην κουβέντα το ερώτημα αν ο άγριος δίσκος έχει τόσες διαφορές με τον εκτροφής ( κατά τον bleher πάντα) και όντως πρέπει να κρατάμε τις συνθήκες του εκάστοτε εκτροφέα . Δεν μπορώ να απαντήσω αν όντως έχει αλλαξει τόσο πολύ το DNA του εκτροφής με αυτό των άγριων πιασμένων .

Το ξέρω ότι ρωτάς μόνο και φυσικά κάνουμε και λίγο πλάκα ;)

Hary
29-04-09, 13:44
επίσης επειδή ο εκτροφέας μου έστειλε σε έμενα το email που έβαλε ο δασκαλος μου (γιαννης 59)
θα δείς οτι ενώ όλες οι παράμετροι είναι εντελώς απαράδεκτοι για εμάς τους δισκάδες η θερμοκρασία παραμένει εκει...... γιατί?? (εσένα ρωτάω)

Tolis
29-04-09, 13:46
Βαζω και μια αλλη παραμετρο - γιαυτους που κρατανε αγριους δισκους (η F1-F2 κλπ) σε πολυ χαμηλα pH και αγωγιμοτητες. Εχουν την ιδια συχνοτητα ασθενειων με αυτους που κρατανε εκτροφης σε πιο σκληρα νερα?

Diskus fan
29-04-09, 13:53
Η θερμοκρασια για τους "αγριους" στη φυση ξεκιναει απο τους 24 (μπορει και 23) βαθμους, αλλα δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να τους μπερδευουμε με τους "εκτροφης". Αν κατεβασεις στους δευτερους τη θερμοκρασια στους 27 απο 30, θα σταματησουν να τρωνε και θα πιασουν τις γωνιες καταμαυρισμενοι, αν οχι ολοι οι περισσοτεροι.-

Υ.Γ. Καλα ωρε 2Λ τα βιβλια σου δεν τα διαβαζεις;

Tolis
29-04-09, 13:55
επίσης επειδή ο εκτροφέας μου έστειλε σε έμενα το email που έβαλε ο δασκαλος μου (γιαννης 59)
θα δείς οτι ενώ όλες οι παράμετροι είναι εντελώς απαράδεκτοι για εμάς τους δισκάδες η θερμοκρασία παραμένει εκει...... γιατί?? (εσένα ρωτάω)
Ειπα πιο πανω δις την γνωμη-υποψια μου στο γιατι κρατανε οι μπρηντερς υψηλη θερμοκρασια, συν προφανως για αποφυγη ασθενειων.
Δεν στηνω καμμια παγιδα ουτε τρεχω κανεναν (ασχετως του χιουμορ).
Ξαναλεω, ειδα πολλα βιντεο (και μερικα σπανια, και μη χασετε το σεμιναριο οταν ερθει στον τοπο σας), και τους ειδα να συγκατοικουν με διαφορα ειδη - και θυμαστε ολοι το βιντεο του μπλεχερ που στο διχτυ ειχε εκτος απο τους 400 πρασινους και σκαλαρια, γεωφαγους, μεζονοτες και δεν θυμαμαι τι αλλο - ειδη που (αγρια η μη) τα κραταμε σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Προσωπικα θα μ ενδιεφερε να δω πχ ενα μεγαλο βιοτοπικο με τα παραπανω ειδη - γιατι στη φυση γινεται και στο (καταλληλο) ενυδρειο η θερμοκρασια να μας προβληματισει?

Diskus fan
29-04-09, 13:56
Βαζω και μια αλλη παραμετρο - γιαυτους που κρατανε αγριους δισκους (η F1-F2 κλπ) σε πολυ χαμηλα pH και αγωγιμοτητες. Εχουν την ιδια συχνοτητα ασθενειων με αυτους που κρατανε εκτροφης σε πιο σκληρα νερα?

Αυτο δεν μπορει να απαντηθει. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες και δεν ειναι δυνατο να καταλογισθει με σιγουρια η αιτια μιας ασθενειας στην οξυτητα του νερου.-

Hary
29-04-09, 13:57
Τί το θελες ωρε χρήστο....?????

Yiannis59
29-04-09, 14:01
Παντως κυριε Δικτάτωρ σου βγάζω το καπέλο
αν καποιος κοιταξει στο κατω μερος της οθονης θα δει οτι με μια έξυπνη απλή ερώτηση κατάφερε και μας μάζεψε ολους εδω,
το μονο που μενει ειναι να μας :smt065
Νύχτα του αγιου Βαρθολομαίου Χε Χε ΧΕ :D

ΧρήστοςΠ
29-04-09, 14:05
Εδώ τώρα θα πρέπει να απαντάμε μέρες και ίσως θα ήταν καλύτερο να κανονίζαμε κάποια συνάντηση να πούμε την γνώμη μας ;)

Πάμε λοιπόν . Συνήθως τα άγρια ψάρια έχουν άλλες ασθένειες από τα εκτροφής για παράδειγμα άγριος δίσκος είναι πολύ δύσκολο να πάθει Hexamita ( flagelates για την ακρίβεια υπάρχουν 3 είδη και σε ενυδρείο είναι πολύ σπάνιο να εμφανιστεί κατά Didier Undergrasser άλλο θέμα αυτό) , ίσως γιατί έχει τα αντισώματα σε αντίθεση με τους εκτροφής που είναι κάτι πολύ κοινό . Τους άγριους τους πιάνουν ποιο ελαφρά φάρμακα εύκολα γιατί δεν έχουν συνηθήσει κάτι που με τους εκτροφείς κάθε φορά παλεύουμε να βγάλουμε άκρη .

Προσωπική εμπειρία πάλι όταν είχα τους εκτροφής είχα συνεχεί προβλήματα στα ph 6.5 -7,0 και με σκληρότητες ποιο ψηλές όταν τους κατέβασα σε 5,5 και με σχεδόν μηδενικές σκληρότητες ως δια μαγείας τα πράγματα έγιναν ποιο εύκολα . Αυτό το έχω ακούσει και από άλλα παιδιά .
τώρα με τους άγριους κρατάω τις συνθήκες του βιότοπου τους έτσι τα πράγματα είναι ποιο εύκολα.
-------------------------
Η θερμοκρασια για τους "αγριους" στη φυση ξεκιναει απο τους 24 (μπορει και 23) βαθμους, αλλα δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να τους μπερδευουμε με τους "εκτροφης". Αν κατεβασεις στους δευτερους τη θερμοκρασια στους 27 απο 30, θα σταματησουν να τρωνε και θα πιασουν τις γωνιες καταμαυρισμενοι, αν οχι ολοι οι περισσοτεροι.-

Υ.Γ. Καλα ωρε 2Λ τα βιβλια σου δεν τα διαβαζεις;

Φίλε μου τα διαβάζω απλά το 23-24 σε όλες τις ανφορές του bleher είναι σπάνιο .....;)
-------------------------
Εδώ τώρα θα πρέπει να απαντάμε μέρες και ίσως θα ήταν καλύτερο να κανονίζαμε κάποια συνάντηση να πούμε την γνώμη μας ;)

Πάμε λοιπόν . Συνήθως τα άγρια ψάρια έχουν άλλες ασθένειες από τα εκτροφής για παράδειγμα άγριος δίσκος είναι πολύ δύσκολο να πάθει Hexamita ( flagelates για την ακρίβεια υπάρχουν 3 είδη και σε ενυδρείο είναι πολύ σπάνιο να εμφανιστεί κατά Didier Undergrasser άλλο θέμα αυτό) , ίσως γιατί έχει τα αντισώματα σε αντίθεση με τους εκτροφής που είναι κάτι πολύ κοινό . Τους άγριους τους πιάνουν ποιο ελαφρά φάρμακα εύκολα γιατί δεν έχουν συνηθήσει κάτι που με τους εκτροφείς κάθε φορά παλεύουμε να βγάλουμε άκρη .

Προσωπική εμπειρία πάλι όταν είχα τους εκτροφής είχα συνεχεί προβλήματα στα ph 6.5 -7,0 και με σκληρότητες ποιο ψηλές όταν τους κατέβασα σε 5,5 και με σχεδόν μηδενικές σκληρότητες ως δια μαγείας τα πράγματα έγιναν ποιο εύκολα . Αυτό το έχω ακούσει και από άλλα παιδιά .
τώρα με τους άγριους κρατάω τις συνθήκες του βιότοπου τους έτσι τα πράγματα είναι ποιο εύκολα.
-------------------------


Φίλε μου τα διαβάζω απλά το 23-24 σε όλες τις ανφορές του bleher είναι σπάνιο .....;)

Παιδιά με τον Τόλη γνωριζόμαστε και κάνουμε πλάκα αλλά απαντάμε και σοβαρά ;)

Hary
29-04-09, 14:11
ας κάλω κ γώ λιγο χιούμορ λοιπόν!!

Το βιζουαλ πλέημπακ της μνήμης μου απο το σεμινάριο λέει νορμαλυ 27 (νομίζω του είχαμε κάνει ερώτηση)
-------------------------
ή μπορούμε απλά να τον ρωτήσουμε........

Diskus fan
29-04-09, 14:12
Αν προσεξεις λιγο παραπανω τις προσθηκες που εχει βγαλει για τα βιβλια του, θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο σπανιες οι αναφορες του σε αυτες τις θερμκρασιες.-;)

Hary
29-04-09, 14:15
Εντομεταξύ τώρα το πρόσεξα!!!!!! Φαν πώς απο το ΓΑΒ???

Diskus fan
29-04-09, 14:17
Περαστικος, ειδα φως και μπηκα!!!!:smt031

Yiannis59
29-04-09, 14:18
Εντομεταξύ τώρα το πρόσεξα!!!!!! Φαν πώς απο το ΓΑΒ???

Ψοφά για Ban για αυτο ηρθε :D:D:D:D:D:D

Diskus fan
29-04-09, 14:19
Ψοφά για Ban για αυτο ηρθε :D:D:D:D:D:D

Τολμας και με απειλεις "νονε";:smt065:smt066:smt110

Yiannis59
29-04-09, 14:23
καλα ειπα εγω Νύχτα του αγιου Βαρθολομαίου Χε Χε ΧΕ :D
το ξεσκισαμε το θεμα Τολιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι σβουυυυυ :D

george
29-04-09, 14:29
To νου σας ρεμάλια
http://www.youtube.com/watch?v=ChjuOerjYyY
:D:D:D

dimitris21
29-04-09, 14:29
Ένα από τα πράγματα που συγκράτησα στο σεμινάριο, ήταν η αναφορά της θερμοκρασίας σε κάποιο μέρος, όπου στα κατώτερα στρώματα η θερμοκρασία ήταν σχετικά χαμηλή ενώ στην επιφάνεια ανέβαινε αρκετά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα νούμερα.
Αν λάβουμε υποψιν μας ότι ένας γεωφάγος ζει στον πυθμένα, άρα και σε πιο κρύα νερά από ένα σκαλάρι ή ένα δίσκο που συνηθίζει τα πιο πάνω στρώματα, παρά το γεγονός ότι ζουν στον ίδιο βιότοπο, μπορούμε να καταλάβουμε και γιατί στα ενυδρεία μας τα κρατάμε σε διαφορετικές θερμοκρασίες.
Και μόνο όμως το γεγονός αυτό, κατά την γνώμη μου μας δίνει και ένα άλλο στοιχείο, που είναι, ότι αυτά τα ψάρια έχουν μια σχετική άνεση σε ένα ευρύτερο φάσμα θερμοκρασιών. Είναι σίγουρο ότι και οι γεωφάγοι ανεβαίνουν πιο πάνω αλλά και οι δίσκοι κατεβαίνουν πιο κάτω.
Σε ένα ενυδρείο πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε ένα μέσο επίπεδο θερμοκρασίας και να έχουμε και τα δυο ευτυχισμένα.

ΧρήστοςΠ
29-04-09, 14:32
Ένα από τα πράγματα που συγκράτησα στο σεμινάριο, ήταν η αναφορά της θερμοκρασίας σε κάποιο μέρος, όπου στα κατώτερα στρώματα η θερμοκρασία ήταν σχετικά χαμηλή ενώ στην επιφάνεια ανέβαινε αρκετά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα νούμερα.
Αν λάβουμε υποψιν μας ότι ένας γεωφάγος ζει στον πυθμένα, άρα και σε πιο κρύα νερά από ένα σκαλάρι ή ένα δίσκο που συνηθίζει τα πιο πάνω στρώματα, παρά το γεγονός ότι ζουν στον ίδιο βιότοπο, μπορούμε να καταλάβουμε και γιατί στα ενυδρεία μας τα κρατάμε σε διαφορετικές θερμοκρασίες.
Και μόνο όμως το γεγονός αυτό, κατά την γνώμη μου μας δίνει και ένα άλλο στοιχείο, που είναι, ότι αυτά τα ψάρια έχουν μια σχετική άνεση σε ένα ευρύτερο φάσμα θερμοκρασιών. Είναι σίγουρο ότι και οι γεωφάγοι ανεβαίνουν πιο πάνω αλλά και οι δίσκοι κατεβαίνουν πιο κάτω.
Σε ένα ενυδρείο πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε ένα μέσο επίπεδο θερμοκρασίας και να έχουμε και τα δυο ευτυχισμένα.


Επειδή ήταν δικιά μου ερώτηση για εκεί που τους πιάσανε ήταν περίπου 29+ στην επιφανεια και είπε ότι στον βυθό πρέπει να ήταν 2-3 βαθμούς ποιο χαμηλά ;)

Hary
29-04-09, 14:32
Ένα από τα πράγματα που συγκράτησα στο σεμινάριο, ήταν η αναφορά της θερμοκρασίας σε κάποιο μέρος, όπου στα κατώτερα στρώματα η θερμοκρασία ήταν σχετικά χαμηλή ενώ στην επιφάνεια ανέβαινε αρκετά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα νούμερα.
Αν λάβουμε υποψιν μας ότι ένας γεωφάγος ζει στον πυθμένα, άρα και σε πιο κρύα νερά από ένα σκαλάρι ή ένα δίσκο που συνηθίζει τα πιο πάνω στρώματα, παρά το γεγονός ότι ζουν στον ίδιο βιότοπο, μπορούμε να καταλάβουμε και γιατί στα ενυδρεία μας τα κρατάμε σε διαφορετικές θερμοκρασίες.
Και μόνο όμως το γεγονός αυτό, κατά την γνώμη μου μας δίνει και ένα άλλο στοιχείο, που είναι, ότι αυτά τα ψάρια έχουν μια σχετική άνεση σε ένα ευρύτερο φάσμα θερμοκρασιών. Είναι σίγουρο ότι και οι γεωφάγοι ανεβαίνουν πιο πάνω αλλά και οι δίσκοι κατεβαίνουν πιο κάτω.
Σε ένα ενυδρείο πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε ένα μέσο επίπεδο θερμοκρασίας και να έχουμε και τα δυο ευτυχισμένα.


Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι!!!! είπε around 28 on the surface bellow the surface 27 maybe 26

Tolis
29-04-09, 14:51
Εκτος των σπαμ δεν ξεσκιστηκε τιποτα - εμενα με ενδιαφερει. Και δεν θελω να ρωτησω τον Μπλεχερ (η τον οποιο Μπλεχερ) "απλά" σε τι θερμοκρασια κραταμε δισκους, - θυμαμαι αρκετα καλα οτι μιλωντας για συγκεκριμενες περιοχες ανεφερε και τις θερμοκρασιες που ορισμενες φορες (και πρωι βραδυ η επιφανεια-βυθος - και ανεφερε οτι τη νυχτα πανε πανω οι δισκοι μητσο ενω τη μερα καθονται κατω) ηταν αρκετα χαμηλες (και φαινεται πως ο πιο διαβασμενος απο τον πολλατο :D diskusfan συμφωνει).

Το ερωτημα μου γεννηθηκε οταν ετοιμαζοντας το σεμιναριο ειχα μια εντυπωση οταν ετοιμαζα τους βιοτοπους Αμαζονιου οτι κατι δεν παει καλα - εβλεπα δισκους με ενα καρο αλλα ειδη, ενω ειχα μια αισθηση απο τον τροπο που κραταμε δισκους στα ενυδρεια μονους τους σε βραστο νερο, οτι οι δισκοι ερχονται απο αλλη ηπειρο...

Επειδη δεν ασχολουμαι γενικα με δισκους δεν αμφισβητω οτι οι δισκοι εκτροφης (που δεν μ ενδιαφερουν κιολας) καλως η κακως (κακως αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση που ισως την ανοιξω :D) εδω και παρα πολλες γενιες μεγαλωνουν σε ακραιο περιβαλλον και ειναι δυσκολο να τους το αλλαξεις (ειδικα σε ενηλικα ψαρια - με τη παροδο 2-3 γενιων υποθετω θα "ερθουν" κι αυτοι).

Το ερωτημα ειναι, συμφωνα με τις θερμοκρασιες των βιοτοπων (που τεινω να συμφωνησω με τον dikusfan) και τον μεσο ορο τους, μπορουμε να φτιαξουμε βιοτοπικα ενυδρεια με δισκους (αγριους η κοντινους απογονους αγριων) και τους φυσικους συγκατοικους τους χωρις να πρεπει να βρασουμε το νερο και χωρις να σκεφτομαστε "οι δικοι πανε μονοι τους σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες"?

Genirous
29-04-09, 14:57
Μιας και το 90% το δισκάδων κρατάνε εκτροφής και μιας και οι άγριοι έχουν την ικανότητα να ζουν σε μεγάλο φάσμα θερμοκρασιών θα περιοριστώ να πω για τους πρώτους (αν και δεν τους ξέρω)! :smt100

Στο σεμινάριο του Μπλέχερ αυτό που υπερτονίστηκε πολλές φορές όσον αφορά τους δίσκους εκτροφής είναι η προσομοίωση ''βιοτόπου'' του εκάστοτε εκτροφέα. Είτε αναφερόταν σε παραμέτρους νερού, είτε σε διατροφικές συνήθειες η προτροπή/συμβουλή ήταν μια, να αντιγράψουμε τις συνθήκες ανατροφής και διαβίωσης.

Στο θέμα ασθενειών είναι γνωστό πως πολλές αρρώστιες (όπως ick, flagellates κτλ) βρίσκουν ιδανικότερες συνθήκες σε χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε σε υψηλότερες θερμοκρασίες εξασφαλίζουμε μικρότερες πιθανότητες έξαρσης ασθενειών και ταυτόχρονα μεγαλύτερη όρεξη για μάσα και ως συνέπεια μεγαλύτερη ανάπτυξη.

Οι άγριοι δίσκοι που επιλέγουν να ζουν κυρίως σε θερμοκρασίες 27 βαθμών και άνω δέχονται ένα θερμό ντουζ κατά τη διάρκεια των βροχοπτώσεων το οποίο είναι ένα στοιχείο από τα πολλά όπου τους σπρώχνουν για αναπαραγωγή! Ίσως αυτός είναι ένας λόγος όπου οι διάφοροι breeders κρατούν ψηλά τη θερμοκρασία στους ενήλικους δίσκους (και όχι μόνο στα μικρά), όχι για να αναπτυχθούν κι άλλο -μιας και ήδη είναι πιατέλες-, αλλά για να έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα και συχνότητα εναπόθεσης αυγών.

Και τέλος υπάρχει και άλλος ένας ''σκοτεινός'' λόγος,
η αποθάρυνση προσθήκης ζωντανών φυτών ώστε να εξασφαλίζεται η ηρεμία στις παραμέτρους νερού από τα υγρά λιπάσματα, αλλά και η ηρεμία στη δεξαμενή από τα συνεχή κλαδέματα και από τη λίπανση με ταμπλέτες! :smt033

Το κακό σε όλα αυτά είναι ότι ο δίσκος είναι ίσως το μοναδικό ψάρι που στρεσσάρεται για το τίποτα, οπότε οποιαδήποτε κίνηση κάνουμε ενάντια σε αυτά που έχει μάθει να έχει (σε αυτά που θέλει), αυξάνουμε τις πιθανότητες στρες και σαν επακόλουθο τις πιθανότητες έξαρσης κάποιας ασθένειας. Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά πάντα θα είναι αυτές που θα επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Για το θέμα πεχά και αγωγιμότητας θα πρέπει να ανοιχτεί άλλο τεράστιο θέμα... :rolleyes:

mikele
29-04-09, 15:00
28 Βαθμοι δεν ειναι τοσο μεγαλη θερμοκρασια
οσο αφορα την συγκατοικηση με αλλα ειδη προσωπικα δε συμφωνω λογου του περιορισμενου χωρου ενως μεσου ενυδρειο .........

ΧρήστοςΠ
29-04-09, 15:03
28 Βαθμοι δεν ειναι τοσο μεγαλη θερμοκρασια
οσο αφορα την συγκατοικηση με αλλα ειδη προσωπικα δε συμφωνω λογου του περιορισμενου χωρου ενως μεσου ενυδρειο .........

αντε ρε που είσαι και λέω δεν θα μπει ?:D Να παλέψουμε τον δικτατορα :D

Tolis
29-04-09, 15:29
Στο σεμινάριο του Μπλέχερ αυτό που υπερτονίστηκε πολλές φορές όσον αφορά τους δίσκους εκτροφής είναι η προσομοίωση ''βιοτόπου'' του εκάστοτε εκτροφέα. Είτε αναφερόταν σε παραμέτρους νερού, είτε σε διατροφικές συνήθειες η προτροπή/συμβουλή ήταν μια, να αντιγράψουμε τις συνθήκες ανατροφής και διαβίωσης.

Αυτο υποθετω αφορα τα ψαρια που αγοραζουμε απο τους εκτροφεις (και ειναι λογικο - μεγαλωσαν "καπως" και αυτο το "καπως" πρεπει να συνεχιζουμε να τους δινουμε) αλλα οχι και τους απογονους τους - η προσαρμογη λιγων γενιων δεν μπορει να ειναι ισχυροτερη του dna χιλιαδων χρονων, και στο ευπλαστο σταδιο του μεγαλωματος θα προτιμησουν πιστευω συνθηκες και διατροφη και περιβαλλον πιο κοντινο στη φυση τους οπως ενα καρο αλλα ειδη.

Στο θέμα ασθενειών είναι γνωστό πως πολλές αρρώστιες (όπως ick, flagellates κτλ) βρίσκουν ιδανικότερες συνθήκες σε χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε σε υψηλότερες θερμοκρασίες εξασφαλίζουμε μικρότερες πιθανότητες έξαρσης ασθενειών και ταυτόχρονα μεγαλύτερη όρεξη για μάσα και ως συνέπεια μεγαλύτερη ανάπτυξη.

Οι άγριοι δίσκοι που επιλέγουν να ζουν κυρίως σε θερμοκρασίες 27 βαθμών και άνω δέχονται ένα θερμό ντουζ (θερμο η ψυχρο? στα κορυντορας οταν θελουμε να τα κανουμε να αναπαραχαθουν και μιμουμαστε τη βροχη αλλαζουμε νερο με πιο ψυχρο) κατά τη διάρκεια των βροχοπτώσεων το οποίο είναι ένα στοιχείο από τα πολλά όπου τους σπρώχνουν για αναπαραγωγή! Ίσως αυτός είναι ένας λόγος όπου οι διάφοροι breeders κρατούν ψηλά τη θερμοκρασία στους ενήλικους δίσκους (και όχι μόνο στα μικρά), όχι για να αναπτυχθούν κι άλλο -μιας και ήδη είναι πιατέλες-, αλλά για να έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα και συχνότητα εναπόθεσης αυγών.

Και τέλος υπάρχει και άλλος ένας ''σκοτεινός'' λόγος,
η αποθάρυνση προσθήκης ζωντανών φυτών ώστε να εξασφαλίζεται η ηρεμία στις παραμέτρους νερού από τα υγρά λιπάσματα, αλλά και η ηρεμία στη δεξαμενή από τα συνεχή κλαδέματα και από τη λίπανση με ταμπλέτες! :smt033

Το κακό σε όλα αυτά είναι ότι ο δίσκος είναι ίσως το μοναδικό ψάρι που στρεσσάρεται για το τίποτα, οπότε οποιαδήποτε κίνηση κάνουμε ενάντια σε αυτά που έχει μάθει να έχει (σε αυτά που θέλει), αυξάνουμε τις πιθανότητες στρες και σαν επακόλουθο τις πιθανότητες έξαρσης κάποιας ασθένειας. Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά πάντα θα είναι αυτές που θα επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Μιλας παντα για τους εκτροφης υποθετω - γιατι δεν νομιζω οτι οι αγριοι εχουν τετοια προβληματα (αν ειχαν θα εξαφανιζοταν το ειδος στη φυση γρηγορα...)

Για το θέμα πεχά και αγωγιμότητας θα πρέπει να ανοιχτεί άλλο τεράστιο θέμα... :rolleyes:

Μικελε, αλλο το 28, αλλο το 25-26, αλλο το 30.
Για τον ογκο του ενυδρειου - θα συμφωνησω αν το ενυδρειο ειναι μικρο (οπως ομως θα συμφωνουσα και για πολλα αλλα μεγαλα ειδη, ποσο μαλλον για τους δισκους που πανε κοπαδιαστοι και σε μεγαλα κοπαδια μαλιστα - τουλαχιστον το μισο χρονο την εποχη της ξηρασιας) - αλλα οσο παμε αποκταμε και μεγαλυτερα ενυδρεια και το ερωτημα προφανως αφορα μεγαλα ενυδρεια.

Hary
29-04-09, 16:06
για μένα μέχρι στιγμης η πιο ολοκληρωμένη απάντηση gen
-------------------------
Σύμφωνα με τον όγκο νερού θελω να προσθέσω και ας με βαρέσετε όλοι μαζί!!!!

΄Κατ αρχήν θέλω να πιστεύω οτι τα ενυδρεία που είχαν σαν κατοικους μόνο δίσκους έχουν αρχίσει να λίγοστεύουν (έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω εγώ) βέβαια το θέμα αυτό θέλει περισσότερη ανάλυση μιας και δεν μπορούμε να κάνουμε δισκοενυδρείο τουρλουμπούκι!!) αλλα τώρα τελευταία έχω δει ενυδρεία που περιέχουν σκαλάρια και γεωφάγους που αναφέρθηκαν πιο πριν!! προσωπικά κρατάω δίσκους με biotodoma cubido στους 29 βαθμους με μεγάλη επιτυχία (κατα τη γνωμη μου πάντα)!!

Μετά για το θέμα του όγκου δεν ξέρω αν το ακούσατε στο σεμινάριο αλλά σε μια ερώτηση που του έγινε προς το τέλος όσο αφορά τα λιτρα είπε οτι μπορείς να χεις και 10 δισκους σε πχ 300λιτ μια άποψη που με άφησε με ανοικτό το στόμα μιας και ήμουν απο τους φανατικούς της άποψης των 50-60 λιτρων ανα δίσκο!! με τις αναλογες προυποθέσεις βέβαια πχ ισχυρή φίλτρανση (20% του συνολικού όγκου νερού κτλ). Δεν προτείνω κάτι απλά απο μόνο του σε βάζει σε σκέψη!!!

Yiannis59
29-04-09, 16:52
Αυτο υποθετω αφορα τα ψαρια που αγοραζουμε απο τους εκτροφεις (και ειναι λογικο - μεγαλωσαν "καπως" και αυτο το "καπως" πρεπει να συνεχιζουμε να τους δινουμε) αλλα οχι και τους απογονους τους - η προσαρμογη λιγων γενιων δεν μπορει να ειναι ισχυροτερη του dna χιλιαδων χρονων, και στο ευπλαστο σταδιο του μεγαλωματος θα προτιμησουν πιστευω συνθηκες και διατροφη και περιβαλλον πιο κοντινο στη φυση τους οπως ενα καρο αλλα ειδη.


Εδω συμφωνώ με +1000000000000000000000

ΧρήστοςΠ
29-04-09, 17:47
Πολλά μπορείς να με πεις αλλά αδιάβαστο δεν με λες :D.
Έχουμε και λέμε


Paruru 7.10.99 27,9t σελίδα 224 κεφ 5
Rio Tocantins ίδια μέρα 25,6 t
September 1965 27,6 σελ.230
July 2002 pacaja river 29,3t επιφάνεια 27,9 σε 2 μέτρα σελ 232
24.07.2002 Xingu 27,9 σε 2 μέτρα βάθος επιφάνεια 28,5
Lago Grande 16.02.2004 27,2 σελ 246
Curua –Una 27,5 στα 2 μέτρα επιφάνεια 29,5 σελ 248
Tapajos 16.02.2004 28,9 στα 2 μέτρα βάθος

Κτλ κτλ

Σελίδα 504 Symphysodon Discus ( Heckel )

Average values of ph 4,78 temp 28,6 (29,6) conductivity 9,2 μs

Εχει διάφορες τιμές η χαμηλότερη και μοναδική 25 και η ανώτερη 32,3

Σελ 506 Symphysodon aequifasciatus

Average values 5,42 average 28,2( 27,4)

Χαμηλότερη 24,6 υψηλότερη 31

Σελίδα 508 Symphysodon Haraldi

Average ph 6,14 temp 28,8 ( 28,9) conductivity 31

blackghost7
29-04-09, 19:12
Το κακό σε όλα αυτά είναι ότι ο δίσκος είναι ίσως το μοναδικό ψάρι που στρεσσάρεται για το τίποτα, οπότε οποιαδήποτε κίνηση κάνουμε ενάντια σε αυτά που έχει μάθει να έχει (σε αυτά που θέλει), αυξάνουμε τις πιθανότητες στρες και σαν επακόλουθο τις πιθανότητες έξαρσης κάποιας ασθένειας. Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά πάντα θα είναι αυτές που θα επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Μιλας παντα για τους εκτροφης υποθετω - γιατι δεν νομιζω οτι οι αγριοι εχουν τετοια προβληματα (αν ειχαν θα εξαφανιζοταν το ειδος στη φυση γρηγορα...)


Τολη ειδικα οι αγριοι στρεσαρονται ακομα πιο πολυ.
Στη φυση ζουν σε κοπαδια των 500+ δισκων πραγμα που σε κανενα ενυδρειο του κοσμου απο οσο ξερω δεν μπορει να γινει αυτο.
Απο εκει αντλουν την ασφαλεια τους, απο το κοπαδι.
Ειναι κατι σαν τους καρδιναλιους αν βαλεις 2-3 σε ενα ενυδρειο ειναι σαν χαμενοι παροτι αλλοτε πανε μαζι και αλλοτε οχι. Αν παλι βαλεις καμια δεκαρια ειναι καλυτερα αλλα την πραγματικη τους συμπεριφορα την βλεπεις μονο αν εχεις πανω απο 30-40 καρδιναλιους. Επισης αποτι καταλαβα οι δισκοι και τρομαζουν και με γοργα βηματακια την κανουν μολις αντιληφθουν κινδυνο! Δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι ειναι απο τους τσαμπουκαδες του αμαζονιου!:D



Το ανεφερε και bleher αυτο ειδικα για τους heckel που ειναι οι πιο γρηγοροι δισκοι γιατι εχουν το πιο επικινδυνο γιαυτους περιβαλλον απολους τους δισκους

gregoryn
01-05-09, 09:44
Ok Κ. Tolis το πιάσαμε το νόημα! Δεν χρειαζεται να ζητάς συμβουλές με έμμεσο τρόπο! Πες μας αν προσανατολιζεσαι σε άγριους ή εκτροφής, τα λίτρα σου, τυχόν εξοπλισμο που διαθέτεις και εμεις είμαστε εδώ! Καλος ήρθες στον κόσμο των βασιλέων!

:smt033 :smt033 :smt033

Tolis
01-05-09, 10:05
Καλως σας βρηκα αλλά δεν θα παρω!

Απο τη συζητηση μεχρι τωρα (μενει μια εκκρεμοτητα Genirous με το ζεστο η ψυχρο ντουζ απο τη βροχη), ειναι ασφαλες να συμπερανουμε οτι αν εχουμε ασφαλη στοιχεια για τις θερμοκρασιες σε συγκεκριμενους βιοτοπους απο οπου προερχονται και βγαλουμε εναν μεσο ορο αυτων των τιμων, μπορουμε (εφ οσον το μεγεθος του ενυδρειου το επιτρεπει) να φτιαξουμε ενα βιοτοπο με κατοικους τα ιδια ειδη που συγκατοικουν στη φυση? Πχ δισκους -γεωφαγους - σκαλαρια - μεζονοτες κλπ (σε οποιο συνδυασμο)? Εστω κι αν οι μεσοι οροι αυτοι δειχνουν μια ταση προς τα πανω?
(Παιρνω σαν αυτονοητο οτι θα τηρησουμε και τις αλλες φυσικοχημικες παραμετρους -pH σκληροτητες - οπως πρεπει, καθως και το περιβαλλον-διακοσμηση αναλογα με τις αναγκες των ειδων, επικεντρωνομαι απλως στη θερμοκρασια γιατι αυτη δειχνει να καθιστα περιοριστικο οριο για τετοιες συγκατοικησεις).

Μιλαω παντα για αγριες μορφες ειδων κι οχι για Μαρλμπορο, Καρελια φιλτρο, σκαλαρια κοι και απιστογραμα long fin.

ΠΕΤΡΟΣ 21
01-05-09, 10:57
Εαν ο δισκος δεν ηταν επιρεπης στα παρασιτα τοτε θα τον βαζαμε στους 26c.Π.χ. το πρωτοζωο icthybodo neactor (ΚΟΣΤΙΑ)ψοφα στους 30c.
Το ichtyosporidium hoferi(ΙΧΘΥΟΣΠΟΡΙΔΙΟ)στους 38c.
Παντως θεραπεια με 35+c εχουμε προβλημα με τα γεννητικα οργανα!
Αρα δισκοι 29+c.
πετρος:smile:

Χαραμάδας
01-05-09, 11:00
[quote=Tolis;352118]Καλως σας βρηκα αλλά δεν θα παρω!

Αγαπητέ κ.Τόλη, βλέπω ότι δεν έχετε και πολλή μεγάλη συμπάθεια στους δίσκους, ίσως λόγω δυσκολίας και συνθηκών,που χρειάζεται ένα ενυδρείο με δίσκους,ίσως για κάποιον άλλο λόγο.Η δική μου άποψη όσον αφορά αυτά τα υπέροχα(κατ'εμέ )ζωντανά είναι η εξείς.Πιστεύω ότι ο δίσκος,όπως και όλα τα ζωντανά του πλανήτα μπορεί να προσαρμοστεί σε διαφορετικες συνθήκες όσον αφορά το PH και τη θερμοκρασία του νερού.Το 1995 το περιοδικό ''τροπική ζώνη'' σε άρθρο του για τους δίσκους,έγραψε ότι τους συναντάμε σε όλους τους τυπους των νερών του Αμαζονίου,από τα πολύ όξινα,σχεδόν μαύρα νερά του Rio Negro,μέχρι τα αλμυρά και ξασπρισμένα νερα μερικών από τους νότιους παραποτάμους του.Αλλο το PH και η θερμοκρασία στη μια περιοχή και τελείως διαφορετικές οι συνθήκες στην άλλη.Από την προσωπική μου εμπειρία,πρίν 15 χρόνια είχα δίσκους σε κοινονικό (κιβωτό του Νόε) ενυδρείο,με PH 7.0 και θερμοκρασία 25c,χωρίς κανένα πρόβλημα,ενώ τώρα έχω δισκοενυδρείο,με PH 6.5 και temp 29c, με λίγα(ευτυχώς) προβληματάκια.Καταλήγω ότι το βασικότερο είναι οι ''σταθερές συνθήκες νερού και temp" και το φρέσκο νεράκι(συχνές αλλαγες).Ευχαριστώ.

Tolis
01-05-09, 11:28
Αγαπητέ κ.Τόλη, βλέπω ότι δεν έχετε και πολλή μεγάλη συμπάθεια στους δίσκους, ίσως λόγω δυσκολίας και συνθηκών,που χρειάζεται ένα ενυδρείο με δίσκους Οταν πριν 25 χρονια κραταγα δισκους στο Βελγιο οπου το νερο της βρυσης ειναι υγρη πετρα, (και δεν ειχαμε οσμωσεις και αλλα καλουδια) μαζι με αλλο ενα μελος του συλλογου που ημουνα μελος, πηγαιναμε καθε δυο τρεις κυριακες στις Αρδεννες στα συνορα με τη Γαλλια σε ενα συγκεκριμενο χωριο ψηλα και γεμιζαμε μπιτονια απο τη βρυση του χωριου που ειχε (μονο εκει) μαλακο νερο (και συνανταγαμε χομπιστες απο βελγιο, ολλανδια, γερμανια, γαλλια που ερχοντουσαν για τον ιδιο λογο - οι χωρικοι μας κυτταγανε περιεργα). Ακομα και τωρα κανω ταξιδια σε συνεδρια συλλογων μονο για να παρω ειδη που θελω (η για να δωσω εκει ειδη που εχω αναπαραγει) - η δυσκολια δεν με τρομαζει πιστεψε με! Απλως δεν εχω το "παθος" με τους δισκους που εχω με αλλα ειδη - τα υπολοιπα που λεω ειναι χιουμορ που απευθυνεται σε συγκεκριμενους δισκαδες με πολλα(το) μαλλια.

Χαραμάδας
01-05-09, 11:54
Οταν πριν 25 χρονια κραταγα δισκους στο Βελγιο οπου το νερο της βρυσης ειναι υγρη πετρα, (και δεν ειχαμε οσμωσεις και αλλα καλουδια) μαζι με αλλο ενα μελος του συλλογου που ημουνα μελος, πηγαιναμε καθε δυο τρεις κυριακες στις Αρδεννες στα συνορα με τη Γαλλια σε ενα συγκεκριμενο χωριο ψηλα και γεμιζαμε μπιτονια απο τη βρυση του χωριου που ειχε (μονο εκει) μαλακο νερο (και συνανταγαμε χομπιστες απο βελγιο, ολλανδια, γερμανια, γαλλια που ερχοντουσαν για τον ιδιο λογο - οι χωρικοι μας κυτταγανε περιεργα). Ακομα και τωρα κανω ταξιδια σε συνεδρια συλλογων μονο για να παρω ειδη που θελω (η για να δωσω εκει ειδη που εχω αναπαραγει) - η δυσκολια δεν με τρομαζει πιστεψε με! Απλως δεν εχω το "παθος" με τους δισκους που εχω με αλλα ειδη - τα υπολοιπα που λεω ειναι χιουμορ που απευθυνεται σε συγκεκριμενους δισκαδες με πολλα(το) μαλλια.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όση μεγαλύτερη είναι η δυσκολία,στη διατήρηση κάποιου είδους στο ενυδρείο,τόσο περισσότερος είναι και ο χρόνος(αρκεί να τον έχουμε) που αφιερώνουμε σ'αυτό,άρα μαθαίνουμε περισσότερα και αποκτούμε παραπάνω εμπειρίες.Κάθε είδος στο ενυδρείο έχει τη δική του ομορφια και μαγεία.Το ίδιο έκανα και έγω το 1991 στη Στουτγαρδη,οταν κουβαλούσαμε 30lit μπιτόνια από το Kόlle zoo,για να διατηρισουμε τα σκαλαράκια μας αφου το νερό εκεί ήταν heavy metal.Ωραίες εποχές τότε φίλε μου.

ΧρήστοςΠ
01-05-09, 16:37
Καλως σας βρηκα αλλά δεν θα παρω!

Απο τη συζητηση μεχρι τωρα (μενει μια εκκρεμοτητα Genirous με το ζεστο η ψυχρο ντουζ απο τη βροχη), ειναι ασφαλες να συμπερανουμε οτι αν εχουμε ασφαλη στοιχεια για τις θερμοκρασιες σε συγκεκριμενους βιοτοπους απο οπου προερχονται και βγαλουμε εναν μεσο ορο αυτων των τιμων, μπορουμε (εφ οσον το μεγεθος του ενυδρειου το επιτρεπει) να φτιαξουμε ενα βιοτοπο με κατοικους τα ιδια ειδη που συγκατοικουν στη φυση? Πχ δισκους -γεωφαγους - σκαλαρια - μεζονοτες κλπ (σε οποιο συνδυασμο)? Εστω κι αν οι μεσοι οροι αυτοι δειχνουν μια ταση προς τα πανω?
(Παιρνω σαν αυτονοητο οτι θα τηρησουμε και τις αλλες φυσικοχημικες παραμετρους -pH σκληροτητες - οπως πρεπει, καθως και το περιβαλλον-διακοσμηση αναλογα με τις αναγκες των ειδων, επικεντρωνομαι απλως στη θερμοκρασια γιατι αυτη δειχνει να καθιστα περιοριστικο οριο για τετοιες συγκατοικησεις).

Μιλαω παντα για αγριες μορφες ειδων κι οχι για Μαρλμπορο, Καρελια φιλτρο, σκαλαρια κοι και απιστογραμα long fin.


Καλό μήνα . ωραία ερώτηση .;)


Ο μέσος όρος θερμοκρασίας κατά Bleher στους βιότοπους των δίσκων τα έβαλα ποιο πάνω . Θεωρώ ότι σε μεγάλο ενυδρείο 1200 -1500 λίτρα γίνεται αυτό που λες δηλαδή να συνδιάσεις διάφορα ψάρια πέρα από δίσκους όπως γεωφάγους κτλ

mikele
01-05-09, 17:35
αντε ρε που είσαι και λέω δεν θα μπει ?:D Να παλέψουμε τον δικτατορα :D
:p:p:p:p:p

Genirous
02-05-09, 11:57
Αυτο υποθετω αφορα τα ψαρια που αγοραζουμε απο τους εκτροφεις (και ειναι λογικο - μεγαλωσαν "καπως" και αυτο το "καπως" πρεπει να συνεχιζουμε να τους δινουμε) αλλα οχι και τους απογονους τους - η προσαρμογη λιγων γενιων δεν μπορει να ειναι ισχυροτερη του dna χιλιαδων χρονων, και στο ευπλαστο σταδιο του μεγαλωματος θα προτιμησουν πιστευω συνθηκες και διατροφη και περιβαλλον πιο κοντινο στη φυση τους οπως ενα καρο αλλα ειδη.Προσωπικά δε μπορώ να είμαι σίγουρος τελικά τι ρόλο παίζει το DNA ή τα γονίδια των προγόνων. Όπως προανέφερα δεν είχα ποτέ δίσκους εκτροφής για να κάνω τα πειράματά μου... Θεωρώ ''λογικό'' να δώσουμε σε δίσκους εκτροφής που μόλις αγοράσαμε ότι είχαν μάθει να έχουν και ίσως σιγά-σιγά να τους ''φέρουμε'' στα μέτρα και σταθμά της διατροφής και του περιβάλλοντος της φύσης.(θερμο η ψυχρο? στα κορυντορας οταν θελουμε να τα κανουμε να αναπαραχαθουν και μιμουμαστε τη βροχη αλλαζουμε νερο με πιο ψυχρο)Θερμό είναι απλώς δεν το διατύπωσα σωστά, δεν είναι ακριβώς ντουζ αλλά πιο παρατεταμένο. Τα corydoras ζουν σε διαφορετικό βιότοπο με διαφορετικές συνθήκες.Μιλας παντα για τους εκτροφης υποθετω - γιατι δεν νομιζω οτι οι αγριοι εχουν τετοια προβληματα (αν ειχαν θα εξαφανιζοταν το ειδος στη φυση γρηγορα...)Σαφώς μίλαγα για εκτροφής, αλλά ισχύει το ίδιο πράγμα και για τους άγριους. Οι δεύτεροι μπορώ να πω είναι πιο δύσκολα προσαρμόσιμοι σε ενυδρείο στην αρχή, αλλά πιο εύκολοι στη συνέχεια. Στη φύση έχουν έτσι και αλλιώς αυτό που θέλουν.Aπο τη συζητηση μεχρι τωρα (μενει μια εκκρεμοτητα Genirous με το ζεστο η ψυχρο ντουζ απο τη βροχη), ειναι ασφαλες να συμπερανουμε οτι αν εχουμε ασφαλη στοιχεια για τις θερμοκρασιες σε συγκεκριμενους βιοτοπους απο οπου προερχονται και βγαλουμε εναν μεσο ορο αυτων των τιμων, μπορουμε (εφ οσον το μεγεθος του ενυδρειου το επιτρεπει) να φτιαξουμε ενα βιοτοπο με κατοικους τα ιδια ειδη που συγκατοικουν στη φυση? Πχ δισκους -γεωφαγους - σκαλαρια - μεζονοτες κλπ (σε οποιο συνδυασμο)? Εστω κι αν οι μεσοι οροι αυτοι δειχνουν μια ταση προς τα πανω?
(Παιρνω σαν αυτονοητο οτι θα τηρησουμε και τις αλλες φυσικοχημικες παραμετρους -pH σκληροτητες - οπως πρεπει, καθως και το περιβαλλον-διακοσμηση αναλογα με τις αναγκες των ειδων, επικεντρωνομαι απλως στη θερμοκρασια γιατι αυτη δειχνει να καθιστα περιοριστικο οριο για τετοιες συγκατοικησεις).

Μιλαω παντα για αγριες μορφες ειδων κι οχι για Μαρλμπορο, Καρελια φιλτρο, σκαλαρια κοι και απιστογραμα long fin.

Αν τελικά το ζήτημα είναι οι άγριοι θεωρώ λάθος τον μέσο όρο θερμοκρασίας ως κριτήριο διατήρησής τους είτε μόνοι τους είτε με άλλα συμβατά είδη σε κοινωνικό, μιλώντας πάντα για ''βιοτοπικό ενυδρείο''. Έχουν την ικανότητα να προσαρμόζονται στο χειμώνα και στο καλοκαίρι όπου ζούσαν πριν καταλήξουν στις δεξαμενές μας και είναι λάθος να τους κρατάμε μόνιμα μόνο σε μια από τις εποχές του χρόνου.
Παρόλα αυτά ''άγριοι'' συγκάτοικοι (όπως πχ αγγελόψαρα, mesonauta και γεωφάγοι) δεν πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με χαμηλότερες από 27-30 βαθμούς γιατί σε αυτό το φάσμα έχουν προσαρμοστεί να ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις -και προς τα πάνω και προς τα κάτω- αλλά είναι εξαιρέσεις και δε μπορούν να γίνουν κανόνας. Ίσως μπορούμε να είμαστε λίγο πιο ελαστικοί στους γεωφάγους για το λόγο που ανέφερε ο Δημήτρης (dimitris21).

fishme1
03-05-09, 18:17
ομως ο μπλεχερ στο volume1 δεν θυμαμαι τωρα την σελιδα και δεν εχω ορεξη να ψαξω :smt110 :smt019 μιλαει για damned cold water σε καποιους βιοτοπους το βραδυ και επισης αναφερει οτι αναλογα με τις ορεξεις τους μετακινουνται μια στα ανω θερμοτερα στρωματα του νερου μια στα κατωτερα και πιο ψυχρα

καποιες φορες μιλαει και για 24,5 βαθμους κελσιου και ο μπλεχερ και σιγουρα υπαρχουν βιοτοποι δισκων με χαμηλοτερη θερμοκρασια το θεμα ειναι να μαθουμε ποσο χαμηλη ειναι και ποιοι βιοτοποι ειναι αυτοι

ΧρήστοςΠ
03-05-09, 19:55
ομως ο μπλεχερ στο volume1 δεν θυμαμαι τωρα την σελιδα και δεν εχω ορεξη να ψαξω :smt110 :smt019 μιλαει για damned cold water σε καποιους βιοτοπους το βραδυ και επισης αναφερει οτι αναλογα με τις ορεξεις τους μετακινουνται μια στα ανω θερμοτερα στρωματα του νερου μια στα κατωτερα και πιο ψυχρα

καποιες φορες μιλαει και για 24,5 βαθμους κελσιου και ο μπλεχερ και σιγουρα υπαρχουν βιοτοποι δισκων με χαμηλοτερη θερμοκρασια το θεμα ειναι να μαθουμε ποσο χαμηλη ειναι και ποιοι βιοτοποι ειναι αυτοι

τα γραφω ποιο πανω;)

Tolis
04-05-09, 10:31
Θερμό είναι απλώς δεν το διατύπωσα σωστά, δεν είναι ακριβώς ντουζ αλλά πιο παρατεταμένο. Τα corydoras ζουν σε διαφορετικό βιότοπο με διαφορετικές συνθήκες.
Δεν νομιζω να ζουν τοσο μακρια ωστε το νερο της βροχης να ειναι ψυχροτερο απο το νερο της βροχης στους βιοτοπους των δισκων. Θυμαμαι (αμυδρα ομολογω) και αλλα παραδειγματα τροπικων ψαριων (απο αλλες ηπειρους) που το νερο της βροχης "ξεκινα" διαδικασια αναπαραγωγης και ειναι ψυχροτερο, και λογικα το νερο της βροχης (απο κει πουρχεται και σε αντιθεση με τις θερμοκρασιες των νερων που μιλαμε) ειναι ψυχροτερο οχι?

dimitris21
04-05-09, 10:47
genirous μήπως με το θερμό ντουζ θέλεις να πεις κάτι άλλο?

με τις βροχοπτώσεις κάνουν ψυχρό ντουζ, που τους προκαλεί αναπαραγωγική διάθεση.

crazyio
16-06-09, 20:56
Τελικά ένας μέσος όρος θερμοκρασίας στους 27.5 θα μπορούσε να θεωρηθεί "καλή" θερμοκρασία για δίσκους εκτροφής ή είναι απαγορευμένη θερμοκρασία?

ΧρήστοςΠ
17-06-09, 09:55
Εξαρτάται τον εκτροφέα ;) Για να είσαι σίγουρος μπορείς να πας 28,5

crazyio
17-06-09, 18:13
Αναφέρω θερμοκρασία 27.5 ώστε αν κάποιος δεν θέλει να κάνει το δισκοενυδρείο του καθαρά βιοτοπικό να μπορεί να έχει και μερικά φυτά χωρίς πρόβλημα ...
με θερμοκρασία 28.5 τα φυτά θα τα βρουν λίγο σκούρα .... :smt086

ΧρήστοςΠ
17-06-09, 18:44
Από φυτά είμαι γνωστός άσχετος :D αλλά αρκετά φυτά αντέχουν σε αυτές τις θερμοκρασίας όπως εχινοδορα , ανουμπιες, φυτά επιφανείας , βαλισνεριες κτλ κτλ

Χαραμάδας
18-06-09, 14:31
Από φυτά είμαι γνωστός άσχετος :D αλλά αρκετά φυτά αντέχουν σε αυτές τις θερμοκρασίας όπως εχινοδορα , ανουμπιες, φυτά επιφανείας , βαλισνεριες κτλ κτλ

Eχω ακριβώς τα φυτά που ανέφερε ο ''santos'' στους 29,8 με δίσκους χωρίς κανένα πρόβλημα.

crazyio
18-06-09, 15:06
Οι Vallisneries που είχα παλαιότερα σε φυτεμένο το καλοκαίρι που η θερμοκρασία ανέβαινε πάνω από τους 29 βαθμούς σταματούσαν την ανάπτυξή τους και δεν βγάζανε δρομείς ...
Με το που έπεσε η θερμοκρασία και πάλι στους ~27 βαθμούς ξανα πήρανε τα πάνω τους ...
Βέβαια τα πάντα είναι σχετικά ..