PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση του καινουριου ενυδρειου μου


valantis
23-04-09, 14:47
Διαστάσεις:70x30x40
Όγκος:84 λίτρα 78 καθαρο
Κατηγορία:
Φυτά: 3 πλαστικα
Ψάρια / Άλλα είδη: 4 αγγελόψαρα, 4 ξιφοφόροι(1 αρσ., 3 θυλ.), 4 apple snail, και έναν σινοδόντι(pleco αλλα αλλη ρατσα).
Διακοσμητικά υλικά: Πλαστικος κούφιος βράχος, μπεζ χαλίκι
Φόντο: μαύρο αλλα στις φωτο τιποτα
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο που ανακυκλώνει 1000 λιτρα ανα ώρα!!!
Θερμοστάτης: ΗΕΤΟ
Λίπανση: οχι
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: δεν ξέρω
Γενική σκληρότητα (GH):δεν ξέρω
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):δεν ξέρω
Αμμωνία (ΝΗ3):δεν ξέρω
Νιτρώδη (ΝΟ2):δεν ξέρω
Νιτρικά (ΝΟ3):δεν ξέρω
Αλλαγές νερού: κάθε 12 μέρες το 30%
Θερμοκρασία:26 το χειμώνα, 27-28 το καλοκάίρι
Άλλες πληροφορίες: λειτουργεί 1 μήνα
Φωτογραφία:
-------------------------
να και οι φωτογραφίες!!!

valantis
23-04-09, 14:53
.................

valantis
23-04-09, 14:57
...φωτογραφιες:mad::mad::mad: παιδια να ξέρετε τεστακια δεν εχω κάνει ποτέ γιαυτο γράφω δεν ξέρω!!!

andst87
23-04-09, 15:09
φιλε μου τα λιτρα σου ειναι παρα πολυ λιγα για 4 αγγελοψαρα!
για την ακριβεια ουτε ενα δεν θα ηταν ανετα σε αυτα τα λιτρα

Πάνος
23-04-09, 15:49
Φυτά: 3 πλαστικα μπορεις να βαλεις αληθινα ευκολα φυτα που δειχνουν απειρως ομορφοτερα...
Ψάρια / Άλλα είδη: 4 αγγελόψαρα, 4 ξιφοφόροι(1 αρσ., 3 θυλ.), 4 apple snail, και έναν σινοδόντι(pleco αλλα αλλη ρατσα). στα λιτρα σου μονο τους ξιφοφορους μπορεις να κρατησεις καθως τα υπολοιπα γινονται πολυ μεγαλα.....χωρια που εχουν διαφορετικες απαιτησεις σε παραμετρους νερου...
pH: δεν ξέρω
GH ΚΗ ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3:δεν ξέρω
για τα παραπανω καλο θα ειναι να προμηθευτεις υγρα τεστ....για να ξερεις τι σου γινεται...
Αλλαγές νερού: κάθε 12 μέρες το 30%αυτο το ποσοστο σε εβδομαδιαια βαση...και σε συνδυασμο με μετρησεις παντα τουλαχιστον στην αρχη....


το αισθητικο κομματι ειναι το λιγοτερο...προεχει να εξασφαλισεις τη σωστη διαβιωση των ψαριων...με σχετικες μετρησεις ωστε να τους δωσεις αυτο που χρειαζονται....και επειτα αν θες μιλαμε και για τη βελτιωση της εικονας του ενυδρειου σου που θα ειναι και πιο λειτουργικη για τα ειδη που θα θελεις να φιλοξενησεις....
διαβασε για τα ειδη που σου αρεσουν ..και μιας και εχεις ξιφοφορους θα σου προτεινα να δωσεις τα υπολοιπα και να "κινηθεις" στην κατηγορια των ζωοτοκων...

antonis15
23-04-09, 15:53
προτεινα να δωσεις τα υπολοιπα και να "κινηθεις" στην κατηγορια των ζωοτοκων...

και αν μπορεις βαλε φυτα και βγαλε τα ψευτικα.......;)

valantis
24-04-09, 12:13
παιδια όμως όταν πήρα το ενυδρείο και είχα ρωτήσει για αληθινα φυτά μου είπαν ότι είμαι πολύ αρχάριος και ότι α μου χαλάσουν γιατι θέλουν πολύ συντήρηση!!!
ΥΓ:τα αγγελόψαρα θα τα φιλοξενήσω 3 μήνες ακόμα και μετά θα πάνε στο ενυδρείο του θείου μου που στρώνει τώρα

Πάνος
24-04-09, 12:20
μου είπαν ότι θα μου χαλάσουν γιατι θέλουν πολύ συντήρηση!!!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Filotas
24-04-09, 12:24
παιδια όμως όταν πήρα το ενυδρείο και είχα ρωτήσει για αληθινα φυτά μου είπαν ότι είμαι πολύ αρχάριος και ότι α μου χαλάσουν γιατι θέλουν πολύ συντήρηση!!!
ΥΓ:τα αγγελόψαρα θα τα φιλοξενήσω 3 μήνες ακόμα και μετά θα πάνε στο ενυδρείο του θείου μου που στρώνει τώρα
Σου το ξανα λέω όποτε θέλεις περνάς απο εμένα και σου δίνω κλαδέματα απο ευκολα φυτά για να ξεκινήσεις. Δεν είναι δύσκολο και στο οπτικό κομμάτι είναι πολύ καλύτερο απο τα ψεύτικα.

Nik25
25-04-09, 08:38
Φίλε μου όσο πιο γρηγορα μπορείς βγάλε τα σκαλαρια και τον σινοδοντη απο το ενυδρείο σου.Ή δωστα πίσω απο κει που τα πήρες ή δωστα σε καποιον που να εχει το ανάλογο ενυδρείο να τα φιλοξενήσει.

Κλεόβουλος
25-04-09, 10:16
Φίλε Βαλάντη άκου προσεκτικά τι σου είπαν οι προηγούμενοι και ξεσκάλισε το φόρουμ για διάβασμα.Πάρε βοήθεια απο τον γείτονα σου και σταμάτα να ακους τους μαγαζάτορες.Ότι θέλεις ζήτα το εδώ.
Και με 2 ενυδρεία μπορείς να κάνεις πολλά όμορφα πράγματα(για να τα χαίρεσαι και να έχεις ευτυχισμένα τα ζωντανά σου):)

valantis
25-04-09, 10:24
θα ξεσκιστω στο διάβασμα για να έχω το κάλύτερο επιθυμητο αποτέλεσμα!!!:cool:

Κλεόβουλος
25-04-09, 10:25
:smt023

antonis15
25-04-09, 15:22
;););););););)