PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ψόφιο χρυσόψαρο


athina
26-04-09, 23:12
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μια ερώτηση παιδιά. Σήμερα μου ψόφησε το ένα μου το χρυσόψαρο. Είχε κανά δυο μέρες που καθόταν κάτω και δεν κουνιόταν ιδιαίτερα. Η ερώτηση είναι η εξής: Υπάρχει κίνδυνος για τα άλλα μου τα χρυσόψαρα (άλλα 3) και τι πρέπει να κάνω για να εξαλείψω τυχόν κίνδυνο;

george
26-04-09, 23:15
Δώσε μας περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου

athina
26-04-09, 23:22
Το ενυδρείο μας είναι ένα Juwel Rio 180, είχε τέσσερα χρυσόψαρα, δύο τρία φυτά και μέχρι πριν δυο-τρεις μήνες, γινόντουσαν οι αλλαγές των φίλτρων του και του νερού του κανονικά. Ομως, το τελευταίο δίμηνο-τρίμηνο, λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων στην οικογένεια, το αφήσαμε λίγο. Ούτε μετρήσεις έχουμε κάνει. Μας ενδιαφέρει να μάθουμε άμεσα αν κινδυνεύουν και τα άλλα μας ψαράκια.

in the pond
27-04-09, 06:19
Αυτές οι μετρήσεις που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικές για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.
Όταν λες αλλαγές φίλτρων εννοείς βέβαια την αλλαγή μόνο του υαλοβάμβακα στο άνω μέρος του φίλτρου?
Εννοείς δίμηνο-τρίμηνο χωρίς αλλαγές νερού?

athina
27-04-09, 07:41
Δυστυχώς, αυτό εννοώ. Δίμηνο-τρίμηνο χωρίς αλλαγή νερού. Δεν ασχοληθήκαμε καθόλου με το ενυδρείο, λόγω πολύ σοβαρών προβλημάτων. Μας έκαιγαν άλλα πράγματα.

Ge0rge
27-04-09, 07:46
Σηνήθως όταν ψοφάει κάποιο ψάρι, κάνουμε αλλαγή νερού άμεσα σε όση μεγαλύτερη ποσότητα γίνετε και πλένουμε και τα φίλτρα...

Εγω είχα αλλάξει όλο το νερό παλιότερα, αλλά αν κάνεις κάτι τέτοιο, υπάρχει κίνδυνος για τα βακτιρίδια.... Εμένα δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα πάντως. Ο κύκλος της αμωνίας συνεχίστηκε κανονικά και μετά την αλλαγή.

Καλό είναι γενικότερα, όταν βλέπεις ένα ψάρι να χαροπαλεύει, να μην το αφήνεις να ψωφίσει μέσα στο ενυδρείο για να μην μολύνει το νερό. Το βάζεις σε καραντίνα (σε άλλο ενυδερείο ή σε γιάλα).

Πρέπει να κάνεις και μετρήσεις στο νερό για να βρεις την αιτία που ψόφισε.

Καλή συνέχεια.

(αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος)

athina
27-04-09, 07:50
OK, σ' ευχαριστώ πολύ.

in the pond
27-04-09, 08:07
Σηνήθως όταν ψοφάει κάποιο ψάρι, κάνουμε αλλαγή νερού άμεσα σε όση μεγαλύτερη ποσότητα γίνετε και πλένουμε και τα φίλτρα...

Εγω είχα αλλάξει όλο το νερό παλιότερα, αλλά αν κάνεις κάτι τέτοιο, υπάρχει κίνδυνος για τα βακτιρίδια.... Εμένα δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα πάντως. Ο κύκλος της αμωνίας συνεχίστηκε κανονικά και μετά την αλλαγή.

Καλό είναι γενικότερα, όταν βλέπεις ένα ψάρι να χαροπαλεύει, να μην το αφήνεις να ψωφίσει μέσα στο ενυδρείο για να μην μολύνει το νερό. Το βάζεις σε καραντίνα (σε άλλο ενυδερείο ή σε γιάλα).

Πρέπει να κάνεις και μετρήσεις στο νερό για να βρεις την αιτία που ψόφισε.

Καλή συνέχεια.

(αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος)

Αλλαγή νερού ναί, πλύσημο φίλτρου όχι, ειδικά απευθείας με το νερό της υδατοπρομήθειας.

Ουδέποτε προχωρούμε απ'ευθείας αλλαγή σε όλο το νερό του ενυδρείου. Άλλο συχνές αλλαγές 50% και άλλο ολόκληρο το ενυδρείο. Δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου που μπορεί να διαταραχτεί, αλλά κυρίως η χημεία του νερού.

Άρρωστο ψάρι σε καραντίνα με φίλτρανση ναι, σε γυάλλα ποτέ. ?Δεν είναι λίγες οι φορές όπου ένα άρρωστο ψάρι με την σωστή θεραπεία που θα ακολουθήσουμε μπορεί να θεραπευτεί.

Εκτός των άλλων γνωστών μετρήσεων φίλη Athina, μέτρησε οπωσδήποτε ΡΗ, ΚΗ, GH. Τα χρυσόψαρα απαιτούν ελαφρώς ώς αλκαλικό νερό 6.5-8.5. Αν έτυχε και το kh του νερού σου ήταν ήδη χαμηλό, με την πάροδο του χρόνου (3 μήνες), χωρίς τον τακτικό έλεγχο, αλλά και τις σημαντικές αλλαγές νερού που έπρεπε να γίνονταν, υπάρχει περίπτωση το ΡΗ να έχει πέσει πολύ χαμηλά.

Μια καλή αλλαγή νερού είναι συνήθως οι πρώτες βοήθειες που μπορεί να δώσουμε.