PDA

Επιστροφή στο Forum : φυτα σε 65λιτρο


Krisos
27-04-09, 22:58
Καλησπερα ..σγημερα μου καναν δωρο για το ενυδριακι αυτα τα δυο ξυλα με αυτα τα πρασινα φυτακια μπορει κανεις να μου κανει καμια αναγνωριση ..ευχαρισω http://s289.photobucket.com/albums/ll205/GHALEPAS/fish/?action=view&current=f0a55d91.flv ..επισης τι φυκι ειναι αυτο διπλα στο υπερχυλιστη ..υατο το πηρα εγω? :smt033:smt033:smt033:smile::smile:

Raven
27-04-09, 23:05
Αnubia barteri με τα φαρδια μεγαλα φυλλα, Anubia afzelli με τα στενα φυλλα , Anubia nana οι μικρες στο κεντρο, Valisneria στην πισω αριστερη γωνια και Eleocharis parvula κεντρο πισω.

Krisos
28-04-09, 08:45
Αnubia barteri με τα φαρδια μεγαλα φυλλα, Anubia afzelli με τα στενα φυλλα , Anubia nana οι μικρες στο κεντρο, Valisneria στην πισω αριστερη γωνια και Eleocharis parvula κεντρο πισω.

να ασαι καλα αδερφε ..ελπιζω να μην ειναι ''πολλα'' ..χθες επαθα ενα σοκ δεν ηξερα που να πρωτοβαλω : DD ...ψαχνω να βρω τις γαριδουλες νομιζω θα ζουν καλα εδω : ))

================================
Αν εχετε καμια παρατηρηση με την διαταξη των φυτων η οτιδηποτε οαλλο πειτε μου ευχαριστω :D

Krisos
29-04-09, 21:12
παιδια εχω τρεις ακομα απορροιες
1)τα τρια ειδη ανουμπιας χρειαζονται απαραιτητα CO2 μπορουν να αναπτυχθουν και χωρις αυτο ?
2)Υπαρχει καποιο σκευασμα αποτελεσμαστικο κατα της αλγης?
3)το ενυδρειακι μου ειναι 65λιτρο αρκει λαμπα 24wat για αναπτυξη ανουμπιας? ...εχω διαβασει κανονικα 1 wat ανα λιτρο

andst87
29-04-09, 21:57
οι ανουμπιες δεν χρειαζονται CO2 ειναι απο τα πιο ανθεκτικα φυτα και τα 24wat του φωτισμου ειναι πολυ καλα για αυτες.
τωρα σκευασματα για την αλγη δεν θα σου συνιστουσα γιατι απο οσο ξερω ειναι χημικα και μπορει να βλαψουν τα ψαρια σου η την βιολογια του φιλτρου σου.
περιμενε και απαντησεις απο τους εμπειροτερους

Krisos
29-04-09, 22:13
οι ανουμπιες δεν χρειαζονται CO2 ειναι απο τα πιο ανθεκτικα φυτα και τα 24wat του φωτισμου ειναι πολυ καλα για αυτες.
τωρα σκευασματα για την αλγη δεν θα σου συνιστουσα γιατι απο οσο ξερω ειναι χημικα και μπορει να βλαψουν τα ψαρια σου η την βιολογια του φιλτρου σου.
περιμενε και απαντησεις απο τους εμπειροτερους


ναι μωρε κουβετα να κανουμε :)) ..ευχαριστω πολυ ;) ..αυτην την ενυτπωση εχω και εγω για οσα μου λες :)

andst87
29-04-09, 22:25
σκεψου μονο φιλε μου οτι οι δικες μου οι ανουμπιες στο 60λιτρο μου με 15 watt φωτισμο μονο τα πανε μια χαρα.
εσυ με 24 watt μπορεις να κανεις ενα φυτεμενο ενυδρειο super!:)

Serafeim
30-04-09, 00:45
Αν εχετε καμια παρατηρηση με την διαταξη των φυτων η οτιδηποτε οαλλο πειτε μου ευχαριστω
Η Βαλισνέρια σε πίσω μέρος
Η μικρή ανούμπια μπροστα και οι άλλες μέση,Τι ψάρια έχεις?? δεν φαίνονται

Krisos
30-04-09, 11:20
σκεψου μονο φιλε μου οτι οι δικες μου οι ανουμπιες στο 60λιτρο μου με 15 watt φωτισμο μονο τα πανε μια χαρα.
εσυ με 24 watt μπορεις να κανεις ενα φυτεμενο ενυδρειο super!:)


ω ευαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! : ))
-------------------------
Αν εχετε καμια παρατηρηση με την διαταξη των φυτων η οτιδηποτε οαλλο πειτε μου ευχαριστω
Η Βαλισνέρια σε πίσω μέρος
Η μικρή ανούμπια μπροστα και οι άλλες μέση,Τι ψάρια έχεις?? δεν φαίνονται


Μιλαγα με το φιλο τον RAVEN αυτος ειναι μαστερ στην καλιεργεια των φυτων με συμβουλεψε λοιπον να βαλω γαριδουλες red cherry οστοσο σημερα εσπασα την αναβολη σημερα γιατι χθες πηρα το πτυχιο μου και τον Αυγουστο κατατασομαι στον στρατο ...''βλεπω'' αρκετα μικορ το διαστημα μεχρι τοτε μαλλον για κανενα χρονο δεν θα βαλω μεσα τιποτα
θα το εχω μεσα μονο για τα φυτακια αυτα μολις γυρισω πιστευω θα ειναι πληρως ανεπτυγμενα οποτε θα τα βαλω σε ενα μεγαλυτερο που θα αγορασω τοτε ... το υπαρχων θα χρησιμοιειηθει ως γενηστρα η καραντινα αναλογα με τις αναγκες που θα εχω