PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ(συμβουλες)


apolonistis
24-04-09, 17:29
Αποφασισα να κατεσκευασω μια λινουλα για ΚΟΙ και ORANDA στο χωριο..
Περιμενω απο τους πιο εμπειρους καποιες χρησιμες συμβουλες..!:D

Μεχρι τωρα εχω κανει τα εξης..
Εσκαψα τη λιμνη,με μεγιστο βαθος 50-60 εκ.
Επισης βρηκα μια πατεντα για αυτο που θα μπει στο εδαφος σαν προστατευτικο(αγορασα ενα υλικο που ειναι σαν λαινερ,πιο φθηνο,το οποιο θα μπει γυρω γυρω και κατω για να προστατευει το ναιλον,το σκληροτερο που βρηκα απο τα θερμοκηπια,το οποιο θα μπει απο πανω πριν το νερο..!;)

Στις φοτο φαινεται το αρχικο σκαμα,,,θα το σκαψω κι αλλο,,θα προσπαθησω να κανω διαζωματα....
Εχω παραγγ(ει)λει ηδη αντλια για το νερο και εχω προσχεδιασει το πως θα ειναι το συντριβανι(προσεχως φοτο):smt023

Τωρα ακουω...........:smt020

in the pond
24-04-09, 19:38
Αποφασισα να κατεσκευασω μια λινουλα για ΚΟΙ και ORANDA στο χωριο..
Περιμενω απο τους πιο εμπειρους καποιες χρησιμες συμβουλες..!:D

Μεχρι τωρα εχω κανει τα εξης..
Εσκαψα τη λιμνη,με μεγιστο βαθος 50-60 εκ.
Επισης βρηκα μια πατεντα για αυτο που θα μπει στο εδαφος σαν προστατευτικο(αγορασα ενα υλικο που ειναι σαν λαινερ,πιο φθηνο,το οποιο θα μπει γυρω γυρω και κατω για να προστατευει το ναιλον,το σκληροτερο που βρηκα απο τα θερμοκηπια,το οποιο θα μπει απο πανω πριν το νερο..!;)

Στις φοτο φαινεται το αρχικο σκαμα,,,θα το σκαψω κι αλλο,,θα προσπαθησω να κανω διαζωματα....
Εχω παραγγ(ει)λει ηδη αντλια για το νερο και εχω προσχεδιασει το πως θα ειναι το συντριβανι(προσεχως φοτο):smt023

Τωρα ακουω...........:smt020

Καλώς τον και επίσημα με θέμα!!! Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου τέτοια εποχή, στην θέση όπου έχεις βγάλει τις φωτογραφίες θα φυτρώσει ένας παράδεισος. Βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο πάντως.

Τώρα στο ψητό:
1. Αν θέλεις ΚΟΙ πας για πολλά λίτρα. Αναθεωρούμε κάποια πράγματα, γιατί όλο και περισσότεροι καταλαμβαίνουν την αξία μιας λίμνης. 3000 λίτρα ας πούμε ή και περισσότερο για τρία-τέσσερα ΚΟΙ μόνο, εφόσον προτίθεσαι να κρατήσεις τη λίμνη αυτή για πάντα.

2. Πας όσο βαθύτερα μπορείς, ας πούμε 1-1.20 μέτρα, ή και περισσότερο στο βαθύτερο σημείο. Οι βαθμίδες είναι πολύ καλή σκέψη και τις επικροτώ. Θα υπάρχει και χώρος για τοποθέτηση φυτών σε γλάστρα.

3. Επιφυλάσσομαι για το υλικό που έχεις διαλέξει για την κατασκευή. Δεν νομίζω να είναι τόσο αξιόπιστο. ΤΟ κάθε πράγμα για τον τόπο που έχει κατασκευαστεί. Σκέψου, ότι το λάινερ είναι η ακριβότερη επένδυση στη λίμνη.

4. Θα ήταν πιο σωστό να τελειοποιήσεις τον σχεδιασμό σου, να ξεκινήσεις το σκάψημο, να υπολογίσεις τα λίτρα σου και τότε να έκανες κίνηση για την αντλία σου. Τώρα υπάρχει το ενδεχόμενο να μεγαλώσεις τη λίμνη και η αντλία να μην σε καλύπτει.

5. Τα Orandas θέλουν προϋποθέσεις για να ζήσουν σε μια λίμνη. Τί θερμοκρασίες έχετε εκεί κατά την χειμερινή περίοδο?

apolonistis
24-04-09, 22:30
Οι χαμηλοτερη θερμοκρασια το χειμωνα ειναι γυρω στους 0

in the pond
25-04-09, 08:49
Οι χαμηλοτερη θερμοκρασια το χειμωνα ειναι γυρω στους 0

Aγαπητέ φίλε, τα orandas δεν είναι τόσο εύκολα ψάρια όσο τα common ή τα comets. Να έχεις στο νου σου ότι τα ψάρια σε μια λίμνη τα βλέπεις από πάνω, άρα τα οράντας χάνουν αμέσως τα όσα έχουν να δείξουν σε μια προφίλ φωτογράφιση σε ένα ενυδρείο, επίσης είναι πικιλία η οποία δεν μεγαλώνει πολύ.

Οι θερμοκρασίες σου είναι πολύ χαμηλές. Μην το ρισκάρεις.
'Εχεις μεγάλο χώρο...πήγαινε απευθείας στα ΚΟΙ όπως δήλωσες. Όπως και να το κάνεις, εκεί θα καταλίξεις μια μέρα, απλά επίσπευσε το!!! Θα κερδίσεις πολύτιμο χρόνο και μέγεθος ψαριών μέχρι τότε.:cool:

apolonistis
25-04-09, 10:18
και κατι αλλο..
πως μπορω να υπολογισω τα λιτρα που εχω..??:confused:

POURITANOS
25-04-09, 11:05
και κατι αλλο..
πως μπορω να υπολογισω τα λιτρα που εχω..??:confused:
Aν εχεις μηκος 5μετρα πλατος 3 μετρα υψος 80 cm
κανεις: 500χ300χ80 = 12000000
και ολο αυτο το διαιρεις με το 1000 οποτε θα εχεις 12.000 λιτρα:smt023

apolonistis
25-04-09, 11:23
Aν εχεις μηκος 5μετρα πλατος 3 μετρα υψος 80 cm
κανεις: 500χ300χ80 = 12000000
και ολο αυτο το διαιρεις με το 1000 οποτε θα εχεις 12.000 λιτρα:smt023

ok...,το υπολογισα ηδη.....περιπου 2000 λιτρα αλλα οταν θα σκαψω κι αλλο θα μεγαλωσει κι αλλο

Πάνος
25-04-09, 11:40
Aν εχεις μηκος 5μετρα πλατος 3 μετρα υψος 80 cm
κανεις: 500χ300χ80 = 12000000
και ολο αυτο το διαιρεις με το 1000 οποτε θα εχεις 12.000 λιτρα:smt023

ετσι δεν υπολογιζεται ο ογκος ορθογωνιου παραλληλεπιπεδου???
εδω δε μιλαμε για τετοιο σχημα.....

apolonistis
25-04-09, 12:56
ετσι δεν υπολογιζεται ο ογκος ορθογωνιου παραλληλεπιπεδου???
εδω δε μιλαμε για τετοιο σχημα.....
Χονδρικα μιλησα.......θα κυμαινεται εκει γυρω,,,πανω κατω..

POURITANOS
25-04-09, 14:15
ετσι δεν υπολογιζεται ο ογκος ορθογωνιου παραλληλεπιπεδου???
εδω δε μιλαμε για τετοιο σχημα.....
Για το συγκεκριμένο σχήμα θα πρέπει να το διχοτόμηση έτσι ώστε να μπορεί να το υπολογίσει καλυτέρα.
Είναι ότι καλύτερο μπορούσα να προσφέρω μια και το σχήμα δεν είναι κυκλικό.
Αν κάποιος ξέρει καλύτερο τρόπο ας το πει.
Για το συγκεκριμένο σχήμα θέλει όταν κάνει το πρώτο γέμισμα να έχει μετρητή υγρών για ακριβές μέτρημα.
Νομίζω ότι είναι και ακραίο και υπερβολικό
ο Άνθρωπος θέλει ένα τρόπο να καταλάβει χοντρικά το τι του γίνετε.
Έτσι νομίζω:rolleyes:

apolonistis
25-04-09, 15:00
Για το συγκεκριμένο σχήμα θα πρέπει να το διχοτόμηση έτσι ώστε να μπορεί να το υπολογίσει καλυτέρα.
Είναι ότι καλύτερο μπορούσα να προσφέρω μια και το σχήμα δεν είναι κυκλικό.
Αν κάποιος ξέρει καλύτερο τρόπο ας το πει.
Για το συγκεκριμένο σχήμα θέλει όταν κάνει το πρώτο γέμισμα να έχει μετρητή υγρών για ακριβές μέτρημα.
Νομίζω ότι είναι και ακραίο και υπερβολικό
ο Άνθρωπος θέλει ένα τρόπο να καταλάβει χοντρικά το τι του γίνετε.
Έτσι νομίζω:rolleyes:



:smt072:smt023:smt023

Πάνος
25-04-09, 21:18
καλα ντε...μη βαρατε.....:smt100
ρωτω γιατι ηταν και δικη μου απορια πως γινεται η μετρηση με ακριβεια...και φανταζομουν πως στο γεμισμα θα χρησιμοποιουσαν καμια ογκομετρημενη δεξαμενη και αντλια....

maikl
25-04-09, 21:31
...παντως κατα το γεμισμα ειναι ευκαιρια να ογκομετρηθει με βαση το νερο που θα εισαχθει ;)
Αλλωστε χρειαζεται και για την επιλογη εξοπλισμου (φιλτρα κ.λ.π) αλλα και σε περιπτωση φαρμακευτικης αγωγης...

Krisos
25-04-09, 23:37
Καλησπερα πρινα παο λιγο καιρο διαβαζα αυτο ριξε μια ματια φιλος
http://www.sera.de/index.php?id=8&L=14
κσι εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/limni.htm

αντε ..θελουμε να δουμε αποτελεσματα! :)
φιλικα Γιωργος

exetlaios
26-04-09, 13:15
Παιδιά η καλύτερη μέθπδος είνα οπωσδήποτε ένας μετρητής συνδεδεμένος στο λάστιχο αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας .... Ανάλογα το σχήμα της λίμνης μπόρουμε να μετρήσουμε με σχετικά μεγάλη ακρίβεια.Εγω για παράδειγμα έχω 4 επίπεδα και τα μετράω χωριστά και ύστερα τα προσθέτω.Βέβαια αν υπάρχει μετρητής τόσο το καλύτερο.Αλήθεια ξέρει κανείς απο που και πόσο?

maikl
26-04-09, 16:05
...κλεινεις ολες τις βρυσες του σπιτιου σου.Παιρνεις τη μετρηση του υδρομετρου σου,ξεκινας να γεμιζεις ,οταν τελειωσεις ξαναπαιρνεις μετρηση κανεις την αφαιρεση και ολως τυχαιως το βρηκες :D.
Κοστος μηδενικο.

* η παραπανω εργασια καλο ειναι να γινει βραδυ οταν δεν "ασχολειται" κανεις(:smt061) με το νερο του σπιτιου ;)

apolonistis
26-04-09, 16:16
:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023: smt023

in the pond
26-04-09, 16:27
Εντάξει παιδιά, όλα σωστά τα όσα γράφετε αλλά...

Η βασική αξία ενός άρτιου σχεδιασμού πριν από οποιανδήποτε αγορά ή εργασία, δίνει το δικαίωμα στον κάτοχο της λίμνης να κινείται ορθά. Όταν προχωράς τυφλά, απλά πολλά μπορούν να συμβούν ώστε να επενδήσεις χρήματα σε λανθασμένες αγορές. Το σύνολο των λίτρων πριν το ξεκίνημα είναι ΒΑΣΙΚΟΣ παράγοντας, ειδικά στην περίπτωση όπου έχεις το νου σου κάτι συγκεκριμένο σχετικά με τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις.

Τα λίτρα της παρούσας λίμνης είναι απλά μαθηματικά, τα οποία απλοποιούμε για δική μας ευκολία. Στις άκριες έχουμε δύο ημικύκλια και στη μέση απλά ευθυγραμμίζουμε τις γραμμές σε ένα τραπέζιο.
Για τα ημικύκλια υπολογίζουμε: πr( στο τετράγωνο) διά δύο
(το π=3.14)
Το δε τραπέζιο Βάση 1 + Βάση 2 Χ ύψος διά δύο
Βρίσκοντας αυτά, έχεις το εμβαδό της βάσης της λίμνης. Έπειτα πολλαπλασιάζεις Χ το ύψος και έχουμε περίπου το σύνολο των λίτρων.
Άν τα καταφέρω αύριο ίσως ανεβάσω τη λύση και σε σχέδιο για να γίνω πιο κατανοητός.;)

apolonistis
26-04-09, 16:52
παιδες......δειτε λιγο το ποστ μου στις ΑΛΛΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ γιατι ειναι επειγων να απαντηθει το ερωτημα μου....

POURITANOS
26-04-09, 18:16
παιδες......δειτε λιγο το ποστ μου στις ΑΛΛΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ γιατι ειναι επειγων να απαντηθει το ερωτημα μου....

Φίλε μου δε ξέρουμε για όλα τα ψαριά πληροφορίες .
(τουλάχιστον Εγώ)
Έτσι που το πάμε στο τέλος θα αναγκάσουμε των apolonistis να κάνει κύβο την λίμνη για να βγουν σε μας εύκολα οι πράξεις!!!!!!
Όπως είπα αν έχει να προτείνει κανείς κάτι καλύτερο να το γράψει.
Το ίσως , θα το δω, θα το κοιτάξω και αν . ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΩ να κάνει κανείς αναφορά και να αφήνει ασάφειες.
Μπερδεύοντας περισσότερο τα πράματα.

Υ.Γ.1 ούτε το πυθαγόρειο να λύναμε:D
Υ.Γ.2 in the pond χρωστάς μια λύση σε αυτά που είπες.

geoaki
26-04-09, 18:20
γεια σε ολους....

και εγω μολις βρηκα λαινερ..και προχωρο τελικα στην υλοποιηση της κατασκευης της λιμνης ,φυσικα με την βοηθεια των φιλων μου....αλλα και με συνεχεις ενημερωση απο το φορουμ σας....

οι διαστασεις που εχω ξεκινηση ειναι 4μ χ 5μ χ 1,70 περιπου οπου θα ειναι και το μεγιστο βαθος...ακομα δεν εχω φτασεις στο 1,70 ειμαι περιπου στους 70εκ τωρα....προφανος για να μην υπαρχη προβλημα με χαμηλες θερμοκρασιες...

παντος μεχρι το τελος των εργασιων ..πριν απο καθε βημα και προβληματισμο θα σας στελνω συχνα πικνα αρκετες αποριες και ερωτησεις..και φοτο φυσικα...

in the pond
26-04-09, 18:33
Φίλε μου δε ξέρουμε για όλα τα ψαριά πληροφορίες .
(τουλάχιστον Εγώ)
Έτσι που το πάμε στο τέλος θα αναγκάσουμε των apolonistis να κάνει κύβο την λίμνη για να βγουν σε μας εύκολα οι πράξεις!!!!!!
Όπως είπα αν έχει να προτείνει κανείς κάτι καλύτερο να το γράψει.
Το ίσως , θα το δω, θα το κοιτάξω και αν . ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΩ να κάνει κανείς αναφορά και να αφήνει ασάφειες.
Μπερδεύοντας περισσότερο τα πράματα.

Υ.Γ.1 ούτε το πυθαγόρειο να λύναμε:D
Υ.Γ.2 in the pond χρωστάς μια λύση σε αυτά που είπες.

Φίλε Βασίλη, δεν ξέρω ακόμα τι έχεις μαζί μου, αλλά το τελευταίο διάστημα έχω την αίσθηση ότι χώρια μιλάμε, χώρια καταλαβαίνουμε, πράγμα που με στεναχωρεί αφάνταστα. Δεν είναι λίγες οι φορές όπου αναλύεις και δίνεις διαφορετική ερμηνία σε όσα λέω. Σε παρακαλώ, μην δώσεις σε αυτό το θέμα άλλη διάσταση. Αν είχε πρόβλημα ο φίλος apolonistis με τα όσα του υπέδειξα, σίγουρα θα μας ενημέρωνε.

Ασάφειες γιατί? ΔΕΝ είναι μαγκιά να μπορείς να εφαρμώσεις δύο απλούς τύπους των μαθηματικών. Αν είχα τις συγκεκριμένες μετρήσεις ευχαρίστως θα έδινα και την απάντηση, πράγμα που στο παρόν στάδιο δεν ξέρω.

γεια σε ολους....

και εγω μολις βρηκα λαινερ..και προχωρο τελικα στην υλοποιηση της κατασκευης της λιμνης ,φυσικα με την βοηθεια των φιλων μου....αλλα και με συνεχεις ενημερωση απο το φορουμ σας....

οι διαστασεις που εχω ξεκινηση ειναι 4μ χ 5μ χ 1,70 περιπου οπου θα ειναι και το μεγιστο βαθος...ακομα δεν εχω φτασεις στο 1,70 ειμαι περιπου στους 70εκ τωρα....προφανος για να μην υπαρχη προβλημα με χαμηλες θερμοκρασιες...

παντος μεχρι το τελος των εργασιων ..πριν απο καθε βημα και προβληματισμο θα σας στελνω συχνα πικνα αρκετες αποριες και ερωτησεις..και φοτο φυσικα...

Φίλε geoaki, χαίρομαι ιδιαίτερα που έχεις καταλάβει την αξία της λίμνης και σε καλωσορίζω στην κατηγορία. Θα σε παρακαλούσα όμως να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα στην κατηγορία, όπου θα μιλάμε εκεί καλύτερα την εξέλιξη της δικής σου λίμνης.

apolonistis
26-04-09, 19:05
μια απορια.....με το που γεμιζω τη λιμνη με νερο..,,μπορω να βαλω τα ψαρια αμεσως η να περιμενω../????

POURITANOS
26-04-09, 19:13
in the pond
Φίλε Βασίλη, δεν ξέρω ακόμα τι έχεις μαζί μου, αλλά το τελευταίο διάστημα έχω την αίσθηση ότι χώρια μιλάμε, χώρια καταλαβαίνουμε, πράγμα που με στεναχωρεί αφάνταστα. Δεν είναι λίγες οι φορές όπου αναλύεις και δίνεις διαφορετική ερμηνία σε όσα λέω. Σε παρακαλώ, μην δώσεις σε αυτό το θέμα άλλη διάσταση. Αν είχε πρόβλημα ο φίλος apolonistis με τα όσα του υπέδειξα, σίγουρα θα μας ενημέρωνε.

Ασάφειες γιατί? ΔΕΝ είναι μαγκιά να μπορείς να εφαρμώσεις δύο απλούς τύπους των μαθηματικών. Αν είχα τις συγκεκριμένες μετρήσεις ευχαρίστως θα έδινα και την απάντηση, πράγμα που στο παρόν στάδιο δεν ξέρω.

Φίλε Βασίλη in the pond
Για να μην κουράζουμε τους υπολοίπους και καταστρέψουμε το θέμα.
Σου είπα πριν Κανά δυο μέρες να γραφούμε όλοι μας ποιο υπεύθυνα και να μην μιλάμε αόριστα και αφημένα και να δίνουμε πληροφορίες έως εκεί που μπορούμε να βοηθήσουμε με αποδείξεις.
Το να λες εσύ ότι έχεις ένα μαθηματικό τύπου και μπορείς να το δήξεις και θα το ανεβάσεις σημαίνει ότι με δικά σου πλασματικά νούμερα μπορείς να δήξεις το πώς να το κάνει ο φίλος με τα δικά του νούμερα.
Κάτι όπως έκανα Εγώ στην αρχή δε ρώτησα τα νούμερα του απλά του έδειξα έναν τρόπο.
Αν δε μπορείς να του δόσεις απαντήσει η βοήθεια γιατί δεν ξέρεις της διαστάσεις του μη ποστάρεις απλά. Αν πάλη θες να των βοηθήσεις πες του σου δώσει τις διαστάσεις του.
Και τέλος το σχέδιο του φίλου σε αυτή την φάση ούτε κύκλους έχει ούτε ένα τραπέζιο έχει απλά ένα αφυρημένο σχήμα με κυκλικές καμπύλες.
Ο λόγος που θέλω να βάλεις το παράδειγμα σου είναι για να εμπλουτίσουμε όλοι της γνώσεις μας.
Κάτι που για ακόμα μια φορά δεν έχεις σκοπό να κανείς??? Η σκοπευεις να το κανεις???
Οπότε μη μου λες γιατί σε κυνηγάω και σου την μπαίνω .
Σκοπός μου δεν είναι να την λέω σε κανένα χωρίς λόγω ούτε Εγώ είμαι ξερολας και αν κανω λαθει οπως εχω κανει και μεσα στο gab εχω ζητησει και συγνωμη θεωρο οτι αν πρεπι να την πει καποιος σε καποιον να το κανει για να ειναι ποιο ξεκαθαρα για τους αναγνωστες καποια πραματα.
Θα την πω και σε οποίων αφήνει ασάφειες και ποτέ δεν θα μπει να τεκμηριώσει αυτά που λέει.
Ελπίζω να καταλάβενεις ότι δεν κυνηγό τον inthepondαλλά όποιων θεωρό ότι μπερδεύει άδικα τον κόσμο.

Απο προχτες σου ειπα οτι για μενα ελειξε το θεμα και σημερα ευγενικα και ωραια σου ζητησα να αναφερεις αυτα που ειπες θα κανεις, τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω.
Δε χρειάζεται να έχεις τα πραγματικά νούμερα για μας παρουσιάσεις των τύπο Παντος.

in the pond
26-04-09, 19:14
μια απορια.....με το που γεμιζω τη λιμνη με νερο..,,μπορω να βαλω τα ψαρια αμεσως η να περιμενω../????


Δούλεψε πρώτα-πρώτα το σύστημα για δύο τρεις μέρες, ώστε να μπορέσεις να δεις τυχόν ατέλειες, προβλήματα και μετά ξεκινάς εισαγωγή ψαριών. Λίγα-λίγα κάθε φορά, εννοείται αντιχλώριο στο νερό αν είναι της υδατοπρομήθειας και προχωρείς στην τοποθέτηση των ψαριών όπως ακριβώς και την εισαγωγή νέων ψαριών σε ένα ενυδρείο.

Πάνος
26-04-09, 21:11
Για τα ημικύκλια υπολογίζουμε: [FONT=Verdana]πr( στο τετράγωνο) διά δύο
(το π=3.14)
Το δε τραπέζιο Βάση 1 + Βάση 2 Χ ύψος διά δύο
Βρίσκοντας αυτά, έχεις το εμβαδό της βάσης της λίμνης. Έπειτα πολλαπλασιάζεις Χ το ύψος και έχουμε περίπου το σύνολο των λίτρων.


. ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΩ να κάνει κανείς αναφορά και να αφήνει ασάφειες.
Μπερδεύοντας περισσότερο τα πράματα.
in the pond χρωστάς μια λύση σε αυτά που είπες.

Ασάφειεςγιατί? ΔΕΝ είναι μαγκιά να μπορείς να εφαρμώσεις δύο απλούς τύπους των μαθηματικών.

Αν δε μπορείς να του δόσεις απαντήσει η βοήθεια γιατί δεν ξέρεις της διαστάσεις του μη ποστάρεις απλά.
Ο λόγος που θέλω να βάλεις το παράδειγμα σου είναι για να εμπλουτίσουμε όλοι της γνώσεις μας.
Κάτι που για ακόμα μια φορά δεν έχεις σκοπό να κανείς??? Η σκοπευεις να το κανεις???
Ελπίζω να καταλάβενεις ότι δεν κυνηγό τον inthepondαλλά όποιων θεωρό ότι μπερδεύει άδικα τον κόσμο.
Καλα διαβασα τα παραπανω….κι εμεινα με ανοιχτο το στομα….
Το να αναφερει ο in the pond τους μαθηματικους τυπους υπολογισμου ογκου βασικων σχηματων δεν είναι καμια ασαφεια….στο ιδιο πνευμα κι εγω εκανα το σχολιο για το ορθογωνιο παραλληλεπιπεδο…
Είναι μαθηματικα νομιζω δημοτικου…..και αν καποιος απλα δε συμπαθησε ποτε τα μαθηματικα κα δυσκολευεται…μπορει να το πει μονος του…..ωστε να δοθουν παραδειγματα…
Παιρνω θεση γιατι δε μου αρεσαν τα οσα διαβασα…ο in the pond εδωσε μια πολύ καλη λογικη στον υπολογισμο του ογκου (και δε χρειαζεται να εχω λιμνη για να το κατανοησω αυτό) διαχωριζοντας σε επιμερους βασικα σχηματα το σχημα της λιμνης…
Και η αντιμετωπιση του θεωρειται από μενα αδικη….
Φιλικα και σαν «εξωτερικος παρατηρητης»…

POURITANOS
26-04-09, 21:53
επειδή εγώ δεν ξερώ από μαθηματικά και ξέρει o in the pond η εσύ κάντε των κόπο ρε παιδιά να δείξετε και σε μας πως γίνετε. στην συγκεκριμένη λίμνη παρτε με ένα απλό copy την φωτογραφία και δείξατε μας πως την τεμαχίζετε και πως γίνονται οι πράξεις.
Βαλτέ πλασματικές διαστάσεις απλά να μπορέσουμε να καταλάβουμε των τρόπο.
τόσο δύσκολο είναι αφού ξέρετε και των τύπο και το πως γίνετε.

το θέμα είναι θα το κάνει κανείς ?

Η είναι τόσο απλό και το ξερόυν όλοι οπότε δεν υπάρχει λόγος ??
όλα απλά είναι οπός ότι τα ενυδρεία θέλουν αυτό και αυτό αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που δε ξερόυν τι πάει να πει διοξείδιο και καθόμαστε και εξηγούμε τα απλά.
Αν η λογική σας είναι ότι δεν απαντάμε στα απλά τότε καταργούμε των ορό φόρουμ = βοήθεια σε ότι μας είναι άγνωστο και ρωτάμε τους γνωστές.

Ο ένας προσπαθεί να προστατεύσει των άλλων μοντ και χάνετε η ουσία της πραγματικής θέσεις που πρέπει να έχει ο κάθε ένας μας εδώ μέσα που για μένα είναι βοήθεια –επεξήγηση – ανάλυση- επιχειρήματα.

Υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει το φόρουμ αυτό και θεωρό μια και μας φιλοξενεί όλους να προσπαθούμε να γραφούμε όσο μπορούμε σωστότερα σε ότι λεμέ. Να λέει ο καθένας κοιτά στο gabμιλάνε με επιχειρήματα και κάνουν σοβαρή δουλειά και όχι ότι τους έρθει στο κεφάλι γραφούν.

Κάπου εδώ θα φάω η καμιά κάρτα επιπλήξεις από σένα πάλι panos-alex/polis
Η κανένα banγενικότερα.

Σκοπός μου είναι να γίνουν τα πράματα καλυτέρα και να είμαστε ποιο υπεύθυνοι από κει και πέρα όλα είναι εμπειρίες ζώης.

Μοντουρατορ για μένα σημαίνει ότι έχει καταλάβει την ευθηνή που του ανάλογη και ότι δε μπορεί να γραφεί ότι νάνε. Αν γραφούν ότι νάνε οι κάπως υπεύθυνοι τι να περιμένει κανείς από τα απλά και νέα μέλη.
---------------------------
παντος σε θεμα αλλου δε θα ζητησω εξηγήσεις πανω σε κατι γιατι αθελα μου κατεστραφηκε το θεμα που ανοιξε ο φιλος και πιστευω οτι φταιω σε μεγαλο βαθμο και Εγω.

Συγνωμη φιλε απο μενα .

in the pond
27-04-09, 06:29
επειδή εγώ δεν ξερώ από μαθηματικά και ξέρει o in the pond η εσύ κάντε των κόπο ρε παιδιά να δείξετε και σε μας πως γίνετε. στην συγκεκριμένη λίμνη παρτε με ένα απλό copy την φωτογραφία και δείξατε μας πως την τεμαχίζετε και πως γίνονται οι πράξεις.
Βαλτέ πλασματικές διαστάσεις απλά να μπορέσουμε να καταλάβουμε των τρόπο.
τόσο δύσκολο είναι αφού ξέρετε και των τύπο και το πως γίνετε.

το θέμα είναι θα το κάνει κανείς ?

Η είναι τόσο απλό και το ξερόυν όλοι οπότε δεν υπάρχει λόγος ??
όλα απλά είναι οπός ότι τα ενυδρεία θέλουν αυτό και αυτό αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που δε ξερόυν τι πάει να πει διοξείδιο και καθόμαστε και εξηγούμε τα απλά.
Αν η λογική σας είναι ότι δεν απαντάμε στα απλά τότε καταργούμε των ορό φόρουμ = βοήθεια σε ότι μας είναι άγνωστο και ρωτάμε τους γνωστές.

Ο ένας προσπαθεί να προστατεύσει των άλλων μοντ και χάνετε η ουσία της πραγματικής θέσεις που πρέπει να έχει ο κάθε ένας μας εδώ μέσα που για μένα είναι βοήθεια –επεξήγηση – ανάλυση- επιχειρήματα.

Υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει το φόρουμ αυτό και θεωρό μια και μας φιλοξενεί όλους να προσπαθούμε να γραφούμε όσο μπορούμε σωστότερα σε ότι λεμέ. Να λέει ο καθένας κοιτά στο gabμιλάνε με επιχειρήματα και κάνουν σοβαρή δουλειά και όχι ότι τους έρθει στο κεφάλι γραφούν.

Κάπου εδώ θα φάω η καμιά κάρτα επιπλήξεις από σένα πάλι panos-alex/polis
Η κανένα banγενικότερα.

Σκοπός μου είναι να γίνουν τα πράματα καλυτέρα και να είμαστε ποιο υπεύθυνοι από κει και πέρα όλα είναι εμπειρίες ζώης.

Μοντουρατορ για μένα σημαίνει ότι έχει καταλάβει την ευθηνή που του ανάλογη και ότι δε μπορεί να γραφεί ότι νάνε. Αν γραφούν ότι νάνε οι κάπως υπεύθυνοι τι να περιμένει κανείς από τα απλά και νέα μέλη.
---------------------------
παντος σε θεμα αλλου δε θα ζητησω εξηγήσεις πανω σε κατι γιατι αθελα μου κατεστραφηκε το θεμα που ανοιξε ο φιλος και πιστευω οτι φταιω σε μεγαλο βαθμο και Εγω.

Συγνωμη φιλε απο μενα .

Φίλε Βασίλη(pouritanos), κούλαρε. Αν και πιστεύω ότι ούτε αυτή μου η παρέμβαση δεν θα σε καλύψει απόλυτα, εντούτοις θα προσπαθήσω.

Για να εφαρμώσω τους τύπους, χρειάζονται και οι απαραίτητες μετρήσεις, πράγμα που έχω μιλήσει με τον φίλο apolonistis και πρόκειται να τους ετοιμάσει σύντομα.

Η Κυριακή είναι μέρα ξεκούρασης και στο σπίτι όπου περνάω τις ώρες μου δεν έχω εγκαταστήσει σχεδιαστικό πρόγραμμα για να μπορέσω να δημιουργήσω το σχεδιάγραμμα ώστε να το καταθέσω. Λίγη υπομονή χρειάζεται...! Μια μέρα δεν είναι και το τέλος του κόσμου.;)

Obelix(Reifen)
27-04-09, 10:57
....

http://reef.diesyst.com/volcalc/volcalc.html

http://cgi.ebay.co.uk/KENT-WATER-METER-KOI-FISH-POND-FILTER-PURIFIER-AQUARIUM_W0QQitemZ390043988217QQcmdZViewItemQQimsx Z20090414?IMSfp=TL0904141610003r12126

Πάνος
27-04-09, 11:47
Ο ένας προσπαθεί να προστατεύσει των άλλων μοντ και χάνετε η ουσία της πραγματικής θέσεις που πρέπει να έχει ο κάθε ένας μας εδώ μέσα που για μένα είναι βοήθεια –επεξήγηση – ανάλυση- επιχειρήματα.

. Να λέει ο καθένας κοιτά στο gabμιλάνε με επιχειρήματα και κάνουν σοβαρή δουλειά και όχι ότι τους έρθει στο κεφάλι γραφούν.

Κάπου εδώ θα φάω η καμιά κάρτα επιπλήξεις από σένα πάλι panos-alex/polis
Η κανένα banγενικότερα.

Σκοπός μου είναι να γίνουν τα πράματα καλυτέρα και να είμαστε ποιο υπεύθυνοι από κει και πέρα όλα είναι εμπειρίες ζώης.

Μοντουρατορ για μένα σημαίνει ότι έχει καταλάβει την ευθηνή που του ανάλογη και ότι δε μπορεί να γραφεί ότι νάνε. Αν γραφούν ότι νάνε οι κάπως υπεύθυνοι τι να περιμένει κανείς από τα απλά και νέα μέλη.
.

δε ηξερα αν πρεπει απλα να ανασηκωσω τως ωμους η να σχολιασω αυτα που επεσημανα με μπλε γραμματα....
αν λοιπον εγω γραφω σαν "καπως υπευθυνος" για να υπερασπιστω τον αλλο Μod....και χανω την ουσια....αν γραφω ο,τι ναναι και ο κοσμος δεν καταλαβαινει...μπα....μαλλον τα χερια σηκωνω ψηλα..δε βρισκω τι να πω..

ο in the pond μιλησε με το μελος και θα του δωσει μετρησεις...θα σου το δειξει μια χαρα.....θα μπορουσες απο την αρχη να ζητησεις επεξηγηση και οχι να γραφεις οτι μπερδευεται ο κοσμος και δεν εχει νοημα το ποστ και να μην ποσταρει...
επισης να μην ξεχνας οτι οπως εγραψε και "ο αλλος Mod" σχεδια και τα συναφη απαιτουν χρονο και εχοντας να κανεις πολλα σαν "καπως υπευθυνος"....(οπως τα να διαβαζεις ΟΛΑ τα θεματα, να μετακινεις, να ετοιμαζεις υλικο για υπομνηματα) ισως δε προλαβαινεις να τα κανεις ολα αμεσως...
ενα πιο φιλικο κλιμα γενικοτερα δε θα πειραζε...αν ΜΟΝΟ εγω βρηκα το ποστ σου επιθετικο να σου ζητησω συγνωμη..αλλα δε νομιζω..

τελος, γιατι να φας επιπληξη και ban?..καρτα επιπληξης επιδιωκει κανεις με τη συμπεριφορα του ....και οχι γιατι ειναι συμπαθης η αντιπαθης σε καποιον συντονιστη..

apolonistis
27-04-09, 13:46
Ηρεμηστε ρε παιδια,,,,,τι εχετε να χωρισετε..

Πάνος
27-04-09, 13:58
ηρεμοι ειμαστε..και τιποτα δεν εχουμε να χωρισουμε..αλλα πρεπει και να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους....

in the pond
27-04-09, 16:40
Ο φίλος apolonistis θα επισκεφτεί τον χώρο της λίμνης την ερχόμενη Παρασκευή. Άρα είναι αδύνατον μέχρι τότε να υπολογίσουμε τα λίτρα. Όπως και να έχει, επισυνάπτω όπως έχω υποσχεθεί σχεδιαγράμματα υπολογισμού των λίτρων μιας τέτοιου σχήματος λίμνης, όπως του φίλου apolonistis. Θέλει λίγη φαντασία και απλή εφαρμογή αριθμών.

POURITANOS
27-04-09, 20:04
Επειδή το θέμα ήταν να υπολογίσει στο περίπου τα λίτρα του και το κάναμε να μην χάσουμε ούτε λίτρο θα πω και Εγώ με τα λίγα μαθηματικά που ξερώ γιατί είχα αντιρρήσεις ότι με των τρόπο αυτό των 2 κύκλων και τραπεζιών Κτλ δε γίνετε.
οπός είπα δεν έχουμε 2 κύκλους αλλά καμπύλες κάτι που αυτόματα καταργεί των συγκεκριμένο τύπο

Βάζω 2 εικόνες η πρώτη έχει να κάνει με το ποσό μοιάζει η φωτογραφία του φίλου με την κατασκευασμένη εικόνα την δική μου.
και στην δεύτερη θα προσπαθήσω να δείξω βάζοντας 2 κύκλους να δείτε ποσά κενά μένουν λόγω του ότι δεν έχουμε να κάνουμε με κύκλους.

έχουμε καμπύλες και όχι κύκλους

Με κόκκινο μαρκάρισμα δείχνω τα κενά που θα μείνουν αριστερά μπρος και πίσω από τους κύκλους.
θα δείτε ότι και ο υπόλοιπος χώρος που μένει δεν έχει σχέση με τραπέζιο.

Τα μαθηματικά δημοτικού η λυκείου πάντως μας επιτρέπουν να κάνουμε πράξεις συμφωνά με ένα τύπο . Αν θέλουμε να κάνουμε κάποιες πράξεις αντικαθιστάμε τα σύμβολα του τύπου με νούμερα.
Των τρόπο μπορούμε ανετότατα πάντα με πλασματικά νούμερα να των δείξουμε αν θέλουμε σε κάποιον πώς να το λύση έτσι ώστε όταν αυτός θέληση να βάλει αργότερα τα δικά του σωστά νούμερα να ξερει θα το κανει.

Δε θέλω να σχολιάσω τα παραπάνω γιατί όπως έχω πει δεν κραταιό κακία σε κανένα σήμερα μπορεί να κοντραριστώ με κάποιον και αύριο να κάτσω να των βοηθήσω αν μπορώ σε κάτι.

Συμφωνά με της εικόνες του in the pond και των τύπο που έβαλε.
αν πω ότι ο συγκεκριμένος τύπος είναι για άλλο πράμα θα φταίω Εγώ??????
Και ότι δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να εφαρμοστή στην συγκεκριμένη λίμνη λόγω του ότι το σχήμα το ένα με το άλλο έχουν τεραστία διαφορά η μάλλον καμιά σχέση!!!????


φιλικά πάντα Βασίλης

apolonistis
27-04-09, 20:19
εχω να πω eνα μεγαλο ευχαριστω σε σους απαντησαν στο θεμα μου και κυριως στους in the pond,pouritanos...με βοηθησατε πολυ..!!:smt033

Andros
27-04-09, 20:25
Μονο που στην πρωτη φωτο ξεχασες να βαλεις και το αμαξακι Βασιλη..:D

Λοιπον, πολυ σωστος με τις εικονες που ανεβασες, υπαρχει τροπος να μετρηθει η οποιαδηποτε λιμνη με την μεθοδο της προσθαφαιρεσης.
Δυσκολο να το εξηγησεις γραφωντας, πολυ ευκολο απο κοντα.

Ας μην ξεχναμε οτι θα υπαρχουν και καποιου ειδους επιπεδα και ραφια μεσα σε μια λιμνη ετσι??;)

POURITANOS
27-04-09, 20:31
εχω να πω eνα μεγαλο ευχαριστω σε σους απαντησαν στο θεμα μου και κυριως στους in the pond,pouritanos...με βοηθησατε πολυ..!!:smt033
που σου καναμε το θεμα σου τρικολορε:D:D:D
μετα αποα οσα ακουσες καταλαβες φυσικα οτι θα παρεις ενα μπουκαλι 2 λιτρων με κοκα κολα θα την πιεις και μετα θα το γεμιζεις νερο και θα το αδειαζεις στη λιμνη ετσι θα βρεις ποσο νερο θα εχεις με μικρες αποκλυσεις:D φυσικα θα πρεπει να το κανεις βραδυ για να μην εχεις μεγαλες εξατμησεις λογου ηλιου και ζεστας:smt043

in the pond
27-04-09, 22:18
Μονο που στην πρωτη φωτο ξεχασες να βαλεις και το αμαξακι Βασιλη..:D

Λοιπον, πολυ σωστος με τις εικονες που ανεβασες, υπαρχει τροπος να μετρηθει η οποιαδηποτε λιμνη με την μεθοδο της προσθαφαιρεσης.
Δυσκολο να το εξηγησεις γραφωντας, πολυ ευκολο απο κοντα.

Ας μην ξεχναμε οτι θα υπαρχουν και καποιου ειδους επιπεδα και ραφια μεσα σε μια λιμνη ετσι??;)

Σωστός Άντρο, Το κάθε επίπεδο βέβαια μετράται ξεχωριστά. Απλά στο τέλος προσθέτουμε το κάθε αποτέλεσμα για να βρούμε τον συνολικό όγκο.

Φίλε Πουριτανέ, η φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο φίλος apolonistis, παρουσιάζει σε προοπτική μορφή το σχήμα της λίμνης του. Αντιθέτως εσύ έχεις παρουσιάσει το σχήμα σαν απλή κάτοψη. Υπό κανονικές συνθήκες οι κύκλοι που έχεις εγκαταστήσει στο σχήμα θα έπρεπε να είχαν σαν οβάλ σχήμα, γιατί έτσι παρουσιάζονται σε προοπτική παρουσίαση. Μην επιμένεις και σε αυτό, γιατί είναι η δουλειά μου και η σπουδή μου.

που σου καναμε το θεμα σου τρικολορε:D:D:D
μετα αποα οσα ακουσες καταλαβες φυσικα οτι θα παρεις ενα μπουκαλι 2 λιτρων με κοκα κολα θα την πιεις και μετα θα το γεμιζεις νερο και θα το αδειαζεις στη λιμνη ετσι θα βρεις ποσο νερο θα εχεις με μικρες αποκλυσεις:D φυσικα θα πρεπει να το κανεις βραδυ για να μην εχεις μεγαλες εξατμησεις λογου ηλιου και ζεστας:smt043
...και βέβαια δεν συμμερίζομαι αυτό, το οποίο πρέπει να ξεπεράσουμε αν θέλουμε να πάμε μπροστά. Από τον σχεδιασμό και μόνο ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουμε τα λίτρα.

exetlaios
27-04-09, 22:28
Γεια σου ρε πουριτανέ με τα γραφικά σου.Να φτιαχνόταν έτσι και οι λίμνες...:rolleyes:
Πάντως παιδιά επείδη εγώ πραγματικά δεν είχα καλές σχέσεις με τα μαθηματικά αν είχα τέτοιου σχήματος λίμνη θα πήγαινα στον μετρητή ,χωρίς να αμφισβητώ την ικανότητα κάποιων εδω μέσα για μαθηματική λύση

POURITANOS
27-04-09, 22:40
Φίλε Πουριτανέ, η φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο φίλος apolonistis, παρουσιάζει σε προοπτική μορφή το σχήμα της λίμνης του. Αντιθέτως εσύ έχεις παρουσιάσει το σχήμα σαν απλή κάτοψη. Υπό κανονικές συνθήκες οι κύκλοι που έχεις εγκαταστήσει στο σχήμα θα έπρεπε να είχαν σαν οβάλ σχήμα, γιατί έτσι παρουσιάζονται σε προοπτική παρουσίαση. Μην επιμένεις και σε αυτό, γιατί είναι η δουλειά μου και η σπουδή μου.
.

Φιλε Βασιλη
Αν πιστεύεις ότι είναι οβαλ οι δεν ειναι οβαλ οι ότι οι κύκλοι είναι τροποποιημένοι.
Πάρε ένα διαβήτη και κάρφωσε των πάνω σε μια σβήστρα μετά ακουμπά την πάνω στο τζαμί της οθονης και κάνε την περιστροφή φυσικά υπολόγισε και την μικρή κλίση που έδωσα στο σχήμα για να δώσω βάθος.

σε ένα τρισδιάστατο σχήμα σε ότι στάση περιστροφής και αν το είχα τα κενά είναι κενά. Σε ενα σχεδιαστικο προγραμα με δινατοτιτες περιστροφης κτλ φαίνονται πολλά πράματα από πολλές πλευρές

Δε θα επιμηνο αλλο γιατι ειναι δουλεια σου και το σπουδαζεις κιολας.

Αυτα.

Γεια σου ρε πουριτανέ με τα γραφικά σου.Να φτιαχνόταν έτσι και οι λίμνες...:rolleyes:
Πάντως παιδιά επείδη εγώ πραγματικά δεν είχα καλές σχέσεις με τα μαθηματικά αν είχα τέτοιου σχήματος λίμνη θα πήγαινα στον μετρητή ,χωρίς να αμφισβητώ την ικανότητα κάποιων εδω μέσα για μαθηματική λύση

είπαμε στο περίπου να υπολογίσει ο φίλος τα λίτρα και το κάναμε πυθαγόρειο θεώρημα.
ο τρόπος που χρειάζεται να μετρηθεί η λίμνη είναι με διχοτομείς και δε μαζεύετε οπότε ναι όντος ο μετρητής είναι ο ποιο σίγουρος και ο ποιο ξεκούραστος από όλες της πλευρές

κοιτα να ανηξεις κανενα θεμα οπως σου ειπε ο in the pond να κοροιδεψουμε λιγο να δουνε πως παει το εργο ηθελα να πω

in the pond
27-04-09, 22:47
Εντάξει, δε θα επιμείνω. Η μηχανική σηκώνει τα χέρια ψηλά.:)

exetlaios
27-04-09, 22:57
κοιτα να ανηξεις κανενα θεμα οπως σου ειπε ο in the pond να κοροιδεψουμε λιγο να δουνε πως παει το εργο ηθελα να πω
Λίγο υπομονή ....Ενα έχω να σου πω φίλτατε πουριτανέ υπάρχει μέριμνα και για skimmer diy. Απλά θέλω να ανοίξω ένα θέμα ολοκληρωμένα

apolonistis
22-05-09, 17:14
Ιδου,,,,...
:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033: smt033:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033

Krisos
22-05-09, 18:13
Οποιος μου βρει με ακριβεια το εμβαδο του δινω 1000ευρω ..οσο και καλα μαθηματικα/γεωμετρια/στερεομετρια να ξερει καποιος ...παντα θα υπαρχουν αποκλισεις ....ειτε γιατι καποιου του εφυγε η κορδελα ..ειτε γιατι ειναι απειρος στο ''μετρημα'' ...ειτε ...ειτε ..ειτε ..γενικα μην χανετε την ουσια για ενα δυο λιτρα ..δεν αλλαζουν και πολυ την κατασταση ;)

in the pond
23-05-09, 08:48
Οποιος μου βρει με ακριβεια το εμβαδο του δινω 1000ευρω ..οσο και καλα μαθηματικα/γεωμετρια/στερεομετρια να ξερει καποιος ...παντα θα υπαρχουν αποκλισεις ....ειτε γιατι καποιου του εφυγε η κορδελα ..ειτε γιατι ειναι απειρος στο ''μετρημα'' ...ειτε ...ειτε ..ειτε ..γενικα μην χανετε την ουσια για ενα δυο λιτρα ..δεν αλλαζουν και πολυ την κατασταση ;)

Φίλε, ο υπολογισμός γίνεται πάντα χοντρικά. Αν χάσεις κάποια λίτρα δεν είναι πρόβλημα. Μεγάλο λάθος να μην γίνει, ώστε να μην καλύπτουν φίλτρο και αντλία. ΠΡΕΠΕΙ όμως να έχεις μια σφαιρική ένδειξη.

Πρώτα σχεδιάζεις και υπολογίζεις χοντρικά το μέγεθος και όγκο νερού, ώστε να κινηθείς ορθά στην επιλογή του εξοπλισμού σου, και μετά μπορείς να βάλεις μετρητή (όπως είπαν τα παιδιά) για να έχεις τον αριθμό των λίτρων ακριβώς.
Πάντα η επιλογή του εξοπλισμού πρέπει να καλύπτει περισσότερο από ότι τα λίτρα μας.

POURITANOS
23-05-09, 10:25
Ιδου,,,,...
:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033: smt033:smt033:smt033:smt033:smt033:smt033
Αδελφέ επιτελούς έγινε:p μπράβο ωραία η λιμνούλα σου.:smt023

Τελικά ποσά λίτρα νερό μπορεί να πάρει στο περίπου ?

Βάθος ?

Η αντλία ποσά λίτρα την ώρα δίνει?

Έχει και χώρο για βιολογικό υλικό?

Έβαλες ψαριά μέσα?

Το υλικό που έβαλες (ναύλων θερμοκηπίων) δε το βλέπω καλά . Είναι και εκτεθειμένο κιόλας.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως

Krisos
23-05-09, 10:41
εγω παντως θα δοκιμαζα να κανω την λιμνη μου υπεργεια ..με ωραιες πετρες πχ με επενδυση απο Πλακες Καριστου ..σιγουρα θα ηταν πολυ εντυπωσιακη κατασκευη ;) και σιγουρα θα εκανα ενα ποιο απλο σχημα πχ ορθογωνιο για να χλυτωσωσω απο κοπο κλπ κλπ

in the pond
23-05-09, 23:11
εγω παντως θα δοκιμαζα να κανω την λιμνη μου υπεργεια ..με ωραιες πετρες πχ με επενδυση απο Πλακες Καριστου ..σιγουρα θα ηταν πολυ εντυπωσιακη κατασκευη ;) και σιγουρα θα εκανα ενα ποιο απλο σχημα πχ ορθογωνιο για να χλυτωσωσω απο κοπο κλπ κλπ

Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ καλή κατασκευή από μπετόν, ίσως ίνες fiberglass για μόνωση και όχι λάινερ, πολύ μεγάλο βάθος ώστε να εξισορροπηθούν οι απώλειες της θερμοκρασίας χειμώνα-καλοκαίρι, ένα τεράστιο μέσο φίλτρανσης, πολλά κυβικά λίτρα νερό και έχεις μια πολύ "προχωρημένη" λίμνη για φίλους των ΚΟΙ. Μια τέτοια κατασκευή μπορεί να φαντάζει καλή κατασκευή, αλλά στοιχίζει και ανάλογα πολλά.

Krisos
24-05-09, 11:00
Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ καλή κατασκευή από μπετόν, ίσως ίνες fiberglass για μόνωση και όχι λάινερ, πολύ μεγάλο βάθος ώστε να εξισορροπηθούν οι απώλειες της θερμοκρασίας χειμώνα-καλοκαίρι, ένα τεράστιο μέσο φίλτρανσης, πολλά κυβικά λίτρα νερό και έχεις μια πολύ "προχωρημένη" λίμνη για φίλους των ΚΟΙ. Μια τέτοια κατασκευή μπορεί να φαντάζει καλή κατασκευή, αλλά στοιχίζει και ανάλογα πολλά.


...κοιτα στον τομεα τον ψαριων ειμαι αρχαριος ..αλλα οσο αναφορα την κατασκευη τα γραφεις λιγο υπερβολικα σιγουρα ειτε εσωτερικη την κανεις ειτε εξωτερικη εχει καποιο κοστος ..δεν μπορεις εκ 'των προτερον να κρινεις το εναν η το αλλο τροπο απαγορευτικο ..χωρις παρεξηγηση αυτο ειναι θεμα προσωπικο οσον αφορα την οικονομικη επιβαρυνση για μενα μετρα περισσοτερο ο προσωπικος χρονος που θα αφιερωσεις για την συγκεκριμενη κατασκευη παρα η ιδια η κατασκευη ..συνεπως με τακτικη ενημερωση μεσα απο το φορουμ και παραλληλα γενικοτερο ψαξιμο του θεματος ...ισσως ξελαφρωσεις το τελικο προυπολγισμο ..τα εξοδα ομως ειναι εξοδα αλλο ειναι να εχεις 60λιτρο και αλλο μια λιμνη με ΚΟΙ ..και σιγουρα τα εξοδα ξεφευγουν οσον αφορα την συντιριση σε βαθος χρονου ..κατι που δεν υπολγιζει κανεις στην αρχη! ;) ..αυτα σου τα αναφερω γιατι εισουν καπως απολυτος ποιο πανω ..με τι ασχολεισαι αν επιτρέπεται? ποιο ειναι το επαγγελμα σου?

in the pond
24-05-09, 16:38
...κοιτα στον τομεα τον ψαριων ειμαι αρχαριος ..αλλα οσο αναφορα την κατασκευη τα γραφεις λιγο υπερβολικα σιγουρα ειτε εσωτερικη την κανεις ειτε εξωτερικη εχει καποιο κοστος ..δεν μπορεις εκ 'των προτερον να κρινεις το εναν η το αλλο τροπο απαγορευτικο ..χωρις παρεξηγηση αυτο ειναι θεμα προσωπικο οσον αφορα την οικονομικη επιβαρυνση για μενα μετρα περισσοτερο ο προσωπικος χρονος που θα αφιερωσεις για την συγκεκριμενη κατασκευη παρα η ιδια η κατασκευη ..συνεπως με τακτικη ενημερωση μεσα απο το φορουμ και παραλληλα γενικοτερο ψαξιμο του θεματος ...ισσως ξελαφρωσεις το τελικο προυπολγισμο ..τα εξοδα ομως ειναι εξοδα αλλο ειναι να εχεις 60λιτρο και αλλο μια λιμνη με ΚΟΙ ..και σιγουρα τα εξοδα ξεφευγουν οσον αφορα την συντιριση σε βαθος χρονου ..κατι που δεν υπολγιζει κανεις στην αρχη! ;) ..αυτα σου τα αναφερω γιατι εισουν καπως απολυτος ποιο πανω ..με τι ασχολεισαι αν επιτρέπεται? ποιο ειναι το επαγγελμα σου?

Προς Θεού, ούτε απόλυτος και σίγουρα δεν έχω πει ότι είναι απαγορευτική. Ίσα-ίσα έχω πει ότι στους κύκλους των φίλων των ΚΟΙ είναι "πρέπει" η κατασκευή αυτή. Έχω απλά αναφέρει ότι στοιχίζει πολύ περισσότερα από την γνωστή μέχρι τώρα κατασκευή λίμνης με την πλαστική μεβράνη. Είναι κάτι που γνωρίζω και οφείλω να το αναφέρω. Εκτός από το κόστος, το σίγουρο είναι ότι θα χρονοτριβήσει περισσότερο η δημιουργία αυτής της λίμνης. Αν το σηκώνει η τζέπη σου, σίγουρα να το επιδιώξεις γιατί μια τέτοια σωστή κατασκευή με σωστή υποδομή είναι εξίσου κατάλληλη για να φιλοξενήσει ΚΟΙ.
Πληροφοριακά σου ξαναλέω ότι σε περίπτωση υπέργειας λίμνης για να δεκτεί ΚΟΙ πρέπει να:
1. έχει μίνιμουμ βάθος τα 160εκ.
2. κινηθείς σε τουλάχιστον 15,000 λίτρα
3. aeration bottom drainage οπωσδήποτε με τέτοιο βάθος.
4. ένα τέρας φίλτρανσης με εξίσου δυνατή UV υποστήριξη
και όλα αυτά με την κατασκευή και τα λοιπά σύνεργα θα κοστίσουν τουλάχιστον 3,000-4,000 ευρώ.
Αν τυχόν και δεις κάτι στο διαδίκτυο για μια τέτοια λίμνη με λιγότερες προδιαγραφές από ότι σου έχω αναφέρει στο μπλέ τμήμα του ποστ μου, να με πεις υπερβολικό και απόλυτο.

...τα έξοδα δεν ξεφεύγουν σε καμία περίπτωση στο βάθος χρόνου, εκτός και αν γίνουν λανθασμένες επιλογές με την δημιουργία της λίμνης εξ' αρχής. Κάνε λίμνη και ξανασυζητάμε.

Σου προτείνω όμως να διαβάσεις περισσότερο τι λένε τα ξένα σάιντ για μια τέτοια λίμνη και μετά να με κατηγορείς για υπερβολή και απόλυτη άποψη. Μην σου πω ότι θα φαίνομαι και πολύ μετριοπαθής κιόλας!;)

Krisos
24-05-09, 21:01
δηλαδη αν ερθω και κανω στην αυλη σου μια υπεργεια μετα μισα λεφτα απο αυτα που θα δωσεις για μια σκαμενη θα πιστεις? :) ..καθημερινα επισκεποτομαι 3 με 4 οικοδομες ..τωρα σχετικα με τους μηχανισμους για μενα τους πληρωνεις μια φορα στην αρχη

POURITANOS
24-05-09, 22:10
δηλαδη αν ερθω και κανω στην αυλη σου μια υπεργεια μετα μισα λεφτα απο αυτα που θα δωσεις για μια σκαμενη θα πιστεις? :) ..καθημερινα επισκεποτομαι 3 με 4 οικοδομες ..τωρα σχετικα με τους μηχανισμους για μενα τους πληρωνεις μια φορα στην αρχη

Το κόστος σίγουρα θα ανεβεί σε μια υπέργεια κατασκευή (γνωμη μου), αν υποθέσουμε ότι θα είναι μια κατασκευή από τσιμέντο είτε υπέργεια είτε υπόγεια.
Και αυτό λόγω του ότι στην υπέργεια κατασκευή θα πρέπει να γίνουν ποιο μεγάλα τα τοιχία μια και δεν θα υπάρχει χώμα περιμετρικά στο να δίνει ενισχύσει στην κατασκευή.
Δεύτερον μια και θα έχουμε μεγαλύτερες πιέσεις θα μπουν ακόμα περισσότερα σιδερά.
Ενώ στην υπόγεια λίμνη τα χώματα συγκρατουν την πίεση του νερού προσφέροντας έτσι σταθερότητα στην κατασκευή.
Και τρίτων θα έχουμε μεγαλύτερες απώλειες σε θέμα θερμότητας των χειμώνα σε μια υπέργεια λίμνη (μια και θα απουσιάζει το φαινόμενο της γεωθερμίας).

Αν πούμε ότι και οι 2 τύποι θα γίνουν από λάινερ στην υπόγεια λίμνη απλά θα κουραστούμε είτε με φτυάρι είτε με καμιά φαγάνα να βγάλουμε το χώμα και μετά το λάινερ και τέλος. Στην υπέργεια θα πρέπει να κάνουμε ένα τοιχίο= κόστος σε δομικά υλικά. και μετά να βάλουμε το λάινερ και τέλος.

[Φυσικά όλα αυτά είναι χοντρικά πράματα όσο αφορά στην κατασκευή μιας λίμνης.
Μια και μιλάμε μονό για καλούπωμα χωρίς να αναλύουμε συστήματα φιλτραρίσματος υπερχειλίσεις κτλ.]

Το αν κάποιος θα κάνει μεγάλη η μικρή λίμνη τετράγωνη η στρογγυλή υπόγεια η υπέργεια είναι κύριος θέμα γούστου.

Αν μου αναλύσεις το γιατί θα βγει μια λίμνη υπέργεια στην μισή τιμή θα σε παραδεχτώ αλλιώς θα σε κράξω ..

Φιλικά όλα αυτά αλλά δε μπορώ να ακούω ότι έχει κάποιος τρόπο και γνώση για κάτι και να το κρατάει μυστικό.
Αν δε θέλει κάποιος να πει κάτι στο να βοηθήσει απλά δεν κάνει την αρχή.
Αν το κάνει οφείλει να ολοκληρώσει με ανάλυση και επιχειρήματα .

Περιμένω απάντηση πάνω σε αυτό που είπες. Γιατί είναι κάτι που θα βοηθήσει τους συνχομπιστες στο μέλλον γλυτώνοντας τα μισά λεφτά!!!!

Krisos
24-05-09, 22:16
νταξ' οκ κραξτε με δεν ασχολουμε αλλο με το θεμα δεν θα κανω ποτε λιμνη οποτε δεν με αφορα και δεν εχω καμια προθεση να πικαρω κανεναν

POURITANOS
24-05-09, 22:27
νταξ' οκ κραξτε με δεν ασχολουμε αλλο με το θεμα δεν θα κανω ποτε λιμνη οποτε δεν με αφορα και δεν εχω καμια προθεση να πικαρω κανεναν

φίλε σε ένα φόρουμ μπαίνει κάποιος κύριος να βοηθήσει και να βοηθηθεί και όχι ότι του κατεβεί να γραφεί.
οφείλεις να είσαι σοβαρός όταν λες έχω την γνώση σε κάτι. Άλλο να πεις έχω ένα σκεπτικό που ίσως μειώσει το κόστος και άλλο έχω την γνώση. όπως και να έχει πρέπει να το αναλύσεις


δε πικάρεις κανένα ούτε έχει κανένας διάθεση να πικάρει των άλλων.
όλοι θεωρώ έχουμε πάνω από όλα σκοπό την αλληλοβοήθεια.

ξανά σκέψου το φίλε μου

Krisos
24-05-09, 22:30
Ρε φιλε εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος ..ειμαι μηχανικος και οσα μου γραφεις μου φαινονται εντελως απλοικα ....γι'αυτο και σου γραφω οτι δεν σχολιαζω οσα λες τεσπα δεν σε παρεξηγω φανταζομαι ουτε και εσυ

POURITANOS
24-05-09, 23:16
Ρε φιλε εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος ..ειμαι μηχανικος και οσα μου γραφεις μου φαινονται εντελως απλοικα ....γι'αυτο και σου γραφω οτι δεν σχολιαζω οσα λες τεσπα δεν σε παρεξηγω φανταζομαι ουτε και εσυ

φιλε μου συμφωνω στο οτι εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος.

Αυτό ακριβώς το ότι δεν είναι όλοι εδώ μέσα μηχανικοί αν κάποιος έχει παραπάνω γνώσεις πάνω σε κάτι λόγω σπουδών είτε λόγω εμπειρίας προσπαθεί να βοηθήσει των άλλων που δεν ξέρει.
προσπαθούμε όσο γίνετε να τα γραφούμε απλοϊκά για να τα κατεβαίνουν σχεδόν όλοι.
δε θα σε παρεξηγήσω ότι και να γράψεις απλά θα ήσουν πολύ χρήσιμος αν βοηθούσες έστω και λίγο στο να καταλάβουν αυτοί που δεν ξερόυν το πως να μπορέσουν να εξοικονομούν χρήματα συμφωνά με αυτά που είπες.

Φίλε μου η γνώση είναι δύναμη αλλά το να μπορείς να την χαρίσεις είναι αρετή.
.

Krisos
24-05-09, 23:20
οτι χρειαστεις στειλε pm ειδα στο προφιλ σου οτι φτιαχνεις καποια λιμνη ειμαι στην διαθεση σου :)

in the pond
25-05-09, 07:48
Φίλε Κρίσο, μια λίμνη για ΚΟΙ σίγουρα δεν είναι ούτε πισίνα, ούτε μια απλή δεξαμένη. Το ότι είσαι πολιτικός μηχανικός δε σημαίνει ότι μπορείς να καλύψεις απόλυτα το θέμα ψάρια και ειδικά στην σωστή μελέτη διατήρησής τους σε ασφαλή πλαίσια, χωρίς να θέλω να δώσω την εντύπωση ότι εγώ κατέχω τα πάντα. Από την απάντηση σου και μόνο φαίνεται ότι πραγματικά δεν γνωρίζεις από ΚΟΙ, ούτε από την υποδομή που πρέπει να τα καλύψει.

Εδώ είμαι για να βοηθήσω όσο μπορώ και όχι να αναλώνομαι καθημερινά σε δικαιολογίες και ανάπτυξη του βιογραφικού μου. Αν είναι να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα προτιμούσα να σταματήσω εδώ και τώρα.:(

Το αρχιτεκτονικό/μηχανικό κομμάτι μιας λίμνης είναι το πρώτο και το βασικότερο, ΑΛΛΑ... πρέπει να γνωρίζεις και περισσότερα για τα ψάρια ώστε να καλύψεις όλα τα ενδεχόμενα, όλες τις παραμέτρους και όλα τα αν. Όπως και ένας μικροβιολόγος που είναι και εργάζεται καθημερινά με τα βακτήρια, δε σημαίνει ότι μέσω του επαγγέλματος του γνωρίζει την τη βιολογία που πρέπει να αναπτυχθεί σε ένα υγειές ενυδρείο.

...και για ένα ερώτημα που αιωρείται....εξασκώ το επάγγελμα του γραφίστα, έχω γνώσεις αρχιτεκτονικής και αδελφό συζύγου που σπουδάζει και τελειώνει μηχανική...αν λέει αυτό κάτι.:(

Επίσης, στα ξένα φόρουμ δεν είναι λίγοι αρχιτέκτονες και πολιτικοί μηχανικοί που μπαίνουν στον κόπο και ρωτάνε ακόμα και για απλά θέματα, ώστε να καλύψουν επιθυμίες πελατών τους για κατασκευή λιμνών. Ξέρεις, οι γνώσεις δεν είναι κακό πράγμα.

Ρε φιλε εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος ..ειμαι μηχανικος και οσα μου γραφεις μου φαινονται εντελως απλοικα ....γι'αυτο και σου γραφω οτι δεν σχολιαζω οσα λες τεσπα δεν σε παρεξηγω φανταζομαι ουτε και εσυ
Είναι η τελευταία "μπικτή" που δέχομαι και αποχωρώ. Θέλω να πεις ανοικτά που έχω αναφέρει ότι είμαι ειδικός. Επίσης απλοϊκά γράφω για να με καταλαβαίνουν όλοι (το προσπαθώ τουλάχιστον).

Βασίλη, για ακόμα μια φορά έχεις μιλήσει πολύ καλά.

Krisos
25-05-09, 09:18
δεν θα πω τιποτε αλλο γιατι θα με μπαναρεις ..παντως εχεις πλακιτσα.... τεσπα να εισαι καλα ! :):D:D

in the pond
25-05-09, 09:37
δεν θα πω τιποτε αλλο γιατι θα με μπαναρεις ..παντως εχεις πλακιτσα.... τεσπα να εισαι καλα ! :):D:D

Δηλαδή, μπαίνεις, ανάβεις φωτιά χωρίς λύση πυρόσβεσης και φεύγεις.

Δώσε σε παρακαλώ τις πληροφορίες που σου λέει ο Βασίλης (Pouritanos), τον τρόπο που μπορεί κάποιος να κατασκευάσει πιο φθηνά υπέργεια λίμνη για ΚΟΙ με λιγότερο κόστος και να πληρεί τουλάχιστον τα βασικά και από εμένα τουλάχιστον θα έχεις μια δημόσια απολογία.

Πίστεψέ με ούτε μπανάρω, ούτε κάρτες μοιράζω και ούτε θα το κάνω στο μέλλον αν είναι αυτός ο φόβος σου. Μίλησε ελεύθερα.

Δεν είναι πλάκα να δίνεις λανθασμένες εντυπώσεις.

Antonisjk
25-05-09, 09:59
Ήμαρτον βρε σεις...

Υποτίθεται ότι αυτό το φόρουμ είναι ανταλλαγής απόψεων, συζήτησης και συμβουλών. Πάνω από όλα είναι επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων που έχουν το ίδιο ενδιαφέρον. Δεν λέω, οι παρεξηγήσεις είναι αναπόφευκτες σε μια "κοινωνία", αλλά μεταξύ ώριμων ανθρώπων περίμενα περισσότερη κατανόηση.

Κρίσε, σου ζητάνε κάτι. Δώσε μερικά στοιχεία αν δεν θες να τα δώσεις όλα, για να αποδείξεις ότι αυτά που λες ισχύουν. Ίσως να έχεις δίκιο ότι όντος γίνεται. Αλλά όπως λένε "όλοι είναι ένοχοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου".
Αν δεν το κάνεις, απλά θα εκτεθείς εσύ. Γιατί αν κάτσω εγώ (πχ) που δεν έχω σχέση με το αντικείμενο να τα σχεδιάσω και να φτιάξω όλα αυτά που προτείνεις και μου βγουν όλα λανθασμένα ποιος θα φταίει, εσύ που τα έγραψες ή εγώ που έκατσα και σε άκουσα;

Σχετικό - Άσχετο:
Στο φόρουμ υπάρχουν όλες οι ηλικίες, όλα τα φύλα και όλα τα επίπεδο γνώσεων (για να το πω έτσι). Αλλά πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή από όλους για να καταλαβαίνουμε τι γράφετε. Γιατί κάλλιστα θα μπορούσαν πχ οι χημικοί του φόρουμ να εξηγούσαν το κύκλο του αζώτου με ακραίες χημικές έννοιες και να μην παίρναμε χαμπάρι εμείς που παίρναμε 12άρια στη χημεία στο σχολείο :D

Αυτά τα λέω απλά και όμορφα, σαν φίλος προς φίλο.

Φιλικά Αντώνης

Πάνος
25-05-09, 10:27
δεν θα πω τιποτε αλλο γιατι θα με μπαναρεις ..παντως εχεις πλακιτσα.... τεσπα να εισαι καλα ! :):D:D

η κατηγορια δε με αφορα (ακομη)...ομως η ομαλη λειτουργια του φορουμ με αφορα και μαλιστα πολυ!
το οτι ειμαστε πισω απο μια οθονη και δεν εχουμε μπροστα μας τον "συνομιλητη" μας δε σημαινει οτι μπορουμε να φερομαστε και να μιλαμε οπως θελουμε.....
θεωρω το παραπανω ακρως υποτιμητικο και αναρμοστο....οταν καποιος οπως ο in the pond ειναι συντονιστης...σημαινει οτι με καποια κριτηρια εχει επιλεχθει...δε χρειαζεται ουτε να ειναι ειδικος ουτε να τα ξερει ολα...τουλαχιστον σημαινει ομως οτι επιχειρηματολογει για οσα λεει και κρατα τους στοιχειωδεις κανονες σωστης συμπεριφορας....συγκεκριμενα ο in the pond ειναι υποδειγμα ευγενειας και ειναι ανεπιτρεπτο να του μιλα κανεις ετσι.....
μεγαλοι ανθρωποι...οφειλετε να υποστηριζετε τα οσα λετε...μπηχτες και υπονοουμενα ας τα αφησουμε στα μικρα παιδια....
συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ας μη κανουμε σαν τριχρονα στην αυλη...αλλα σαν ενηλικες σε ενα φορουμ για το χομπυ....

υ.γ. κανεις μοντ δεν εκβιαζει με το μπαναρισμα....οποτε ακυρο το σχολιο..

Krisos
25-05-09, 14:04
...οκ νομιζω με καλυψαν οι προλαλησαντες καλη συνεχεια σε ολους!

apolonistis
10-08-09, 10:31
η λιμνη τωρα..

Krisos
10-08-09, 10:33
η λιμνη τωρα..
..αντε καλες ψαριες? ;) :)

yiannossavva
10-08-09, 20:18
sorry gia ta greeklish. eimai se diakopes kai ektos to oti i sindesi edo mou spai ta nevra, kai o ipologistis den ipostirizi ellinika.
Ithela na rotiso tin filo pou kataskevazi tin limni 2-3 pragmata gia na mporesoume na ton voithisoume. eida tis photo
1. exeis psaria mesa (den eida)
2. exeis filtro?
3. apo kato exis vali nailon? an nai stamata tora oti kaneis . o ilios tha sto skisi sintoma kai oloi oi kopi sou tha pan xamenoi. prepei na valis (liner) to vriskis se enydriaka maxazia
An den exeis psaria kai filtro den mpori na dimiourgithi viologia.
i viologia einai aftoi oi organismi pou tha sinkentrothoun sto filtro sou kai se diafora simia tis limnis sou pou tha katharizoun to nero.
xoris psaria kai filtro i limni kathe liges imeres tha tholoni to nero.
na valis kai mia lampa U.V
An psaksis edo tha vris arketa themata pou asxolithikan me afta ta themata kai na paris plirofories.

in the pond
11-08-09, 07:27
Φίλε, πάλι εδώ. Είναι αλήθεια ότι όσα έχει πει ο φίλος Γιάννος έχουν ξαναειπωθεί και πιο πριν και με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο.

Το νάιλον που έχεις βάλει είναι θέμα χρόνου να το τσακίσει η ηλιακή ακτινοβολία, καταστρέφοντας τα πάντα. Μια τέτοια περίπτωση, είναι ο χειρότερος εφιάλτης του λιμνόφιλου, γιατί πέραν του γεγονότως ότι θα ξεκινήσεις από την αρχή, θα χρειαστείς χώρο για τα ψάρια σου.

Η χρήση φίλτρου είναι όντως εξαιρετικά σημαντική και αν η λίμνη σου είναι εκτεθημένη πολλές ώρες στον άμεσο ηλιακό φωτισμό σε σχέση με την μεγάλη ιχθυοφόρτωση, σίγουρα θα χρειαστείς και λάμπα υπεριώδης ακτινοβολιας.

apolonistis
11-08-09, 11:20
ο ηλιος βλεπει τη λιμνη ελαχιστα γιατι πανω απο την λιμνη υπαρχουν 2 μεγαλα δεντρα,,,,, και διπλα ακριβως ειναι το κιοσκι που βοηθαει πιο πολυ,,,
οπως εχω αναφερει και πιο παλια,το ναιλον δεν εχει αμεση επαφη με το χωμα αλλα εχει μπει ενα πιο σκληρο υλικο σαν λαινερ(οχι λαινερ ομως) απο κατω,,
οσο για το ποσο θα αντεξει το ναιλον.....το ναιλον ειναι οτι πιο σκληρο βρηκα,,χρησιμοποιειται στα θερμοκηπια και εχει μεσο ορο ζωης 3 χρονια αντοχης σε βροχη και ηλιο:smt065

Γιώργος Κ
11-08-09, 11:43
Μια που εισαι στην αρχη και κανεις το κοπο δε θα ηταν καλυτερο να βαλεις το προτεινομενα υλικα ωστε να μη τρεχεις και δε φτανεις στο μελλον? Μετα θα πρεπει να τα ξεστησεις ολα και να τα ξαναφτιαξεις (σαν να κανεις απο την αρχη παλι) ...

in the pond
11-08-09, 15:25
Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι θα αντέξει 3 χρόνια, είσαι σε θέση να ανακατασκευάζεις τη λίμνη σου κάθε τόσο?

Είσαι σε θέση να την ελέγχεις κάθε τόσο ώστε να εξακριβώσεις μια πιθανή διαρροή στο άμεσο μέλλον? Πόσο σίγουρος είσαι ότι θα προλάβεις την διαρροή και δε θα βρεις τη λίμνη σου άδεια? Πίστεψέ με, όταν περάσει ο χρόνος δε θα κοιμάσαι ήσυχος, γιατί θα συνδεθείς με τα ψαράκια σου, αλλά και με το μικρό σου βιότοπο γενικότερα.

Κάνε καλή δουλεια εξ' αρχής!

yiannossavva
11-08-09, 20:04
DEN thelis na katalavis ti sou leme.
DEN asxoloume allo me to thema sou.

Andros
11-08-09, 20:20
Οντως θα εχεις προβλημα αγαπητε...γι'αυτο οτι ειναι να κανεις καντο τωρα.
Οπως ειναι τωρα περιμετρικα ακομα και λαινερ να ειχες παλι θα ειχες προβλημα.
ποσο μαλλον τωρα που ειναι ναιλον.
βαλε λαινερ και κρυψετο περιμετρικα.

POURITANOS
11-08-09, 20:34
Να ξέρεις ότι το ναύλων αυτό το ζητάμε σαν ναύλων θερμοκηπίων δε σε παραξενεύει γιατί το λεμέ έτσι??
(ναύλων ανθεκτικό στον αέρα και διαφανές ώστε να περνάει η ακτινοβολία του ηλίου)

Το λαινερ το ζητάμε σαν υλικό για λίμνες δε σε παραξενεύει γιατί το ζητάμε έτσι??
(λάινερ μαύρο χρώμα (παίζει σπάνια και σε αλλά χρωματακια) ανθεκτικό στην υγρασία και σε διαφορά θερμοκρασιών)

Να ξέρεις το υλικό σε μια λίμνη πρέπει να έχει ελαστικότητα κύριος στην Ελλάδα μια και η ελαστικότητα συμένει και ανθεκτικότητα.
Το ναύλων από ζεστά σε κρύο θα αρχίσει να κάνει τσάκες λόγω ότι είναι σκληρό πλαστικό οι τσάκες θα μείνουν μόνιμα όταν θα ξανά αλλάξει η θερμοκρασία από κρύο σε ζεστά θα σπάσουν οι τσάκες με αποτέλεσμα διαρροές.

Ενώ σε αντίθεση το λάινερ με την ελαστικότητα που έχει (όσο ποιο χοντρό τόσο ποιο ελαστικό) μπορεί να ανταποκριθεί καλυτέρα στην διαφορα θερμοκρασίας ζεστα -κρυο.

Το ναύλων θερμοκηπίων είναι από τα καλυτέρα υλικά ώστε να μπουν κάτω από το λάινερ δίνοντας καλύτερη προστασία στο να μην τρυπήσει το λάινερ (ούτε το λάινερ είναι αθάνατο).

Μια και είσαι κοντά με το Leroy Merlin πάνε πάρε λάινερ από εκεί και ας είναι 0,5 cm 5Χ5 μετρά = 25 τετραγωνικά Μέτρα η τιμή κάτω από 80 ευρώ.
Δε ξερώ ποσό σε βρήκε το ναύλων αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι λάινερ δεν είναι ιδιαιτέρα ακριβό.

Κρίμα των κόπο σου αδελφέ μια και έκανες μια όμορφη λιμνούλα είναι ταλαιπωρία κάθε τόσο να την ξανά στήνεις.



κατά τα αλλά είναι όμορφη και σε καλό σημείο στημένη διπλά στο κιόσκι:smt023

apolonistis
04-10-09, 19:55
Λοιπον...επειτα απο ωριμη σκεψη και προτροπη των γονιων αποφασισα να μεγαλωσω τη λιμνη..
πιο αναλυττικα..
θα την βαθυνουμε κι αλλο(μεχρι γυρω στο 1 μετρο)
θα την επικυνουμε(θα γινει πιο κυκλικη)(αρκετα πιο μεγαλη)

εχω ηδη αγορασει ενα uv pond filter
και ταυτοχρονα αρχιζω και φτιαχνω ενα diy φιλτρο σε βαρελι με πετρεσ και σφουγγαρια....

ακουω γνωμες και συμβουλες απο εμπειρους για το επαναστησιμο τησ λιμνης...


ΥΓ.Στην ''καινουρια'' λιμνη θα μπει liner.....

Andros
05-10-09, 19:58
Καλα το πας.....
Μπορεις να υπολογισεις ποσα λιτρα θα βγει η λιμνη?
Το φιλτρο που αγορασες ειναι πιεσεως η ροης?? Και τι χωριτηκοτητας ειναι??

apolonistis
05-10-09, 20:16
Καλα το πας.....
Μπορεις να υπολογισεις ποσα λιτρα θα βγει η λιμνη?οχι ακομα
Το φιλτρο που αγορασες ειναι πιεσεως η ροης?? Και τι χωριτηκοτητας ειναι??ειναι μονο υν,
........

mariatito
13-10-09, 23:09
Το λάινερ είναι η ακριβότερη επένδυση στη λίμνη.

Δηλαδή, πόσο πάει το... μαλλί;
-------------------------
Καλησπερα πρινα παο λιγο καιρο διαβαζα αυτο ριξε μια ματια φιλος
http://www.sera.de/index.php?id=8&L=14
κσι εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/limni.htm

αντε ..θελουμε να δουμε αποτελεσματα! :)
φιλικα Γιωργος

Kriso, σ'ευχαριστώ πάαααρααα πολύ γι'αυτά τα πολύ χρήσιμα link! Σίγουρα έχω να μάθω πολλά απ'αυτά! +-4
-------------------------
Έχει και χώρο για βιολογικό υλικό?

Δηλαδή, τι είναι αυτό?