PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιαση 60λιτρου ενυδρειου


stefoc
25-04-09, 14:49
Μετα απο μια πολυ αποτυχημενη προσπαθεια ξαναεστησα το ενυδρειο μου και καταφερα αυτο:
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x30
Όγκος:54 lt
Κατηγορία: Ελαφρως φυτεμενο
Φυτά:1 Anubia nana (ανθησμενη),1 Anubia barteri,2 αλλα κοκκινου χρωματως που δεν τα θυμαμαι και ένα σαν Anubia αλλα δεν ειναι, βρισκεται στην φοτο με τα κλοουν
Ψάρια / Άλλα είδη:2 dwarf gourami,2 κλοουν(προσορινα) και 7 καρδιναλιοι
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι από λαβα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:ο τοιχος
Φωτισμός:1 λαμπα φωτοσυνθετικη για τα φυτα
Διάρκεια φωτισμού:12
Φιλτράρισμα:μαμισιο
Θερμοστάτης:μαμισιος
Λίπανση:Kent fresh water plant, Kent pro plant
Παροχή CO2:oxi

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαια
Θερμοκρασία:27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Πάνος
25-04-09, 21:07
χαιρομαι που προτιμησες τα αληθινα φυτα...δειχνουν λιγα ομως...μπορεις να βαλεις αρκετα περισσοτερα για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα και χρηστικα για τα ψαρια σου...
νιτρικα 0?? πως το καταφερες αυτο??
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?? αν τα φυτα ειναι καινουρια ενδεχομενως χωρις διοξειδιο και με λιγα βατ (υποθετω οτι εχεις 15-18 βατ-διορθωσε με αν κανω λαθος) να μη πανε καλα τα κοκκινα σου καθως συνηθως ειναι πιο απαιτητικα...
δε μπορω να διακρινω αν εχεις τον κορμο απο τις ανουμπιες βυθισμενο...αν ναι..τοτε "αποκαλυψε" τον...να εχεις μονο τα ριζιδια φυτεμενα...
για τους κλοουν το ξερεις πως ουτε στα λιτρα σου κανουν...ουτε η λαβα ειναι φιλικη γιαυτους μιας και κινουνται αρκετα στον πυθμενα...
πρεπει να μετρησεις σκληροτητες και πεχα καθως οι καρδιναλιοι ειναι αρκετα απαιτητικοι σε αυτες τις παραμετρους...προσωπικα δε θα τους εβαζα καν σε 50λιτρο...

stefoc
26-04-09, 07:52
Το ξερω για τα φυτα αλλα περιμενω να τα κλαδεψω και να φυτεψω τα κλαδεματα. Σιγουρα ομως θα παρω δυο τρια ακομα. Εκανα λαθοσ τα νιτρικα δεν ειναι 0 απλα δεν προλαβα να τα μετρησω ακομα.Το ενυδρειο μου τρεχει 3 μηνες και να η λαμπα ειναι 18αρα.Οι καρδιναλιοι και τα κλοουν ειναι προσορινα στο ενυδρειο μου

stefoc
27-04-09, 13:51
Δεν εχετε γνωμη??? Γιατι δεν απαντατε??

Πάνος
27-04-09, 14:04
θα το δουν το ποστ σου...μη βιαζεσαι...;)
τα 2 γκουραμι σου ειναι αρσενικο θηλυκο?? η 2 αρσενικα?? πως τα πανε μεταξυ τους??
διαβασε εδω ειδη ευκολων φυτων ωστε να ξερεις τι αλλα να αγορασεις για να σου πανε καλα.....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
τα πιο απαιτητικα δεν ειναι για το ενυδρειο σου με αυτο τον εξοπλισμο....αφησε τα για μελλοντικες αναβαθμισεις αν σε εξιταρουν....

stefoc
27-04-09, 19:41
Tα Gouramakia μου πανε σχετικα καλα. Ειναι και τα δυο αρσενικα, το μονο μου παραπονο ειναι οτι τρωνε τα φυτα και γενικα τρωνε ΟΤΙ βρουνε.ακομε και το αγγουρι του γλυφτη το εξαφανισανε σε δευτερολεπτα.Οντως τα κοκκινα φυτα δεν πανε και πολυ καλα...Α! και μια ερωτηση cabomba να βαλω η ειναι υψηλων απαιτησεων?????????

Serafeim
28-04-09, 00:40
Αααααα...Έχεις και "γλύφτη" εεε??? Τι είδος... Ο Πάνος σου είπε για τα λίτρα.... Ναι να βάλεις καμπομπα είναι εύκολο όπως και η egeria densa(elodea) τα κόκκινα φαίνονται για Alternanthera reineckii "roseafolia" . Α ξέχασα να βάλεις σκούρο φόντο-χαρτόνι μαυρο ή μπλε

stefoc
15-05-09, 17:11
Πιστευω πως με τισ αλλαγες που εχω κανει τα εχω καταφαρει καλα προσθεσα κια αλλα φυτα και δεν θα σταματησ να φυτευω τα κλαδεματα αν το ενυδρειο δεν γινει ζουγκλα....

mao
15-05-09, 18:48
ωραιο γινεται το ενυδρειο σου!! απλα καποιες προσωπικες αποψεις θα ελεγα.επειδη εχω ιδιων διαστασεων ενυδρειο, ισως θα εδειχνε λιγο πιο μεγαλο αν εβαζες τους εχινοδορους ( εχινοδοροι δεν ειναι τα ψηλα τα πλατυφυλλα κεντρικα; ) στις γωνιες, και τη βαλισνερια λιγο πιο κεντρικα.παντως σε τετοια μικρα ενυδρεια προσεχε λιγο τα μεγαλα αυτα φυτα,γιατι μπορει να ''μπουκωσουν'' το ενυδρειο. ωραια θα εδειχνε και κατι απο hygrophila polysperma, egeria densa,παραδειγμα, που βρισκεις και σχετικα ευκολα. το κοκκινο (alternanthera ειναι; ) που ειναι; πισω δεξια; καλα ειναι να μπει σε πιο φωτεινο σημειο για να δειξει και το χρωμα του.
ασχετα, παντως, με τα παραπανω, η διαφορα με το πρωτο ειναι πολυ πολυ καλυτερη!! καλη συνεχεια.αλλωστε με τα φυτεμενα δεν τελειωνεις ποτε!

stefoc
15-05-09, 18:55
Αυτα τα κοκκινα ειναι υψηλων απετησεων και μου εχουν χαλασει απλα τα εχω βαλει εκει πισω για να μην δειχνει τοσο αδειο το ενυδρειο.ναι τα πλατυφυλλα ειναι εχινοροι ομως αυτο το φυτο δεν ειναι valisneria αλλα acorus

theodor72
15-05-09, 19:28
Ομορφο το ενυδρείο σου. Όπως σου είπαν παραπάνω πρόσθεσε ένα σκούρο μονόχρωμο φόντο και θα δείξει πολύ καλύτερα!
Και εγώ είμαι της άποψεις ότι οι εχινόδοροι "πνίγουν" τα μικρά ενυδρεία. Και θα μεγαλώσουν αρκετά ακόμα.
Επίσης να σου πω ότι το Acorus δεν κάνει για ενυδρείο γιατί είναι υδρόφιλο (και όχι υδρόβιο φυτό) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8321) και σε μερικούς μήνες θα σαπίσει.
Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια...

Ηλίας
17-05-09, 13:10
Ομορφο το ενυδρείο σου. Όπως σου είπαν παραπάνω πρόσθεσε ένα σκούρο μονόχρωμο φόντο και θα δείξει πολύ καλύτερα!
Και εγώ είμαι της άποψεις ότι οι εχινόδοροι "πνίγουν" τα μικρά ενυδρεία. Και θα μεγαλώσουν αρκετά ακόμα.
Επίσης να σου πω ότι το Acorus δεν κάνει για ενυδρείο γιατί είναι υδρόφιλο (και όχι υδρόβιο φυτό) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8321) και σε μερικούς μήνες θα σαπίσει.
Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια...
Λιγη προσπαθεια ακομα και θα γινει τελειο!:p
Για το φοντο συμφωνω να βαλεις μαυρο χαρτονακι